No Poo aneb jde to i bez šampónu II.

8

Zkoušejte se mnou další metody no poo. Tentokrát žloutky a směs bylinných prášků. A kdo bude poctivý, ten bude mít pěnu lepší než ze šampónu. Vše bez chemie, čistě přírodní.

Jak jsem zkoušela “netoxický šampón”

Někdy je těžké se vyznat v tom, co je netoxické a co je tzv. kompromis ať už v kosmetice, drogerii nebo lécích. Mezi kompromisními šampóny (tzv. low poo) patří i značka šampónů Urtekram, kterou jsem z nedostatku času (péče o dceru) začala používat místo žitné mouky. (No poo aneb jde to i bez šampónu) Bohužel nejsem jediná, která měla nepříjemnou reakci na kůži hlavy. Zřejmě reakci na sulfát, který používají – Sodium Coco Sulfate. Hlava mě neskutečně svědila, pálila, měla jsem šílené puchýřky. A tak jsem se konečně odhodlala k dalšímu zkoušení no poo metod.

Pokusy s mytím aneb co dům dá

Byla jsem v docela prekérní situaci a hledala, co by pomohlo na utišení pokožky a přitom umylo vlasy. Pátrala jsem na internetu a našla tipy na bylinné prášky. Měla jsem zrovna narozeniny, tak jsem si objednala dáreček – konkrétně Amla, Reetha a Shikakai. Pro dcerku nebo i pro mě ještě Mydlici a úžasný dřevěný kartáč s kančími štětinami, který ještě má navíc silikonové štětinky, četla jsem na něj tolik chvály. Jak dopadlo testování? Dozvíte se níže.
Než mi však balíček dorazil, tak jsem musela něčím umýt. Vím, že mi samotná voda nestačí, máme tu špatnou vodu a žitnou mouku, která vysušuje, jsem na už tak vysušenou a podrážděnou pokožku nemohla použít.
A tak jsem doma našla matcha čaj. No zkusila jsem a nebyl to dobrý tah. Vůbec mi nešel z vlasů vymýt a vlasy se lepily, byly těžké, prostě špinavé a zalepené. Nepomohlo nic – zkoušela jsem citronovým roztokem stříkat vlasy, hydrolátem z růže, byla to hrůza. Naštěstí na další mytí už jsem mohla zkoušet prášky.

Mytí bylinnými prášky

Řádně jsem si prostudovala, jak umývat a byla jsem natěšená, že díky Reethe budu mít při mytí pěnu jako ze šampónu. Hahahaha… Byla to pěkná fuška. Mám vlasy dlouhé a hodně husté. Namíchala jsem si dvě lžičky Reethy, dvě lžičky Shikakai a lžičku Amly (díky ní se nemusí dělat oplach, protože je kyselá a vyrovnává ph vlasů a pozor hodně štípe, takže za žádnou cenu neotvírejte oči!). Směs jsem v hrnečku zalila horkou vodou, pořádně rozmíchala a nalila do litrové láhve, doplnila studenou vodou a protřepala. Teď už vím, že to bylo málo a moc velká koncentrace – vlasy byly hodně zanesené. Myla jsem tři čtvrtě hodiny ve sprše – tolik vody na to padlo a stejně pěna nebyla. Bolelo mě všechno, ruce, záda, prsty, hlava :-)… je to fuška. Postup je ve zkratce takový, že si musíte pořádně namočit vlasy, pak nanesete asi třetinu směsi na hlavu a masírujete, smyjete a znovu a tak pořád dokola, dokud nevznikne pěna. A vždy ředíte zbylou směs novou vodou. Jakmile vznikne pěna, tak to znamená, že vlasy i pokožka jsou vyčištěné. Mě pěna nevznikla, bohužel už jsem neměla víc prostoru, takže jsem si neudělala další směs.

Po umytí, pořádně to musíte všechno vysprchovat, vymačkáte vodu z vlasů, uděláte si třeba na chviličku turban, ale ne na dlouho. Vlasy je dobré rozčesávat mokré, já si je vždy postříkám hydrolátem a rozčesávám. Tentokrát jsem mohla poprvé vyzkoušet ten opěvovaný kartáč a no prostě je boží!!! Vážně ho z vlastní zkušenosti doporučuji. Rozčeše, netahá, vyčeše vše, co na hlavě nemá být a oblíbila si ho i má dvouletá dcera, které se hodně cuchají vlásky a rozčesávání byl nekonečný boj. S tímto kartáčem to jde prostě úžasně.

Po rozčesání ihned vlasy vyfénuji, aby se na mokré pokožce netvořily mikroby, které tam nechci, znovu projedu kartáčem a je hotovo. I když jsem vlasy neměla úplně umyté, tak to byl neskutečný pocit!

Mytí vlasů vaječnými žloutky

Ani nevím proč, asi kvůli tomu, že žloutky by také měly pěnit a jsou prý nejlepší na vymývání olejových masek, protože skvěle odmastí a vyčistí, tak jsem při dalším mytí použila žloutky. Tentokrát to byl snad ještě horší a delší boj než předtím. Hodinu jsem si vlasy myla. Ani u žloutku není potřeba oplach, protože má neutrální ph. Já si tentokrát udělala směs žloutků s vodou a do druhé láhve směs medu s vodou. Ani tentokrát se pěna nekonala a vlasy nic moc. Použila jsem pět žloutků a bylo potřeba zase asi víc nebo je tolik neředit vodou.

Úspěch zaručen

Po dalších čtyřech dnech jsem si řekla, že tentokrát už nebudu šetřit. Udělala jsem směs prášků dvojnásobnou a do dvou lahví. Už u první láhve se mi na polovině hlavy udělala tak neskutečná pěna, že jsem myslela, že bude až u sousedů 😀 Užívala jsem si to, použila jsem i druhou láhev a i na druhé polovině hlavy mi vznikla boží pěna. Ten pocit byl skvělý. Moc ho všem přeji, tak čisté, krásné vlasy jsem dlouho neměla, pořád mám tendenci se v nich “hrabat”, užívám si ten pocit už třetí den a zatím žádná mastnota, ani svědění kůže. Jsem zvědavá, jak dlouho vydrží. Plánuji zkoušet i další bylinky či směsi, občas je potřeba vlasům dodat oplach či masku. Na fotce je vidět, jak vypadají mé vlasy po třech dnech od umytí.

Závěrem

Každému sedne jiné množství, jiná směs, proto je potřeba zkoušet a vždycky se přizpůsobit tomu, co vaše vlasy potřebují, ony si řeknou. Pokud váháte kvůli časové náročnosti nebo velké spotřebě vody, tak mám pro vás dobrou zprávu. Jakmile jednou docílíte pěny a vlasy budete mít umyté, tak příští mytí už se mnohonásobně zkrátí. Vaše vlasy vám poděkují a pokožka hlavy také.

Mytí vlasů u dětí

A ještě mám jednu radu na závěr. Dětem do začátku puberty by se měla hlava mýt pouze vodou, jejich pokožka se nemastí a má obnovovací schopnosti, tudíž nejsou potřeba žádné zbytečné šampóny či prášky.  Pokud by vaše dítko mělo hodně špinavou hlavu, tak stačí udělat odvar z kořene mydlice a tím hlavičku umýt.

Začala jsem milovat vaření díky JJ

Alena M. K.: Evi, moooc děkuji za kurz, týden...

Za 6 dní v kurzu Hubnutí do plavek má dole 1,5 kg a 4 cm v pase!

Dagmar: Jsem 6.den v kurzu Hubneme do plavek a...

Díky JJ solíme o polovinu méně a přestali jsme mlsat

Anicer: Tak do jarní očisty jsme doma vstoupili jako úplní...

Děkuji, jak se o nás krásně staráte

Tereza: Tak já také ještě jednou díky! Krásně se...

JJ mi pomohlo najít směr, kterým chci jít

Petrushe: Ahoj Evi, chci touto cestou moc poděkovat za...

Své porce musím bránit před rodinou:-)

Adad: Dobrý den, děkuji za krásný a hlavně srozumitelný...

Moc se mi líbí nové stránky

Jana: Nové stránky jsou úžasné! Skvěle se v nich teď...

Díky kurzu jsem získala nové návyky a cítím se skvěle

Maradamc: Dobry den pani Evo a Heleno, nejdrive jsem...

Mám víc energie a čistší hlavu

Neli: S úklidy řádím od úterka, pěkně využívám dynamickou...

Bez ranní polévky to u mě už nejde

Zdlang: Devcata, jsem spokojena, jak to valim a zvladam,...

Roky jsem bojovala se zácpou a únavou – konečně jsou pryč!

Marcela: Ahoj, chtěla jsem vám poděkovat za super kurz...

Dcera díky vám měla svůj první štrůdl a byla nadšená

Stramis: Včera jsem zkoušela bezlepkové těsto z jahel a...

Bez cukru, vajíček, bílé mouky… a takhle výtečné

Magda: Tak, a vánoční cukroví mám dodělané, jupííííííííííííííííííííí. Linecké...

Objev stránek

Dobrý den, vaše stránky jsem objevila někdy v tomhle...

Funguje to: po celou zimu jsme fit!

Eva: Chci moc poděkovat za stránky. Momentálně jsem si...

Už nikdy nechci zpět: konečně se cítím se fit

Evacernosk: Děkuji za tento kurz, přesto že jsem dané...

Jste unavená a vyčerpaná? Posilte v zimě ledviny

Nastartujte imunitu a vyhněte se nemocem.

Je to snadné. Zjistěte, jak na to.

Stáhnout ZDARMA

 1. Také jsem měla období soda + ocet, ve svém nadšení jsem se tak myla i v porodnici 😉 Ale vlasy byly i po několika měsících mastné. Potom jsem zkoušela cca půl roku žitnou mouku a po ucpání odpadu jsem zas nadšeně chodila v noci raději vylévat misku s opláchnutou moukou ven na trávník 😀 Ale žitná mouka dost vysušovala, takže teď jsem na přírodních tuhých šamponech a užívám si snadnost mytí. Ještě jsem zkoušela mýt jen přírodním olejem a NEDOPORUČUJI, vlasy po mytí (kupodivu) vypadaly jako kdybych je namazala olejem – těžké, slepené a neskutečně mastné 😀 Do žloutků se mi moc nechce ale slyšela jsem, že celkem dobře funguje mytí rozmixovaným banánem, tak ze zvědavosti asi vyzkouším 😉 Jinak potvrzuji typ na mytí vlasů u dětí, moje děti (4 a 2 roky) šampon nikdy neviděly a vlasy mají nádherné a nesmrdí, voda naprosto stačí 🙂

  • Tak asi záleží, jak které děti – protože našim dětem teda po návratu z tábora vlasy fakt smrděly a vodou se myly každej den (evidentně zcela bez účinku;)
   Les, rybník a oheň zanechal výraznou pachovou stopu…

   Ale je pravda, že když jsou jen zpocený, tak voda stačí.

   • Určitě záleží i čím živené, protože vidím rozdíl mezi těmi, co jedí zdravě a těmi, co jedí běžně. Teda spíš cítím. Celkově.Nejen vlasy, ale i pot. A i naše děti, když se vrátí z akcí či od babičky, kde to není jako doma, tak jsou cítit jinak.

  • Díky za zkušenosti, Lenko, i za potvrzení ne/mytí vlasů u dětí. Mohu také potvrdit 🙂

 2. Já používám přírodní tuhý šampon na vlasy od společnosti Bon Savon (made in Česko). Abych něco míchala doma do lahví, no to by mě asi kleplo… ale chápu, když jsou trampoty, člověk asi zkusí i nemožné.

 3. Zobrazit všech 8 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekVaječné gomasio
Další článekJečmenná kaše s mrkví a dýňovými semínky