Domů > Magazín > Žijeme jinak

Studie mluví jasně: Barvy na vlasy způsobují rakovinu

Vlasy jsou odjakživa korunou krásy každé ženy, v dnešní době i většiny mužů. Jen málokteré z nás se ale líbí naše přirozená barva, a tak často saháme po chemických barvách, abychom si vlasy nabarvily. S věkem pak chceme zakrýt šediny a vypadat mladší. Tušíte, že si můžete touto zkrášlovací metodou vážně poškodit své zdraví?

3 ze 4 z nás si barví vlasy

Když se nám nelíbí naše přírodní barva vlasů, chceme vypadat skvěle nebo jít s módou, není nic jednoduššího než zajít ke svému kadeřníkovi nebo do drogerie a vlasy si nabarvit. Přemýšlíte nad tím, co vám kadeřník dává na vlasy? Co barva obsahuje? Většinu z nás to asi nenapadne se nad tím pozastavit.

Pro představu – složení barvy na vlasy:

  • Syoss barva na vlasy Modročerný 1-4
    • Barva na vlasy: aqua, cetearyl alcohol, ammonium hydroxide, glyceryl stearate SE, ceteareth-20, toluene-2,5-diamine sulfate, ethanolamine, 2,4-diaminophenoxyethanol HCl, octyldodecanol, sodium laureth sulfate, sodium cetearyl sufate, sodium sulfite, serine, oleic acid, resorcinol, parfum, glycerin, tetrasodium EDTA, carbomer, linalool, potassium hydroxide, citronellol, ascorbic acid, butylphenyl methylpropional, linoleamidopropyl PG-dimodium chloride phosphate, propylene glycol, sodium sulfate, hexyl salicylate, Vyvíjecí mléko: aqua, hydrogen peroxide, cetearyl alcohol, PEG-40 castor oil, disodium pyrophosphate, sodium cetearyl sulfate, disodium EDTA, sodium benzoate, phosphoric acid. Obsahuje peroxid vodíku, fenylendiaminy (toluendiaminy) a resorcinol. 
    • Balzám: aqua, cetearyl alcohol, behentrimonium chloride, dimethicone, amodimethicone/morpholinomethyl silsesquioxane copolymer, magnesium citrate, magnesium chloride, hydrolyzed keratin, polyquaternium-37, macadamia ternifolia seed oil, panthenol, isopropyl myristate, citric acid, phenoxyethanol, stearamidopropyl dimethylamine, isopropyl alcohol, glyceryl stearate, sodium methylparaben, glycerin, parfum, dicaprylyl carbonate, laureth-23, laureth-4, sodium hydroxide, hexyl cinnamal, butylphenyl methylpropional, benzyl salicylate, linalool, benzyl alcohol, limonene, lauryl glucoside, sodium sulfate, trideceth-5, salicylic acid. (1)

Věděli jste, že …?
– Nejhorší jsou trvalé barvy na vlasy, které používají chemické látky reagující s peroxidem vodíku, což způsobuje uvolnění ještě více toxinů.
– Oblast pokožky hlavy je bohatá na krev, toxické chemikálie ve vlasových barvách se tudíž mohou snadno během 30 minut, kdy barva zůstává na vlasech, vstřebat do krevního oběhu.
– Jendou z nejhorších toxických chemikálií obsaženou v barvách na vlasy je PPD (p-fenylendiamin). Dříve z jeho vysokých dávek v kadeřnictví umíraly ženy po nabarvení a mělo být zakázáno, ženy se barvení ale nechtěly vzdát. Bylo zjištěno, že když se jeho množství sníží, už není smrtelné, ale stále může způsobovat astma, kožní problémy, gastritidu, třes, závratě, selhání ledvin, křeče či dokonce kóma. (2)

Až 5000 karcinogenů v jedné barvě

Barvení vlasů není novodobá záležitost. I naši předkové si barvili vlasy. Používali k tomu ale přírodní látky, jako je henna a další pigmenty vyskytující se v rostlinách, půdě a hlíně, které jednak vlasy nabarvily, ale také přirozeně vyživily a rozjasnily. Naopak dnešní barvy dostupné na trhu jsou vyráběny z tisíců toxických chemikálií.
Jak moc nebezpečné jsou? Pro představu závažnosti si stačí přečíst výčet toho, co dokáží při delším používáním způsobit: rakovina močového měchýře, prsou a ledvin, leukémie, lymfom a další krevní nádory nebo některou z desítek publikovaných studií (pár z nich uvádíme níže). (4, 5)

Studie potvrzující pozitivní vztah mezi rakovinou a barvami na vlasy (6):

  • Národní onkologický institut z roku 1994 uvádí, že tmavé barvy na vlasy aplikované opakovaně po delší dobu zřejmě zvyšují riziko rakoviny, jako je non-Hodgkinův lymfom a mnohočetný myelom.
  • Studie provedená Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny (IARC) prokázala u kadeřníků a holičů vysoké riziko rakoviny močového měchýře, stejně jako lymfom a leukémii.
  • Studie zaměřená na spojitost rakoviny prsu a barvy na vlasy provedená před téměř třiceti lety a publikovaná v Journal of the National Cancer Institute zjistila, že “aromatické aminy obsažené v barvách na vlasy mohou být absorbovány skrz kůži a v některých laboratorních studiích se jevily jako mutagenní a karcinogenní.”
  • Kanada a Evropská unie zakázaly použití octanu olovnatého (používaného převážně v barvách na vlasy pro muže) počátkem roku 2000 a Kalifornie považuje tuto látku za karcinogenní. Desítky studií zjistily, že vede k neurologickým komplikacím, stejně jako k rakovině ledvin a plic. Olovnatý acetát se také vyskytuje v lacích na nehty a některých krémech na obličej.
  • Pracovní skupina pro ochranu životního prostředí zjistila, že 69% barev na vlasy může představovat riziko rakoviny.
  • Studie International Journal of Cancer z roku 2001 zjistila, že lidé, kteří používají barvy na vlasy, mají dvojnásobnou pravděpodobnost vzniku rakoviny močového měchýře než ti, kteří si vlasy nebarví.
  • Amoniak (čpavek – štiplavý plyn) se používá v barvách na vlasy, aby barva pronikla hluboko do vlasu a změnil se jeho přirozený melaninový pigment. Amoniak nebyl Agenturou pro ochranu životního prostředí USA kvalifikován jako karcinogenní, ale kanadské centrum pro ochranu zdraví a bezpečnosti ho považuje za velmi toxickou chemickou látku, která může způsobit smrt. Amoniak může také vést k vážnému poškození dýchacího systému a při kontaktu s pokožkou je žíravý. To je jeden z důvodů, proč mnoho chemicky citlivých lidí zažívá při aplikaci barvy na vlasy puchýře, strupy a alergické reakce kůže.

Zdravější alternativy barev na vlasy

Pokud cítíte potřebu si vlasy barvit, ale nechcete riskovat své zdraví chemickými barvami na vlasy, zkuste přírodní barvu tzv. hennu (prášek z listů tropické rostliny Lawsonia inermis, Hennovníku bílého). V dnešní době již je na trhu mnoho různých odstínů díky kombinacím a poměrům různých rostlin (např. indigo, ibišek, amla, bhringraj, manjistha aj.).

PS: Pořád tu něco čtete? Pojďte vařit!

🌷 Jaro je tu - nový začátek. Pojďte kuchtit 🍲 skvělá a svěží rostlinná jídla 🌱, pochutnat si, pročistit si tělo a zlepšit náladu v prima partě 🤗. Naskočte s námi na 8 týdenní Jarní očistu. Jsme s vámi živě, pomůžeme a podpoříme! ❤

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

11 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Dobrý den,hledala jsem na internetu škodlivost barev,a narazila jsem na tento článek.
Moje zkušenost je taková že když jsem se obarvila asi po 4 začala jsem mít puchýře a svedela mě hlava.
Barvy na vlasy jsem nadobro vysadila vlasy ostříhala a nechala nárůst nové.
Koupila jsem si chlorellu na detoxikaci těla.
Vlasy narostly nové a na barvu jsem už víc nesáhla. Ke kadernikovi maximálně na sestrihani konečků. Nenechám si ani umýt vlasy u kadeřníka mám svůj šampon z bylin a z aloe vera. Můžu vám říct že i když jsem se nebarvila tak i ty nové vlasy hodně padaly a barvu na vlasy nechci vidět ani za milion.
Tenhle článek je užitečný pro všechny ženy které hledají alternativu.

Mnohokrát děkuji za tento článek :-) já si říkala proč už mi cca 5 let nejde vzít žádnou chemickou barvu na hlavu :-D tím jak jsem citlivější , nedokážu si už tolik ubližovat. Tak jsem si jednou řekla , že já chci být zase já a vlasy jsem si nechala ( barvila jsem se asi 5 let chemicky a neměla jsem z toho moc dobrý pocit ) postupně odrůst – mám dlouhé vlasy až skoro do pasu – z tmavě hnědočerné se postupně staly červenorezavé až rezavé jak vyšisovaly na slunci a ten přechod nevypadal nakonec vůbec špatně :-) Teď mi bude 39 let , mám svoji tmavě – rezavě plavou barvu a jsem s ní spokojená ❤ jsem to totiž já :-)

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

45
23

10 důvodů, proč se vyhnout cukru i na Vánoce

Důvodů, proč se vyhnout bílému cukru a všem jeho průmyslovým kamarádům, je mnohem víc. Těchto 10 však už i lékaři a vědci považují za evidentní a dokáží v ...
13

Velikonoční cukrovinky: Dejte si u nich pozor na tato umělá barviva!

Děti milují všechno, co je barevné. A to platí i u cukrovinek. Výrobci potravin to moc dobře vědí a moc rádi jim vyhoví. Třeba takový velikonoční perníček ...