Pěkné nehty jsou vizitkou každé ženy, proto není divu, že jsou laky na nehty jedním z nejčastěji používaných doplňků v kosmetice a téměř každá žena si alespoň někdy nehty lakuje. Víte ale, co se stane po tom, co si nehty nalakujete? Budete v šoku, jak dokáže obyčejný lak na nehty poškodit vaše zdraví!

Barevné, se třpytkami, matné, lesklé, průsvitné, syté, praskací… Laků je mnoho druhů a my ženy tak máme možnost si vybrat lak dle příležitosti, ročního období, barvy šatů nebo nálady. Ale téměř žádná žena už nepřemýšlí nad výběrem samotného laku a nejspíše ani nad tím, že většina laků jí může poškodit nejen nehty, ale také vlastní zdraví.

Laky jsou mnohem škodlivější než si možná myslíte

K čemu se TPHP používá?
TPHP je látka, která se používá při výrobě plastů a jako zpomalovač hoření do nátěrů na nábytek. V lacích na nehty se tato látka používá jako změkčovadlo, ale byl lak odolný.

Více než 50 % laků na nehty mají ve složení uvedenou ingredienci TPHP (trifenylfosfát). Jedná se o vysoce toxickou chemikálii, jejíž stopy objevili výzkumníci u každé ženy, která si pravidelně lakuje nehty. Výsledky podávají přesvědčivý důkaz o tom, že TPHP vstupuje o lidského těla pomocí laku na nehty. Jakmile si ženy nanesly lak na nehty, prudce se zvýšil TPHP v jejich moči. U každé z nich!

Toto zjištění je velmi znepokojující, protože dle jiných studií způsobuje TPHP (ve studiích označeno jako TPP) narušení endokrinního systému a zásah do normálního fungování hormonů. Ve studiích na zvířatech způsobila reprodukční a vývojové nesrovnalosti. (1)

Až 25% laků na nehty obsahuje nebezpečnou látku, která není na obalu

V pokračující studii tito vědci testovali 10 různých laků na nehty a zjistili, že 8 z nich obsahuje toxickou látku TPHP. Navíc 2 laky, které tuto látku obsahovaly, ji neuváděly ve složení. To může znamenat, že až ¼ prodávaných laků na nehty obsahuje TPHP, i když není uvedena na obalu! Koncentrace TPHP se v lacích pohybovala okolo 0,49 – 1,68 %, což je více než v barevných leštidlech. Tato látka byla obsažena více v průsvitných lacích než v těch barevných.

TPHP způsobuje neplodnost a obezitu

TPHP je považován za narušitele endokrinního systému v těle (1). Tato látka je zejména škodlivá pro mladé ženy a dívky, protože brání zdravému fungování hormonálního systému. TPHP se řadí do skupiny neurotoxinů, které mají vliv na vývoj lidského těla, také je alergenní a dráždí pokožku. Ve studiích na zvířatech také způsobovala vývojové změny, ochrnutí a narušení reprodukčních orgánů.

 • Způsobuje ochrnutí: Podle americké CDC (Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí) může dlouhodobé vystavování se TPHP vyvolat změny v krevních enzymech, svalovou slabost či dokonce paralýzu. Například 2 z 6 koček ochrnuly 16-18 dní po podání injekce s TPHP.
 • Přispívá k obezitě: Krysy vystaveny TPHP před a po porodu začaly být obézní. Malé krysí samičky prošly brzkou pubertou, což značí problémy v hormonální soustavě a vystavení této látce u nich vedlo k akumulaci tuku (Patisaul, 2013 a také Belcher 2014, Pillai 2014). Nové studie ukazují, že TPHP interaguje s proteinem centrálně regulujícím metabolismus těla a produkujícím tukové buňky.
 • Zhoršuje plodnost: Dospělí muži vystaveni TPHP měli nižší produkci spermií a produkovali více hormonu prolaktinu, který stimuluje vývoj prsu a produkci mléka u žen (Meeker 2010 a 2013).

Které značky laků na nehty obsahují TPHP?

Pracovní skupina pro životní prostředí vypracovala (v roce 2015) seznam některých značek laků na nehty, které TPHP obsahují:

 • Sally Hansel
 • Essie
 • OPI
 • Butter LONDON
 • Revlon
 • Milani
 • Wet N Wild
 • SpaRitual
 • Orly
 • theBalm
 • Nuance by Salma Hayek
 • Maybelline
 • Beauty Without Cruelty (BWC)

Jak je to s laky v ČR?
Bezpečnost kosmetiky u nás spadá pod ministerstvo zdravotnictví a kontroly provádí hygienická služba. Laky na nehty patří (spolu s další kosmetikou) mezi nejčastěji z prodeje stahované nebezpečné výrobky kvůli obsahu nebezpečných chemikálií nebo chybějícím ingrediencím ve složení.Škodlivé látky se našly v 39 z 62 testovaných výrobků, přičemž často platila úměra, že čím známější a luxusnější značka, tím pravděpodobněji se v laku objevila škodlivá látka. Na druhou stranu v testu obstály laky od společností Dior, Essence, Sephora, Yves Rocher či výrobek vlastní značky Cien diskontního řetězce Lidl. Z nežádoucích látek, které mohou být endokrinními disruptory, se v lacích na nehty nejčastěji vyskytoval benzofenon. Našel se například ve výrobcích Estée Lauder Chaos, H&M Scarab, Chanel 512 Mythique či Giorgio Armani 400. V některých výrobcích, například výše zmíněném laku Estée Lauder se našel i trifenylfosfát,” popisuje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

Jak snížit absorpci TPHP

Nejlepším řešením je se lakům na nehty vyhnout velkým obloukem nebo se zaměřit na přírodní BIO značky s co nejčistším složením.

Vědci zjistili (studie), že pokud si účastnice lak nanášela v rukavicích na umělé nehty, obsah této toxické látky v moči se příliš nezměnil. Pokud si je nanášela na své nehty, hladina TPHP v moči brzy prudce stoupla. Dle vědců by naše nehty neměly být příliš propustné. Vědci ale spekulují nad tím, jestli rozpouštědla jako je například odlakovače nedělají nehty propustnými. Takové nehty pak snadno do těla propouští toxické látky z laků na nehty. Při absorpci toxických látek z laků na nehty může také hrát roli síť krevních kapilár v okolí nehtů.

Škodlivé látky také vdechujeme při samotném lakování!

Další nebezpečné látky v lacích

 • Formaldehyd – silný karcinogen, způsobuje rakovinu krku, nosu, leukemii, chronické kožní nemoci, dráždí pokožku. Jednorázové vystavení této látce může vyvolat astma, nevolnost, křeče, potrat, abnormální vývoj plodu. (2)
 • Toluen – dráždí pokožku, toxický a poškozující pro nervový (neurologická poškozená, snížená funkce mozku), dýchací a vývojový systém, způsobuje ztrátu sluchu, poruchy reprodukce, imunitního systému a rakovinu krve. (3)
 • Dibutylftalát – podobně rizikový jako TPHP, narušuje endokrinní soustavu, poškozuje orgány a způsobuje rakovinu prsu. (4)
 • Kafr – alergie, podráždění, astma, nevolnosti, bolesti hlavy, závratě. (5)

Jak vybrat šetrný lak na nehty?

Přečtěte si v tomto článku.

⏩ BRZY ZAČÍNÁ PODZIMNÍ DETOX KURZ

Zhubla jsem 5 kg za 3 týdny a 9 cm v pase

Lenka: vaše recepty okukuju již dlouho, až letos jsem vyzkoušela...

Jsem nabitá energií a pořád se usmívám

Spenito: Ahoj Ajko (a holky :) ), líbí se...

Díky JJ mě to vždy nakopne zkusit něco nového

Lentvaruzk: Moc se mi vaše videa libí. Děkuji za...

Mojí největší motivací je zdraví (Věra)

Věra: Ahojte všichni, mám za sebou první den a...

S Jíme Jinak zažívám zázraky (Věra)

Věra: Milá Evičko, Romane, gratuluji k výročí a děkuji...

Děkuji za podrobné recepty, inspiraci a motivaci

Jája: Dobrý večer, jsem začátečník a tak dost nestíhám.....

Děkuji za tolik receptů, nápadů a podpory v perfektním kurzu

Alkcz: Milá Evi, Helčo a Romane, Chtěla bych vám všem...

Můj jídelníček se díky vám úplně změnil

Petr C.: Nováček již nejsem, čerpám z Vašich volně dostupných...

Jsem nadšená fantazií a pestrostí receptů (Marie)

Marie: Vařím podle Evičky a všechna jídla jsou skvělá....

Ještě, že tento web existuje!

Lenka: Děkuji Vám. Za rady i za celý tento...

Jíme Jinak mě baví (Olga, 76 let)

Olga: Ahoj Evičko, chci tímto moc poděkovat a popřát...

Dle JJ vařím a peču, už od toho neuteču

Petra B.: Dle JJ vařím, smažím, peču od toho už neuteču. Ať...

Sportuji a nepotřebuji žádné potravinové doplňky (Dušan)

Dušan: Ahoj všichni, říkám si,že bych měl také něco...

Dal jsem dolů neuvěřitelných 16 kg a nespočet centimetrů (Fany)

Fany: Děkujeme za úžasně propracovaný kurz, prošel jsem Jarní...

Od chvíle, kdy jsem na JJ nepotřebuji žádné knihy

Michaela H. S.: Mám veľa rôznych zdravých kuchárských kníh,...

Po kurzu mě vyřadili z diabetologie

Lentilka: Já se minulý rok přihlásila do Vánočního kurzu...
 1. Upřímně nechápu,řešit škodliviny v laku na nehty,člověk by opravdu nesměl nic,docela se dámám divím,že jsou ochotny vzdát se lakování nehtů,nějak to k ženským patří…Já osobně miluji umělé nehty,své zničené vůbec nemám a to je nosím už řadu let..Nic se nenávidí přehánět a určitě to platí i u přehnaně zdravého životního stylu jo a Prodloužené řasy mám už taky pár let a taky vše ok nejspíš tu chemii potřebuji 😁

  • Míra chemie je na každém, o škodlivých lampách v nehtařských studích bylo napsáno dost. Vždy máme možnost výběru. Laky se dají koupit i šetrné, třeba u Econea, se kterou dlouhodobě spolupracujeme. Tak ony mnohdy umělé nehty a smetáky na očích jsou spíše odstrašující, samozřejmě záleží na provedení. Jak říkáte, nic se nemá přehánět. Ale podívejte se na dnešní malinké holčičky, kolik jich nosí nalakované nehty. Takže článek může být třeba k zamyšlení pro maminky. Neříkáme nikomu „už si nikdy nenalakuj nehty“ :-)

   • Ano,to máte pravdu,že špatně udělané řasy a nehty působí nehezky..Řasy nosím cca 6 let a opravdu jsou krásné ale kvalita je nejdůležitější(na řasách se nevyplatí šetřit )..Mě lakování nebaví i když jsem nikdy neměla problém nechat si nárůst svoje dlouhé nehty,mám je hodně pevné,tak umělé pro mě byla jasná volba🙂 nepozoruji na sobě nějaké neblahé vlivy.A upřímně bez umělých nehtů bych už byla jako bez ruky.Lakování nehtů u děti s tím s vámi naprosto souhlasím

 2. Skvělý článek. V lednu na ples jsem si nalakovala nehty… hned ten večer jsem si je „musela“ odlakovat, pak jsem to zkusila ještě jednou při nějaké příležitosti, ale vydržela jsem to jen den, necítila jsem se s lakem dobře a sama jsem si to vysvětlovala tím, že jsem si zkrátka nehty lakovat odvykla. . . Kdoví, jaké signály dokážeme vnímat díky čistší stravě, díky pročištěnému tělu… Rozvíjí se intuice a to, že mám z něčeho tzv. špatný pocit bych dřív třeba ani nezaznamenala. Teď můj „špatný pocit“ díky synchronicitě dostává i tenhle racionální podklad a já Vám za něj moc děkuju. A když chci mít hezké nehty udělám si domácí manikúru – naleštím si je a tak. Je sice jasné, že při věčném krájení a umývaní nádobí to má krátkého trvání, ale čím dál tím víc vnímám, že krása rukou je právě v lásce, kterou dáváme do všeho, co jimi můžeme tvořit jako třeba hrabání se v hlíně, krájení kupy zeleniny, pohlazení…

  • Sluníku, zrovna si čteme s Ajkou tenhle váš komentář a máme velikou radost. „to je krásné,“ řekly jsme téměř současně, když jsem dočetla nahlas. To je přesně ono, my to taky známe. Já osobně nemůžu vystát ani ten pach ani ten pocit, hned mi přijde, že mi to jede od prstů dál do těla, slabé pálení nebo tak něco. A nejsme samy, psalo to víc žen, i proto jsme to téma začaly řešit.

  • Pardon ale ono jde si odvyknout na lakovani nehtů?a nebo mít nějaké špatné pocity? Vážně mě to zajímá protože s takovým názorem jsem se ještě nikdy nesetkala

 3. A co laky od Avonu?jak ty jsou na tom? Lakuji si nehty pravidelne a vim,ze to nebude nic dobryho,ale umele nehty jsou mnohem jedovatejsi o gelech a primerech nemluve..

 4. Tak tohle mě naštěstí míjí-nemám čas ani trpělivost si lakovat nehty. V minulosti jsem si občas v létě nalakovala na nohou, ale od té doby, co máme děti a vařím dle jj nemám na to čas :-). V jedné zdravé výživě prodávají nějaké laky, které se pak dají sloupnout jako papír a prý neškodí,ale neví, jak se jmenují. Vím, že kdybych si ty nehty lakovala, tak by to chtěly děti taky. Přiznám se, že se mi to ale líbí-taková decentní francouzská manikúra,ale pracuji ve zdravotniciví a tam to máme zakázáné.

  • Tak to je přesně můj případ – na tohle už fakt nemám čas :-) Ale taky to špatně snáším. Nemůžu to ani cítit a když jsem nalakovala, měla jsem pocit, že mi to běží celým tělem – od nehtů až dovnitř. A když jsem odlakovala, měla jsem pocit, že zase můžu dýchat, že se něco odblokovalo. Francouzká manikůra se mi taky líbí, ale s tím, co víme a jak špatně to snáším, plus to, že ji mám druhý den oloupanou, je pro mě zbytečná :-)

  • No, škoda mluvit.. asi kdyby tušily, bylo by to jinak. Je to taková móda a čím dál tím nižší věk u všeho toho vylepšování.

   • prave… u nas ve skolce maji holcicky nalakovane i nehty na nohou. kdyz moje trileta dcera prisla s tim, ze by taky chtela barevny nehtiky, tak jsem ji koupila samolepky na nehty s jahudkama a je s timhle kompromisem spokojena :)

 5. Co se týče značky Beauty without cruelty, tak v současné době má tato značka již řadu laků „kind“, kde tato látka již není. Původní článek na EWG je z roku 2015, kdy tato řada ještě nebyla na trhu.

  • Díky za doplnění, Romane. Některé firmy, podle našich aktuálních zjištění, na to zareagovaly a přišly s novými řadami. Chystáme další článek, kde chceme vypsat ověřené lepší laky.

   • OK, jsem zvědavý na firmu sparitual. V anglickém originále je mezi škodlivými i mezi doporučovanými ;)

    • Měnili složení, takže asi záleží v kterém roce a taky která řada laků. Každopádně patří dnes k těm lepším, ne-li nejlepším, co se dá u nás koupit

 6. Škodlivou kosmetiku jsem už dávno odbourala, ale lak na nehty ještě ne. Tušila jsem, že obsahuje škodlivé látky, ale že je to takhle, to jsem netušila! Ještě, že se lakuji jenom v létě. Děkuji za super článek!

 7. No pěkně. Že lakovat nehty, není až tak, jsem tušila už dávno, ale přestala jsem s tím hlavně proto, že když jsem si je lakovala, lámaly se a byly měkké. Teď, když laky nepoužívám, je mám zdravější. A zmizely i bílé tečky!

 8. To je článek pro mě :-). Byť jíme zdravěji už několik roků, omezila jsem vše možné, tak nehty si pravidelně lakuji už tak 20 roků. To jsem si asi dala. Ale v rámci zdraví si nelakuji přes zimu nehty na nohou :-).

 9. Zobrazit všech 31 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekSlané preclíky
Další článekPodvody v supermarketu: kvasový a kváskový chléb