Domů > Magazín > Vaše příběhy

Cholesterol v normě, klouby přestávají bolet, doktor mě chválí (Alena, 54 let)

Je to už téměř rok, co se krůček po krůčku seznamuji s jiným způsobem stravování. Přivedla mě k tomu kamarádka, se kterou máme společné problémy – váhu, bolesti kloubů, cholesterol, vysoký tlak. Myslela jsem si, že zdravě jím celý život. Když jsem si ale začala číst všechny ty články, informace a postřehy na Jíme Jinak a viděla úvodní video, začalo mi dávat smysl proč, jak a co jíst.

Léky na cholesterol mě ničily

Před rokem jsem dostala k užívání léky na snížení cholesterolu s obsahem statinů. Po třech měsících užívání mě tak bolely svaly, že jsem měla problém vyjít schody. V té době jsem prodělala i covid, a tak se ty první měsíce svalovaly bolesti na něj. Potom jsem po poradě s lékařem léky vysadila a domluvila se, že to budu zkoušet jinak. Bolesti asi po týdnu od vysazení léků začaly ustávat. A pak jsem po povídání s kamarádkou, se kterou máme společné problémy – váhu, bolesti kloubů, cholesterol, vysoký tlak a ona i celiakii, zjistila, že existuje nějaké “Jíme Jinak” a že tenhle způsob stravování postavil na nohy další známou mé kamarádky, která se po roce a půl díky této změně zbavila bolestí kloubů a celkově prokoukla.

Byla jsem zvědavá na výsledky kontroly

A protože jsem v květnu byla na artroskopii a byla jsem doma na nemocenské, měla jsem spoustu času číst, vařit, zkoumat nové recepty a chutě. Změnu jsem na sobě pocítila po 4 měsících. Teď, kdy píšu tento článek, je říjen, přes měsíc už chodím do práce. Schválně jsem se celou dobu nevážila a nechávala si to, až půjdu po půlroce na kontrolu k internistovi. Byla jsem zvědavá, jestli se projeví nějaké změny i v krvi. A projevily. Měla jsem tak krásné hodnoty cholesterolu, jako ještě nikdy za 10 let, co k němu chodím. Pan doktor se mě hned ptal: “Vy zase užíváte léky na cholesterol?” Pyšně jsem odpověděla, že ne, jen jsem se začala stravovat jinak. Chtěla jsem se chlubit dále, ale on mě přerušil a řekl, ať v tom pokračuji i nadále, že to jsou skvělé výsledky. Pak jsem se i zvážila a zjistila, že mám o 8 kilo méně. Lidi kolem mě to poznávají a mě moc těší, když si všimnou. Bolí mě méně klouby (mám revmatoidní artritidu) a celkově mám více energie.

Stále se učím a mám radost z pokroků

Mí psí parťáci, co už moje jídlo neloudí :-)

Sice se mi ještě úplně nedaří jíst úplně podle Jíme Jinak, ale ty výsledky už teď za to stojí. A musím se přiznat, že stále ještě pokračuji ve změnách. Ranní polévka mi stále moc nejede, snídám kváskový chleba, který kupuji, s luštěninovými pomazánkami nebo i co upeču podle Jíme Jinak, občas kaši s nishime zeleninou.
První miso, co jsem si koupila, jsem si ze sáčku přendala do sklenky a po 14 dnech vyhodila s plísní. :-) Asi jsem si tam něco zanesla, nevím. Další už se mi nezkazilo a mám ho už jen na dně. Kvašení zeleniny už mám taky v malíčku. Dřív jsme kvasili jen zelí, teď už jsem vyzkoušela různou další zeleninu a super. Kvašáky, které mi nejdříve nejely, jsem si po několika dnech tak oblíbila, že teď, když to píšu, se mi sbíhají sliny a je mi líto, že už nemám. Dokonce i ovocné  sirupy, které jsou pro mě velkým dopingem a osvěžením v práci (mám dvanácti hodinové směny ve fabrice – ranní a noční) jsem si vyrobila se špetkou soli a ten cukr mi tam vůbec nechybí! V práci mě příjemně překvapili, že v jídelně máme jedno jídlo vegetariánské. Zatím jsem to využila jen jednou, jinak se mi daří si jídlo uvařit před prací do termosky, ale vím, že kdyby se nepodařilo, v pohodě se najím.

Kompletní sada na letní hubnutí
Stáhni si hned teď zdarma a inspiruj se.
Zjistit více
Kompletní sada na letní hubnutí

Už žádné pomlsávání, jako dřív

Stále mám v hlavě Evičky rady, že změna nemusí být ze dne na den, ale pozvolna. Já jsem tedy začala obědy a večeřemi, díky Jíme Jinak už si udělám i “smetanu” do omáčky nebo “mléko” a ještě z toho mám dezert k svačince. Na začátku jsem si říkala, že to přece nemůžu používat, ta rostlinná mléka, bude to drahé. A houby drahé! Jde to vyrobit hravě doma a za hubičku! Kompletní talíř je už samozřejmostí a přesně, jak jsem tolikrát na Jíme Jinak četla – žádné pomlsávání mezi jídly, jako dřív, mě ani nenapadne. Používám slady a sirupy, ale nemám touhu po sladkém, jako před půl rokem. To jsem si ráno bez kávy se sladkou tatrankou nebo koláčem nedovedla ani představit. Ze začátku jsem si i hodně pekla a dělala dezerty, teď už skoro vůbec. Ta skladba jídla je tak vyvážená, že mi cukr vůbec nechybí.

Stále se dozvídám nové věci a jsem ráda, že jsem v Klubu Jíme Jinak. Jsem nadšená a všichni si všimli, že mám více elánu a energie.

Přeji všem zdraví a ať se vše daří.

Alena

P.S.: Psi na fotce jsou parťáci, co mi dělají často společnost. Ti s mým způsobem stravování nesouhlasí, luštěniny a obiloviny jim moc nevoní. Dřív seděli u stolu a škemrali, teď mě to nechají sníst samotnou :-).

Základní kurz: Zdravé vaření pro tělo i duši

21. července 2026 · 15:00–20:00 · Brno Rezervovat místo

152 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Katarína
20. 2. 2025

Veľká inšpirácia? pre mňa.

Krásný příběh, krásná proměna! Gratuluji!

Ukázat další komentáře
Schovat štítky

Vyzkoušejte také

Prvních 7 kg bylo pryč během pár dní (Eva, 58 let)

Mojí motivací ke změně byla nadváha, velká únava a různé zdravotní potíže. Už po pár dnech jsem cítila příliv energie, přestala mě pálit žáha a kila jdou ú...

Lépe spím a moje klouby si libují (Boženka, 54 let)

Preferuju českou kuchyni, suroviny v jídelníčku jsem neznala, ale měla jsem motivaci zlepšit si zdraví, tak jsem zašla do zdravé výživy a nové potraviny vy...

Jak mi Jíme Jinak vrátilo energii a vitalitu (Petra, 34 let)

Chci svěřit se svým životním příběhem, abyste pochopili, co muselo mé tělo snést a jak blahodárné a zachraňující účinky na něj Jíme Jinak mělo. Vždy jsem v...