Ulevilo se mi od starostí a cítím se líp (Alice, 50 let)

2

Ahoj všem, k Jarní očistě a Jíme Jinak mě dovedla náhoda. Měla jsem velmi náročný podzim, který končil ještě náročnějším lednem. Nějak jsem se vším prokousala a myslela si, že čas všechno postupně zahojí. Ale ne, zůstala jsem jen tak sedět a koukat do prázdna.

Cítila jsem, že potřebuju změnu

Řekla jsem si, že musím něco změnit, začít se věnovat něčemu novému, jako třeba vrátit se k angličtině – no, cítila jsem, že přes angličtinu cesta nevede. Náhodou jsem si v tomto roce jedenkrát pustila Prostřeno (předtím jsem ho, jak mi čas dovolil, poměrně často sledovala) a bylo to pondělí, kdy vařila Eva. Musím říct, že jsem se na ten díl koukala s nedůvěrou, nicméně mi to nedala a zkoukla jsem to potom ještě dvakrát na internetu.

Zděsila jsem se, kolik sladkého jím

Zároveň, když jsem seděla s kolegy na oběde, jsem si uvědomila, že denně jím maso, a to ne pouze jedenkrát. Dále mám s manželem takovou zvyklost, že si každý večer dáváme kávu a k tomu vždycky něco dobrého (ráda peču) a na každém výletě (skoro každý víkend), vyhledáme v daném místě cukrárnu/kavárnu a ochutnáváme. Máme i pár stálic, kam se opakovaně vracíme. Takže se mi to takto sešlo – potřebovala jsem udělat něco pro sebe (nějakou změnu), nejíst tolik masa a zděsila jsem se, kolik sladkého jím. Zabrousila jsem na stránky JJ, zhlédla jsem nějaké videa, něco početla, koukla na nějaké recepty, ale pořád jsem nějak váhala.

Nakonec jsem do toho šla

Můj první kváskový chleba z tohoto března

Nakonec jsem se přihlásila do Jarní očisty. Naprosto jsem nevěděla, co od toho očekávat, o co vlastně půjde. Narazila jsem hned skoro na začátku, a to s určením odměny. Kromě touhy začít se věnovat něčemu jinému než doposud jsem nevěděla, snad jen, cítit se líp. Z celého kurzu jsem nadšená, je prostě skvělý.

Vynechat maso??? No to bude hrozný. Nebylo a není, a to vařím manželovi jeho obvyklá masová jídla. Vynechat mléčné výrobky??? Moje kozí sýry a jogurty Hollandia!!!!!! Taky to šlo. Vajíčka a bílá mouka – brnkačka. Jen jsem nějak vnitřně nesouzněla s úplným vynecháním mouky, už proto, že se mi daří udržet kvásek a upéct z něho chleba. Jo a taky mi zůstalo pití kávy, ale už předtím jsem pila i špaldovou kávu.

Ke kozím sýrům se nejspíš vrátím, možná sem tam nějaký jogurt, uvidíme. Ale ty sladkosti, jediné, které se mi během kurzu povedly, byl štrúdl ze špaldové mouky a kuličky z vloček, kokosu a sladu. Jinak jsem s pečením sladkostí zápasila a nedařilo se mi – to mě hodně překvapilo – takže kurz Zdravé dezerty to je pro mě jasný další logický krok.

Snídaně byly velká výzva

Ale přece jenom pro mě bylo něco těžšího, a to byly slané snídaně. Do své dospělosti jsem mívala ke snídani chleba s taveným sýrem a od své dospělosti naopak chleba s marmeládou, medem nebo buchtu a v nedávné době jsem v zimě občas měla vločky nebo kuskus se sušeným ovocem a ořechy. Vzhledem k tomu, že je mi malinko přes padesát, tak už přes třicet let funguji na sladké snídaně, takže pro mě opravdu velká změna, protože moje snídaně byly roky stále stejné.

Podle video receptu v programu jsem dělala čočkovou sekanou a chlubila se fotkou dceři

Na polévky jsem si zvykla a chutnají mi (zrovna se mi dodělává na sporáku zeleninový vývar na zítřejší polévku), ale „slané“ kaše se zeleninou mi moc nejedou. Radši si dám kváskový chléb s pomazánkou. Hummus je moc dobrý, ale moc mi chutná i křenová pomazánka s ořechy a tofunézou, kterou si už dělám sama.

Moje odměna

No a konečně ta odměna: cítím se dobře, cítím se lehce a objevila jsem pro sebe nový kuchařský směr a nakonec se mi trochu ulevilo od předchozích prožitých starostí. Jestli jsem zhubla, možná trošku. Na začátku jsem se nevážila ani nefotila. Jen jsme se změřila krejčovským metrem (aby se neřeklo). Ubyly ve všech mírách asi 2 cm.

Líbilo se mi, že kurz je nejenom o jídle, ale bohužel jsem neměla moc energie a čas na ty ostatní části, doufám, že se mi do ukončení kurzu povede alespoň ještě se někam malinko posunout. 

Ve vaření podle Jíme Jinak pokračuju, jste mojí inspirací. Ještě jednou děkuji za skvěle vedený a profesionálně připravený kurz.

Alice

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Čtěte na toto téma dále

Díky vám jsem objevila jiný styl přípravy a stravování

Štěpánka: Postupně se pročítám a sepisuji nákupní seznam. Zkouším a...

Vše výtečně chutná (Alexandra)

Alexandra: Dnešní oběd a další skvělý recept - hlíva...

Dříve se mi zdávalo o čokoládě, teď už cukr nepotřebuji

Slipknot.xy: Dobrý den Evi, jsem s Vámi již v...

Každý, kdo mě potká, obdivuje mou pevnou štíhlejší postavu (Andrea)

Andrea: Ahoj všem. S Jíme Jinak jím 8. týden...

5 kg dole a v pase o 8 cm méně (Martina)

Martina: Takže mi končí šestý týden Jarní očisty, sluší...

Každé jídlo mě překvapuje svou chutí a jednoduchostí (Michaela)

Michaela: Dnešní den je 4. dnem s Jíme jinak,...

Toto je stravování, který jsem celý život hledala

Danfejfar: Dobrý den, děkuji, děkuji. děkuji. Toto je stravování,...

3,5 kg dole a zmizela mi zácpa

Eva: stravuji se s vaším jídelníčkem od ledna. Zrušila...

JJ má pro mě kouzlo, které nejde ani popsat

Miluše: JJ má pro mě kouzlo, které nejde ani...

Na miso polévku už nedám dopustit (Dana)

Dana: Milá Evičko a celý týme Jíme Jinak, děkuji,...

Přítel zhubnul 18 kg, oba se cítíme skvěle (Paní M.)

Paní M.: Investice do klubu Jíme Jinak a Jarní...

Všechny informace, které jsem si musela přečíst v knížkách, jste shrnuli

Pavlína M.: Ten článek o müsli je prostě, nejde...

Můj přítel – masožrout a sladkomil – vyjedl talíř pomalu i s glazurou

Vendtechman: Dneska pokus o ryzove nudle a seitan se...

Po 5 dnech 3,5 kg dole (Mirka)

Mirka: Krásný den všem:-)...tak po pěti dnech v kurzu...

Ač jsem 3 roky na vege stravě, na JJ receptech funguje mé tělo lépe

Pavlivlmaeorua: Zdravím, nejprve bych chtěla poděkovat, za úžasný dar,...

Mám ohromnou radost, že hubnu

Kateřina: Začátkem ledna jsem se přihlásila do kurzu "hubneme...
  1. Tleskám ke změně a k odhodlání!!👏 Přeji Vám krásné dny!! Třeba také něco sepíšu..🤔😁

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článek6 tipů na Velikonoční kraslice (bez vejce!)
Další článekNikoleta Maria – zdravé marmalády, pečené čaje a limonády s 25% slevou