Domů > Magazín > Vaše příběhy

Spolknutá pecka (Emička 3 roky)

Malá Emička spolkla pecku ze švestky a skončila v nemocnici na sonografii břicha, rentgenu a málem i na gastroskopii. Byla jsem s její babičkou v kontaktu a tak jsem ji říkala, co bych asi dělala já.  A taky jsem ji poprosila, aby mi dala informaci, jak všechna ta vyšetření dopadla. Maminka Emičky, Andrea, byla tak hodná, že nám svoje zkušenosti sepsala, abychom i my ostatní věděly, jak to chodí, když se spolkne pecka, jak řešili stravu v nemocnici. A hlavně, jak to nakonec krásně doma vyřešili, když si uvědomili příčinu potíží.

Paní Naďa, kterou znáte z našich komentářů jako Janku, je velmi akční babička. Když se její vnučka dostala do potíží, hned jsme se radily, co a jak. Jenže raďte na dálku rodičům, které neznáte a když nejedná se o vaše dítě. Já spolknuté pecky neřeším. Ale malou Emičku bolelo bříško a lékaři zvažovali operaci. Radila jsem, jak jsem uměla nejlíp a poprosila jsem o informaci o průběhu, abychom i my ostatní věděli, jak to chodí. Její snacha Andrea byla tak hodná, že nám obratem sepsala, jak se to celé událo:

Jak se to stalo

Pomalu končilo horké léto, ovoce dozrávalo a my jsme koupili bednu skvělých sladkých švestek. Naše téměř tříletá holčička neustále chodila a dožadovala se: „Ještě další.“ A tak jsme jí dopřávali čerstvého ovoce, až se stalo, že snědla švestku i s peckou. Velikost pecky byla asi 2,5 cm. Radost jsme z toho neměli, ovšem už se nedalo nic dělat.

Od toho okamžiku jsme hledali každý den v nočníku poklad ve formě pecky. Marně. Tento kutací rituál trval deset dní, pecka nikde.

Tříletá prohlídka

V den D dcera slavila třetí narozeniny, shodou okolností jsem s ní šla toho dne k dětské paní doktorce na tříletou prohlídku. Při prohlídce jsem se zmínila o problému s peckou. Paní doktorka dceru prohlédla, vyšetřila a konstatovala, že pecka je dost tvrdá, že se se těžko rozpustí,  pokud tedy nemá žádné problémy, ať počkáme do konce týdne (bylo úterý), nadále kontrolujeme obsah nočníku, a ať přijdu začátkem dalšího týdne, že mi napíše žádanku do nemocnice na vyšetření břicha, sono nebo rtg. V případě, že by nastaly nějaké problémy včetně bolesti bříška, ať okamžitě jedeme do nemocnice.

V nemocnici

Ve čtvrtek večer si Emička začala stěžovat, že ji bolí bříško. Bolení neustávalo, stoupla teplota, jeli jsme do nemocnice. Po vstupním vyšetření, rtg břicha, sonu břicha, dceru raději hospitalizovali. Nutno podotknout, že sono ani rtg pecku neodhalilo. Druhý den lékaři řešili, zda pod lehkou narkózou udělat gastroskopii (hadice do žaludku) a zkusit hledat pecku, pokud ji najdou, tak ji rovnou vytáhnou. Nakonec rozhodli, že tento zákrok dělat nebudou, neboť paní doktorka z interny pravila, že za téměř 14 dnů se pecka už určitě rozpustila. Při vizitě ovšem lékaři stále polemizovali, zda se pecka rozpustila či nikoli. Škoda, že zdravotní pojišťovna neproplácí výkon „věštíme z křišťálové koule“, ta by nám jistě tajemství pecky odhalila. Ovšem není na seznamu placených výkonů a zadarmo ani kuře nehrabe.

Strava v nemocnici3

Lékaři naordinovali dietu. První den jen piškoty, rohlík a čaj. Z nemocničního barevného přeslazeného odporného čaje se Emča pozvracela, nic jiného tam k pití nebylo. Dětem se nesmí nosit nic z domu. Manžel vozil termosky s čajem Bancha, zeleninový vývar a bílou rýži od babičky. Emča byla při chuti a stále se dožadovala, kdy dostane „něco lepšího“, že má obrovský hlad. Na druhý den měla naordinovanou stále dietu, ale s postupným zatěžováním. Proto po „rýžovo-rohlíkovém dni“ dostala ke snídani 2 rohlíky s máslem a taveným sýrem Hruška, bílou kávu s mlékem.

Ještě že má tak sobeckou a nenajedenou matku, než se ráno probudila, matka jí snídani snědla a malá dostala termosku s kaší od babičky. Na oběd jakousi polévku a koprovou omáčku s bramborem a vajíčkem. Ještě že má tak sobeckého a nenajedeného otce. Zase na ni zbyl „jen“ oběd od babičky.

Diagnóza

V nemocnici jsme strávily 2 dny. Jednalo se o gastritidu – podráždění zažívání. Faktorů, které měly vliv na tuto nepříjemnost bylo více. Narozeniny a s tím spojené hodování. Asi i lehké nachlazení a v neposlední řadě obrovský stres způsobený skončením mé rodičovské dovolené, nástup do práce a do školky

I když do školky malá odchodila jen týden a školku jsme zrušili. Teď hlídá babička. Tyto všechny okolnosti se sešly v jeden okamžik a nebýt té nešťastné pecky, léčbu bychom zvládli doma a nehnali bychom se do nemocnice, kde nám stejně nepomohli.

Léčba

Po návratu z nemocnice si Emča stěžovala, že ji bolí bříško, protože spolkla pecku a nevykakala. Bylo evidentní, že jí pecka „leží v hlavě“. Vymyslela jsem tedy fígl jak jí pomoci. Když se vykakala do nočníku, tajně jsem tam propašovala pecku z meruňky, společně jsme kutaly, jestli třeba náááhodou něco nenajdeme… Jaká byla její radost, když jsme pecku objevily!  Tak moc se jí ulevilo, že už ji dostala ven!

PS: Zpětně jsem se ještě dozvěděla, že kdyby pecka zůstala zapíchnutá někde v útrobách, ve stolici nebo zvratcích by byly kousky krve z podrážděné/poškozené sliznice.

 

PS: Víte už jak na zdravé cukroví?

My na Jíme Jinak ano! Naučíme vás chutné cukroví - bez cukru a 100% rostlinné! 💖 Mrkněte jak nahradit cukr ve vánočním pečení nebo se seznamte s perfektním plánem pečení zdravého cukroví. A myslíme i na vás, kterým dělá starosti lepek. Ochutnejte některý ze 40 receptů na bezlepkové cukroví.

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

8 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Pecka by se pravděpodobně nerozpustila a taky na rentgenu asi nepujde videt. Na RTG a ultrazvuku je ale možné posoudit jestli nezpusobila obstrukci streva. Takze vysetreni je pri bolesti na miste. Have ze to dobre dopadlo :)

Danička
6. 11. 2015

My jsme zase hledali kámen, který naše tehdy dvouletá dcerka spolkla v dětském
koutku, ale nic jsme nikdy také nenašli. Tělo si s tím poradilo.Konzultovali jsme to
s doktorkou po telefonu a ta byla naprosto v klidu, že děti kolikrát spolknou horší věci a ve střevech se to obalí a vyjde ven. Prý třeba i nůžky.Na bříško si ale nestěžovala.Kolikrát jsou ale situace horší. Tříletý synek mého tehdejšího šéfa spolkl pětikorunu a ta se mu zarazila a přilepila na žaludeční stěnu a pomalu se ten kov rozkládal, tak to museli vyndat.Pak nám tu pětikačku ukazoval a byla už pěkně naleptaná, což asi tomu tělíčku moc dobře nedělalo.Pěkný den.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

klub
15
11

Jak přežít týden v hotelu na horách

Každý rok naše rodina jezdívá na 3-4 dny lyžovat na hory. Bydlíme v hotelu, kde není vlastní kuchyňka, takže musím vždy (jako jediná, která jí jinak) řešit...
16
5

Jak převést hrnky nebo lžíce na gramy

Někdo upřednostňuje měření surovin na hrnky či lžíce někdo naopak gramy. V našich receptech používáme obojí, a tak, ať už patříte do jedné nebo druhé skupi...

Léčivá síla aromaterapie

Pojďme se na chvíli ponořit do světa vůní a navodit příjemnou atmosféru v pohodlí domova. Blahodárné účinky zaručeny.

Mandlové cookies bez lepku

Máte rádi mandle? Pak jsou tyto sušenky jasná volba. Jsou raz dva hotové, bez lepku i cukru a zaručeně si pochutnáte.

Celozrnné perníčky s polevou

K Vánocům neodmyslitelně patří vůně perníčků. Receptů je nespočet a každá rodina má ten svůj osvědčený, tohle je můj oblíbený bez cukru, bez bílé mouky, má...

Plán zdravého vánočního pečení: kdy péct které cukroví?

Cukroví neodmyslitelně patří k českým Vánocům. To naše je bez cukru a bílém mouky. Poradíme vám, jak si zdravé pečení rozvrhnout tak, aby bylo vše hotové v...