Změna jídelníčku nemusí být vždycky náročná a únavná. Renatě malou chvilku trvalo, než pochopila, ale pak to šlo ráz naráz. Shodila 8 kilo, manžel jí podpořil, věří, že nebude muset na operaci. Na svůj věk rozhodně nevypadá a své okolí inspiruje místo, aby jí někdo podrážel nohy. Na Vánoce už pekla zdravé pečivo pro známé.  Její email nás ohromně potěšil a věřím, že i vám dodá sílu a chuť jíst jinak.

Renata1Věk je jen číslo

Letos mi bude 60 let, ale je to jen číslo a nepřijde mi, že je moje. Mám spoustu zájmů a jedním z nich je teď i JJ.

Zvykla jsem si, že mi není dobře

Stránky se staly mým nejoblíbenějším čtením.  Výzvy to je moje a začít jinak to je přece výzva. Spoustu let znám jen pocit je mi špatně a nebo je mi ještě hůř. Téměř po každém jídle to byl děs. Nejlíp mi vlastně bylo, když jsem měla hlad, ale buďte hlady když milujete jídlo. Takže suchý kašel, zvracení, křeče. Ale tak nějak jsem si zvykla.

U syna jsem ochutnala

V říjnu 2014 jsem byla na delší návštěvě v rodině mého syna. Trošku jsem se jen tak usmívala pod vousy nad jejich zdravou stravou, ale nic jsem neříkala a stravovala se společně s nimi. A tak jsem se potkala s jáhlami, cizrnou, fenyklem,….. a báječnou celerovou pomazánkou, která se stala našim rodinným klenotem ( každá naše návštěva odchází s receptem v kapse ).

Ale nedošlo mi to

A ono to chutnalo a bylo mi dobře. Velkým zážitkem pro mě bylo, když mě snacha s mojí dvouměsíční vnučkou v šátku pozvala do veganské restaurace.  Ale to mi ještě pořád nedošlo.

Kdy mi to došloRenata

A pak jsem shlédla pořad Sama doma, který moje zachránkyně Helena s Evou navštívily, a teprve  TEHDY MI TO DOŠLO. To je ono, to jsem věděla přesně.

Začala jsem hned

Manžel mě hned podpořil: “ jdi do toho, zkus to „. A tak jsem se přihlásila do vánočního kurzu. Letem světem jsem zjistila, o co tu tak asi jde, a začala. Ne postupně, ale hned jsem zcela změnila svůj přístup k jídlu. Žádné maso, nic živočišného, žádný cukr. Mouky jsem vyměnila za špaldové, pohankové, ječné,… žádné konzervanty. Vše čerstvé. A opravdu jen luštěniny, obiloviny, zelenina. A výsledek? Hned mi bylo báječně. Až po překotném začátku jsem začala pročítat vše, co se týkalo mé změny. Ó, jak mě to baví.

Vím, že to zvládnu

Po 14 dnech mé změny jsem byla objednaná k lékaři. Už jsem tam ani nechtěla jít, když je mi tak výborně a diagnózu stejně znám. No, ale šla jsem. Lékař mi  sdělil momentální nález a když jsem mu řekla o svých změnách a jak mi je výborně tak řekl, že na zázraky nevěří a že operaci se stejně nevyhnu. Ale já to vidím jinak, S VÁMI TO ZVLÁDNU.

Co bylo nejtěžší

A co bylo pro mě nejtěžší? Pro mě milující jídlo? Vůbec nic, šlo to úplně samo, našla jsem se v tom a strašně mě to baví (na Vánoce už jsem pekla zdravé cukroví pro několik známých).  Manžel je rád, že je mi dobře. Se seznamem v ruce mi nakupuje některé suroviny ve zdravé výživě u svého zaměstnání (jsme z menšího města a u nás není ještě takový výběr, ale i v té naší prodejně jsou velmi ochotní a objednají, co chci, jen se vždy diví, a tak musím říct k čemu to chci ). Manžel zkouší moje výtvory, ale do ničeho ho nenutím. Když má chuť na něco jiného ráda mu to uvařím.

Chodící reklama na zdravou stravu

Všichni se ptají, co dělám, že tak vypadám ( shodila jsem 8 kg ). Takže jsem vlastně chodící propagátorkou zdravé stravy a mé okolí se postupně přidává. Jenže to je jen slupka, šlo o to pod ní. A to se povedlo.

Děkuji

Nikdy nepřestanu být dost vděčná za to, že jste a že jsem vás našla.

Děkuji Renata

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

 1. Tak na tu fotku jsem taky koukala mnohokrát a přemýšlela, zda se holky nespletly a nedaly fotky, které patří k nějakému jinému článku – paní Renata rozhodně na 59 nevypadá.
  A bomba teda, jak jsou všichni v okolí nadšení a zdravou stravou „nakažení“, to je moc dobře :-)

 2. Moment dámy, to je nějaký fejk nebo fotoshop nebo co? Paní je šedesát? No….vypadáme jako spolužačky. Bařena (37)

  • Vše tisknu, včetně komentářů, a předávám své tchýni. Je to sice házení cizrny na zeď, ale třeba to alespoň chvíli zarazí přívaly nářků nad osudem. Argument „vy jste mladí, u vás to jde“ jí tady jaksi nebude nic platný.

   • Otovko, Ty jsi zase zaperlila, házení cizrny na zeď se určitě ujme minimálně v naší rodině. Pořád to zní lépe než ta verze o perlách a sviních :-) Jinak věk je super výmluva :-)

  • Opravdu jste mě moc pobavila, ještě ted se směju. V mém případě platí pořekadlo, tonoucí se stébla chytá.

  • Bařeno, musíme přitvrdit, šedesátnice nám svojí krásnou šlapou na paty, zvlášť ty, co jedí jinak :-) Holt konečně i české ženské začínají být kočky i ve vyšším než středním věku!

   • To mi povídej. Jsou oprsklý, maj někde ležet, natažený, nafouklý…Stíham si přečíst málo článků, ale když mě sem intuice zavede, vždycky tady čeká nějaký bezvadný příběh, co mě nakopne. Jaké štěstí, že do toho právě šlapu naplno a nemusím se jít stydět do kouta na hrách (římský). Vzorná žačka Helčoevy.

  • Děkuji za poklonu. Celerová pomazánka: Dělám od oka, ale po každé je dobrá. Celer syrový nastrouhat na jemno, uzené tofu nastrouhat na hrubo, pórek nebo jarní cibulka nakrájet na jemno, sojová tatarská omáčka. Vše promíchat, namazat na kváskový chleba nebo nějaké placičky. ( kamarádka s tím naplnila i žampiony na grilovačce a dobrota )

   • Pomazánku jsem právě vyzkoušela a mohu doporučit, je výtečná.
    Jinak teda paní Renato vypadáte opravdu o 20 let mladší. Je mi už taky přes 50 a jsem vždycky moc ráda, když se tu ozve i nějaká starší dáma a navíc taková inspirativní jako jste vy! Hned mám zase větší chuť dodržovat zásady JJ.
    Zdravím a přeju ať se daří.

 3. Je úžasné, že člověk v 59 letech dokáže změnit svůj lety zaběhnutý styl stravování! je to důkaz toho, že změnit své stravovací návyky lze s dostatkem vůle a trpělivosti v podstatě v jakémkoli věku … je to jen o tom chtít … gratuluji!

 4. Renáto, jsem ve stejném věku jako Vy, ale narozdíl od Vás na 59 vypadám, bohužel právě po zhubnutí po přechodu na zdravou. Mé vrstevnice, každá má tak o 20 kg více jako já, tím, že mají naduté tváříčky, jsou bez vrásek. Za to , že se cítím dobře a zdravě, mi to ale stojí.
  Vám bych nehádala ani 50 let.

  • Milá Janko, moc mě těší Vaše pochvala. Myslím si, že v našem věku: vráska sem a vráska tam je celkem jedno. Hlavně, že se cítíme výborně. A o to tu jde, že jo!!!

 5. Zdravím všechny :-)
  Ano ano, to je naše máma báječná moudrá žena, organizátorka všech možných inspirativních akcí (jako napsala Šárka), chodící propagátorka zdravého životního stylu, kterým úspěšně nakazila své okolí – včetně mě :-) Maminko, moc ti za tu proměnu děkuji – cítím se perfektně a jako bonus kila jdou dolů Kéž bych někdy vypadala, byla tak pozitivně naladěná a inspirijící pro ostatní jako ty :-) Pááá

 6. Dobrý den a ahoj Renato !
  Vše, co je tady napsané je pravda. Jen škoda, že Renatu neznáte osobně. Fotka je úžasná, ale Renata jako osobnost je daleko úžasnější… známe se už celkem dost dlouho a společně jsme něco vymýšlely, ale Renata vždy byla iniciátorem všeho nového a zajímavého, já to jen dotáhla organizačně. Výlety, akce typu pohankový víkend, jóga, thai-či, vodácký kurz, horské tůry, kolo – je toho moc, co máme za sebou. Vše bylo super. Přece jen jednu věc chci vyzdvihnout a to je…., že právě ONA mě přivedla do tohoto světa JJ. Díky díky tobě Renato. Zřejmě, kdybys mi to názorně nepředvedla, už bych ztratila víru, že mohu cokoliv změnit
  ( nejen na sobě :-) ) Jsem moc ráda, že ti mohu poděkovat takto veřejně a …fakt se ti hluboce klaním !!! Tvoje Šárka G.

  • Děkuji za poklonu a doufám, že toho ještě spoustu vymyslíme. Ted si fakt připadám jako bys mi udělila Oskara. No, zamáčkla jsem slzu, přiznávám.

   • Ano ano, to je naše máma :-) báječná moudrá žena, organizátorka všech možných inspirativních akcí, chodící propagátorka zdravého životního stylu, kterým úspěšně nakazila své okolí – včetně mě Maminko, moc ti za tu proměnu děkuji – cítím se perfektně a jako bonus kila jdou dolů :-) Kéž bych někdy vypadala, byla tak pozitivně naladěná a inspirující pro ostatní jako ty :-) Pááá

  • Ženské, to je krásné! Mám poslední roky pocit, že naše republika se plní úžasnými ženami a díky stránkám se ještě koncentrovaněji potkáváme s takovými nádhernými bytostmi jako je právě Renata, kterou jsme poznaly díky jejím komentářům a účasti v online kurzu. Šárko a Renato, je krásné, že se máte :-)

 7. Zobrazit všech 25 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

SDÍLEJTE PŘÍSPĚVKY - získejte členství v Klubu JJ nebo jeho prodloužení. Jak to funguje?
Autorem článku je Eva Cikrytová
Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh
Předchozí článekUkrajinská Kuťa
Další článekŠvestkový koláč s mákem a drobenkou (bez mouky a lepku)