Domů > Magazín > Hubnutí

Hubnutí po porodu

Jak zhubnout po porodu a kde začít? Porod s sebou kromě velké radosti z miminka často přináší i pár kil navíc. Je to sice přirozené, ale radost z toho moc nemáme. :-) Nezoufejte, na Jíme Jinak máme praktické rady, jak zdravě shodit poporodní kila. A pokud jste s námi i v Klubu, nemusíte nad ničím dumat – vše máte nachystáno.

Zdravé těhotenství a porod

Těhotenství je bezesporu pro většinu žen darem. Ne vždy se ale veškeré přípravy na porod odvíjí tak, jak si žena vysnila, nicméně zdravým a vědomým přístupem lze docílit toho, že proběhnou s daleko větší lehkostí a bez zdravotních potíží. Problémem mohou být nadbytečná kila, kterých se žena ještě měsíce po porodu nemůže zbavit.

Úpravou stravy již v těhotenství lze pozitivně ovlivnit mnoho zdravotních neduhů, předejít nadměrnému nabírání kil a navíc se tím budují lepší podmínky pro zdravý vývoj a růst miminka. Na našem webu se dočtete: Jak na zdravý jídelníček v těhotenství?, v rámci Klubu Jíme Jinak si můžete stáhnout Vzorový týdenní jídelníček v těhotenství či si poslechnout rozhovor s MUDr. Strnadelovou o tom, Jak se stravovat v těhotenství a při kojení a nedostatku mateřského mléka.

💡 TIP: Sezóna plavek je tu! Zkus tento jídelníček a sprav si postavu.

Jak zhubnout po porodu

Jak zdravě jíst a přirozeně redukovat poporodní kila? Je pochopitelné, že po porodu bývá hubnutí často to poslední, na co žena myslí. Veškerá její pozornost přirozeně směřuje k malému uzlíčku, ale sama sebe většinou odbývá. Pomoci může právě vědomí toho, že dobrým jídlem pomáhá nejen sobě, ale i kojenému miminku k tomu, aby se zdravě vyvíjelo a předešlo se vzniku potíží jako je alergie, reflux či bolesti bříška.

Jak by konkrétně měla vypadat strava, která vás optimálně vyživí a zároveň pomůže postupně zredukovat nadbytečná poporodní kila? Jaké kroky můžete udělat hned?

 1. Myslete na sebe a snažte se během dne, jak je to jen možné, najíst v klidu a jídlo dobře rozkousat, až potom polykat.
 2. Neodbývejte se rohlíky a začněte si vařit jednoduchá jídla ze základních potravin (celozrnné obilniny, luštěniny, zelenina, ovoce, semínka). Při výběru vhodných potravin se inspirujte našimi měsíčními plakátky.
 3. Vyřaďte z jídelníčku polotovary a chemické přísady.

Všechna tato opatření znatelně uleví vašemu trávení, které bude posléze mnohem efektivnější, posílíte svůj střevní mikrobiom a tělo nebude mít tendenci zadržovat nadbytečné tekutiny.

Díky kvalitní stravě podle principů Jíme Jinak se vám upraví metabolismus a svoji tělesnou váhu a zdraví budete mít pod kontrolou. A nebojte, hlídat si kalorie či si vážit potraviny vůbec není potřeba!

Péče o psychiku je po porodu důležitá

Kromě výživy těla je potřeba myslet i na výživu duše. Žena po porodu zažívá spoustu nových situací, vjemů a pocitů. Ideálně by měla cítit podporu od okolí (ať fyzickou či psychickou) a sama v sobě si pěstovat ostrůvek klidu a nezhasnout plamínek sebeuvědomění. Emoční ustálenost je rovněž prevencí tzv. emočního jedení, které je jednou z příčin nadváhy. Sebeláska zase pomůže k tomu, aby žena nezapomínala při péči o miminko sama na sebe, s čímž souvisí i dobrý stravovací režim.

Inspiraci pro práci se svojí psychikou můžete najít v článcích na našem webu: Sebevědomí a sebeláska – klíč ke šťastnému životu, Prožitek TADY a TEĎ (i s dětmi na mateřské), Žena, maminka a její potřeba seberealizace, Jak se nebát věci pustit, Když ke zhubnutí nestačí změna jídelníčku.

Hubnutí po porodu s Jíme Jinak a jak začít

Pokud jste rozhodnutá změnit krok po kroku stravu ve spolupráci s námi, velice nás to těší. Jak s námi můžete pokračovat?

Určitě vás zajímá, jak začít. Pro tyto potřeby si pusťte online kurz Jak začít?. Je pro vás zdarma a je nabitý prvotními informacemi. Dále si projděte rubriku Jak začít, kde jsou předtočená informativní videa, popsané základní suroviny, využít můžete také Školu zdravého vaření.

Připojte se k nám do Klubu Jíme Jinak. Máme tu pro vás spoustu dalších hodnotných materiálů (vzorové týdenní jídelníčky, recepty a video recepty, mnoho rozhovorů s odborníky a odborné články) a poradnu s naší podporou a možností se ptát na cokoli, co vás napadne okolo zdravého životního stylu a hubnutí. Pokud si chcete v pohodlí domova zacvičit, máte v rámci Klubu možnost si neomezeně pouštět videa a cvičit podle instruktorky jógy Šárky a lektorky jógy a zdravotního pilates Ivony. Naučíte se relaxovat, meditovat a používat dechové techniky pro detox těla a mysli, naučíte se jak na krásné a zdravé držení těla nebo jak si zacvičit v krátkém intervalovém tréninku. Samozřejmě vše s ohledem na váš zdravotní stav, těhotenství či dobu po porodu.

Pokud vám vyhovuje větší vedení a podpora, doporučujeme se zapojit do probíhajícího kurzu Hubneme do plavek (probíhá po Vánocích a pak před létem) nebo Jarní očisty (probíhá v únoru, březnu) či Podzimního detoxu (probíhá listopad, prosinec). V rámci těchto kurzů se naučíte zdravě vařit tak, aby vás to podporovalo ve vaší snaze hubnout, můžete se s námi o všem radit a vzájemně se podporovat s ostatními účastnicemi.

Otázky a odpovědi ohledně hubnutí po porodu

Ať si tento článek čtete jako těhotná či jste již po porodu, nejspíše vás k tomu napadají otázky, jako třeba:

 1. Jíst v klidu s dětmi? Cože?
 2. Jsem strhaná maminka kojeného miminka, jak to zvládat?
 3. Mohu se účastnit vašeho online programu, i když kojím malé miminko?
 4. Mám po porodu omezit luštěniny?
 5. Je možné projít kurzem Hubneme do plavek, i když jsem těhotná? 
 6. Co s tím, když se mi změnily chutě v těhotenství a najednou nemohu zeleninu cítit Co dělat, pokud mám jako těhotná chuť na nezdravá jídla a mám strach z jídla?

Nebojte se zeptat na jakoukoliv otázku v komentářích níže.

Příběhy čtenářek, které zhubly po porodu s pomocí Jíme Jinak

 • Martina (41) se rozhodla rok po porodu shodit nadbytečná poporodní kila, prošla s námi programy Hubneme do plavek a Podzimní detox, celkově zhubla 12 kg, zbavila se nafouknutého břicha a přestaly jí úporně svědit ruce, čímž trpěla kvůli ekzému.
 • Jana (40) si prošla neúspěšně vícero dietami, dokud se nepřipojila k Jíme Jinak a díky účasti v programu Jarní očista se naučila vhodně volit stravu a dostala se na svojí ideální váhu.
 • Bára (31) váhala se stravováním podle Jíme Jinak 4 roky a jakmile se odhodlala, během 14 dnů shodila 5 kg, zmizelo jí poporodní bříško a k tomu se zlepšil stav kůže jak její, tak i jejího chlapečka, kterého v té době kojila.

Držíme moc palce na cestě a těšíme se právě na váš příběh.

 

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

9 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Nemůžu říct že jím na 100% dle JJ, ale protože mi to nejvíce vyhovuje ze zdravotního hlediska, tak to převažuje a kdyby mi někdo vařil, tak tak jím klidně na 100 😁. V prvním těhotenství jsem nabrala skoro 20kg. Dolů to letělo samo, po šestinedělí jsem měla nahoře asi jen 4 kg a kdyby to tak zůstalo, tak bych si vůbec nestěžovala. Jenže pak to sletělo ještě pod váhu před prvním těhu.. no kojila jsem jsem přes 2,5 roku až do nynějšího těhotenství. Teď mám měsíc do porodu a cca 10 kg nahoře. Jinak jsem od narození dcerky jedla všechno dle JJ, sem tam věci mimo JJ, problémy vůbec neměla. Měla jsem navařenou i koikoku polévku, to plánuji teď zase. Jo a první dcerka do cca 1,5 roků měla jen stravu dle JJ a dá se říct že doposud nebyla nijak extra nemocná. Takže za mě tato strava má velký smysl a taky mohu doporučit kurzy (podzimní detox a jarní očistu) a členství v klubu 😊.

Při prvním těhotenství jsem jedla běžně a přibrala přes 20 kg. Jsem sportovně založená, chodila jsem na dlouhatánské procházky s kočárkem, cvičila jógu, jezdila na kole… A na svou zhruba původní váhu jsem se dostala za víc než rok. Pak jsem začala jíst jinak, zhubla 7 kg pod svůj dlouhodobý průměr. A při druhém těhotenství jsem přibrala jen 12 kg. Teď po dvou měsících mam dole “jen(?)” 6, ale v plavkách se cítím fajn 🙂. Luštěniny jím celou dobu a druhé miminko žádné potíže s bříškem nemá. 🍀

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Jak zhubnout v těhotenství a navíc zdravě

Hubnutí v těhotenství – je to zdravé? A jde to vůbec? Podívejte se s námi na tyto záludné otázky. Rozebereme si, jak je to s přibíráním a hubnutím v těhote...
272
62

Reflex.cz: V jídle je skryté nebezpečí i naděje. Rozhovor s Evou Cikrytovou

Co je skutečně zdravé a co se jako zdravé jen tváří? Může strava ovlivnit chronické nebo dokonce genetické nemoci? Je se s pomocí jídla zbavit léků? Zvládn...

Jak podpořit své zdraví v únoru

V únoru se podíváme blíže na orgán, který úzce souvisí s hladinou naší životní energie, má vliv na kvalitu našich vlasů a také na plodnost. Tímto orgánem j...

Hubnutí po 55

Překročila jste 55. rok života a už dávno jste rezignovala na boj s přibývající nadváhou? Držíte diety, cvičíte a kila stále drží jako přibitá? Ještě neház...

Kojím a nejde mi zhubnout – co se to děje?

Kojíte po porodu už nějakou dobu, ale poporodní kila se ani nehnou? Podívejte se, co možná děláte špatně a proč vám hubnutí během kojení nejde.

Hubnutí po ukončení kojení

Protože je kojení pro tělo velmi náročné a vyžaduje zvýšený příjem živin, snadno si zvyknete, že si během dne dáte třeba o jedno jídlo navíc. Co s tím ale ...