Sobotní obchůzka po okolí odhalila nový zdroj čerstvé jarní zeleniny. Je zdarma, je v bio kvalitě, plná potřebných živin a energie, roste všude okolo. Stačí si natrhat. My jsme dnes našli žabinec ptačinec, kvetoucí hluchavky, kopřivy, řebříček a dokonce jednu sedmikrásku. Ozdobené talíře dostaly sváteční rozměr, nechte se inspirovat.

Utrhnout a snístplana zelenina donesena na vareni

Tohle mě moc baví – jít ven, něco tam utrhnout a dát to na talíř. Příroda se v únoru probudila a pod sněhem už rostlo kdeco, jen jsme to neviděli. Sníh slezl a první výsledky stoupající jarní energie můžeme vidět na vlastní oči. Všechno roste a pučí. Všude jsme včera nacházeli sněženky, ty tedy nejíme, a mnoho plevelu, který naopak jíme.

Proč jíst plevel

Mladé jarní rostlinky jsou plné vitamínů (včetně tolik žádané kyseliny listové), minerálů a enzymů, kterých jsme v zimě neměly takový přísun, protože nic moc čerstvého, co by se dalo sníst, jsme venku neměli. Všechno bylo dovezené nebo dlouho Drobné zelené lístečky žabince ptačince nám zdobí talířeskladované, v lepším případě kvašené nebo naložené, často ale mražené. Zkrátka to, co nám v zimním jídelníčku chybělo, to nám jarní rostlinky bohatě vynahradí. Jsou v nich právě ty látky, které potřebujeme právě teď na jaře. Většinou podporují funkci jater a žlučníku, jejichž období právě nastává.

Například kopřivy a pampelišky obsahují hodně železa, takže pomáhají s krvetvorbou. Jsou vhodné pro každého, dokonce i pro těhotné a kojící maminky. Pampeliška i kopřiva působí povzbudivě na metabolismus, obě pomáhají odvádět z těla škodlivé látky a výborně se hodí na jarní očistné kúry. 

Co se dá jíst

Pokud jste doposud nebyli zvyklí něco zvenku donést domů a sníst, budete se asi divit, až prozkoumáte nějaký atlas či herbář. Jedlé je venku kdeco. Většina toho je i léčivá a některé plevely překvapivě chutné. Nejlepší je vyrazit ven s někým, kdo se vyzná, tyhle rostliny běžně jí a zatím se neotrávil. Nicméně pampelišky,  kopřivy, sedmikrásky, jitrocel, řebříček či hluchavku pozná snad ještě každý. Teplý zeleninový salát hned ožije, když jej ozdobíme žabincem ptačincemTy všechny můžeme v kuchyni využít. Na různých místech se už nacházejí, stačí vyrazit na procházku s košíčkem či plátěnou taškou, natrhat, donést domů a použít. Jedlých planých bylin je samozřejmě mnohem víc. Mezi mé oblíbené patří také žabinec ptačinec, bršlice kozí noha, česnek medvědí, mateřídouška, šrucha a kokoška pastuší tobolka. Jedlých a chutných je samozřejmě mnohem, mnohem více.

Kolik toho můžeme sníst

Samozřejmě se to nesmí přehnat s množstvím. Na chuť divoké zeleniny nejsme většinou moc zvyklí a polévka či rizoto připravené výhradně z plevele nás asi chuťově zklame. Někteří bylinkáři varují před příliš velkým množstvím plané zeleniny, protože prý už na tu energii nejsme stavěni, je prý na nás moc silná. Ale právě pro tu sílu jarních bylin, které se prodraly na svět jako první navzdory nedávnému sněhu a v konkurenci všech ostatních rostlin, ji chceme jíst. Chceme získat kus té síly. Osobně si navíc myslím, že toho nedokážeme sníst tolik, aby nás to porazilo. Zas taková lahůdka pro strávníka zvyklého na běžnou stravu to není. Navíc naše holky každé jaro a léto spasou hromady plevele a zatím k žádnému evidentnímu předávkování nedošlo. I když možná že právě uždibování všeho toho zeleného kolem jim dává tu energii, co nám dospělým mnohdy chybí…

Každopádně nejste-li zvyklí, začněte pozvolna, po troškách a míchejte to se zeleninou, kterou máte rádi.

Jak planou zeleninu používat

Určitě ji před použitím v kuchyni opláchneme ve studené vodě. Pak už můžeme podle libosti buď jen využít jako čerstvou posypku (ne syrové kopřivy), nasekat do salátu, inspirace jarni nadivka z jahel a krup spenat z plane zeleniny naparena zelenina salatpřidat do polévky nebo do jakéhokoliv receptu, kde používáme zeleninu.

Členům rodiny, kteří by něco takového nesnědli, kdyby to viděli, můžeme planou divokou zeleninu zamaskovat do karbanátků, nádivek, placek či rozmixovat do krémové polévky nebo špenátu.

A jak už bylo řečeno prve, nepřežeňte to s množstvím, aby se vám nestalo, že bude mít rodina pocit, že má k jídlu talíř plný trávy. Protože přesně tak bude nezkušenému pojídači bylin planá zelenina v příliš velké koncentraci chutnat.

V ideálním případě nikdo nic nepozná a všem bude chutnat jako obvykle. Aspoň tak se o to snažím já. A protože mi doma jedí zatím všichni všechno, můžu si dovolit s bylinkami a planou zeleninou jídla i zdobit, jak vidíte na fotkách.

Kde sbírat

To je vždycky velké téma. Obecně je žádoucí, aby to nebylo u silnice, někde u skládky, tam, kde čurají pejskové apod. Nemám nic proti, jen bych ráda připomněla, že většina zeleniny, kterou většina lidí používá, neroste v tak ideálních podmínkách, jak bychom chtěli a jak mnohdy věříme. Myslím si, že divoká zelenina, byť rostoucí někde v městě, bude obsahovat méně pesticidů a nežádoucí chemie než valná většina běžně kupované zeleniny. Navíc se všemi již dříve uvedenými výhodami. Samozřejmě, máte-li po ruce panenskou přírodu, máte vyhráno. Ale žijete-li ve městě, není nutné na planou zeleninu zanevřít. Seberte odvahu a zkuste to.

A teď vy

Dejte vědět, co už u vás roste, co dáváte do jídla u vás doma a jak to chutnalo. Já jsem na našem Facebooku umístila fotky z dnešní procházky, abyste měli inspiraci, co hledat,  jak planá zelenina venku vypadá a kde je schovaná. Nezapomeňte, že vaše vlastní jarní recepty můžete také dobře uplatnit ve foto soutěži, která běží na Facebooku Jíme Jinak. Hrajeme o super ceny!

Začala jsem milovat vaření díky JJ

Alena M. K.: Evi, moooc děkuji za kurz, týden...

Hubnutí přišlo tak nějak samo

Chania: Vynechala jsem pečivo, nepotřebuji ho. Cukr jsem přestala...

Hlavním motivem pro mě bylo sdíleni a inspirace

Pavlína: Dámy, dobrý den. Pro mě je to dnes...

Své porce musím bránit před rodinou:-)

Adad: Dobrý den, děkuji za krásný a hlavně srozumitelný...

Zatím každé jídlo, které jsem dle JJ vařila, bylo mňam

Kattru: Zatím každé jídlo bylo moc dobré a ani...

Sladkosti už mi nechutnají

Jendula.cerna: Chci moc poděkovat za skvěle připravený kurz a...

I můj nastávající se oblizuje až za ušima

Vfadra: Jídla jsou skvělá, celkově se snažím vařit zdravě,...

Musím pořídit nový šatník – zhubla jsem z 60 na 53 kg!

Hanka: Jen jsem Vám chtěla poděkovat. V kurzu jsem...

Kamarádky mě chválí, jak dobře vypadám a zářím

Ikminka: Ahoj všichni! Minulý rok jsem začala jíst jinak,...

Díky JJ mám více energie a 5 kg dole

Libenk: Hlavně chci moc poděkovat za Váš přístup, pořád...

Vždyť budu po Vánocích zase štíhlejší!

Magda: Je mi tu s Vámi móóóóc krásně. A...

Manžel si všiml, že mám menší zadek a chce, abych mu také vařila

Kamlibe: Musím vám napsat, že podle vašeho jídelníčku je...

Konečně vím „ jak na to“

Marcela: Ahoj holky, Evičko, Helenko, opravdu moc pěkný kurs. Přála...

Kurz se mi líbí čím dál tím víc

Tereza: Ahoj Evi, na Vánočním detoxu jsem již po...

Z jídelníčku je nadšená celá rodina

Beagil: Varím podla Vaších receptov a celá rodinka je...

Všichni ostatní si všimli, že jsem zhubla

Vera: Mám teď za sebou týdenní pobyt s našimi studenty,...

18 komentářů. Jak to vidíte vy? Napište komentář.

 1. U nás taky nic. Vloni mi rostlo na zahradě něco, co je podobné ptačinci žabinci, ale jestli to byl on, nevím. Dá se splést s jiným plevelem, který není k jídlu?
  Nejvíce se těším na kopřivy, které si suším na zimu – prášek z nich sypu na jídlo.

  • Kamarád, který se bylinkami dost zabývá, tvrdí, že lístky může člověk ochutnat vpodstatě jakékoliv a pokud mu chutnají, tak si je v rozumném množství dát. Jelikož žije témeř soběstačně na malém hospodářství a živí se vegansky, divoká zelenina tvoří dost velkou část jeho jídelníčku. Takže mu v tomto dost věřím. Platí to ale jen pro lístky, rozhodně ne pro bobule 🙂

  • Podle mě je žabinec totálně nezaměnitelný – mrkněte Naďo na fotky na webu nebo třeba v tomhle článečku http://www.jimejinak.cz/zabinec-ptacinec-prvni-k-mani/ Jakmile ho jednou ochutnáte, tak ho poznáte vždycky i po chuti. Může být menší nebo větší, tmavší nebo světlejší, podle toho, jestli roste u vody, nebo v horách, u trati nebo na zahradě. V knížkách, co mám, byla jedna rostlina, se kterou by se to prý dalo splést, ale ta měla rýhované listy a podle mě docela jiný tvar 🙂 Kopřivy jsou tutovka, ale i ten žabinec ptačinec poznáte, když vám ho jednou někdo dá do ruky, už vždycky.

 2. My bohužel facebook ani nic podobného nemáme. Mrzí mě to právě jen kvůli Vám. Loni jsem o tom reálně uvažovala, právě kvůli uzavřené skupině na facebooku, která si tam vkládala fotky svých jídel. No a letos je to tu zase a dokonce i foto soutěž.
  Fotky plevele pro inspiraci a jak vůbec planá zelenina venku vypadá a kde se schovává by mě moc zajímalo. Nešlo by to dát, prosím, i normálně na web?

  • Taky nejsem fanda FB ani jiných sociálních sítí, vlastně ani nemám moc ráda počítač a internet 🙂 Výhoda FB je v tom, že tam může fotky snadno vložit kdokoli z vás, protože většina z vás na něm je a je to pro vás rychljší a víc po ruce (díky současným telefonům) než mnohdy internetová stránka na počítači, proto jsme jej zavedly. Fotky můžu časem přetáhnout do tohohle článku, ale když pohledáš u nás na webu žabinec, kopřiva apod., tak je najdeš lepší. Tohle byly takové momentky z procházky, plevel sotva lezl ze země, je tam jeden ptačinec,jedna sedmikráska, jedna hluchavka a kopřivy, nic co bys nepoznala 🙂

 3. U nás zatím jen ten ptačinec. Tak ho cpu všude. Padla na mě nějaká jarní únava, nebo jen vyčerpání ze dvou malých nespících dětí… tak snad mě to postaví na nohy. Kopřivy a medvědí česnek jsou zatím tak miniaturní, že se mi nechtějí trhat. Máme z jejich kombinace moc rádi “špenát”, ale to si budem muset ještě tak 14 dní počkat.

  • Dvě nespinkací děti jsou dostatečně mordující záležitost – vím, o čem mluvím. Nevím, jestli to jejich dětské nespaní ještě někdy v životě dospím 🙂 U nás zatím medvědí česnek není ani vidět.

   • Já mám medvědí česnek na zahradě na jižním svahu, tak tam vystrkuje růžky. V lese u nás taky asi ještě nebude. S dětmi je to mazec, jeden nespí přes den a druhý v noci. Navíc u nás neexistuje žádný obchod se zdravou výživou, takže všechno jídlo musím připravovat z těch nejzákladnějších surovin. Což je na jednu stranu dobré, ale někdy už opravdu padám na pusu… co bych za to dala občas si koupit aspoň tofu, nebo tempeh, nebo si zpestřit jídelníček rostlinnou smetanou… no, dali jsme se na boj, tak musíme bojovat 🙂 většinu času jsme za to rádi.

    • Ivo, u nás široko daleko taky není zdravá výživa, ale je tu přeci internet! Objednejte si v eshopu a přivezou vám to až domů. S některými máme domluvené i slevy, podívejte se do výhod pro Klubáky. Aktuálně myslím 2kukurice.cz dávají 15% slevu.

 4. Nejvíc jsem toho našla v údolí u řeky. O víkendu jsme se vrátili z Jánek a tam byl ještě sníh, nic co by se dalo utrhnout a sníst nebylo taky ještě k mání.

 5. To není možný. Já se pídím po zahradě už týden a nic. Teda 2 květy sedmikrásek. Ale jinak fakt nic známého, co je výše uvedeno.

 6. Zobrazit všech 18 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekBalíčky s 25% slevou u Paní Dýně
Další článekZdravý studentský jídelníček do 90 Kč za den