Domů > Magazín > Vaše příběhy

S manželem jsme celkem shodili skoro 30 kg (Lucie Anabel, 35 let)

Zdravotní problémy, nadváha, ekzém u pětiměsíční dcery, to vše byly impulsy, které mě navedly na změnu stravování. Po roce mám dole 27 kg, hubne se mnou i můj manžel a zdravotní problémy se z velké části srovnaly. Poznala jsem také, jak velký vliv může mít strava i na náš vnitřní svět.

Zkusila jsem všechno možné

Na stránky Jíme Jinak jsem narazila poprvé asi v roce 2020, kdy jsem hledala informace ohledně natta a jeho případné výroby doma. Nějakou dobu jsem to nechala spát, jelikož mi tato cesta připadala zcela mimo mě a můj pohled na jídlo. No ale jak si život žádal, v roce 2021 k nám přišla duše druhé dcery, naší „paní doktorky“. Již během těhotenství jsem měla nějaké věci na řešení – nadýmání, těžkost po jídle, počínající ekzém, kterému jsem nevěnovala pozornost, bolest hlavy apod. S příchodem druhé dcery na svět a s nástupem prvorozené dcery do 1.třídy se rozjelo kolečko ne-mocí, emocí, zánětů, psychické nerovnováhy, ekzémů a všeho možného, co jen šlo. Vše jsem se snažila řešit bylinami, homeopatií a jinou alternativou. Nic nepomáhalo. Dnes už chápu, že když je tělo zanesené, byliny a jiné preparáty jsou jen vyhozené peníze do chvíle, než člověk pochopí, že touto cestou to nejde a vydá se na cestu poznání těla a života samotného. 

Co jako budeme jíst ?!?

Velký zlom nastal ve chvíli, kdy se ekzém objevil u naší pětiměsíční dcery. Přes alternativní medicínu jsme se dostali k tomu, že je potřeba ze stravy vyloučit mléčnou bílkovinu. Pamatuji si to jako dnes, když jsem dojela domů, otevřela lednici a začala neskutečně brečet manželovi v náruči se slovy: „A co jako budeme jíst?“ Naše lednice se nijak nelišila od lednice našich známých a rodin – mléko, sýry, jogurty, tvarohy, maso, vejce, uzeniny apod. V šuplíku se zeleninou zela jen oschlá mrkev, která čekala na vhodnou chvíli do bio odpadu, rajčata, okurky a papriky, jež jsme konzumovali v hojné míře. Kromě toho jsem milovala kávu s mlékem a moje závislost na cukru byla extrémní. Ve chvíli, kdy jsem se dozvěděla, že je třeba vyřadit mléčnou bílkovinu ze stravy a koukala jsem na flekaté tělíčko toho malého stvoření, věděla jsem, že už nebudeme jíst tak, jak jíme. Jenže jsem nevěděla jak jíst a co. Za nějaký den jsem se otřepala a začala pátrat po netu, co a jak vařit a jak „jenom“ jíst bez mléčných výrobků. No a v tom okamžiku na mě vykoukly stránky Jíme Jinak.

Měla jsem nesmírnou podporu manžela

To byl leden 2021. Ihned jsem se zaregistrovala a vhledem k blížící se Jarní očistě i zapsala na kurz. Jelikož byl ale ještě čas do kurzu, musela jsem se snažit nějak sama. A tak jsem hledala na stránkách a „vařila“. Jelikož jsem dcera kuchaře a moji rodiče mají restauraci a výborně vaří, vždy jsem byla zvyklá na teplá a vařená jídla. Ale tohle bylo něco zcela jiného. Sice jsem do té doby znala spoustu zdravých surovin, dochucovadla, fermentované potraviny a knihy typu Radost ze zdravých dětí apod., ale jelikož se to nesetkalo s úspěchem a podporou z řad rodičů a okolí, nechala jsem tento směr ležet ladem. Tentokrát jsem ale věděla, že musím sama, chci-li být JÁ zdravá a tedy i moje děti a manžel. Bude-li se chtít přidat. A on se přidal. Nesmírnou podporu jsem měla a stále mám právě u svého manžela. Ve chvílích nezdaru jídla si jídlo doladil dle sebe. Starší dceru, 8 let, stále učím (už i manžel ji učí), že jídlo je pokrm pro tělo a ducha. Více méně to chápe, ale staré vzorce tam ještě jsou. Nevzdávám se. 

Foto 10.12.2021- cca 1,5 měsíce před vypuknutím našeho nového stravování. Doma s oblibou říkáme, že tato fotka je reklama na vepřové ☺

Kila i centimetry šly dolů

Na počátku změny (01/2022) stravování jsem začala na váze 87 kg. Po necelých 7 měsících stravování jsem se dostala na váhu 74 kg a úbytek 72 cm na těle (prsa, pas, boky, zadek, obě stehna) a po necelých 11 měsících na této stravě jsem se dostala na váhu 70 kg. Zdravotní záležitosti, které jsem řešila, se z největší části srovnaly, vše ostatní je jen otázkou času. Chápu, že když se člověk stravuje přes 30 let na „prasáka“, není možné po tělu chtít zázraky za rok. Nicméně za ty změny, které přišly, jsem velice vděčná. 

Můj manžel dal dolů touto stravou víc než 10 kg, starší dcera také něco málo.

Foto 10.12.2022 – přesně rok poté

Omezila jsem kávu a umím si správně poskládat talíř

Jarní očista byl start nového vaření, abych se naučila kombinovat potraviny a s některými se i seznámila Pokračovala jsem kurzem Hubneme do plavek. Následoval Podzimní detox, do kterého jsem se zapsala pro inspiraci na cukroví. Je pravda, že spoustu úkolů jsem opravdu nestihla, stejně jako cvičení. Nicméně neklesám na mysli a vím, že vše přijde v pravý čas. V současné chvíli znám to, co potřebuji proto, abych vytvořila vhodný a plnohodnotný talíř a to mi stačí. Díky Jíme Jinak jsem se naučila, že nepotřebuji mléčné výrobky, maso, vejce apod. Pečivo si peču sama kváskové a z kvalitní mouky. Sladkosti si občas dopřeju, někdy víc a někdy míň. Snažím se vytvářet zdravé pokrmy sama. Kafe jsem se naučila pít espresso 1-3 denně bez mléka místo 7 šálků rozpustné kávy s mlékem. Netvrdím, že jíme striktně podle zásad Jíme Jinak, ale z cca 80% se to daří. 

Začátky nebyly nijak lehké

I přesto, že jsem spoustu věcí znala, to vše bylo pro mě zcela nové. Hlavně to množství zeleniny, které jsem začala najednou kupovat. S manželem jsme se shodli, že takové množství zeleniny, které jsme snědli za necelý rok, jsme nesnědli za náš dosavadní život. Asi nemusím podotýkat, že naše strava se neslučuje se stravou našich blízkých a nevyhneme se uštěpačným poznámkám (a že jsou někdy dost ostré), které mě velice mrzely, především na počátku toho všeho, kdy se člověk chce uzdravit a snaží se. Toto jsem naštěstí již překlenula. 

Změna vnitřního nastavení

Celá naše změna stravy s sebou nesla a nese i změnu našeho vnitřního nastavení. Mám pocit, jako by moje osoba byla kvalitnější po všech stránkách. Možná to zní zvláštně, ale cítím to tak. I přesto, že pracuji s lidmi v rámci osobního rozvoje a vím, že psychika hraje v roli každého z nás a v našem vnitřním světě velký význam, do nedávna mě nenapadlo, jak strava může mít vliv na náš vnitřní svět. Zkrátka je potřeba zažít to na vlastní kůži. Kdo nevyzkouší, neuvěří.

Jsem velice vděčná, že mě náhoda navedla na stránky Jíme Jinak. Chtěla bych velmi poděkovat za práci, kterou děláte. Myslím si, že celý tým dělá naprosto báječnou práci. Patří vám všem můj velký dík. Díky vám všem jsem poznala a stále poznávám něco nového.  

Přeji všem, aby neztráceli naději a sílu. Vše je v nás samotných. Jen to objevit. 

S láskou Lucka 

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

39 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Tedy Lucinko, Váš příběh je skvělou motivací pro začínající Jarní očistu JJ, moc děkuji :-)!

dakujeme za inspirativny clanek 👍👍👍🙂

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

11 kg dole a nemoci si na nás nepřijdou (Lucka, 43 let)

Loňský rok jsem se rozhodla radikálně změnit v mém životě vše, co se dá. Hlavní změnu jsem se rozhodla udělat na svém těle. Díky změně jídelníčku jsme popr...

Poporodní kila jsou pryč a ruce nesvědí (Martina, 41 let)

Do zmeny jedálníčka som išla s cieľom schudnúť a zbaviť sa ekzému. A oboje sa veru podarilo. Vrátilo sa mi sebavedomie a cítim sa lepšie a krajšie.

Ekzém a štítnou žlázu jsem si vyléčila sama. (Magda, 30 let)

Od narození jsem měla ekzém, v 17 letech mi pak zjistili hypofunkci štítné žlázy. Byla jsem s tím smířená, ale věděla jsem, že to tak nechci napořád. Teď u...

První kila dole a lepší výsledky u lékaře (Šárka, 41 let)

Od svých 20 let jsem se potýkala s nadváhou, k ní se přidaly různé zdravotní problémy. S manželem bychom si přáli miminko, a to je jedna z mých největších ...

Překonala jsem odpor k vaření a stálo to za to! (Jarmila, 44 let)

Po zimě jsem se cítila unavená, bez energie a potřebovala jsem shodit kila nastřádaná za poslední roky. Cítila jsem, že přišel ten správný čas a nyní jsem ...
30
41

Najednou vidím spoustu věcí jasněji (Naďa, 34 let)

Po dvou dětech jsem měla o 10 kg víc, než jsem byla zvyklá. I když jsem se snažila, nešlo to dolů. Přidaly se různé zdravotní problémy jako velikánská únav...