V minulosti jsme věřili, že "nemoci nechodí po horách, ale  po lidech". Nemocný je ten, kdo měl smůlu, že nemoc "dostal". Dnes už i věda potvrzuje, že existuje spojitost mezi nemocí a naším myšlením, cítěním i konáním. Sami můžeme přijít na to, proč nás nemoc navštívila, co je skutečnou příčinou. Víte, jak na to?

My to víme nejlépe

Možná jste se již dříve setkali s možnou příčinou nemoci v knížce nebo na internetu. Člověk se tam může najít a uvědomit si mnohé věci. Ale co když se tam nenajdeme? Každý jsme trošku jiný a co sedí na jednoho, nemusí sedět na druhého. Proto hledejme hlavně v sobě. Kdo to může vědět lépe než my? Naše tělo k nám neustále promlouvá. Lze se naučit rozumět jeho řeči?

Mám jednu ukázkovou zkušenost, kdy se mi velmi rychle podařilo si zdravotní problém způsobit, odhalit skutečné příčiny a zbavit se ho. Byl jím jednodenní hemeroid v obou těhotenstvích, který zmizel do druhého dne, jakmile jsem si uvědomila, proč ho mám (viz příběh Mé druhé těhotenství, Eva Cikrytová, autorka projektu Jíme Jinak)

Zeptejte se svého těla

Tady je jen jeden z mnoha návodů jak na to:

 • Odložte vše, co by vás mohlo rušit.
 • Dopřejte si dostatek času jen sami pro sebe.
 • Najděte si tiché, klidné místečko a pohodlnou pozici.
 • Zavřete oči a vnímejte svůj dech, prohlubte ho, ať volně proudí.
 • V mysli postupně projděte celé tělo a uvolněte každý sval a všechno napětí.
  Chvíli potrvá, než se zcela uvolníte. Když to budete dělat častěji, půjde to pak samo.
 • Pozorujte všechny myšlenky a pocity jak přichází a odchází … (jako mraky na nebi). Neposuzujte je, nerozebírejte je, nechte je přijít, nechte je odejít.
 • Vnímejte své tělo jako celek, jak se v něm cítíte, co v něm cítíte?
 • Soustřeďte se na místo, které na sebe samo upozorní. Můžete v něm cítit tlak, napětí, únavu nebo bolest. Vnímejte, jaké pocity to ve vás vyvolává. Co je za tím vším?
 • Nesnažte se to vyřešit hlavou, nehledejte logiku, jen prožívejte ty potlačené emoce.
 • Můžete se ptát sami sebe – jak chcete a na co chcete. Snažte se položit si trefnou otázku. Formulujte ji podle sebe. Např.: Proč je zde tato nemoc? Co se mám díky této nemoci naučit? Co je příčinou? Co mně nejvíc trápí? Co nemůžu přijmout? Co mi chybí ke štěstí? Co můžu změnit?

Odpověď dřív nebo později přijde. Buďte k sobě laskaví a trpěliví. Málokdy to jde hned napoprvé, zkoušejte to často.

Praxe dělá mistra. Můžete přidat cokoli, co vám pomůže se uvolnit. Dopřejte si příjemnou hudbu nebo úplné ticho. Můžete si zapálit svíčku, otevřít okno nebo jít ven. Dělejte jen to, co oslovuje vaše srdce. Všechno má svůj čas. Dopřejte si ho.

A nezapomínejte, že ať se děje cokoli, ve skutečnosti se všechno děje pro naše nejvyšší dobro. I když se nám to tak v této chvíli nezdá. 😊

Jak jsem k tomuto přesvědčení přišla? Přečtěte si můj příběh Ekzém mě málem připravil o život (Vlaďka, 34 let). Krásně to popsala i Helena ve svém příběhu o rakovině, Rakovina, moje přítelkyně (Helena, 52 let)

Máte podobnou zkušenost?

Podařilo se vám odhalit skryté příčiny vaší nemoci? Podělte se s námi o svoje zkušenosti.

Seriál: Jak na jaro

materiály
 • Stáhněte si jej a upravte jídelníček.
 • Vyhněte se nemocem a jarní únavě.
 • Jídelníček ke stažení!

Jak to vidíte vy? Napište komentář.

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekStačí pár správných návyků a kila mizí (Janka, 38 let)
Další článekJak nezmrznout na horách