Co v červnu na naší zahradě roste a co ještě budeme vysévat? Jak se správně o rostlinky starat, jak je vyvazovat, vyštipovat, jednotit a jak vysévat nové rostlinky? To vše se dozvíte v tomto článku.

Červen na naší zahradě

Vezmu to postupně, co v červnu na záhonech už je a co tam ještě může přijít.
Nyní máme následující:
cibulka na nať, pórek letní a zimní, kedlubny máslové, kedlubny klasické bílé, zelní letní, kapusta jarní, mrkev (už několik várek), špenát (teď se sklízí), cibule, fazolky, majoránka, petrželka, pro svou radost perila, pohanka na nať, řeřicha, hořčice, brambory, česnek, červená řepa, petržel, pastinák, mangold, celer, ledový salát, jahody, kadeřávek, listová kapusta, růžičková kapusta, hrášek. To je asi opravdu vše. Pak je tu ještě záhon s bylinkami: mateřídouška, tymián, meduňka, jablečník, křen, libeček, echinacea, rozmarýn, yzop.
Ve sklenících a foliovnících jsou okurky, rajčata, papriky, melouny, bazalky.
Vše se teď zalévá a čeká, až to povyroste, mulčuje, pleje, jednotí a vyštipuje.

Jak na to

Teď je třeba se o sazenice dost starat. Vyvazujeme okurky, rajčata, pak i papriky a venku třeba fazolky.

Při vyvazování rajčat (u tyčkových) vedeme rajče na jeden hlavní výhon a ty, co vyrůstají, vždy nad listem vyštipujeme, pak odstraníme listy (nebo jen část listu), které leží na zemi a nebo které jsou poškozené. Důležité je, aby kolem rajčat mohl proudit vzduch, aby nezačala plesnivět. Pokud máte rajčata ve skleníku či foliovníku, tak je třeba stále větrat. My zavíráme skleníky a foliovníky jen v případě, že má opravdu hodně foukat.

Okurky vedeme stejně, jako rajčata vertikálně, odstraníme listy a výhony, co leží na zemi, aby všude mohl proudit vzduch. 

Rajčata i okurky vyvazujeme pomocí jednoho provázku, který je uvázaný u paty rostliny a nahoře je přivázaný k vodícímu drátu. Při vyvazování vždy omotáváme provázek okolo rostlin, nikoli naopak a boční výhony vyštipujeme až po vyvázání, protože pokud se nám stane, že rajče zlomíme, vždy můžeme ještě použít vedlejší výhon. Rajče už nikdy neroste tak, jako původní, ale lepší něco, nežli nic, že. :)

U česneku se odstraňují výhonky s poupaty hned, jak se objeví (tedy jen u paličáků, nepaličáky je nemají). Pokud byste je neodstranili, bylo by to na úkor velikosti výsledné palice. Některé odrůdy jsou na to více háklivé, některé méně. Výhonky můžeme zpracovat na pesto, což jsem letos udělala dle Jíme Jinak. A je opravdu moc dobré…:)

Mrkev a červenou řepu je třeba vyjednotit. A to opravdu důkladně. Vždy si musíme uvědomit, jaký prostor zabere jedna mrkev, takže já jednotím tak na 4-5 cm a jaký zabere jedna řepa – tam je to tak na 10-12 cm. Hustý výsev mrkve vyjednotíme nejdříve hrubě a až mrkev povyroste, tak vyjednotíme do konečné podoby.

Pórek je teď v červnu už trochu povyrostlý, tak je potřeba ho vyplet a přihrnout. Pórek pěstujeme od přepíchání ve skleníku až do konce sezóny na záhoně pod sítí. Chrání ho proti vrtalce pórové, která má několik náletů v roce. Takto zůstane pórek opravdu téměř bez poškození.

Co budeme vysévat v červnu

V druhé půlce června vyséváme letní zelí, kedlubny, máslové kedlubny, brokolici, jarní květák, jarní kapustu. To vše je zelenina, kterou vysadíme na přelomu července a srpna a budeme ji sklízet během září až října, brokolici po sklizení hlavní růžice i déle.

Vysejeme semínka jednotlivě (jelikož jsou dostatečně velká, že se dají vzít mezi prsty) do truhlíku do sponu asi 1,5 x 1,5 cm. Až na rostlince vyrostou asi dva pravé lístky (první jsou děložní), můžeme sazeničky opatrně přepíchat do sadbovače nebo malého květináčku. Prvních pár dní je dobré sazeničky stínit, než si vytvoří dostatečné kořeny. V tuto dobu je rostlinka ještě dost malá na to, abychom ji dali na záhon napospas slimákům a plevelu. Až budou rostlinky tak akorát prokořenělé, můžeme je přesadit na záhon. Pokud není  na záhoně místo, přesadíme je ještě do trochu většího květináče. Není dobré nechat rostlinku v něčem malém a čekat, až bude někde volno, jelikož ta prokoření příliš a už nikdy nebude růst tak dobře nebo se přinejmenším dost zbrzdí. Pokud vám přeci jen moc prokoření, je dobré před výsadbou kořeny částečně narušit, aby mohly růst dále.

Dál ještě vyséváme několik várek mrkve, červenou  řepu, vysazujeme (máme v sadbovačích) další várku fazolek.

Řádky a vzdálenosti

Důležité je dát každé rostlině požadovaný prostor. Vždy si musíme uvědomit při výsevu i výsadbě, jak velká může být daná plodina. A stejně, jako my lidé máme rádi určitý prostor kolem sebe, tak takový prostor potřebují i rostliny. Když vysazujeme předpěstovanou sadbu, je samozřejmě malá. Když lidem říkám, že třeba celer by měl být od sebe 40 cm, tak se opravdu diví. Ale když ho dáte blíž, tak pak nemůžete čekat, že vyroste velký. :-)
Abychom nemuseli vše rozměřovat metrem. :-), tak k řádkování používáme 2 řádkovače s různými roztečemi, které jsme  si vyrobili a jsou opravdu k nezaplacení. Větší má celkovou šířku 60 a je rozdělen v půlce. 30 cm je vzdálenost řádků, kterou používáme nejčastěji, po 30 cm máme i kapkovou závlahu. Druhý, menší řádkovač má rozměr 50 cm a z druhé strany 40 cm, opět je rozdělen v půlce. Vše se dá krásně kombinovat a značit i místa zasazení třeba větších rostlin, jako jsou cukety, celery apod.

Je tedy dobré si rozvrhnout, co vše chceme pěstovat a určit si vzdálenost řádků jednotlivých plodin. 

Takže dejte rostlinám prostor!!!

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

 1. Ahoj Jani😀 chtěla bych se tě zeptat na ty oblouky na netkanku nad pórky – z čeho je máš a jak jsi volila rozměry (kolik do země a jak vysoké) ? A po jaké vzdálenosti je dáváš? Přemýšlím, jestli by netkanka po celou sezónu pomohla proti těm černým blýskáčkům na košťálovinách? Nějak se mi tady rozjíždijou… 😁
  Nad košťáloviny nedáváš netkanku?
  Díky a měj se hezky😀

  • Ahoj Jani, tak ty oblouky to je hladká kulatina průměr 8mm, 3m délka, máme pórek 4 řádky po 30, tedy celková šířka od oblouku k oblouku je asi 125cm. kulatina je zapíchnutá tedy od krajního řádku asi 15-18cm, na začátku a na konci záhonu máme vždy dva oblouky blíž k sobě, síť je tam stahuje, tak aby to nepadalo, jednotlivé oblouky jsou od sebe asi 65-67cm., nebo tak nějak – to neměříme..:) Ale navrchu není netkaná ( ta se rychle trhá), ale speciální síť s malými oky, šíře 3m a délka jakou člověk potřebuje na délku záhonu plus na zatížení…Tuto síť máme už víc jak 10let, kupovali jsme ji u Bohemiaseedu, ale netuším, jaká je dnes k dispozici…na nic jiného to takto nepoužíváme, protože tím úplně nepronikne voda, máme kapkovou závlahu všude, tak to neodkrýváme, ale jinak by se to asi muselo na zalévání odkrývat, pak by byl možná lepší nějaký jiný systém…košťáloviny pěstuju na jaře a na podzim, na jaře tato zelenina není ohrožena ani bělásky a krásně doroste, tu mám teď už sklizenou…
   Tak snad je to k pochopení….

   • Ahoj Jani, díky moc za odpověď:-)
    Ahajo, … tak kapkovku nemáme, zalívám hadicou, takže musím vymyslet jiný zakrytí… Ale díky moc za ty rozměry oblouků!
    Já mám od jara na záhoncích brokolice, který sklízím postupně celý léto, kapusty a zelí, kadeřávky k průběžnýmu otrhávání…
    Jestli rychle něco nevymyslím, tak budu mít asi sklizeno…:-(
    Kdybyste kdokoli měli tip, jak brukvovité ochránit před dřepčíky, budu moc ráda:-)
    Jani, díky a ať se daří:-)

    • Jani , když si zadáš síť na zeleninu proti hmyzu, tak něco najdeš…pak jen vymyslet, jak to třeba zvedat atd…
     Já mám taky růžičkové a listové kaputy na záhoně, ty nepřikrývám, vždy ty nájezdy nějak ustojí..:)) ty mám jen pro sebe, tak to moc neřeším…a navíc jsou pak dost vysoké…ale chápu tě…U toho pórku to je trochu jiné, síť je tam od předpěstování až do celé sklizně, tj, až třeba do ledna, a odkrývám to tak jednou za týden při sklízení…a navíc, ta vrtalka má určité období náletů, není tu pořád a všude..tak je to dost jiné oproti kapustám atd…

      • Jani, děkuji ti😊
       Zkusím teď asi víc kropit a zaúkoluju jistě nadšenýho manžela do pořízení těch oblouků 😁😄
       A pak zkusím netkanku a uvidím co to udělá… Ale ono je už možná na přikrytí stejně pozdě, když už tam ti broučci sou…
       Uvidíme.
       Hlavně pořídit ty oblouky😀👍
       Děkuju😀

       • Jani ta kulatina trochu zrezaví a netkaná se o ni odře a roztrhá..máme to vyzkoušené.. a právě , jak píšeš, nevím, jak to zakrýt aniž bys tam nezavřela nějakého brouka, housenku atd.. kteří by si tam pěkně pod netkanou žrali…

 2. Ahoj Jani, mám za záhonu stále ještě zimní pórek. Je nějaké omezení, do kdy se může sklízet? Připadá mi takový tuhý a dokonce vykvetl. Nevím, jestli jsem neudělala nějakou chybu při sázení, ale mám hodně krátkou tu bílou část, skoro samé zelené listy.

  • Leni, v tuto dobu už je úplně normální, že jde pórek do květu, vlastně někdy už v únoru může jít do květu, prostě je to pro tu kytku normální, potřebuje vytvořit semínka…Pórek se konzumuje se hlavně v roce , kdy ho zasadíš( vyseješ), v létě letní ( ten sklízím, do mrazu) a pak zimní (ten nechávám na záhoně asi tak do konce ledna) pak ho všechen vytahám a dám si ho do kýble s pískem, na záhoně by mi pak vadil, a když mrzne, tak ho nemůžu sklízet atd…Když vidím , že jde do květu, tak ještě chvíli jde konzumovat, ten stvol je měkký, ale pak postupně tvrdne a k jídlu už to není…
   Bílá část pórku vzniká tak, že přihrnuješ k pórku hlínu, jakoby do hrůbku, je to na těch fotkách…a tím vybělíš část pórku, no já ho nemám nikdy takový vybělený, jako je v obchodech…ale mám moc ráda ten letní, je tenčí, a dlouhý…

   • Díky moc, Jani, jsem zase o něco chytřejší.😁 Tak ho co nejrychleji dojíme. Já ho vždycky na podzim dostanu od sousedky a je mi líto ho nezasadit. Letos ho bylo moc a docela pomalu rostl.

    • To ho dostaneš jako vyrostlý? Jako , že si ho založíš do záhonu..? Chápu to dobře? Já ti právě chtěla napsat, že ho máš docela daleko od sebe, že bys ho mohla zasadit blíž , abys ho měla víc..:)). No když, tak mi to dovysvětli…

     • Jani, dostanu malé sazeničky, spojené dohromady, jsou jako párátka. Musím je vždycky rozdělit. sousedka je vysévá ze semínek a pak mi trs vyrýpne. zkusím letos ten letní:)))

         • Věcná škoda, že jsi tak daleko😞. Jani, já ale letos zeleninu skoro vypouštím, mám jen rajčata a salát. Vyvýšený záhon musím vycházet, nedali jsme tam pletivo a chodí nám do něj hryzec, rajčata snad nechá. Bourali jsme kůlnu, teď čekám na dokončení, pořád nějaké komplikace. Pak nastěhovat zpět a probrat a vycházet binec. S tím je spojeno ještě velké přesazování květinových záhonů a zbourani dalšího maleho domku, který si na zahradě v minulosti postavila rozhádana rodina. Toho přesazování mám fakt hodně, takže na zeleninu mi už nezbývá kapacita. Sadím jen to, co mi podaruji moje hodně sousedky😁

 3. Pár rostlinek celeru jsem zasadila, ale ouhej, těch 40 cm jsem teda nedodržela, takže určitě z něho nic nebude.

  • Vierko, pokud máš celery blízko, tak budou menší, něco z něho určitě bude – neboj..napsala jsem jeden článek jen o celeru, ale zatím tu nevyšel….
   Já čekám na tvůj článek o brokolici raab, vysela jsem si semínka, co byla určena na klíčení ( tak netuším, co je to za odrůdu atd), no ale roste mi. a už jsem sklízela a je moc dobrá…:)

   • Pockej ty dostanes sadbu na podzim? Porky se seji brezen duben a sadi v kvetnu : teorie rika ze ma byt o sile tuzky,no jakz takz to tak mame..😊 o sazeni porku na podzim nic nevim….nebo to ma nejaky jiny porek? Ja takovy tedy fakt neznam😊 vzdyt to ti musi jit kazdy rok na jare vzdy do kvetu… Leni ty mi zavaris hlavu,prosimte jak to pestujes?

    • Jo Jani, dostanu je na podzim, zasadím a nechám v záhoně celou zimu, jsou malinké na vytahování. Na jaře začnou růst. Já myslela, že to tak má být:))) Zeptám se sousedky, co to má za odrůdu. Možná je sama vysévá pozdě. Vloni jsme je asi stihli sníst dříve, než vykvetly, květ jsem letos zaregistrovala poprvé.

     • Tak pak mi napiš, co jsi zjistila od sousedky, fakt to slyším poprvé…no neříkám, že to tak nejde, ale fakt to neznám, ani jsem to nikde nevyčetla…:) , já na podzim sadila ozimou cibuli , poprvé, na jaře vypadala tak na zarytí..ale teď je výstavní..:)))), taky jsem k tomu byla nedůvěřivá…:)

      • Jani napíšu, schválně jsem googlila a našla pór zimní Winner, že se opravdu může vysévat v červnu a nechat celou zimu v záhonu a sklízet na jaře, je pro něj typická kratší bílá část, vydrží mrazy do -15°C. Poptám se a dám vědět:)))

       • Leni , dívala jsem se na to, ale o výsevu v červnu u této konkrétní odrůdy ani ň..:)
        Našla jsem toto:
        S předpěstováním můžeme začít již v zimních měsících a pokračujeme až do dubna. Přímé výsevy pak probíhají od dubna do května. Semena zasadíme přibližně do hloubky 0,5 cm v řadách alespoň 30–40 cm vzdálených od sebe.
        • Jemná odrůda vhodná pro podzimní sklizeň i k přezimování na poli.
        • Přihrnováním lze délku konzumní části prodloužit.
        • Vhodný pro všechny způsoby zpracování.
        • Snáší teploty až do – 15 °C.

        • Jani, zkopírovala jsem kousek z popisu:
         https://osiva-seminka.heureka.cz/por-zimni-winner-allium-porrum-semena-300-ks_3/#specifikace/
         Pórek zimní Winner je odrůda, vhodná pro podzimní sklizeň a k přezimování venku. Je mrazuvzdorný až do -15 °C.

         Má krátkou bílou část a velice jemnou chuť. Je vhodný k přípravě pokrmů, jak studených, tak tepelně upravených.
         Letní odrůdy vyseváme doma již v lednu a na záhon přesazujeme od dubna. V takovém případě můžeme sklízet již v srpnu a září. Jestliže vyséváme přímo na stanoviště, uděláme to v dubnu a sklízet můžeme od října do listopadu. Pokud bychom chtěli pór sklízet i v průběhu zimy a na jaře, vysejeme do záhonu pór zimní v období duben – červen.

         • Aha diky,jen mi to prijde nejake slozite,ale jestli s tim mas dobrou zkusenost ,tak ok. Do kvetu ti mohl jit kvuli teplemu pocasi v zime…ja v jeden termin vyseju dva druhy a jak jsem psala tak letni je nekdy od pulky cervence az do mrazu a pak sklizim zimni celou zimu az treba do brezna i dubna,ale to ho nemam pak uz na zahone ale v tom kyblu s piskem a prubezne ho kropim aby neuschl…

  • :)))) jsi mě pobavila , za jak dlouho ho budeš mít..:)
   Já kdysi našla velmi starou fotografii něčeho podobného a taky jsem to hned ukazovala manželovi, že toto fakt potřebuji, a je to pro mě opravdu geniální…( něco, jak když jsem si tady díky videu na JJ koupila špachtli na nabírání zeleniny) z obou věcí mám neustále radost..:))

  • Věrko , jsem moc ráda, že inspirují…a jinak, vypadá to, že je toho moc, ale vše se dělá postupně už pár měsíců…:) samozřejmě občas dost intenzivně..:)

 4. Zobrazit všech 38 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekSezónní jídelníček: Co jíst v červnu?
Další článekKvěty černého bezu v kuchyni: 6 tipů, jak je využít!