Popenec a zdravotní účinky
Popenec obecný (glechoma hederecea) je skvělé zelené koření, které má desinfekční a hojivé účinky. Pomáhá při zánětu horních cest dýchacích nebo dokonce při chronickém kašli. Podle starých receptur popenec pomáhá i při řešení ledvinových kamenů, a to ve formě tinktury.
Účinnými složkami popence břečťanovitého jsou zejména třísloviny, hořčiny, silice, saponiny a flavonoidy.
Imunita + Jídelníček + Antistres
Tři nabité webináře!
Rezervovat místo zdarma
Popenec a způsoby použití
Dá se používat čerstvý i sušený, připravuje se z něj i čaj nebo tinktura. Své dokáže i vlažný odvar (při omývání špatně se hojících ran).
Popenec v kuchyni
Ale teď už pojďme do kuchyně. Podle některých zdrojů kořenitá chuť popence zastane pepř. Nebojte se použít čerstvou nať do polévek, salátů, omáček nebo pomazánek. Přidejte ji jednoduše v syrovém stavu do hotového pokrmu (třeba i v kombinaci s jinou divokou zeleninou) a zdraví přínosné osvěžení pro oko i chuťové pohárky je na světě.
Popenec se hodí i do teplé kuchyně. Zdravě, neotřele a vlastně tradičně ochutí třeba i jarní nádivku, do které divoká zelenina patří. Nebo zkusíte raději tuhle verzi bez lepku?
Výhodou je, že podobně jako sedmikrásky, ho máme k dispozici od jara až do podzimu. Kvete od března do července.
Popenec obecný (nebo taky břečťanovitý) je příbuzný všech tymiánů včetně mateřídoušky. Můžete ho tedy použít do stejných receptů jako alternativu.
Jak najít a poznat popenec
Popenec roste na zahradách, okrajích lesů i u cest. Hledejte poléhavou rostlinu s okrouhlými zubatými listy a modrofialovými květy, která dorůstá do výšky asi 30 cm. Když ho pomnete mezi prsty, ucítíte kořeněnou vůni.
Kdy a jak sbírat popenec
Z popence se sbírá nať v době květu, tedy zhruba od dubna do července nebo srpna.
PS: Cítíte se pořád unavená a bez energie?
Vstáváte ráno s pocitem, že byste nejraději zůstala v posteli? Co si dobít baterky a postarat konečně i o sebe? Je čas na podzimní detox. Mrkněte jak opět získat energii.
Komentáře
Když je málo odkrojků a já nevím co do vývaru, vyběhnu ven natrhat žabinec a popenec, které mi tu rostou pomalu i pod sněhem, přidám lístek řebříčku, jitrocele nebo kopřivy, pár řas, shitake a je to. Na rozdíl od většiny dalších bylinek nebarví na zeleno, takže spolu s ptačincem žabincem je máme ve vývaru tak 3x do týdne.
Po přestěhování v sobotu,maminka vařila bramboračku,vyběhla před domek,natrhala zplanělou pažitku,hrst listů medvědího česneku a za chalupou objevila popenec.Propláchla,spařila vařící vodou,nakrájela a šup s tím do polévky a odstavila ji z plotny.Do bramboračky je popenec to pravé.