Neprávem zapomenutý pomocník našich prababiček. Jak ho poznat, kdy ho sbírat a jak s ním kouzlit v kuchyni?

Popenec a zdravotní účinky

Popenec obecný (glechoma hederecea) je skvělé zelené koření, které má desinfekční a hojivé účinky. Pomáhá při zánětu horních cest dýchacích nebo dokonce při chronickém kašli. Podle starých receptur popenec pomáhá i při řešení ledvinových kamenů, a to ve formě tinktury. 

Účinnými složkami popence břečťanovitého jsou zejména třísloviny, hořčiny, silice, saponiny a flavonoidy.

Popenec a způsoby použití

Dá se používat čerstvý i sušený, připravuje se z něj i čaj nebo tinktura. Své dokáže i vlažný odvar (při omývání špatně se hojících ran).

Popenec v kuchyni

Ale teď už pojďme do kuchyně. Podle některých zdrojů kořenitá chuť popence zastane pepř. Nebojte se použít čerstvou nať do polévek, salátů, omáček nebo pomazánek. Přidejte ji jednoduše v syrovém stavu do hotového pokrmu (třeba i v kombinaci s jinou divokou zeleninou) a zdraví přínosné osvěžení pro oko i chuťové pohárky je na světě.

Popenec se hodí i do teplé kuchyně. Zdravě, neotřele a vlastně tradičně ochutí třeba i jarní nádivku, do které divoká zelenina patří. Nebo zkusíte raději tuhle verzi bez lepku?

Výhodou je, že podobně jako sedmikrásky, ho máme k dispozici od jara až do podzimu. Kvete od března do července.

Popenec obecný (nebo taky břečťanovitý) je příbuzný všech tymiánů včetně mateřídoušky. Můžete ho tedy použít do stejných receptů jako alternativu.

Jak najít a poznat popenec

Popenec roste na zahradách, okrajích lesů i u cest. Hledejte poléhavou rostlinu s okrouhlými zubatými listy a modrofialovými květy, která dorůstá do výšky asi 30 cm. Když ho pomnete mezi prsty, ucítíte kořeněnou vůni. 

Kdy a jak sbírat popenec

Z popence se sbírá nať v době květu, tedy zhruba od dubna do července nebo srpna.

Staňte se členy Klubu Jíme Jinak

Získáte videorecepty, jídelníčky, rozhovory s odborníky, rady, slevy na nákupy a online kurzy.

materiály

  1. Krásný den, mám ten dojem že tomuhle jsme říkali bouřka?a hlavně to netrhej nebo bude bouřka!!😁😁 …tak hned co nejdříve vyhledam a promnu a zjistím jestli to je ono…děkuji za info ❤️..

  2. Zobrazit všech 5 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekSmoothie žabinec, jitrocel a řebříček
Další článekVeganská krémová polévka ze zeleného chřestu