Domů > Magazín > Blog

Popenec v kuchyni a v domácí lékárničce

Neprávem zapomenutý pomocník našich prababiček. Jak ho poznat, kdy ho sbírat a jak s ním kouzlit v kuchyni?

Popenec a zdravotní účinky

Popenec obecný (glechoma hederecea) je skvělé zelené koření, které má desinfekční a hojivé účinky. Pomáhá při zánětu horních cest dýchacích nebo dokonce při chronickém kašli. Podle starých receptur popenec pomáhá i při řešení ledvinových kamenů, a to ve formě tinktury. 

Účinnými složkami popence břečťanovitého jsou zejména třísloviny, hořčiny, silice, saponiny a flavonoidy.

Popenec a způsoby použití

Dá se používat čerstvý i sušený, připravuje se z něj i čaj nebo tinktura. Své dokáže i vlažný odvar (při omývání špatně se hojících ran).

Popenec v kuchyni

Ale teď už pojďme do kuchyně. Podle některých zdrojů kořenitá chuť popence zastane pepř. Nebojte se použít čerstvou nať do polévek, salátů, omáček nebo pomazánek. Přidejte ji jednoduše v syrovém stavu do hotového pokrmu (třeba i v kombinaci s jinou divokou zeleninou) a zdraví přínosné osvěžení pro oko i chuťové pohárky je na světě.

Popenec se hodí i do teplé kuchyně. Zdravě, neotřele a vlastně tradičně ochutí třeba i jarní nádivku, do které divoká zelenina patří. Nebo zkusíte raději tuhle verzi bez lepku?

Výhodou je, že podobně jako sedmikrásky, ho máme k dispozici od jara až do podzimu. Kvete od března do července.

Popenec obecný (nebo taky břečťanovitý) je příbuzný všech tymiánů včetně mateřídoušky. Můžete ho tedy použít do stejných receptů jako alternativu.

Jak najít a poznat popenec

Popenec roste na zahradách, okrajích lesů i u cest. Hledejte poléhavou rostlinu s okrouhlými zubatými listy a modrofialovými květy, která dorůstá do výšky asi 30 cm. Když ho pomnete mezi prsty, ucítíte kořeněnou vůni. 

Kdy a jak sbírat popenec

Z popence se sbírá nať v době květu, tedy zhruba od dubna do července nebo srpna.

PS: Pozor, zavíráme vstup do Jarní očisty!

Poslední šance. Pojďte kuchtit 🍲 skvělá a svěží rostlinná jídla 🌱, pochutnat si, pročistit si tělo a zlepšit náladu v prima partě 🤗. Naskočte s námi na 8 týdenní Jarní očistu. Jsme s vámi živě, pomůžeme a podpoříme! ❤

Jsem copywriterka s přesahem do práva, ekonomie a online marketingu. Když zrovna nepíšu, pravděpodobně se směju, zpívám, hraju na piano, vařím nebo se učím vidět svět nádhernýma očima svých dcer.

20 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Hezky den, chtěla bych se zeptat zda lze popenec sbírat i teď koncem srpna. Začal nám nějak hodně růst kolem plotu, ale už nekvete, listy jsou teda takové vetsi a světle zelené.. Diky s

Kakamilula
3. 5. 2021

Krásný den, mám ten dojem že tomuhle jsme říkali bouřka?a hlavně to netrhej nebo bude bouřka!!😁😁 …tak hned co nejdříve vyhledam a promnu a zjistím jestli to je ono…děkuji za info ❤️..

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

84
2

Bršlice kozí noha – 10 tipů, jak ji využít v kuchyni

Zatímco nejeden zahrádkář neúnavně bojuje s rozpínavým plevelem, srdce strávníka podle Jíme Jinak plesá nad výživovým pokladem. Zjistěte, jakou sílu skrývá...

Smetanka lékařská aneb Pampeliška v akci

Smetanka lékařská je pro naše zdraví dokonale využitelná. Věděli jste, že každá její část se sbírá v jiném období?
17

20 super detox receptů s kopřivou

Venku už začíná rašit kopřiva. Zázračná detoxikační bylina, kterou můžete použít do mnoha jídel a nápojů. Pojďte se inspirovat, kam všude s ní!

Sedmikráska chudobka: 7 krásných tipů pro vaši kuchyň

Chudá není, na příznivé účinky už vůbec ne. Daří se jí ale v půdách chudých na živiny. Znáte sílu téhle nenáročné krásky, která kvete skoro po celý rok?
19
3

Kokoška pastuší tobolka: blýskne se zastavením krvácení i pikantní chutí

Nejspíš si vybavíte její drobné bílé kvítky a typické semeníky ve tvaru srdíčka. Co ale chuť? Pojďme společně pozvat léčivku s dlouhým názvem do lékárničky...
12
2

Slunečnice roční a její využití v kuchyni

Většina z nás si pochutnává na slunečnicových semenech, slunečnicovém máslu či používá olej. Málokdo už asi ví, že je rostlina jedlá celá, její květy, list...