Chudá není, na příznivé účinky už vůbec ne. Daří se jí ale v půdách chudých na živiny. Znáte sílu téhle nenáročné krásky, která kvete skoro po celý rok?

Sedmikráska a zdravotní účinky

Sedmikráska je plná  aldehydů, alkoholů, fytosterolů, glykosidů, hořčinů, ketonů, kyselin (fumarová, laurová, linolenová, linolová, myristová, palmitová, tříslová), minerálních látek, polyacetylenů, najdeme v ní také inulin nebo saponiny. 

Sedmikráska se využívá ke zvýšení látkové výměny v játrech, žlučníku a slezině, proti chronickým onemocněním dýchacích cest, kašli nebo chřipce, jako močopudný prostředek. Zevně potom při kožních chorobách, drobných rankách nebo otocích a hnisavých zánětech.

Sedmikráska a způsoby použití

Sedmikráska je jedlá celá – květy, stonky i listy. Z květů a listů se dělá nálev nebo tinktura, z kořene pak odvar. Květy se dají také sušit na zimu. Sedmikráska se používá i zevně – po promnutí se uvolňují účinné látky a lze s ní potírat kůži.

Další tipy a návody, jak zapojit sedmikrásku do domácí lékárničky a kosmetické výbavy (třeba v podobě čaje, tinktury nebo tělového oleje), najdete tady. Teď už se vydáme do kuchyně.

Sedmikráska v kuchyni

Nejen v přírodě, ale i v kuchyni se tahle divoká rostlinka bude chovat příznačně ke svému názvu, tedy jako nefalšovaná kráska. Dodá vašim výtvorům noblesu, svěžest a neodolatelnost.

  1. Pokud ji nezbaštíte hned po utrhnutí, zkuste s ní kouzlit třeba podle následujících bodů.
  2. Vzhledem ke svěžesti, která z květů sedmikrásky přímo vyzařuje, se nabízí použití v jarních zeleninových salátech. Užijeme jak listy, tak květy. Tím ale určitě nekončíme…
  3. Květy využijte třeba na zkrášlení hotových polévek. Doplnit mohou třeba tuto polévku s tempehem. Podívejte se, jak nádherně vypadá ozdobená krémová polévka (nebo si ji rovnou uvařte a zdobení vyzkoušejte podobně nebo podle vlastní fantazie). I na hlavních jídlech najde sedmikráska uplatnění, třeba tady na znojemské omáčce vypadají květy přímo famózně.
  4. A co sladké pokrmy? Jasně, i dezert mohou tyto něžné kvítky povznést o úroveň výš.
  5. Květy můžete také zamrazit do ledových kostek nebo je prostě čerstvé přidávat jako dekoraci do nápojů. Z obyčejné vody udělají vodu květovou, z domácí limonády pak limonádu kvetoucí.
  6. Zkusili jste už květy sedmikrásek nakládat? Získáte jednoduše a rychle netradiční slané dochucovadlo!
  7. Ze sedmikrásek můžete vytvořit také obdobu oblíbených kapary: z 1/2 lžičky soli, 150 ml umeocta nebo jablečného octa a 150 ml vody uvařte nálev. Do skleničky vložte několik kuliček nového koření, pepře a hořčice a přidejte uzavřená poupátka sedmikrásek. Zalijte nálevem a zašroubujte. Pak dejte sklenice do hrnce víčkem dolů, přilijte vodu do poloviny výšky sklenic a zavařujte 12 minut. Dnem vzhůru pak nechte vychladnout na utěrce.

Sedmikrásku můžete pár dní skladovat v lednici v zavřené mističce, případně si udělat kytičku do vázičky a postupně odebírat. Vydrží jen pár dnů.

Kde sbírat sedmikrásku

Sedmikráska roste na nejrůznějších místech, najdeme ji na loukách, okrajích cest, na mezích i v zahrádkách. Pro léčebné účinky se doporučuje sbírat raději divokou, než tu kupovanou a vysazovanou v zahradě.

Kdy sbírat sedmikrásku

Chudobka roste a kvete téměř po celý rok, sbírat ji můžeme kdykoliv, proto se také většinou nesuší. Nejvhodnější období na sběr je od dubna do srpna, kdy kvete nejvíc. Největší sílu má údajně mezi 12. a 13. hodinou, kdy je slunce nejvýš. Velmi brzy na jaře anebo na podzim se potom sbírá kořen.

Sedmikráska s mírou

I tahle jemná rostlinka může vyvolat nežádoucí účinky, pokud to s ní přeženeme. Jako maximální denní dávka se uvádí 10 kvítků, někde 15, u dětí potom poměrově méně.

Staňte se členy Klubu Jíme Jinak

Získáte videorecepty, jídelníčky, rozhovory s odborníky, rady, slevy na nákupy a online kurzy.

materiály

Jak to vidíte vy? Napište komentář.

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekBatát v kuchyni: nejlepší recepty ze sladkých brambor
Další článekPolévka z bílého chřestu jinak