Zahrada je jako člověk. Je živá, proměnlivá, nevyzpytatelná. Ale má ještě jiné vlastnosti, které my občas ztrácíme. Je uklidňující, nekritizující, je svá. A tak je třeba ji brát.

Jít se prostě hrabat do hlíny

Před pár lety mi jedna kamarádka říkala, že bych měla napsat knihu o pěstování zeleniny, o zahradě…smála jsem se tomu, protože takových knih je asi milión..:) a nechápala jsem, co nového bych přinesla… A asi před rokem mi jiná kamarádka psala, že bych měla napsat nějakou příručku – to už bylo přijatelnější, příručka, to je něco malého, to by se třeba i někdy dalo..:)) ale zase jsem se trochu smála…
Je opravdu hodně knih, a jsou opravdu velmi dobré knihy, do kterých nakukujeme i my. Vše v hlavě nenosíme. Ale nejdůležitější je se jít prostě hrabat do hlíny a POZOROVAT , POZOROVAT A POZOROVAT.

Nesrovnávejte

Zahrada je jako člověk, je živá, proměnlivá, nevyzpytatelná, ale má ještě jiné vlastnosti, které my občas ztrácíme. Je uklidňující, nekritizující, je svá. A tak ji také je třeba brát. Každá zahrada, stejně jako člověk, je jedinečná.
A tak jako platí o lidech, abychom se stále s někým nesrovnávali, tak moc prosím, nesrovnávejte ani svoji zahradu se zahradou u souseda :-)

Co člověk, to přístup

Po těch letech, co jsme pěstovali květiny a zeleninu a pak už jen zeleninu, vidím, že je opravdu tolik přístupů k zahradě, co je lidí na této zemi. A jsou i přístupy, kdy drancujeme zahradu, ždímáme ji a bojujeme o stošest se vším „zákeřným“, co nám jako škodí, stále pokukujeme po sousedovic rajčatech, mrkvi, jablkách, že je má větší, než my…a je tu neustálý stres. Taková zahrada asi moc veselá a příjemná nebude.
Tak je třeba brát zahradu jako celek, jako takový malý ekosystém, kde vše se vším souvisí a někam mezi to napasujeme záhony se zeleninou. :-) A tím se stáváme součástí zahrady.

Respektujte možnosti a prostředí

Končím s úvahami. Berte naši zahradu jako inspiraci, nikoli  jako jediný návod na pěstování.
I my se inspirovali různými postupy a vytvořili jsme si nějaký vlastní, a tak to můžete udělat i vy. Je třeba, aby každý vycházel z vlastních možností a respektoval prostředí, ve kterém se nachází.
Tyto řádky píšu a je červen, u nás to znamená, že některá zelenina už je sklizena – jarní saláty, ředkvičky, jarní cibulka, některá se teď sklízí – špenát, ledový salát, kedlubny, brokolice, květák, letní zelí a jarní kapusta. V tuto dobu už je oseta a osázena veškerá plocha a čeká se, až se opět něco sklidí a vyseje se něco dalšího. 

Nechceme zahradu ždímat

Témata o semínkách, sadbě, osevních postupech a plánování necháme na jiný článek, někdy na zimu, až pěkně v teple budeme přemýšlet, co opět další rok sázet a set.
Naše zahrada není typicky permakulturní, využíváme některé principy, ale když se to vezme do důsledku, tak permakulturní je, tzn.  trvale udržitelná – jde nám o to, aby nám byla zahrada po mnoho let k užitku a ne abychom ji během pár let vyždímali.

⏩ BRZY ZAČÍNÁ PODZIMNÍ DETOX KURZ

 1. Jani, moc hezký! Jít se hrabat v hlíně, to je přesně ono.To já miluju. A máš pravdu, každá zahrada je jiná. Já mám ráda každý koutek a dívám se, že bych nenašla místo, kde se v té hlíně nehrabu.😀😀😀

  • Nadi , díky…teď jsem se usmála, protože jsem si vzpomněla na tvoje tyčky k hrášku..:)…
   a s tou hlínou, asi před rokem ( nevím) jsem nabrala hlínu z kýblu a najednou, jakoby se zastavil čas, pozorovala jsem , jak mi hlína padá mezi prsty, bylo to jak zpomalený film, zní to asi úplně obyčejně, ale já z toho měla neobyčejný zážitek…

   A úplně , jak tu píšete, tak bych se tak ráda podívala na všechny vaše zahrady…

 2. To je úplně úžasný, v tom si nechám klidně poradit….Já si teď pořídila vavřín,ale ten musim na zimu uklidit,ale jsem z něho nadšená,už suším…😊

 3. Jani, opravdu moc pěkně napsáno. Moje zahrada je pro mě přesně jak píšeš, uklidňující a nestresující oáza klidu, jiný vesmír. Je zatím převážně květinová, zeleniny pomálu, ale i na to dojde, až se snad do budoucna přestěhujeme do nového domečku. Teď se jen směju poznámkám jedné ze dvou sousedek: „Vy máte ale letos nějak malá rajčata“ apod., ta řeší i jestli mi náhodou nekvete o narcis více:)))) Těším se na další pokračování:)))))

  • Leni, je jedno, jakou máme zahradu, jestli květinovou, nebo zeleninovou…je důležité právě to, jak se v ní cítíš, a zda člověk není jejím otrokem…Ve tvé zahradě bude krásně, zato u sousedky……

   • Něco by se našlo:-), já jsem krom zeleniny velký nadšenec do stromků a keřů, táta se mi vždycky ptal jestli ta kytka nebo keřík je jedlej-když ano, tak prý můžu osázet celou zahradu….

 4. Jani, vdaka sa skvely clanok. Uz sa tesim na dalsie clanky, rady a tipy. Sice este nemame zahradku, ale uz knihy citam vo velkom, pre istotu, ak by nahodou. 🙂

  • Miško, moc ti přeju nějakou zahradu , až dozraje čas…, ale zatím můžeš pěstovat i v malém, já letos měla hned přede dveřmi velký květináč se třemi kedlubnami, které už se nevešly do foliáku, a nechtěla jsem je vyhodit..:))), a vypadaly úžasně a krásně vyrostly..:)) a zákazníci se už inspirovali..:)

  • Naďo, díííky…už jsem toho napsala víc, tak se dočkáš dřív , než na Vánoce..:))), mám toho plnou hlavu..:))))
   A profilovka = z profilu, že ..:))))))), tak to mám dobře..:)))))

 5. Jani, sice nezahrádkařím, ale jsem moc ráda, že si najdeš čas a podělíš se s náma o vaše zkušenosti a postřehy. Jak vidím už z prvního článku, tak i já si v tom najdu něco přínosného pro sebe, protože to není jen o té hlíně a rostlinkách, ostatně tak jako všechno kolem nás ;-) Děkuji.

  • Přesně Marti, opravdu to není jen o pěstování, člověka to formuje ve všech směrech, tak se pokusím to nějak vyvažovat i pro vás nezahradníky…:)

 6. Jani, děkuji za úvodní článek a už teď se těším na další. Moc rádi se Vaší zahradou necháme inspirovat. Nás zatím to hledání vlastního vyhovujícího systému teprve čeká 🧐 Budu moc ráda, když nám tady budeš dávat nějaké praktické rady 🙏

 7. Zobrazit všech 16 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

SDÍLEJTE PŘÍSPĚVKY - získejte členství v Klubu JJ nebo jeho prodloužení. Jak to funguje?
Žakale
Autorem článku je Žakale
Jsem máma dvou skvělých kluků a manželka zahradníka, který mi nechává volnost ve všech mých tvůrčích pokusech ..:) Jsem vystudovaná textilní výtvarnice, která vždy tíhla k tomu být a žít venku. Díky mému muži už 20 let pronikám do pěstování květin, bylin a hlavně zeleniny a poznávám duši zahrady, ale i tu svou. Je to nekončící proces učení, vše se neustále proměňuje a nuda rozhodně nehrozí..:)
Předchozí článek1. Z jakého směru vychází Jíme Jinak
Další článekŠli jsme do toho společně (Hanka, 47 let a Marian, 52 let)