Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekozahrada

Každá zahrada je jedinečná

Zahrada je jako člověk. Je živá, proměnlivá, nevyzpytatelná. Ale má ještě jiné vlastnosti, které my občas ztrácíme. Je uklidňující, nekritizující, je svá. A tak je třeba ji brát.

Jít se prostě hrabat do hlíny

Před pár lety mi jedna kamarádka říkala, že bych měla napsat knihu o pěstování zeleniny, o zahradě…smála jsem se tomu, protože takových knih je asi milión..:) a nechápala jsem, co nového bych přinesla… A asi před rokem mi jiná kamarádka psala, že bych měla napsat nějakou příručku – to už bylo přijatelnější, příručka, to je něco malého, to by se třeba i někdy dalo..:)) ale zase jsem se trochu smála…
Je opravdu hodně knih, a jsou opravdu velmi dobré knihy, do kterých nakukujeme i my. Vše v hlavě nenosíme. Ale nejdůležitější je se jít prostě hrabat do hlíny a POZOROVAT , POZOROVAT A POZOROVAT.

Nesrovnávejte

Zahrada je jako člověk, je živá, proměnlivá, nevyzpytatelná, ale má ještě jiné vlastnosti, které my občas ztrácíme. Je uklidňující, nekritizující, je svá. A tak ji také je třeba brát. Každá zahrada, stejně jako člověk, je jedinečná.
A tak jako platí o lidech, abychom se stále s někým nesrovnávali, tak moc prosím, nesrovnávejte ani svoji zahradu se zahradou u souseda :-)

Co člověk, to přístup

Po těch letech, co jsme pěstovali květiny a zeleninu a pak už jen zeleninu, vidím, že je opravdu tolik přístupů k zahradě, co je lidí na této zemi. A jsou i přístupy, kdy drancujeme zahradu, ždímáme ji a bojujeme o stošest se vším „zákeřným“, co nám jako škodí, stále pokukujeme po sousedovic rajčatech, mrkvi, jablkách, že je má větší, než my…a je tu neustálý stres. Taková zahrada asi moc veselá a příjemná nebude.
Tak je třeba brát zahradu jako celek, jako takový malý ekosystém, kde vše se vším souvisí a někam mezi to napasujeme záhony se zeleninou. :-) A tím se stáváme součástí zahrady.

Respektujte možnosti a prostředí

Končím s úvahami. Berte naši zahradu jako inspiraci, nikoli  jako jediný návod na pěstování.
I my se inspirovali různými postupy a vytvořili jsme si nějaký vlastní, a tak to můžete udělat i vy. Je třeba, aby každý vycházel z vlastních možností a respektoval prostředí, ve kterém se nachází.
Tyto řádky píšu a je červen, u nás to znamená, že některá zelenina už je sklizena – jarní saláty, ředkvičky, jarní cibulka, některá se teď sklízí – špenát, ledový salát, kedlubny, brokolice, květák, letní zelí a jarní kapusta. V tuto dobu už je oseta a osázena veškerá plocha a čeká se, až se opět něco sklidí a vyseje se něco dalšího. 

Nechceme zahradu ždímat

Témata o semínkách, sadbě, osevních postupech a plánování necháme na jiný článek, někdy na zimu, až pěkně v teple budeme přemýšlet, co opět další rok sázet a set.
Naše zahrada není typicky permakulturní, využíváme některé principy, ale když se to vezme do důsledku, tak permakulturní je, tzn.  trvale udržitelná – jde nám o to, aby nám byla zahrada po mnoho let k užitku a ne abychom ji během pár let vyždímali.

PS: Pozor, zavíráme vstup do Jarní očisty!

Poslední šance. Pojďte kuchtit 🍲 skvělá a svěží rostlinná jídla 🌱, pochutnat si, pročistit si tělo a zlepšit náladu v prima partě 🤗. Naskočte s námi na 8 týdenní Jarní očistu. Jsme s vámi živě, pomůžeme a podpoříme! ❤

Jsem máma dvou skvělých kluků a manželka zahradníka, který mi nechává volnost ve všech mých tvůrčích pokusech ..:) Jsem vystudovaná textilní výtvarnice, která vždy tíhla k tomu být a žít venku. Díky mému muži už 20 let pronikám do pěstování květin, bylin a hlavně zeleniny a poznávám duši zahrady, ale i tu svou. Je to nekončící proces učení, vše se neustále proměňuje a nuda rozhodně nehrozí..:)

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Naděžda
25. 6. 2021

Jani, moc hezký! Jít se hrabat v hlíně, to je přesně ono.To já miluju. A máš pravdu, každá zahrada je jiná. Já mám ráda každý koutek a dívám se, že bych nenašla místo, kde se v té hlíně nehrabu.😀😀😀

To je úplně úžasný, v tom si nechám klidně poradit….Já si teď pořídila vavřín,ale ten musim na zimu uklidit,ale jsem z něho nadšená,už suším…😊

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

19
3

Kokoška pastuší tobolka: blýskne se zastavením krvácení i pikantní chutí

Nejspíš si vybavíte její drobné bílé kvítky a typické semeníky ve tvaru srdíčka. Co ale chuť? Pojďme společně pozvat léčivku s dlouhým názvem do lékárničky...
84
2

Bršlice kozí noha – 10 tipů, jak ji využít v kuchyni

Zatímco nejeden zahrádkář neúnavně bojuje s rozpínavým plevelem, srdce strávníka podle Jíme Jinak plesá nad výživovým pokladem. Zjistěte, jakou sílu skrývá...

Permazahrada v únoru (Janka)

I když je v únoru stále zima, někde ještě leží sníh a mrazům rozhodně neodzvonilo, a to ani u nás v nížině, jaro je cítit ve vzduchu! Letošní sezóna už opr...
59
16

Žabinec ptačinec v kuchyni

Potřebujete léčit plíce a začít konečně odkašlávat? Chcete si pojistit dostatek železa, vápníku a kyseliny listové? Podívejte se kolem, jestli nemáte výbor...

Permazahrada v lednu (Janka)

Leden je čas bilancování loňského roku a vytváření nových plánů na rok nadcházející. Jinak tomu není ani v zahradě. Co se povedlo? Co ne? Co bych letos moh...

Permazahrada aneb chci se naučit vypěstovat si jídlo (Janka)

Permazahrada, to je malý krůček k potravinové soběstačnosti. Jak to všechno začalo…