Domů > Magazín > Žijeme jinak > Péče o tělo

No Poo aneb jde to i bez šampónu

Svědí vás kůže na hlavě, máte lupy, zničené, suché nebo mastné vlasy? Možná je na čase zbavit se šampónu a zkusit to jinak. Běžné šampony obsahují látky, kterým se chceme vyhnout. Najít vyhovující přírodní netoxický šampón může být běh na dlouhou trať. Pomůžeme vám ji zkrátit – zkuste to bez šampónu. Vyzkoušejte s námi některou z metod No Shampoo, zkráceně No Poo.

Co znamená No Poo

Základním pravidlem této metody je nepoužívání šampónu. Neznamená to však, že si přestanete mýt vlasy nebo že budete používat jen vodu. I když i to je možné.

Proč nepoužívat šampón

Důvodů je víc. Tím nejdůležitějším je vaše zdraví. O tom, co mohou  šampóny způsobit jsme psali v tomto článku.
Pokud trpíte svěděním pokožky hlavy, strupy ve vlasech, vyrážkami, lupy, máte mastné nebo zničené vlasy, mají to pravděpodobně na svědomí právě chemické šampony (ano i ty z lékárny tvářící se léčivě). Naše pokožka obsahuje sebum (kožní maz), a pokud ho necháte pracovat bez zásahu chemie, bude fungovat jako přirozená výživa a kondicionér pro naše vlasy. Bohužel klasické šampóny sebum smývají, pokožka musí vytvořit nový a brání se tak, že ho tvoří stále a stále a vlasy se mastí.
Dalším důvodem je finanční úspora. A to docela velká.
Posledním, neméně důležitým důvodem, je znečišťování životního prostředí zbytečnou chemií.

Proč No Poo

Každý má svoje důvody, proč se k tomu rozhodne, a svoji cestu, po které se dá. Pro každého je vhodná jiná metoda. Lidé, kterým záleží na naší planetě a životním prostředí, se k tomu rozhodnou, aby omezili plastové odpadky ve formě lahviček a toxické látky z šampónů vypuštěné do přírody. Lidé, kteří mají problémy s pokožkou hlavy, řeší hlavně svoje zdraví. Ti, kdo mají vlasy slabé a poničené, řeší hlavně kosmetický efekt.

Nejznámější metody No Poo

  • Jedlá soda – lžičku jedlé sody do hrnku vody, nechat rozpustit a poté aplikovat (ideální je mít rozprašovač, aby se roztok dostal všude).
  • Žitná mouka –  smíchat tři lžíce mouky s vodou. Udělat konzistenci těstíčka (kašička) a vmasírovat, následně pořádně vymýt.
  • Žloutek – žloutek rozmíchat ve vodě, opět konzistence kašička, vmasírovat a vymýt.
  • Marocký jíl – smíchat 3 lžíce marockého jílu a přidat asi hrnek vody. Aplikovat do vlasů a nechat chvíli působit, poté smýt.
  • Voda – někteří lidé se našli pouze v mytí vodou a ohromně jim to vyhovuje. Vlasy při sprchování propláchnou vodou.
  • Bylinné prášky – existují různé bylinné prášky např. Bhringraji, indické mýdlové ořechy, Brahmi apod. Můžete je střídat. Postup je stejný jako u marockého jílu.

Nezapomeňte na oplach

Vlasy mají neutrální pH a je potřeba ho udržovat. Například jedlá soda je vysoce alkalická a vlasy velmi vysuší. Proto je důležité udělat kyselý oplach (doporučuji i u dalších metod). Oplach je možné udělat z jablečného octa, citronové šťávy, někdy je příjemné polít vlasy perlivou minerálkou. Množství oplachu je individuální, záleží na typu a délce vlasů. Doporučuje se jedna lžíce šťávy či octa na hrnek vody, polít vlasy a už neoplachovat. Je výborné mít oplach v rozprašovači a při rozčesávání nastříkat.

Jak začít

Záleží, v jakém stavu vaše vlasy jsou. Pokud jste došli do stádia, že je musíte mýt každý den, budou vaše vlasy potřebovat delší dobu a vy velkou dávku trpělivosti. Někomu to trvá 2 týdny, někomu 2 měsíce. Doporučuji začít jedlou sodou, aby dostaly vlasy detox. Jedlá soda zbaví vlasy nánosů chemie. Nedoporučuji ji však používat dlouho z důvodu vysokého pH.

Já začínala s přírodní kosmetikou před několika lety. Přechod byl hrozný. Objednala jsem si přírodní mýdlo na mytí vlasů (tuhé mýdlo). Byla jsem ve stadiu, kdy jsem myla vlasy obden, hrozně mě kousala pokožka hlavy, vlasy se mi mastily a byly plné lupů. Při používání mýdla se stav mnohonásobně zhoršil. Je to normální. Člověk musí vydržet a dát tělu čas na regeneraci. Je to stejné jako s eliminacemi při změně stravy. Vydržela jsem a po měsíci jsem myla vlasy dvakrát do týdne. Poté mě již nebavilo mýdlo, ani mi nesedělo, proto jsem zkusila sodu a ocet. Vlasy jsem si tím hodně vysušila. No a nyní? Někdy použiji šampón Urtekram, ale mnohem lepší vlasy mám po použití žitné mouky. Vyfotila jsem pro Vás vlasy před mytím, jak vypadá kašička a vlasy po mytí. Vlasy takto krásné vydrží minimálně 4 dny. Myji si vlasy dvakrát týdně, po letech se mi obnovila moje přírodní barva a jsem z No Poo metody nadšená. Chystám se vyzkoušet marocký jíl.

Vlasy potřebují další péči

Pouze mytí nestačí. Je potřeba dodat vlasům občas vitamíny a jiskru. Po umytí vetřete do mokrých vlasů pár kapek rostlinného oleje např. mandlový, kokosový, arganový, meruňkový, můžete zkusit i bambucké máslo. Občas si udělejte masku nebo vlasům udělejte bylinkovou koupel. Můžete zkusit heřmánek, kopřivu amla masku (přírodní prášek), kefír, avokádo, žloutek nebo med.

Pořiďte si dřevěný hřeben na prvotní rozčesání a následně třeba kartáč z kančích štětin.

Přeji vám hodně štěstí na vaší cestě a vašim vlasům spoustu živin a vitamínů bez chemie ?

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsme Přéma a Evča, manželé, kteří milují dobré jídlo, zdravou domácnost a rodinnou pohodu.

7 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Na vode zalezi moc. My mame doma mekkou dobrou vodu z kohoutku a kdyz si s ni v lete oplachnu vlasy, jsou i pres to hrozne. Ale kdyz si je oplachnu v nasem koupacim jezirku, kde neni zadna chemie a voda je prirozena, naprsena, vypadaji vlasy skvele.
A jeste mam jednu zkusenost od zname. Rikala, ze kdyz prechazela na myti vlasu jen vodou, mela vlasy pul roku mastne… a pak to preslo a uz dobry. Takze to chce trpelivost..

Petra B
5. 2. 2020

Tak minulý týden jsem oslavila rok mytí žitnou moukou a jsem moc spokojená. Dříve jsem si musela mýt hlavu obden, nyní stačí po 4-5 dnech. Jednou jsem si u kadeřnice nechala umýt hlavu klasikou a byla jsem nešťastná, opravdu rozdíl, vlasy byly najednou jemné a dělaly si, co chtěly. Mám delší spíše hustší vlasy a dělalo mi problém vymýt mouku (občas jsem ji druhý den vyndavala z vlasů). Osvědčilo se mi napustit umyvadlo (mamka si tak myje hlavu dodnes, vždy jsem se jí smála, proč to řeší tak nepohodlně) a tam hlavu namočit a mouku vymáchat, vodu 2-3x vyměním a pak až jdu do sprchy a klasicky propláchnu. Myslím, že je to i řešení pro toho, kdo se bojí ucpaného odpadu, jen použije místo umyvadla kbelík nebo něco, v čem může vodu vylít na kompost nebo do záchodu. Na oplach nepoužívám nic ani studenou vodu, jsem zmrzlík 😉

Ukázat další komentáře