Nepotřebuji léky na bolest ani na železo (Věra, 51 let)

28

Od první menstruace mi bylo už pár dní před začátkem špatně. První dva dny jsem trávila v posteli a na práškách. Bolela mě hlava, bylo mi slabo a špatně. Taky jsem brala léky na chudokrevnost a stále neměla dobrou hladinu železa v krvi. Až se jednoho dne se ze mě stala veganka a přineslo to překvapivé zdravotní výsledky.

Stala se ze mě veganka

Vždycky jsem milovala zvířata, ale pořád víc a víc mě vadilo to tvrdit a přitom je pojídat. Něco se muselo změnit. Pak jsem s hrůzou zhlédla video o velkochovech, probrečela každé video a měla jasno. Já to podporovat nebudu.

Začala jsem číst o veganstvi, protože jsem nechtěla ubližovat zvířatům, ale chtěla jsem i jíst zdravě. Jedním dechem jsem přečetla knihu The China Study a otevřely se mi oči. Protože veganství, alespoň pro mě, neznamená jíst pouze rostlinnou stravu, je to něco víc…Víte, kolik veganu, jak jsem mohla pozorovat v různých skupinách a webech, do sebe láduje veganské párečky, sýry, klobásky a různé potraviny tohoto tipu? To ale se zdravou vegan stravou nemá nic společného.

Šla jsem do toho ze dne na den

Moje rozhodnutí ke změně začalo strašně rychle. Kuchyně se během několika dnů naplnila potravinami, o kterých jsem v nedávné minulosti nevěděla nic. Začala jsem si pěstovat zeleninu a ovoce, snažím se být co nejméně, v rámci možností, nezávislá na obchodech. Potraviny mám pouze v bio kvalitě – já tomu veřím, asi těžko bych pozřela jakýkoliv výrobek, například sojový, když by nebyl bio…Takže i výběr surovin je moc důležitý.

První týdny to bylo náročné

No a teď k té praxi. První týdny byly dost bolestivé. Moje změna proběhla prakticky ze dne na den, takže tělo bylo v šoku ;-) Myslím, že je to něco jako když vášnivému kuřákovi zakážete kouřit, nebo závislému na alkohoul seberete flašku… Nebylo to bez následků. Několik týdnů mě bolela hlava a byla jsem unavená.Ta bolest nebyla velká, ale byla pořád.

Přestala mě bolet hlava

Na bolesti hlavy jsem byla zvyklá, cpala jsem do sebe prášky horem dolem, protože když mě to vzalo, tak se to nedalo vydržet. Ale tohle byli bolesti jiné. Asi po 14 dnech to skončilo, a pak jsem si najednou všimla, že už nepotřebuju ani léky na bolesti hlavy, protože je to všechno v pohodě. To pro mě byla obrovská změna a začalo mě být jasno, že na vině byla strava. Dneska už prášky na bolesti hlavy nepotřebuju. Můj syn dokonce pronesl, že od doby, co jsem veganka, nejsou doma žádné léky.

Spravila se mi bolestivá menstruace

Celý život jsem trpěla bolestmi břicha a už několik dní před příchodem menstruace mi začalo být zle. Bolesti hlavy, břicha a celková nevolnost a slabost. Tak jsem to řešila práškama, tmou a klidem v posteli alespoň ty první dva nejhorší dny. Moje menstruace byla vždycky nepravidelná. Veganstvím se vše změnilo. Nejen pravidelnost, ale i bolesti hodně přešly. Nepotřebovala jsem ty dny žádné léky a ani postel. Myslela jsem si, že všechny ty bolesti jsou normální a že se s nima jako ženská prostě musím smířit. Bylo mě takto od první mojí menstruace… I tohle jde ovlivnit stravou. A věřte nevěřte, je tomu opravdu tak.

Nepotřebuji léky na železo

Další věc, které jsem se zbavila, byla závislost brát léky na železo. Vždycky jsem měla šíleně málo železa a můj lékař pořád říkal, že mám jíst maso a ládoval do mě integrátory. Ty fungovaly 2 měsíce, a pak jsem byla zase na dně. Když jsem šla poprvé na krev po několika měsících veganství, měla jsem nahnáno. A překvapení? Železo a s ním vše související bylo v normálu. Pronesl vítězoslavně: „No, je vidět, že se změnilo něco ve vaší stravě!“ „Ano, jsem veganka.“ „To je ale zvláštní, většinou to je skupina lidí, která má tyto problémy.“ Nevím, jaka je situace v Česku, ale v Itálii, kde žiju, někteří lékaři veganství moc nechápou…

Ke klasice už se nevrátím

Z toho, jak se vše změnilo k lepšímu, mám nádherný pocit. A je mi jasné, že už se nikdy nevrátím ke stravě jako kdysi. Spousta lidí má pocit, že to nejde vydržet, ze si musí „zahřešit“ a někdo se i vrátí ke stravě jako předtím. Považuju to za blbost. Za velikou blbost! Promiňte. Ale když vidím, že mi to dělá dobře, že moji stravou netrpí ani zvířata, ani Země, tak proč toho nechat? Jsem vegan od roku 2014 a ujišťuju vás, že to jde. Když něco chceme, tak jde všechno. Proč u zdravé výživy a veganství lidé nevydrží? Podle mě to není ani slabou vůli, ale proto, že to necítí opravdu ve svém srdci, že to pro ně není jako poselství.

V rodině jsem jediný vegan

Co si o tom mysli moje okolí? Jsem v rodině vegan pouze já. Ze začátku jsem je nutila, ale pak jsem to vzdala, každý to musí pochopit sám od sebe. V rodině žádné problémy nemám, všichni to chápou a respektujou. Co si o tom myslí neznámí lidé, je mi jedno, to je asi dané mojí povahou. Vždycky jsem byla „černá ovce“, a za svoje názory jsem se nikdy nestyděla a šla jsem do všeho po svém. Chápu, že někdy jsem hodně nesympatická, zvlášť když lidé naschvál prudí a provokujou. Ale na druhou stranu je mně jich líto, že spoustu věcí ještě nepochopili. Snad to začnou všichni chápat brzo i díky aktuální celosvetové viróze…

PS: Začínám přidávat recepty i na Jíme Jinak, tak uvidíte, co já osobně si vařím a co mi dělá dobře.

⏩ BRZY ZAČÍNÁ PODZIMNÍ DETOX KURZ

S manželem jsme oba shodili 3-4 kg (Jaroslava)

Jaroslava: Evi a celý týme Jíme Jinak, děkujeme s...

Zamilovala jsem se do česnekové pomazánky

Vendtechman: Prave jsem se zamilovala do dnesni cesnekove pomazánky...

Díky JJ mi snížili léky na revmatoidní artritidu

Eva: Ještě jednou děkuji za Jíme jinak, děláte to...

Jíst jinak je to nejlepší, co mě mohlo v životě potkat

Zabazaba: Jíst jinak jsem začala kvůli své dceři s...

Hubnutí jde samo

Iva1: Dobrý den, pořád se bavím a pořád hubnu,...

Díky kurzu již chápu souvislosti

Ilona: Jsem šťastná, že jsem si váš kurz koupila....

Konečně jím pořádně jídlo!

Michaela: Chci moc poděkovat za detox. Konečně jsem se...

Úžasně zpracovaný kurz do naprostých deitalů

Ilona L.: Evi, váš kurz byl naprosto úžasný. Zpracovaný...

Jsem nadšená, jak mi jídlo chutná a nemám chuť na sladké

Dagmar: Dobrý den Evi, jsem nadšená, jak mi jídlo...

Nejdřív jsem byla za exota, ale teď se ke mně přidávají další (Zuzana, 57 let)

Zuzana: Když jsem před lety přestala jíst maso, protože...

Po 10 dnech 2 kg dole a krev čistější (Jamila)

Jarmila: Dnes ráno mám 10. den kurzu Hubneme do...

Děkuji, že se na JJ můžu dozvědět zásadní fakta o jídle

Maki: Musím říct, že pravda je často dost krutá..jsem...

Moc se mi líbí nové stránky

Jana: Nové stránky jsou úžasné! Skvěle se v nich teď...

Už vím, jak na to (Eva)

Evacernosk: Evičko a Romane, mám vás oba ve své...

Díky změně manželovi výrazně klesl cukr v krvi (Veronika)

Veronika: Ahoj, ráda bych reagovala na jarní očistu, kterou...

Jsem veselejší a plná energie, po 5 dnech mám dole 3,7 kg (Alena)

Alena: Krásný den všem, po pěti dnech jsem měla...
 1. Ďakujeme za článok, taniere sú krásne a jedlá sa priam núkajú. Myslím, že by to bolo super pohostenie a neodolal by mu žiaden mäsožravec :-)
  Tešim sa na všetky vaše recepty

 2. Dobrý deň Tammy,
  my jeme z popisu asi tak ako vy. V podstate všetko, akurát sa vyhýbam oblúkom bielemu cukru a múke, a pri živočíšnych produktoch si zakladám na kvalite. Syn od narodenia nebol chorý (3,5r) a moje zdravotné problémy sa pomaličky zlepšujú…i tak to návšteve mojej rodiny počúvam dookola že musíme jesť všetko, bla, bla (teda hlavne koláče, a bravčové im vadí že ja nejem). Ako to zvládate vy? Vysvetľovanie som už vzdala, ignorácia pripomienok však mojej povahe moc nesedí..

   • Věřím, že na tento kurz taky budu mít jednou čas a náladu, není to u mě akutní a ráda si počkám, až jeho dopady vstřebám s potěšením, ale můžu otázku – jste nějakým způsobem připravení i na ostré manipulátory? Komunikačně ustát zkušené, nadané a desítky let praktikující manipulátory pokládám za velmi těžký výkon, který snad lze vylepšit cíleným tréninkem s koučováním, pouhé znalosti mi v tomto v rámci blízkých osob nebývají přínosem. Těsná rodinná vazba ovšem i nacvičené věci zásadně oslabuje a schopnostem manipulujícího nahrává hluboká znalost mých slabin, kterých vždy plně využije… Kurz si jednou užiju i tak, ale pokud by nad rámec běžné asertivity našel i nějaké zpevnění hradeb proti tvrdému náporu, posune se blíž k prioritám. 😉 Díky moc.

    • Kvůli tomu právě vznikl, Krákorko 😉 Zdá se, že zdatných manipulátorů máme plnou republiku a že se téměř v každé rodině někdo najde. Proto ten kurz vnikl, aby rodičům, kteří to chtějí pro svoje děti jinak a po svém, pomohl se těmto manipulacím a pasivní agresivitě vyhnout a vzít to do svých rukou zcela a zbavit se útoků. Samozřejmě ty stejné praktiky se dají použít v práci nebo na úřadě, jak říkám, těch lidí je tu dost a dost a my jsme ještě obecně jako společnost celkem slabí a nevyzrálí, tak si na nás troufají. Jakmile člověk dospěje, tihle lidé zmizí nebo už je z dálky poznáme, vyhneme se nebo (když je to rodina), víme, jak na ně. Klubáci ho mají jen za 490 Kč a jako na všechny naše programy je na něj záruka spokojenosti, takže když bys někdy nabyla dojmu, že bys ho chtěla zkusit, tak bez obav můžeš – když to nebude pro tebe, peníze dostaneš zpátky 😉

 3. Co se týká veganství – proč ne? Když tomu člověk rozumí, poskládá si jídelníček zdravě a nestane se jen koblihovým veganem. Obecně doktoři v ČR veganství též neberou.
  K tomu, aby člověk byl zdravý, nemusí být vegan. To je moje zkušenost. Nejsme veganská rodina. Manžel jí klasiku, já s klukama jsne flexitariáni, pokud už bych škatulkovala. Jíme tedy „všechno. “ To živočišné a cukr, bílou mouku,… V malém množství. Někdy. Vybalancovali jsme to tak, aby nám bylo dobře. Všechno znamená tedy i živočišné. Neznamená to cokoliv. Moje máma by řekla, že kromě zeleniny nejíme nic. 😁 A že děti tyram nedostatkem cukru. 😀 Pro ni jsme extremisti a pro vás spíš zvlčelí lumpi? Ovšem zdraví ok. Kluci dosud bez jakýchkoliv léků, kazů,… Obzvlášť mladší má energie jak motorová myš. :)

  • Kdepak Tammy, nikoho nesoudím a vůbec neříkám zvlčelí lumpi. To bych tak musela nazvat i zbytek mojí rodiny… Já jsem vegan z etických důvodů. Fakt, že to zapůsobilo pozitivně na moje zdraví bylo překvapení. O mojí stravě si myslím,že je vyvážená a pokud na mě působí pozitivně tak i zdravá. Taky znám vegany co jedí špatně, ale to je jejich problém. Každý musí poznat svoje tělo i organizmus a jednat podle toho.

   • Po hodně dlouhé době jsem se zase dostala nakouknout na web a toto je nádherný článek, krásné obrázky jídla, moc díky za něj a přeji další krásný zdravý život plný báječného jídla.

    Jen poznámka k tomu, co lékař v reakci na veganství poznamenal – vůbec bych to nevnímala jako výrok kompromitující veganství, pouze jako odpozorovanou skutečnost, že člověk živící se vegansky a toto oznamující V ORDINACI LÉKAŘE je mnohem častěji člověkem, který tyto hodnoty (železa a tím i krevní) mívá horší než lepší. Mám shodnou zkušenost a důvod za tím tuším asi ten obvyklý: mnoho lidí se z různých důvodů stravuje nevyváženě a to se nevyhýbá ani vegetariánům a veganům. Zatímco konvenční strávník je z mé zkušenosti zatížen při nevyváženosti důsledky nadbytku – cukrů, tuků, bílkovin atd., vegan s nízkými zdroji vitaminu B12 a železa skutečně snadněji vykáže nedostatek. Pokud ovšem snahu o pestrost a vyváženost stravování zná… velkou předností i zde JJ je pestrost a snaha o harmonii stravování, léčebný potenciál této stravy je neoddiskutovatelný, proto jsem udělala i tu dobrou zkušenost, pokud slyším o stravě cokoliv a k tomu jsou výborné výsledky, ten člověk pravděpodobně ve svém životě vyváženost ve stravě zná… což je taky důvod mu jeho způsob životosprávy pochválit 😉.

    • To je telepatie, Krákorko, celý víkend jsem si říkala, jak s asi máš, co maminka, že ti musím napsat. A hele, píše ty! 😉 Víš, jak to je, jsi z oboru. Většina lékařů nemá téměř žádné vzdělání o výživě, natož praxi se zdravou stravou, sami jedí ve spěchu a setkávají se s nemocnými. To už člověka trochu zformuje a dovede k nějakým závěrům, byť postaveném na výseku populace, která na tom zrovna není dobře. Příspěvek Viery není o reakci lékaře ale o tom, že rozšířený názor, že vegetariání, vegani a spol. musejí mít nutně málo železa, je mylný. Že jde o celou naši životosprávu, dobrou skladbu jídelníčku, zdravá střeva atd. Viera je toho dalším důkazem. A lékařům i nám ostatním by prospělo, kdybychom se místo předsudků začali ptát PROČ, JAK apod. a byli bychom otevření změnám a poučení. Pak by setkání s lékaři mohlo být vždy přínosné pro obě strany 😉

     • Sice s větším zpožděním, ale ráda zareaguju na teprve nyní čtený příspěvek – jj, toto znám výborně, vesmírný internet mi posílá toho, na koho pomyslím, již téměř okamžitě 😅.
      Evi, že je tebou zmíněný názor rozšířený, je velmi možné. Já to v této rovině neznám – tedy že by vegani NUTNĚ museli mít nedostatek, je to tak ale mnohem častější a tuto zkušenost zřejmě opakovaně dělá mnoho odborníků zaměřených na stravu. Viera to ostatně napsala moc hezky, že lékař konstatoval, že tato skupina VĚTŠINOU mívá problém – chtěla jsem nejen Vieře, ale tady napsat, že nejde podle mě o nepochopení veganství. Jde tam o pochopení, že zdaleka ne každý se živí vyváženě v rámci svého stravovacího stylu. Pokud se nevyváženě živí vegan, důsledkem je snížení zásobního železa či dokonce přímo projevy nedostatku B12/B6 – mnohem častěji, než u jinak se stravujících lidí. A protože v ordinaci lékaře sedí málokdy zdravý vegan (to opravdu málokdy, tito lidé mají na klasickou medicínu pohled již vytříbený a pokud tam už sedí, má to většinou zcela konkrétní důvody), myslím, že mnoho lékařů tuto zkušenost udělalo a jejich očekávání je tak v souladu s realitou.
      Jiná věc podle mě je chybný předpoklad, že k úpravě situace dojde léčivem – ale toto zase lékař často nemůže vyhodnotit lépe, i kdyby chtěl – mnoho lidí zkrátka vůbec nesdělí, že dané léčivo nepoužívá, z mnoha důvodů, jak by pak měl lékař tušit, že úpravy člověk docílil mnohem lepším způsobem – za mě je to někdy velká škoda, takový člověk si zaslouží vyjádření úcty a poklony – já se v tomto případě nepotřebuji ptát JAK, je to zcela viditelné, že dosáhl ve stravě větší vyváženosti a pestrosti, toto stejně tak nemohu přenést jako radu jinému pacientovi, který vůbec není připraven/ochoten měnit stravování a životosprávu, resp. u většiny doporučených úprav praví, že tak se stravuje a činí (ony polopravdy až výmysly na židli při odborných konzultacích jsou taky kapitola a rozhodně žádné straně nepomáhají se k rozuzlování zdravotního problému přiblížit).
      Já jsem chtěla svým komentem uklidnit zejména ty, kdo se mohou obávat, že třeba mohou mít lékaři nějakou nevysvětlitelnou pravdu – kdepak, vysvětlení je zřejmě prosté – (nejen) vegetarián/vegan potřebuje dobře sestavenou vyváženou a pestrou stravu a i přes dobré snahy a záměry to tak ne vždy je. Dobře se stravující vegan potěší svými případnými výsledky nejen sám sebe, ale i dotyčného odborníka, to píšu z hloubi duše.😉

      • Je to tak, máš naprostou pravdu. Víc otevřenosti mezi lidmi, víc komunikace mezi pacientem a lékařem, více respektu a porozumění, více upřímnosti k sobě sama a bylo by na světě líp ❤

 4. Zobrazit všech 28 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekThajský mrkvový krém
Další článekOřechový dort – variace na klasický recept od babičky