Domů > Magazín > Vaše příběhy

Nepotřebuji léky na bolest ani na železo (Věra, 51 let)

Od první menstruace mi bylo už pár dní před začátkem špatně. První dva dny jsem trávila v posteli a na práškách. Bolela mě hlava, bylo mi slabo a špatně. Taky jsem brala léky na chudokrevnost a stále neměla dobrou hladinu železa v krvi. Až se jednoho dne se ze mě stala veganka a přineslo to překvapivé zdravotní výsledky.

Chcete ochutnat, co vaří Viera? Podívejte se na její recepty.

Stala se ze mě veganka

Vždycky jsem milovala zvířata, ale pořád víc a víc mě vadilo to tvrdit a přitom je pojídat. Něco se muselo změnit. Pak jsem s hrůzou zhlédla video o velkochovech, probrečela každé video a měla jasno. Já to podporovat nebudu.

Začala jsem číst o veganstvi, protože jsem nechtěla ubližovat zvířatům, ale chtěla jsem i jíst zdravě. Jedním dechem jsem přečetla knihu The China Study a otevřely se mi oči. Protože veganství, alespoň pro mě, neznamená jíst pouze rostlinnou stravu, je to něco víc…Víte, kolik veganu, jak jsem mohla pozorovat v různých skupinách a webech, do sebe láduje veganské párečky, sýry, klobásky a různé potraviny tohoto tipu? To ale se zdravou vegan stravou nemá nic společného.

Šla jsem do toho ze dne na den

Moje rozhodnutí ke změně začalo strašně rychle. Kuchyně se během několika dnů naplnila potravinami, o kterých jsem v nedávné minulosti nevěděla nic. Začala jsem si pěstovat zeleninu a ovoce, snažím se být co nejméně, v rámci možností, nezávislá na obchodech. Potraviny mám pouze v bio kvalitě – já tomu veřím, asi těžko bych pozřela jakýkoliv výrobek, například sojový, když by nebyl bio…Takže i výběr surovin je moc důležitý.

První týdny to bylo náročné

No a teď k té praxi. První týdny byly dost bolestivé. Moje změna proběhla prakticky ze dne na den, takže tělo bylo v šoku ;-) Myslím, že je to něco jako když vášnivému kuřákovi zakážete kouřit, nebo závislému na alkohoul seberete flašku… Nebylo to bez následků. Několik týdnů mě bolela hlava a byla jsem unavená.Ta bolest nebyla velká, ale byla pořád.

Přestala mě bolet hlava

Na bolesti hlavy jsem byla zvyklá, cpala jsem do sebe prášky horem dolem, protože když mě to vzalo, tak se to nedalo vydržet. Ale tohle byli bolesti jiné. Asi po 14 dnech to skončilo, a pak jsem si najednou všimla, že už nepotřebuju ani léky na bolesti hlavy, protože je to všechno v pohodě. To pro mě byla obrovská změna a začalo mě být jasno, že na vině byla strava. Dneska už prášky na bolesti hlavy nepotřebuju. Můj syn dokonce pronesl, že od doby, co jsem veganka, nejsou doma žádné léky.

Spravila se mi bolestivá menstruace

Celý život jsem trpěla bolestmi břicha a už několik dní před příchodem menstruace mi začalo být zle. Bolesti hlavy, břicha a celková nevolnost a slabost. Tak jsem to řešila práškama, tmou a klidem v posteli alespoň ty první dva nejhorší dny. Moje menstruace byla vždycky nepravidelná. Veganstvím se vše změnilo. Nejen pravidelnost, ale i bolesti hodně přešly. Nepotřebovala jsem ty dny žádné léky a ani postel. Myslela jsem si, že všechny ty bolesti jsou normální a že se s nima jako ženská prostě musím smířit. Bylo mě takto od první mojí menstruace… I tohle jde ovlivnit stravou. A věřte nevěřte, je tomu opravdu tak.

Nepotřebuji léky na železo

Další věc, které jsem se zbavila, byla závislost brát léky na železo. Vždycky jsem měla šíleně málo železa a můj lékař pořád říkal, že mám jíst maso a ládoval do mě integrátory. Ty fungovaly 2 měsíce, a pak jsem byla zase na dně. Když jsem šla poprvé na krev po několika měsících veganství, měla jsem nahnáno. A překvapení? Železo a s ním vše související bylo v normálu. Pronesl vítězoslavně: “No, je vidět, že se změnilo něco ve vaší stravě!” “Ano, jsem veganka.” “To je ale zvláštní, většinou to je skupina lidí, která má tyto problémy.” Nevím, jaka je situace v Česku, ale v Itálii, kde žiju, někteří lékaři veganství moc nechápou…

Ke klasice už se nevrátím

Z toho, jak se vše změnilo k lepšímu, mám nádherný pocit. A je mi jasné, že už se nikdy nevrátím ke stravě jako kdysi. Spousta lidí má pocit, že to nejde vydržet, ze si musí “zahřešit” a někdo se i vrátí ke stravě jako předtím. Považuju to za blbost. Za velikou blbost! Promiňte. Ale když vidím, že mi to dělá dobře, že moji stravou netrpí ani zvířata, ani Země, tak proč toho nechat? Jsem vegan od roku 2014 a ujišťuju vás, že to jde. Když něco chceme, tak jde všechno. Proč u zdravé výživy a veganství lidé nevydrží? Podle mě to není ani slabou vůli, ale proto, že to necítí opravdu ve svém srdci, že to pro ně není jako poselství.

V rodině jsem jediný vegan

Co si o tom mysli moje okolí? Jsem v rodině vegan pouze já. Ze začátku jsem je nutila, ale pak jsem to vzdala, každý to musí pochopit sám od sebe. V rodině žádné problémy nemám, všichni to chápou a respektujou. Co si o tom myslí neznámí lidé, je mi jedno, to je asi dané mojí povahou. Vždycky jsem byla “černá ovce”, a za svoje názory jsem se nikdy nestyděla a šla jsem do všeho po svém. Chápu, že někdy jsem hodně nesympatická, zvlášť když lidé naschvál prudí a provokujou. Ale na druhou stranu je mně jich líto, že spoustu věcí ještě nepochopili. Snad to začnou všichni chápat brzo i díky aktuální celosvetové viróze…

PS: Přidávám recepty i na Jíme Jinak, tak uvidíte, co já osobně si vařím a co mi dělá dobře.

PS: Z práce do práce, život letí a vy nic nestíháte?

Pokud před sebou stále jen hrnete všechny ty povinnosti, které život přináší, je čas se zastavit. 🛑 Je tohle život, který chcete? O tomto jste snili? Asi ne. V přírodě začíná nový biologický rok, nový začátek a i my to letos můžeme udělat jinak. Právě tomu se v Jarní Očistě také věnujeme a máme dokonce připravený silný závěrečný aktivační rituál, aby se vaše záměry mohly uskutečit. Zdaleka v očistě nejde jen o vyvážený jídelníček. Pojďte si ujasnit touhy, naberte zas energii a pojďte se cítit ve svém těle lépe. Začněte s námi 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku.

Ráda bych ukázala lidem, že veganská strava není jednotvárná, nudná a chudá, jak si bohužel mnoho lidí myslí. Jídlo pro mě má být zdravé a ne jednotvárné, skoro nemocniční. Mé recepty jsou určeny pro ty, kterým vaření z kvalitních ingrediencí, přináší radost, pro ty, co se nebojí experimentovat a chtějí poznat nové chutě, pro ty, pro ty co si rádi u sporáku hrají, pro ty co nepotřebují zasytit jen žaludek, pro ty co si najdou čas pro sebe i svojí rodinu a nebojí se do vaření investovat trochu času. Jste připraveni opustit vaší komfortní zónu? Nic neriskujete, můžete jen získat..Moje desatero: 1. Jsem vegan, vařím vegansky. 2. V kuchyni se nechci nudit proto vařím pestře. 3. Stále se učím. Chci poznávat nové ingredience, nové potraviny a chutě. 4. Používám UFO ingredience. Kdo se bojí nesmí do lesa. 5. Dbám na kvalitu potravin. To nejlepší co si můžu dovolit v bio kvalitě pokud to je možné. Na jídle rozhodně nešetřím. 6. Vařím a jím sezonně. 7. Co můžu to si vypěstuji. Baví mě to a vím co jím. 8. Vařím pro mě a pro rodinu. Musí to chutnat nám a popřípadě mým blízkým. Je mi jedno co si o mém jídle myslí ostatní na Facebooku, Instagramu a jiných sociálních sítí. 9. Vařím pro radost, ne z povinnosti. Fantazie a zábava je ingrediencí číslo jedna. 10. Inspiruje mě ajurvéda, makrobiotika, asijské weby, ale hlavně moje hlava. Z mých receptů má někdo strach, zdají se složité a plné neznámého. Pokud patříš do této kategorie, stačí se poohlédnout po něčem jiném. Děkuji za pozornost Člověk sám nemůže změnit svět, ale každý člověk může šířit poselství, které ten svět změní..

24 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Krásný inspirativní článek a naprosto nádherné fotky jídel, úplně tu slintám ;-D

Vierko, máš úžasné recepty – libí se mi pestrost a i cizokrajnost. Moc za ně děkuji – za sebe i jiné :-)

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

19
10

Fialka a maceška – léčivé violky

Víte která je která?  A víte, která umí co léčit? Violky jsou první pomocí pří kašli i při kožních potížích, ale pomáhají i na opary, opruzeniny a detoxika...
11
8

Žádná panická ataka, žádné menstruační bolesti (Anet, 26let)

Ahoj Evi a celý týme Jíme jinak! Považuju za svou povinnost ocenit vaši práci, přispět svým vlastním příběhem a pomoct tak třeba lidem, kteří mají podobný ...
11
20

Fialka a maceška v kuchyni

Fialka i maceška se používají nejen na léčení, ale dají se nádherně využít i v kuchyni. Jejich sezóna právě začala, tak si s nimi neváhejte zpestřit talíře...
18
1

12 faktů, kterými vás překvapí meruňky

Můžete se po meruňkách utlouct? Tak to je dobře. Už 3 kusy meruněk totiž pokryjí polovinu denní dávky provitamínu A a vitamínu C. Jsou považovány za symbol...