Domů > Magazín > Blog

4 kroky, jak zvládnout bolest

Bolest v životě je nevyhnutelná. Jako lidské bytosti jsme propojeni vnímáním bolesti. Ať se jedná o bolest emocionální či fyzickou, jasné je, že nám převážně není příjemná. Pojďme se podívat na čtyři možnosti, jak díky bolesti dál růst.

Čelit bolesti s pozitivní mantrou

Jakmile nás v životě potká nepříjemná a bolestivá událost, máme tendenci ji převalovat v hlavě a dělat situaci ještě horší. Každý den nás provází naše mysl se slovy: Proč se tohle stalo zrovna mně.., Taková nespravedlnost.., Už to nemá cenu.., Už nemůžu… Pojďme zkusit obrátit naši pozornost a vytvořit pozitivní mantru – neboli pozitivní slovní spojení. Nahraďme lítost slovy útěchy a podpory. Ačkoliv to v nejtěžších životních situacích tak nevypadá, slouží nám k růstu. Pomoc si můžete větami: Děkuji za možnost nové cesty, Přijímám svůj život takový, jaký je, protože věřím, že mě vede k růstu. Jakákoliv forma vděčnosti má veliký účinek.

Mindfulness – všímavostí ke svobodě

Praxe všímavosti má za sebou rozsáhlé vědecké zkoumání a výsledky jsou jasné! Pomáhá redukovat pocit bolesti, ať mentální či fyzické. Jakmile jsme plně v přítomnosti, bolest má nad námi menší kontrolu a my můžeme pochopit nové souvislosti. Zkusit můžete meditační techniky popsané třeba v tomto článku.

Buďte k sobě laskaví

Laskavost je všelékem. Však v jejím slovním kořenu vidíme slovo láska. Najděte ji sami k sobě. Pokud jsme zraněni něčí poznámkou a točíme se v neustálém kruhu sebekritizování, jak jsme měli věci udělat jinak, nedáváme si prostor k pochopení situace a tím spojenému růstu. Pohlaďte se a obejměte. Přijměte se se všemi povahovými rysy, které vás trápí. Jste dokonalí, tak jak jste. Jakmile pochopíte svůj životní příběh, jakmile jasně uvidíte sami sebe v kontextu svého života, přijde uvolňující porozumění, že to, jak jednáte a to, kým jste právě teď, je v pořádku. Když přichází laskavé porozumění, je to začátek obrovské vnitřní proměny, na které můžete postupovat dál.

Plačte, plačte, plačte

Dovolte si plakat. Studie jasně prokazují, že pláč má uvolňující účinky. Nechte všechny emoce volně proudit vaším tělem. Nesnažte se je zastavit nebo potlačit. Nezastavujte slzy, které se derou na povrch. Nechte své tělo roztřást v jejich uvolnění. Proč jsme se v naší společnosti naučili kamenným tvářím? Jak je možné, že se bojíme ukazovat svoji zranitelnost? Umíte si představit, že byste kopli do člověka, který se před vámi rozpláče? Pojďme společně nalézt soucit sami k sobě a tím ke všem bytostem.

Fyzická i psychická bolest nám pomáhají

Bolest, ačkoli se nám zdá nezvládnutelná, je tu proto, aby nám pomohla. Na psychické úrovni přináší pocit smutku, abychom přijali věci, které nemůžeme změnit. Na fyzické rovině nás upozorňuje, že musíme změnit náš životní styl, zpomalit a zastavit se. Jakmile se spřátelíme s naší bolestí, můžeme vidět nové možnosti svého života.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem šťastná máma, jogínka a hudebnice. Ráda se ladím na přirozenost přírody: v rytmu dechu, v rytmu života.

34 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Článek přišel v pravou chvíli. Díky za něj. Je moc hezky napsaný 🙏

Ukázat další komentáře