Domů > Magazín > Blog

4 kroky, jak zvládnout bolest

Bolest v životě je nevyhnutelná. Jako lidské bytosti jsme propojeni vnímáním bolesti. Ať se jedná o bolest emocionální či fyzickou, jasné je, že nám převážně není příjemná. Pojďme se podívat na čtyři možnosti, jak díky bolesti dál růst.

Čelit bolesti s pozitivní mantrou

Jakmile nás v životě potká nepříjemná a bolestivá událost, máme tendenci ji převalovat v hlavě a dělat situaci ještě horší. Každý den nás provází naše mysl se slovy: Proč se tohle stalo zrovna mně.., Taková nespravedlnost.., Už to nemá cenu.., Už nemůžu… Pojďme zkusit obrátit naši pozornost a vytvořit pozitivní mantru – neboli pozitivní slovní spojení. Nahraďme lítost slovy útěchy a podpory. Ačkoliv to v nejtěžších životních situacích tak nevypadá, slouží nám k růstu. Pomoc si můžete větami: Děkuji za možnost nové cesty, Přijímám svůj život takový, jaký je, protože věřím, že mě vede k růstu. Jakákoliv forma vděčnosti má veliký účinek.

Mindfulness – všímavostí ke svobodě

Praxe všímavosti má za sebou rozsáhlé vědecké zkoumání a výsledky jsou jasné! Pomáhá redukovat pocit bolesti, ať mentální či fyzické. Jakmile jsme plně v přítomnosti, bolest má nad námi menší kontrolu a my můžeme pochopit nové souvislosti. Zkusit můžete meditační techniky popsané třeba v tomto článku.

Buďte k sobě laskaví

Laskavost je všelékem. Však v jejím slovním kořenu vidíme slovo láska. Najděte ji sami k sobě. Pokud jsme zraněni něčí poznámkou a točíme se v neustálém kruhu sebekritizování, jak jsme měli věci udělat jinak, nedáváme si prostor k pochopení situace a tím spojenému růstu. Pohlaďte se a obejměte. Přijměte se se všemi povahovými rysy, které vás trápí. Jste dokonalí, tak jak jste. Jakmile pochopíte svůj životní příběh, jakmile jasně uvidíte sami sebe v kontextu svého života, přijde uvolňující porozumění, že to, jak jednáte a to, kým jste právě teď, je v pořádku. Když přichází laskavé porozumění, je to začátek obrovské vnitřní proměny, na které můžete postupovat dál.

Plačte, plačte, plačte

Dovolte si plakat. Studie jasně prokazují, že pláč má uvolňující účinky. Nechte všechny emoce volně proudit vaším tělem. Nesnažte se je zastavit nebo potlačit. Nezastavujte slzy, které se derou na povrch. Nechte své tělo roztřást v jejich uvolnění. Proč jsme se v naší společnosti naučili kamenným tvářím? Jak je možné, že se bojíme ukazovat svoji zranitelnost? Umíte si představit, že byste kopli do člověka, který se před vámi rozpláče? Pojďme společně nalézt soucit sami k sobě a tím ke všem bytostem.

Fyzická i psychická bolest nám pomáhají

Bolest, ačkoli se nám zdá nezvládnutelná, je tu proto, aby nám pomohla. Na psychické úrovni přináší pocit smutku, abychom přijali věci, které nemůžeme změnit. Na fyzické rovině nás upozorňuje, že musíme změnit náš životní styl, zpomalit a zastavit se. Jakmile se spřátelíme s naší bolestí, můžeme vidět nové možnosti svého života.

PS: Jdete s námi letos do Jarní očisty? Zavíráme vstup - poslední šance

Rozhoupejte se a pojďte udělat něco sebe 😊. Pojďte skoncovat s únavou, kily navíc a špatnou náladou. Už za pár týdnů uvidíte výsledky. Pročistíme tělo podle připraveného zdravého jídelníčku. Mrkněte na 8 týdenní Jarní očistu a naskočte!

Jsem šťastná máma, jogínka a hudebnice. Ráda se ladím na přirozenost přírody: v rytmu dechu, v rytmu života.

32 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Článek přišel v pravou chvíli. Díky za něj. Je moc hezky napsaný 🙏

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

13

Vzpomínka na setkání v Brně

Minulý týden jsme se potkali v Brně v Jaselské. Posílám všem pozdravy, fotku pro vzpomínku a díky za osobní setkání!
17

Soutěž o balíček BIO koření značky Benkor

Soutěž byla už ukončena. Výsledky najdete v článku o vyhlášení soutěže.
1

Nejste na to sami! Seznamte se s těmi, co jedí jinak.

Mnoho z vás říká nebo píše, že si připadají ve své situaci velmi osamělí. Ať už jde o zdravotní potíže nebo to, že se snažíte jíst jinak a nemáte v okolí n...
4

S kým se uvidíme na Světu knihy? S výherci soutěže!

Na veletrhu budeme křtít novou knihu Dáši Lužné a těšíme se, že se tam s některými z vás potkáme osobně. Určitě se přijďte s námi pozdravit. Minulý týden j...
2

V Chorvatsku s Cikrytovými

Milí čtenáři Jíme jinak, dovolte mi, abych se s vámi podělila o následující řádky. Skončil čas prázdnin a dovolených, proto bych ráda udělala rekapitulaci ...
17
25

Mami, já chci umřít! Aneb jak jsem se vyléčila z boreliózy (Verči, 31 let)

Jedna lékařka se divila, že  takovými výsledky vůbec chodím, druhá mi řekla, že takové bolesti mít nemůžu. Dostala jsem antibiotika a nabídli mi antidepres...