Domů > Magazín > Zdraví

Proč cvičit jógu? Pro zdraví, pěknou postavu a život v přítomnosti.

Věda zná neuvěřitelné zdravotní účinky jógy. Pravidelné cvičení léčí celé naše tělo a umí perfektně přivést do přítomného okamžiku. Jóga pomůže i s váhou a vybuduje vám zdravé svaly. Jak začít? Snadno. Třeba touto relaxací.

Jen v přítomnosti můžeme zažívat pocity štěstí

Jóga je otevřená cesta pro všechny. Jak píše Mark Stephens, významný americký instruktor jógy, při provádění pozic poznáváme prožitky blaha, uvolněnosti, spojené s vitalitou a plností bytí. Zažíváme přítomnost přes uzemnění v dechu. A co je víc než přítomný okamžik? Žijeme někdy jindy než v přítomnosti? V dnešní zahlcené době, kdy stále více odbíháme do smyšlených světů, ať už virtuálních či těch snových, je bytí v přítomnosti každodenní nutností. Jedině v přítomnosti můžeme zažít pocity štěstí. Teď a tady na nás čeká naše rodina, přátelé, naše radosti i smutky. 

Tělo žije jen v přítomném okamžiku

Jen právě nyní můžeme prožívat svůj život takový jaký je, bez vykonstruovaných pohádek z naší hlavy. Určitě jsme to každý z nás zažil. Čeká nás náročné setkání v práci, ve škole, máme před sebou zkoušku či setkání s příbuznými. V hlavě osnujeme všemožné scénáře, jak daný moment bude probíhat. Přiznejme si, že scénáře jsou často nepříjemné. Co se tady a teď stane s tělem? Začne celý smyšlený příběh prožívat jako realitu. Možná pocítíte, že se vám zrychlil dech, je mělký a skoro nezaznamenatelný. Nebo se vám zpotily ruce či cítíte třes. To vše vyplynulo jen z vaší hlavy. Z vašeho nereálného světa bez bytí v přítomnosti. Díky pravidelné praxi jógy se můžeme vracet zpět do přítomnosti snadněji a častěji.

Zdravotní účinky jógy

Jógové cvičení přináší výborné výsledky v oblasti zdraví. Při správném provádění pozic, spojených s relaxací a uvolněním, se můžeme nejen léčit, ale také předejít mnohým neduhům. Jak je uvedeno v Journal of Alternative and Complementary Medicine, rostoucí množství výzkumů ukazuje, že:

  • Jóga významně snižuje srdeční frekvenci a krevní tlak
  • Odbourává negativní dopad stresu na imunitní systém a snižuje zánětlivé procesy v těle.
  • Bylo objeveno, že má pozitivní vliv na hladinu cukru v krvi a tím příznivě ovlivňuje pacienty s diabetem či s chronickými zdravotními problémy. 
  • Pozitivní účinky byly pozorovány u roztroušené sklerózy, cukrovky, menopauzy, onemocnění ledvin či schizofrenie. (zdroj: Alyson Ross, Sue Thomas, The health benefits of yoga and exercise)

Protažením k mládí a štíhlosti

Jóga nenásilnou cestou formuje naše tělo, které se stává pružnějším a silnějším, a tak můžeme pozorovat zmenšení konfekční velikosti bez úmorného plahočení ve fitnesscentru. S pružností přichází mládí. Již pár minut pravidelné praxe dokáže udělat v těle obrovské rozdíly.

“Čím jsme starší, tím víc ztrácíme svalové hmoty. Při praktikování jógy zpomalujeme tuto ztrátu, a tak i šedesátiletí mohou mít zásoby, jako před dvaceti lety.”, říká specialistka ortopedie Vonda Wright pro portál Health. 

Prostředek k transformaci

Ásana, jak se nazývá jógová pozice, je možným prostředkem k sebetransformaci. Pravidelné cvičení jógy nám přináší pocit celistvosti, jelikož nás jemně navádí k přijmutí svého těla, ke zklidnění mysli a k uvědomění našeho ducha. Přes prožitky vlastního já můžeme dojít do oblastí, které nám byly doposud uzavřené. Ať je to pročištění ukrytých traumat, uvědomění zacyklených pocitů či řízené sebeovládání. 

Všechno začíná přes uvolnění

Jóga je neodmyslitelně spojena s uvolněním. I když jsme v té nejnáročnější pozici, vědomě uvolňujeme všechny svaly, které nejsou třeba k udržení v ásaně. 

A tak pojďme relaxací začít! Ráda bych se s vámi podělila o relaxaci z knihy André von Lysebetha, Tantra. 

Je na vás, jakou pozici si pro relaxaci zvolíte. Můžete si lehnout na záda, paže položit mírně od těla a dlaně otočit vzhůru. Nabízí se také pozice dítěte. Sedněte si na paty a poté položte čelo na zem, paže jsou volně vedle těla, otočené dlaněmi vzhůru. Vyberte si volné oblečení, které vás nikde neškrtí a neodvádí tím pozornost od probíhající relaxace.

Rozjímejme o naší matce, mořské vodě

Představte si opuštěnou pláž. Omývá ji moře již několik tisíc let. Před vámi se rozprostírá nekonečná plocha prvopočátečního oceánu. Kromě záře, která se line z hvězd, vidíte na obloze úzký srpek měsíce. Vše se odráží ve vodě. Rozjímáte o této nekonečné podívané a necháváte dorůstat měsíc do úplňku. Dostáváte se z lineárního vědomí času do cyklického. 

Vzduch je klidný a noc vlahá stejně jako voda. Oceán dýchá. Na pláž přichází poklidná vlna, která se chvilku zpění a valí se zpět do moře. Další vlna stoupá do písku, pění a valí se zpět. Vlna stoupá a vy se nadechujete. Pění, vy zastavujete dech, valí se zpět a tak vyprazdňujete plíce. 

Je jen na vás, jak dlouho zůstanete s mořem ve své duši, na vlnách svého dechu. Pokud nadejde čas, horizont začne pozvolna blednout, růžoví. S pomalou majestátností se na poklidné, panensky čisté nebe vynořuje všemohoucí slunce a stoupá. Jeho lahodné teplo proniká vzduchem, vodou, pískem, obklopuje tělo… Jaká slast je takové ranní slunce! Vychutnejte si ten pocit. 

Pokud mysl začne odbíhat od slunce i od moře, zastavte se. Pomalu začněte hýbat končetinami, otevřete oči. Vítejte zpět.

Zacvičte si jógu přímo na Jíme Jinak

Připravili jsme skvělé a krátké cvičení, abyste se s jógou seznámili a mohli si ji přinést do každodenního života. Mrněte na lekce jógy lektorky Ivky, nebo si s Šárkou zkuste 21 dnů s jógou.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem šťastná máma, jogínka a hudebnice. Ráda se ladím na přirozenost přírody: v rytmu dechu, v rytmu života.

42 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Jeronýmka
22. 1. 2023

Paní Šárko, to je přeskrásná relaxace, opravdu krásná… moc Vám děkuji. Pocitově jsem se úplně vrátila do let, kdy jsem vedla různá cvičení, především systém cvičení podle meridiánů. Tehdy jsem vždy na konci cvičení vložila nějakou relaxaci, jen tak podle mé chuti … I když si často “přehrávám” relaxace sama pro sebe ve své mysli, tak jak jsem si přečetla tu od Vás, tak jsem byla v jiném světě. To je tak pěkné a přesně mi to zapadá do mé mysli, že si to jdu zase pročíst….. Děkuji Vám velice. Ja … mám vnučku, je také Šárka, je jí 12 let a je to úžasná dívenka a už vidím, jak si to my dvě spolu budeme pročítat a představovat….

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

klub
14
3

4. Klasický pozdrav slunci

Naučte se klasický pozdrav slunci tak, jak ho dělají v Indii. Sestava je vhodná pro každodenní ranní praxi. Specifickou kombinací pozic aktivuje tělo pro c...
klub
9

8. Posílení břicha a zádových svalů

Silovější jóga pro uvědomění našeho středu. V dnešních jógových hrátkách posílíte břišní a zádové svalstvo. Pojďte se trochu zapotit! Naučte se nejsilnější...
klub
8

9. Silné paže, střed a zadeček – Pozdrav slunci B

Přineste energii do svého dne s nejsilnějším z Pozdravů slunce. Jedinečná kombinace pro sílu v pažích, středu a hýždích.
klub
6

10. Aktivace pánevního dna – Bojovník II

Dnešek přináší stabilitu a koncentraci. Sestava pro vnitřní sílu se zaměřením na pánevní dno, sílu, stabilitu a jasnou mysl.
klub
42
5

Bonus 1: Základní dechové techniky – Pranayama a Udjjayi

Dechové techniky neodmyslitelně patří k józe. Pojďte se naučit dvě základní, které využijete při každodenní praxi. Naučíte se dýchat tak, aby se tělo uvoln...
klub
30
11

Bonus 2: Relaxace vleže – Mrtvola

Relaxace je v józe stěžejní. Jen přes relaxaci dochází k uvolňování účinků pozic. Podívejte se na královskou pozici relaxace – pozici Mrtvoly, a zařaďte ji...