Víte která je která?  A víte, která umí co léčit? Violky jsou první pomocí pří kašli i při kožních potížích, ale pomáhají i na opary, opruzeniny a detoxikaci organismu. Můžete si s nimi také vylepšit svoji domácí kosmetiku.

violka trojbarevná (maceška)

Violka vonná a violka trojbarevná

Ta celá fialová, kterou většinou nazýváme fialka, se správě jmenuje violka vonná nebo rolní a je nezaměnitelnou svoji úžasnou fialkovou vůní. Ta barevnější, žluto-fialovo-bílá, které říkáme maceška, se jmenuje violka trojbarevná.

Těžko si je můžeme splést s jinými květinami, záměna je možná snad jen mezi těmito dvěma, což nám nevadí, protože léčebný účinek v zásadě mají stejný.

Nováčky by mohla zmást jedině violka psí (viola canina), která je na první pohled velmi podobná, ale už na ten druhý je nápadně vyšší, má větší květy a mnohem méně výraznou barvu. Zda se jedná o violku vonnou, tedy fialku, nebo violku psí, poznáte velmi snadno – stačí přivonět. Violka psí ani trochu nevoní.

Macešky kupované v zahradnictví však na léčebné účely vhodné nejsou, ty si nechme pro radost a pro ty léčivé se vydejme ven.

violka vonná (fialka)

Kde a kdy rostou

Jakmile začne slézat sníh, už se po nich dívejte. Patří mezi první jarní kytičky a mnohdy si vesele kvetou v posledních hromádkách sněhu viz foto z našeho pole.

Fialku (violku vonnou) najdeme už teď časně z jara v parcích ve městech, stejně jako na polích a na okrajích lesa, v různých škarpách a na rumištích.

Macešku (violku trojbarevnou) najdeme od jara až do října spíše na loukách, v zahradách v trávníku či na mezích. Mívají drobné květy, drobnější než fialky. Někdy jsou více bílé, jindy více do žluta, někdy více fialové.

Co obsahují fialky a macešky

K léčení se používá kvetoucí nať. Fialka obsahuje malé množství alkaloidu violin, saponiny, vonné silice, kyselinu salicylovou, vosky a slizy. Listy můžeme jíst, jsou bohaté na železo, saponiny, silice a organické kyseliny. Květy obsahují vonné silice. Maceška obsahuje saponiny, violin, violamin, třísloviny, slizy, cukry, vápník, hořčík a stopy kyseliny salicylové.
Obě violky obsahují flavonoidy, antokyany a vedle již zmíněných minerálů také vitaminy C, E a další.

Léčivé účinky fialek a macešek

violka psí
 • Hlavní účinek obou violek je v léčbě kašle, protože saponiny v nich obsažené podporují vykašlávání hlenu.
 • Fialkový čaj se používá při zánětu plic a na odkašlávání. Použít se dá také jako kloktadlo při bolení v krku.
 • Violky zlepšují látkovou výměnu, pomáhají odvádět odpadní látky z těla močí a potem, jsou proto vhodné i k čištění krve a pro detoxikaci organismu.
 • Z tohoto důvodu se také využívají při léčbě kožních onemocnění, ať už se jedná o vyrážky u dětí, ekzémy, lupénku, opary, akné, lišeje, či novorozenecké opruzeniny.
 • Violka také funguje jako aktivátor krevního oběhu. Zlepšuje prokrvení vlásečnic, stimuluje srdce, posiluje cévní systém.
 • Fialkový ocet se využívá při bolestech hlavy, místo kondicionéru na vlasy, jako mycí prostředek na obličej, na omývání sluncem spálené pokožky. Stejně tak můžeme využít fialkový olej, který pokožku zklidní a vyživí.

Z nasušených natí se připravují léčivé čaje (nálevy), které se užívají vnitřně i zevně při výše uvedených potížích.

fialkový čaj

Trpí-Ii kožním ekzémem kojenci, pijí kojící matky  nálev (2/3 terapeutických dávek). Účinné látky  přejdou přes mléko do těla kojence.

V našich receptech a návodech najdete:

Kdy je sbírat a jak sušit

Ideální dobou ke sběru je začátek jara, kdy vykvetou. Sbíráme kvetoucí nať a to ideálně hned po poledni. Pozor, fialka voní jen do první bouřky!
Pokud jsou rostlinky znečištěné, krátce je omyjeme studenou vodou, jinak je neomýváme. Sušíme v tenkých vrstvách ve stínu.

fialkový ocet

Těhotné a kojící ženy, malé děti

Violky obsahují nepatrné množství violinu, které není nebezpečné, pokud dodržíme doporučené dávky. Preventivně by je těhotné a kojící ženy měly užívat raději ve směsi nebo zevně.

Léčitelé však doporučují v malém množství popíjet nálev při kožním ekzému u kojenců, protože tak se snadno a bezpečně dostanou účinné látky do těla kojence.

Při léčebném použití se vždy raději poraďte se zkušeným terapeutem.

⏩ BRZY ZAČÍNÁ PODZIMNÍ DETOX KURZ

Jíme Jinak působí na všech úrovních

Michjana: Náš mladší syn (15) si minulý týden přerovnal...

Vaše stránky jsou pro mě nejpřínosnější a nejčastěji navštěvované

Lena.klimova: Mockrát děkuji za vaše webové stránky, které jsou...

Dcera se mnou začala snídat polévku!

Kajkule: Všechna jídla jsou moc dobrá! Moc vás chválím, pěkně...

Překvapilo mě, jaký rozdíl je, když nejím maso a mléko

Slavkast: Chtěla bych za kurs moc poděkovat! Nejvíce mě...

Nejraději bych vyzkoušela všechny recepty najednou (Petra)

Petra: Zdravím, jsem v klubu asi měsíc, mám čtyři...

I okolí si všimlo (Sylva)

Sylva: Přeji krásný den všem, protože já krásný den...

Konečně více vnímám své tělo

Avka: Ahoj celému týmu JJ a všem, kteří prošli...

Doslova hltám všechny nové články!

Zdenka N.: Poslední dobou hltám vaše nové články, jsou super!...

4 kg za 11 dňov bez námahy (Jana)

Jana: Ahoj, dnes mam 11. den a - 4...

Mladší syn chválí a chválí (Žakale)

Žakale: Před pár dny jsem si všimla, jak to...

Muži říkají, že mi to sluší víc než obvykle

Julajka: Chci Vám moc poděkovat, jak to máte bezvadně...

Zmizelo mi moje vypouklé břicho!

Maki: já si svoje břicho každé ráno a večer,...

Hubneme, i když nedržíme dietu

Mayf: Dobrý den,moc jsme si pochutnali. Začali jsme nedávno...

Věřím, že to půjde (Olga)

Olga: Zdravím a připojuji se ke všem, co děkují,...

Toto je stravování, který jsem celý život hledala

Danfejfar: Dobrý den, děkuji, děkuji. děkuji. Toto je stravování,...

Díky JJ mi snížili léky na revmatoidní artritidu

Eva: Ještě jednou děkuji za Jíme jinak, děláte to...
 1. Jak to sušíte? V sušičce? A když je utrhnete celé, vyrostou pak nové? Vyrýpla jsem si u kamarádky bílou fialku – jako fakt celou bílou jen u stonku má špičku nafialovělou, tak jsem zvědavá, jestli bude vonět. Zatím mi vykvetly violky vonné.

  • Já je suším volně na ošatce. Trhám jen listy a květy, netrhám celou kytku. Ta bílá je viola alba, je to ohrožený druh, je velmi vzácná, mám ji na zahradě, chytla se mi líp než failová, která se zatím neobjevila. A voní stejně krásně.

   • Jo, díky. Ano, kámoška mi právě na zahradě vyrýpla obě, ale přežila ta bílá. Druhý pokus s fialovou mám z tchýniné zahrady. Ale mám ještě otázku. Už dva dny mi krásně voní, ale dneska k ní přijdu a voní tak intenzivně, až to smrdí – jak některé hyacinty. Nemáš s tím zkušenost? Zalila jsem ji, tak jestli mi ze samé péče nechce dát najevo, že ji mám nechat být jen tak :-)

    • Tak to netuším, co jí přešlo přes nos, že začala páchnout 😂 Mě taky přežila bílá a fialová se ne a ne ukázat, přitom v okolí už ji sbírám. Asi spíš se jí nelíbí na naší zahradě. A ta bílá roste v takovém suchém koutku téměř na betoně…

 2. Zobrazit všech 6 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekOxymel a jeho blahodárné účinky
Další článekDíky za každé nové ráno