Domů > Nepřehlédněte

Fialka a maceška – léčivé violky

Víte která je která?  A víte, která umí co léčit? Violky jsou první pomocí pří kašli i při kožních potížích, ale pomáhají i na opary, opruzeniny a detoxikaci organismu. Můžete si s nimi také vylepšit svoji domácí kosmetiku.

violka trojbarevná (maceška)

Violka vonná a violka trojbarevná

Ta celá fialová, kterou většinou nazýváme fialka, se správě jmenuje violka vonná nebo rolní a je nezaměnitelnou svoji úžasnou fialkovou vůní. Ta barevnější, žluto-fialovo-bílá, které říkáme maceška, se jmenuje violka trojbarevná.

Těžko si je můžeme splést s jinými květinami, záměna je možná snad jen mezi těmito dvěma, což nám nevadí, protože léčebný účinek v zásadě mají stejný.

Nováčky by mohla zmást jedině violka psí (viola canina), která je na první pohled velmi podobná, ale už na ten druhý je nápadně vyšší, má větší květy a mnohem méně výraznou barvu. Zda se jedná o violku vonnou, tedy fialku, nebo violku psí, poznáte velmi snadno – stačí přivonět. Violka psí ani trochu nevoní.

Macešky kupované v zahradnictví však na léčebné účely vhodné nejsou, ty si nechme pro radost a pro ty léčivé se vydejme ven.

violka vonná (fialka)

Kde a kdy rostou

Jakmile začne slézat sníh, už se po nich dívejte. Patří mezi první jarní kytičky a mnohdy si vesele kvetou v posledních hromádkách sněhu viz foto z našeho pole.

Fialku (violku vonnou) najdeme už teď časně z jara v parcích ve městech, stejně jako na polích a na okrajích lesa, v různých škarpách a na rumištích.

Macešku (violku trojbarevnou) najdeme od jara až do října spíše na loukách, v zahradách v trávníku či na mezích. Mívají drobné květy, drobnější než fialky. Někdy jsou více bílé, jindy více do žluta, někdy více fialové.

Co obsahují fialky a macešky

K léčení se používá kvetoucí nať. Fialka obsahuje malé množství alkaloidu violin, saponiny, vonné silice, kyselinu salicylovou, vosky a slizy. Listy můžeme jíst, jsou bohaté na železo, saponiny, silice a organické kyseliny. Květy obsahují vonné silice. Maceška obsahuje saponiny, violin, violamin, třísloviny, slizy, cukry, vápník, hořčík a stopy kyseliny salicylové.
Obě violky obsahují flavonoidy, antokyany a vedle již zmíněných minerálů také vitaminy C, E a další.

Léčivé účinky fialek a macešek

violka psí
  • Hlavní účinek obou violek je v léčbě kašle, protože saponiny v nich obsažené podporují vykašlávání hlenu.
  • Fialkový čaj se používá při zánětu plic a na odkašlávání. Použít se dá také jako kloktadlo při bolení v krku.
  • Violky zlepšují látkovou výměnu, pomáhají odvádět odpadní látky z těla močí a potem, jsou proto vhodné i k čištění krve a pro detoxikaci organismu.
  • Z tohoto důvodu se také využívají při léčbě kožních onemocnění, ať už se jedná o vyrážky u dětí, ekzémy, lupénku, opary, akné, lišeje, či novorozenecké opruzeniny.
  • Violka také funguje jako aktivátor krevního oběhu. Zlepšuje prokrvení vlásečnic, stimuluje srdce, posiluje cévní systém.
  • Fialkový ocet se využívá při bolestech hlavy, místo kondicionéru na vlasy, jako mycí prostředek na obličej, na omývání sluncem spálené pokožky. Stejně tak můžeme využít fialkový olej, který pokožku zklidní a vyživí.

Z nasušených natí se připravují léčivé čaje (nálevy), které se užívají vnitřně i zevně při výše uvedených potížích.

fialkový čaj

Trpí-Ii kožním ekzémem kojenci, pijí kojící matky  nálev (2/3 terapeutických dávek). Účinné látky  přejdou přes mléko do těla kojence.

V našich receptech a návodech najdete:

Kdy je sbírat a jak sušit

Ideální dobou ke sběru je začátek jara, kdy vykvetou. Sbíráme kvetoucí nať a to ideálně hned po poledni. Pozor, fialka voní jen do první bouřky!
Pokud jsou rostlinky znečištěné, krátce je omyjeme studenou vodou, jinak je neomýváme. Sušíme v tenkých vrstvách ve stínu.

fialkový ocet

Těhotné a kojící ženy, malé děti

Violky obsahují nepatrné množství violinu, které není nebezpečné, pokud dodržíme doporučené dávky. Preventivně by je těhotné a kojící ženy měly užívat raději ve směsi nebo zevně.

Léčitelé však doporučují v malém množství popíjet nálev při kožním ekzému u kojenců, protože tak se snadno a bezpečně dostanou účinné látky do těla kojence.

Při léčebném použití se vždy raději poraďte se zkušeným terapeutem.

PS: Začínáme Jarní očistu!

Únava, blbá nálada a kila navíc? Nenecháme vás v tom! 😊 Pojďte s tím zatočit. Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček i postavu a zase bude dobře.

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

1 člověk už poděkoval za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Letos jsem poprvé natrhala první fialky a dala je usušit. Jsem zvědavá, nikdy jsem je neochutnala.

Jak to sušíte? V sušičce? A když je utrhnete celé, vyrostou pak nové? Vyrýpla jsem si u kamarádky bílou fialku – jako fakt celou bílou jen u stonku má špičku nafialovělou, tak jsem zvědavá, jestli bude vonět. Zatím mi vykvetly violky vonné.

Ukázat další komentáře

Mohlo by se vám líbit

144
70

Videopřání Jíme Jinak 2022 – Uspořádejme si myšlenky

Čtěte více na toho téma

Vyzkoušejte také

Jak využít první jarní rostlinky

Jaro je už tady a nabízí nám zdarma spoustu divokých jarních bylinek a rostlinek, které můžete využít doma k tvorbě výtečných receptů a pokrmů. Přečtěte si...

Fialkový čaj

Failky právě kvetou. Přineste si domu hrst květů a můžete si z nich připravit nálev účinný na odkašlávání a na léčbu zánětu plic. Vypadá krásně, voní a chu...
5

Letní saláty jako od profíka v 6 krocích

Naučte se připravovat zdravé saláty na mnoho různých způsobů. Jako profík. Jednoduše. V 6 krocích. Naučíme vás svěží letní saláty, které jsou lehké, ale zá...
7

8 osvědčených tipů, jak ulevit spálené pokožce od sluníčka

S horkým létem a naším pobytem venku stoupá i riziko spálení kůže sluníčkem. Obzvlášť, když se člověk nechce příliš mazat chemickými opalovacími krémy. Jak...
3

Bezinky – plody bezu v kuchyni

Víte, co všechno se dá doma připravit z bezinek? Právě dozrávají, tak nepromarněte skvělou příležitost si připravit chutné dobroty a zásobit se silnou přír...
2
2

Je možné sportovat a nejíst maso? A co na to studie?

Vegan nemusí být jen vychrtlý pojídač zrní a trávy, ale i mistr světa v nejrůznějších rychlostních a silových sportech. Studie dokonce ukazují, že sportovc...