Fialky zrovna kvetou. Možná jste je jako děti nosily mamince do vázičky. Ale víte, že jsou léčivé a že jejich květy i listy můžeme použít také běžně v kuchyni?

Která je která

Ta celá fialová, kterou většinou nazýváme fialka, se správě jmenuje violka vonná nebo rolní. Ta barevnější, žluto-fialovo-bílá, které říkáme maceška, se jmenuje violka trojbarevná. Těžko si je můžeme splést s jinými květinami, záměna je možná snad jen mezi těmito dvěma, což nám nevadí, protože léčebný účinek mají stejný. Macešky kupované v zahradnictví však na léčebné účely vhodné nejsou, ty si nechme pro radost a pro ty léčivé se vydejme ven.

Kde rostou

Fialku najdeme už teď v parcích ve městech, stejně jako na polích a na okrajích lesa, v různých škarpách a na rumištích. Macešku od jara až do října spíše na loukách, v zahradách v trávníku či na mezích. Jak vypadají vidíte z obrázků.

Co obsahuje

K léčení se používá kvetoucí nať. Fialka obsahuje malé množství alkaloidu violin, saponiny, vonné silice, kyselinu salicylovou, vosky a slizy. Listy jsou bohaté na železo, saponiny, silice a organické kyseliny. Květa obsahují vonné silice. Maceška obsahuje saponiny, violin, violamin, třísloviny, slizy, cukry, vápník, hořčík a stopy kyseliny salicylové. Obě violky obsahují flavonoidy, antokyany a vedle již zmíněných minerálů také vitaminy C, E a další.

K čemu jsou dobré

Hlavní účinek obou violek je v léčbě kašle, protože saponiny v nich obsažené podporují vykašlávání hlenu. Fialkový čaj se používá při zánětu plic a na odkašlávání. Použít se dá také jako kloktadlo při bolení v krku.

Violky zlepšují látkovou výměnu, pomáhají odvádět odpadní látky z těla močí a potem, jsou proto vhodné i k čištění krve a pro detoxikaci organismu.

Z tohoto důvodu se také využívají při léčbě kožních onemocnění, ať už se jedná o vyrážky u dětí, ekzémy, lupénku, opary, akné, lišeje, či novorozenecké opruzeniny.

Violka také funguje jako aktivátor krevního oběhu. Zlepšuje prokrvení vlásečnic, stimuluje srdce, posiluje cévní systém.

Fialkový ocet se využívá při bolestech hlavy, místo kondicionéru na vlasy, jako mycí prostředek na obličej, na omývání sluncem spálené pokožky. Stejně tak můžeme využít fialkový olej, který pokožku zklidní a vyživí.

Kdy je sbírat

Ideální dobou ke sběru je začátek jara, kdy vykvetou. Sbíráme kvetoucí nať a to ideálně hned po polední. Pokud jsou rostlinky znečištěné, krátce je omyjeme studenou vodou a sušíme v tenkých vrstvách ve stínu.

Co s violkami v kuchyni

Z nasušených natí se připravují léčivé čaje, které se užívají vnitřně i zevně při výše uvedených potížích. Čerstvé listy a květy můžeme využívat na ozdobení dezertů a do salátů. Můžeme si z violek také připravit tinkturu, ocet, olej či pleťové mléko. Recepty postupně na stránky zařadíme.

Trpí-Ii kožním ekzémem kojenci, pijí kojící matky  nálev (2/3 terapeutických dávek). Účinné látky  přejdou přes mléko do těla kojence.

V našich receptech a návodech najdete:

Těhotné a kojící ženy, malé děti

Protože violky obsahují nepatrné množství violinu, je potřeba děti nenechat sníst hrstě květů ale jen pár kousků. Předávkování může vést k nevolnosti  a zvracení. Těhotné a kojící ženy by violku měly užívat raději ve směsi nebo zevně. Léčitelé však doporučují v malém množství popíjet nálev při kožního ekzému u kojenců, protože tak se snadno a bezpečně dostanou účinné látky do těla kojence. Při léčebném použití se proto vždy raději poraďte se zkušeným terapeutem.

To, co děláte, mě obohacuje, inspiruje a učí

Pavla: děkuji Vám za Vaši lásku k jídlu, díky níž...

Ukázali jste mi cestu, jak lépe zvládnout nový životní styl

Alča K.: Získala jsem lásku a nadšení pro vaření,...

Cítím z klubu tu lásku a pečlivost, s jakou k nám přistupujete

Lenka W.: Dobrý den, Evi, je mi hodně dobře,...

Vaše chutná jídla obohatila náš stereotypní jídelníček

MoniVr: Dobrý den, mám za sebou polovinu kurzu a...

Nová inspirace

Andrea: Díky za kurz, sobě děkuji za odvahu za...

Členství v klubu JJ je cesta, jak si užít život na tomto světě

Jajabre: Klub JJ - dává mi radost z jídla,...

Letos úspěch na entou

Neli: Stromeček čeká v kýbli s vodou na balkoně,...

Máme několik kilo dole a cítíme se skvěle

Zdefal: Dobrý den, přeji všem a hlavně Vám Evi....

Jsem vaší velkou fanynkou a na JJ stránkách jsem už závislá

Miluše V.: Evi, moc děkuji za milé setkání v...

Můj muž i tchán se jídlo pochvalují

L.fuca: Toto stravování mě baví a hlavně mi dělá...

Děkuji a držím palce!

Jindra: Pěkný den 🙂 Už více než 20 let...

Je mi mnohem líp ve vlastním těle

Hanka: Dobrý den, děkuji za kurz. Zhubla v pase...

Nemám chuť na sladké a už mi nechutná ani káva!

Petra: Tak pro dnešek jedno velké AHA! Nemám chutě...

Miluju vás a vaši práci. Mám konečně zpět svou menstruaci

Ilona L.: Evi posilam muj posledni komentar do jarni...

Nevěřila jsem, že dokážu být bez čokolády

Marcella H.: Březen byl můj první měsíc, kdy jsem se...

Úspěch – chutná i příteli

Iveta: Co mám uvařeno, nabízím i příteli a nezdráhá...
 1. Dobrý den chtěla jsem se dotázat jestli si jako těhotná můžu dělat limonádu z fialkoveho sirupu a také jestli ji můžu dělat i svým dětem jen tak na pití. Děkuji za odpověď

  • Adélo, fialky a violky obsahují nepatrné množství alkaloidu violinu, který v takovém množství není nebezpečný, ale já bych se tomu v těhotenství raději vyhnula a užívala je jako pěstící kosmetiku blahodárně působící na pokožku – failková voda nebo ocet na oplach obličeje, fialkové mléko apod. Do nápoje dětem dávat můžete, můžete i do salátů apod., ale naučte je, že nemohou sníst více než pár kusů najednou, protože by jim mohlo být nevolno.

 2. A co fialky tzv. psí? Těch máme naopak u nás mnoho a ty krásně tmavé a voňavé téměř vůbec. Jak jsou na tom ony? J.

  • Violek je mnoho druhů, v knížkách jich mám spoustu na obrázcích v těch, kde se rostliny určují podle klíče, ale tam nejsou vypsány léčivé účinky. A v herbářích zase nejsou jiné druhy než ty dva, co jsem zmínila. Já osobně bych se nebála to vyzkoušet, mezi jedovatými rostlinami rozhodně není, ale raďte to někomu po internetu 🙂

 3. Na recepty z fialek se už teď moc těším. Fakt by mě nikdy nenapadlo je jíst a do výroby tinktury, oleje či pleťového mléka bych se sama nikdy nepustila.

 4. Děkuji moc za článek. To je přesně to, co mě teď nějak láká. Fialky mi nosí syn do vázičky, ale až mu řeknu, že jsou jedlé, tak bude mít ohromnou radost. Často mi je nosí ze školky. Dnes už to ale asi není takový trend. Když požádal paní učitelku, jestli by mu je nedala ve třídě do vázičky, aby mi nezvadli, tak mu je sprostě zahodila. Kluci se mu za to, že nosí kytičky mamince smějí, tak to vyřešil tak, že si je potají dává do kapsy. Než se ke mně dostanou jsou sice zvadlé, ale radost z nich mám i tak. Už se těším, až mu řeknu, že půjdeme na fialky spolu a že je také spolu poprvé ochutnáme :-).

 5. My jsme objevili s dětma na zahradě fialky(tedy violky vonné) a prvosenky a doma jsme měli ještě trochu sušeného heřmánku.Smíchali jsme, udělali čajík a byl výborný a voňavý.Vím že prvosenka je též na zahlenění a kašel ale o violce jsem to nevěděla.Tento čaj mi pila dcerka neslazený- to už je co říct:-)myslím že té chuti pomohl ten heřmánek….

  • Můžete, ale železo ve velkém množství obsahují i další zdravé potraviny. V klubu JJ je o železe několik článků i moje zkušenost, jak se vyléčit z těžké anemie přírodně bez léků.

   • a budou mít stejnou, nebo podobnou sílu i sušené listy přidané do pokrmů společně s dalšíma bylinkama? Asi menší, že? Fialek na zahradě máme spoustu a anémii mám taky, tak že bych zkusila lékárnu na zahradě? Teď na jaře se by se čerstvé lístky do salátu přidat daly, ale co na podzim a v zimě?

    • Sušením se ztrácí část minerálů a vitamínů, proto je lepší jíst to, co zrovna roste. Na druhou stranu na léčení jsou mnohdy vhodnější sušené byliny. Fialky se dají zpracovat i na sirup, tinkturu, olej, ocet apod., ale že by to pak byl vynikající zdroj železa, to zase ne 🙂 V zimě máme k dispozici zeleninu, která vydrží i pod sněhem a která je na železo bohatá, navíc železo není jen v zelenině, ale také v luštěninách, obilí a semínkách, čerstvou řeřichu apod. si pak můžeme pěstovat i doma v truhlíku či květináči. Jak psala Helča, anemii a železo jsme v Klubu řešily hodně, je to častý problém a řešení není zdaleka jen v doplňování železa, ale také ve vynechání “železo likvidátorů” a uzdravení střeva.

 6. Zobrazit všech 16 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekJiž známe výherce soutěže o knihu Rychlé meditace pro zklidnění těla a mysli
Další článekZačala jarní rovnodennost, příroda je ale napřed