Fialka i maceška se používají nejen na léčení, ale dají se nádherně využít i v kuchyni. Jejich sezóna právě začala, tak si s nimi neváhejte zpestřit talíře.

Violka vonná a violka trojbarevná

To jsou správné botanické názvy těch krásných malých kytiček, co nám dělají svojí krásou takovou radost. Ta celá fialová, kterou jsme mamince trhali jako malí do vázičky a která tak omamně voní, se jmenuje violka vonná nebo rolní. Její barevnější sestřička maceška, se jmenuje violka trojbarevná. Dole v galerii jsou vyfocené a popsané.

Tyhle dvě jsou léčivé (Fialka a maceška – léčivé violky) a mají specifické účinky. Venku můžete najít ještě violku psí, která není léčivka, nevoní, ale dá se použít na dekoraci pokrmů.

Co s nimi v kuchyni

Listy fialky jsou bohaté na železo, saponiny, silice a organické kyseliny. Perfektně se hodí do syrových salátů, špenátů, polévek a nádivek, zkrátka všude tam, kam byste dali listovou zeleninu.

Květy fialek obsahují vonné silice, pokud jich dáte do pokrmu větší množství, musíte počítat s tím, že jídlu dodají svoji typickou vůni. A protože jsou křehké, pokrmy s nimi zdobíme. Jakmile bychom je někam zamícháme, ztratí svůj tvar i krásu.

Květy fialek i macešek můžeme dávat na saláty, na dezerty, na zeleninová jídla. Fantazii se meze nekladou. Na fotkách dezertů v galerii vidíte kombinaci fialek a macešek, na pudinku v mističce pak macešky a šeříkové květy.

Jsou jedlé, ale nesmí se jich sníst moc

Protože violky obsahují nepatrné množství violinu, je potřeba zejména malé děti poučit, aby nejedly fialky po hrstech, ale zobly si pro radost jen pár květů. Předávkování může vést k nevolnosti  a zvracení.

Váš web mě stále obohacuje

Katka: Váš web mi přináší zajímavé články, obohacuje mne...

3 kilá išli dolu, ale hlavne ma to baví (Darina)

Darina: Dobrý večer, dnes mám 13.deň kurzu. Priznám sa,...

Je to skvělé a jednoduché vaření (Veronika)

Veronika: Ahoj Evi, dnes poslední den vaření kurzu Hubneme...

Obleču šaty, které jsem X let neoblékla

Ilona L.: Mám jednu naprosto luxusní zprávu! Moje 69letá...

Každý, kdo mě potká, obdivuje mou pevnou štíhlejší postavu (Andrea)

Andrea: Ahoj všem. S Jíme Jinak jím 8. týden...

Kvalitě mých nehtů 3 měsíční strava s Jíme Jinak velmi pomohla (Dagmar)

Dagmar: Kvalitě mých nehtů 3 měsíční strava s Jíme...

2/3 dávky antidepresiva jsou pryč a půjde i zbytek (Dagmar)

Dagmar: Milá Evičko, čtu si všechny Tvé odpovědi, některé...

Z jídel jsem nadšená, jedí to i moji chlapi

Maca.s.: Z jídel jsem úplně nadšená, už jsem dělala...

I v 67 letech lze jíst zdravě!

Zachoptik: Dobrý den, 14 dní je za mnou. Je...

Syn zahodil instantní polévku, aby si dal moji

Dagbri: Mám dobré zprávy. Když starší syn ochutnal tuto...

Jsem nadšená, zhubla jsem a moc mi chutná (Sawa)

Sawa: Děkuji za tento kurz, moc se mi líbil....

Upravil se mi cholesterol a zhubla jsem (Hana)

Hana: Ahoj Evi, opravdu to rychle uteklo a Jarní...

Děkuji moc za videa

Magda: Děvčata, děkuji moc za videa, jsou úžasná a...

Je mi skvěle na duši i po těle (Jana)

Jana: V článcích a komentářích na webu Jíme Jinak...

Konečně vím „ jak na to“

Marcela: Ahoj holky, Evičko, Helenko, opravdu moc pěkný kurs. Přála...

Za 7 týdnů 10 kg dole a zmizely i chutě na sladké (Zdenka)

Zdenka: Dobrý den, musím se s vámi podělit o...
 1. Dobry den, dnes nám u mudr diagnostikovali lišej nebo ekzem. Syn 1,5 roku. Oba jsme s manželem alergici. Syn ale ji docela dobře. Nejsme striktní JJ, ale poměrně dost to hlídám a vařím a peču doma. Jsme z Prahy a nejsem moc pěstitel ani bylinkar. Nemáte tip kde koupit třeba to fialkove mléko nebo tinkturu na potírání? Kortikoidovou mast od mudr fakt používat nechci.

 2. Dobrý den chtěla jsem se dotázat jestli si jako těhotná můžu dělat limonádu z fialkoveho sirupu a také jestli ji můžu dělat i svým dětem jen tak na pití. Děkuji za odpověď

  • Adélo, fialky a violky obsahují nepatrné množství alkaloidu violinu, který v takovém množství není nebezpečný, ale já bych se tomu v těhotenství raději vyhnula a užívala je jako pěstící kosmetiku blahodárně působící na pokožku – failková voda nebo ocet na oplach obličeje, fialkové mléko apod. Do nápoje dětem dávat můžete, můžete i do salátů apod., ale naučte je, že nemohou sníst více než pár kusů najednou, protože by jim mohlo být nevolno.

  • Violek je mnoho druhů, v knížkách jich mám spoustu na obrázcích v těch, kde se rostliny určují podle klíče, ale tam nejsou vypsány léčivé účinky. A v herbářích zase nejsou jiné druhy než ty dva, co jsem zmínila. Já osobně bych se nebála to vyzkoušet, mezi jedovatými rostlinami rozhodně není, ale raďte to někomu po internetu :-)

 3. Na recepty z fialek se už teď moc těším. Fakt by mě nikdy nenapadlo je jíst a do výroby tinktury, oleje či pleťového mléka bych se sama nikdy nepustila.

 4. Děkuji moc za článek. To je přesně to, co mě teď nějak láká. Fialky mi nosí syn do vázičky, ale až mu řeknu, že jsou jedlé, tak bude mít ohromnou radost. Často mi je nosí ze školky. Dnes už to ale asi není takový trend. Když požádal paní učitelku, jestli by mu je nedala ve třídě do vázičky, aby mi nezvadli, tak mu je sprostě zahodila. Kluci se mu za to, že nosí kytičky mamince smějí, tak to vyřešil tak, že si je potají dává do kapsy. Než se ke mně dostanou jsou sice zvadlé, ale radost z nich mám i tak. Už se těším, až mu řeknu, že půjdeme na fialky spolu a že je také spolu poprvé ochutnáme :-).

 5. My jsme objevili s dětma na zahradě fialky(tedy violky vonné) a prvosenky a doma jsme měli ještě trochu sušeného heřmánku.Smíchali jsme, udělali čajík a byl výborný a voňavý.Vím že prvosenka je též na zahlenění a kašel ale o violce jsem to nevěděla.Tento čaj mi pila dcerka neslazený- to už je co říct:-)myslím že té chuti pomohl ten heřmánek….

  • Můžete, ale železo ve velkém množství obsahují i další zdravé potraviny. V klubu JJ je o železe několik článků i moje zkušenost, jak se vyléčit z těžké anemie přírodně bez léků.

   • a budou mít stejnou, nebo podobnou sílu i sušené listy přidané do pokrmů společně s dalšíma bylinkama? Asi menší, že? Fialek na zahradě máme spoustu a anémii mám taky, tak že bych zkusila lékárnu na zahradě? Teď na jaře se by se čerstvé lístky do salátu přidat daly, ale co na podzim a v zimě?

    • Sušením se ztrácí část minerálů a vitamínů, proto je lepší jíst to, co zrovna roste. Na druhou stranu na léčení jsou mnohdy vhodnější sušené byliny. Fialky se dají zpracovat i na sirup, tinkturu, olej, ocet apod., ale že by to pak byl vynikající zdroj železa, to zase ne :-) V zimě máme k dispozici zeleninu, která vydrží i pod sněhem a která je na železo bohatá, navíc železo není jen v zelenině, ale také v luštěninách, obilí a semínkách, čerstvou řeřichu apod. si pak můžeme pěstovat i doma v truhlíku či květináči. Jak psala Helča, anemii a železo jsme v Klubu řešily hodně, je to častý problém a řešení není zdaleka jen v doplňování železa, ale také ve vynechání „železo likvidátorů“ a uzdravení střeva.

 6. Zobrazit všech 20 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekPlevel – první jarní zelenina
Další článekJak vypadá náš den nejen v karanténě