Domů > Magazín > Žijeme jinak

U opalovacích krémů nikdy nebyla prokázána bezpečnost

Studie amerického vládního úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) odhalila, že chemie obsažená v opalovacích krémech se dostává do naší krve v takovém množství, že to vyvolává obavy nad možnými negativními dopady na naše zdraví. Máme se bát se jimi mazat? A čím se tedy chránit?

Po namazání dramaticky vyšší hladiny chemikálií v krvi

Chemikálie v opalovácích
Většina opalovacích krémů využívá chemikálie jako jsou oxybenzon, avonbenzon a oktokrylen. Tyto organické chemické látky jsou schopné pohlcovat ultrafialové záření, které přeměňují na teplo.

Výzkum FDA ukázal, že pokusným osobám se dramaticky zvýšila koncentrace 4 chemikálií obsažených v opalovacích krémech poté, co se jimi namazali způsobem uvedeným v návodu. Jejich množství dokonce velmi výrazně překročilo hranici (“(…) jednalo se o řádové větší množství,” potvrdila dermatoložka Kanade Shinkaiová), která je povolená pravidly FDA. (1)

3denní “Podzimní detox výzva”
Imunita + Jídelníček + Antistres
Tři nabité dny pro vitální podzim!

Rezervovat místo zdarma

Narušují naše hormony

Studie na zvířatech vedou k podezření, že tyto sloučeniny (nejvíc zřejmě oxybenzon) mohou narušovat hormonální cesty v těle. Oxybenzon byl nalezen v lidském mateřském mléku, moči, krvi i plodové vodě, uvádí FDA ve výzkumu. (2, 3)

U opalovacích krémů nikdy nebyla prokázána bezpečnost

Dle odborníků je třeba více dat, aby se tyto výsledky potvrdily. Nicméně: „Rozhodně je tu důvod ke znepokojení. Protože každý přípravek, který si kupujete, by měl být otestovaný a vy věříte, že je bezpečný a efektivní,“ uvedla Shinkaiová, která psala úvod ke zmíněné studii. „U opalovacích přípravků to nikdy nebylo prokázáno.“ (3)

Opalovací krémy ničí i korály. Jsou pro ně jedovaté.
Od roku 2020 bude v tichomořském státě Paulu zakázáno používat opalovací krémy. Zákaz se týká krémů obsahujících oxybenzon, parabeny a oktokrylen, které se nacházejí ve většině běžně prodávaných přípravků. Chemické znečištění z nich totiž ničí místní korály. Podle mluvčího prezidenta Tommyho Remengesaua existují vědecké důkazy dokládající, že chemikálie obsažené ve většině krémů na opalování jsou pro korály jedovaté, a to i v malém množství. (4)

Hrozba z nepoužívání opalovacích krémů je ale vyšší

Víme, že ultrafialové sluneční záření má na kůži velmi nebezpečný dopad. Způsobuje stárnutí kůže, popáleniny, melanomy a jiné druhy rakoviny,“ uvádí dermatoložka Kanade Shinkaiová. Proto není na místě sluneční záření podceňovat a nemazat se. Bezpečnější variantou může být používání přírodních minerálních opalovacích krémů, které fungují na principu odrážení slunečního záření.

Čím se mažete? Co vám zabírá?

Napište nám do komentářů níže.

PS: Cítíte se pořád unavená a bez energie?

Vstáváte ráno s pocitem, že byste nejraději zůstala v posteli? Co si dobít baterky a postarat konečně i o sebe? Je čas na podzimní detox. Mrkněte jak opět získat energii.

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

Malinovy (SPF 28-50) a mrkvovy esencialny olej (SPF 38-40) su castokrat oznacovane ako najlepsie a najucinnejsie prirodne opalovacie oleje (Oomah et al 2000). Je to vsak obrovsky mytus, nie je to pravda a moze to byt dokonca nebezpecne. Nemaju UVA-A ochranu, mozno tak UV-B. UV-A ziarenie prenika ovela hlbsie do pokozky nez UV-B. Kedysi boli opalovacie kremy testovane len na UV-B ziarenie,az nedavno sa zistilo,ze i UV-A sposobuje rakovinu koze. Prirodne oleje s antioxidacnymi vlastnostami mozu napomoct ochranit bunky pred UV ziarenim, ale v ziadnom pripade neplnia funkciu opalovacieho prostriedku. To uz je vhodnejsie ich pouzit vnutorne ako dobre antioxidanty a podporit telo zvnutra proti volnym radikalom vsade okolo a v nas.;) (Mimochodom, vyskum mrkvoveho SPF bol robeny s opalovacim kremom,ktory okrem tohto oleja obsahoval aj mineralnu zlozku, ktorej uloha je odrazat UV ziarenie, takze asi tak.) Najkompromisnejsi vyber tvoria opalovaky s fyzikalnym filtrom zinc oxide – napr. Bagger je top.

andrea.hurtosova
22. 5. 2019

Ahojte,. ja si proti UV lúčom kupujem prírodný olej z malinový jadierok. Má faktor okolo 35, to je už dosť slušná ochrana. Keď vyjdete z vody treba sa vždy opäť natrieť, lebo by ste mohli dopadnúť zle, spáliť sa.

Ukázat další komentáře