Domů > Magazín > Hubnutí

Hubnutí po 50 a jak na něj správně

Bylo vám 50 let a přála byste si zhubnout? Chcete vědět, jak na to jít správně? S přístupem podle našich principů to hravě zvládnete a kromě ubývajících kil se vám vylepší i zdraví.

Žena po 50

Jak se cítí žena po 50? Některá se cítí báječně, nic moc jí zdravotně netrápí, má dostatek energie, užívá si radostí života a starosti umí ustát. Je ale mnoho z těch, které se v tomto období přestávají cítit dobře po těle i duši, přibývají jim zdravotní neduhy jako je pálení žáhy, endometrióza či myomy, nespavost, nadměrné pocení či dráždivý tračník. Některé potíže souvisí s příchodem menopauzy, jejíž průběh je ovlivněný dosavadním životním stylem.

Jak zvládnout menopauzu v pohodě a bez hormonů jsme probírali s celostní lékařkou MUDr. Strnadelovou. Pomocnými vám budou články Jak zhubnout v menopauze či Jak na obtíže v klimakteriu.

Jak zhubnout po 50 a správně

Možná jste z těch žen, které si již delší dobu přejí zhubnout a nedaří se, protože váš metabolismus nepracuje optimálně či jste zkusila různé diety a shozená kila se vám vždy brzy vrátí. Jak na to, abyste kila po 50. roku shodila zdravým způsobem a již se nevracela? Pojďme se blíže podívat, na jaké oblasti životního stylu je dobré myslet.

Co je správné jíst?

Poskládejte svůj jídelníček převážně z celozrnných obilnin, zeleniny, luštěnin, ovoce, semínek a oříšků. Tyto potraviny poskytují tělu potřebnou výživu, jsou pro naše trávení nejméně zatěžující a je možné z jejich kombinací vykouzlit velmi chutná a pestrá jídla. Inspiraci pro to, co konkrétního z nich vařit, najdete v našich receptech, později se naučíte vařit více intuitivně. Nápomocné vám budou měsíční plakátky, které vám napoví, co za suroviny je dobré preferovat v konkrétním období (např. v létě jíme více listové zeleniny oproti zimě, kdy se jí více kořenové). Věřte, že jídla podle našich receptů jsou nutričně vyvážená, příjemně vás zasytí, chuťově potěší a co víc, nebudete muset počítat kalorie!

A co naopak do jídelníčku příliš nezařazovat? Zejména nadbytek živočišných tuků, smažená jídla, rafinované cukry, produkty z bílé mouky a různé polotovary. Tyto potraviny představují zátěž pro trávicí soustavu.

Pro nastartování metabolismu hned po ránu si dávejte zdravou snídani – v našem pojetí je to buď obilná kaše či čerstvá polévka. Díky teplé a výživné snídani podpoříte vaše trávení, které bude poté mnohem efektivnější. Studené pokrmy budou oproti tomu znesnadňovat vaše snahy o zhubnutí, protože zpomalí práci metabolismu.

Udělejte si z jídla příjemný rituál. Připravte ho pro sebe či ostatní s láskou, usedněte k němu pokud možno v klidu a dobře každé sousto rozkousejte. Dbejte na to, abyste již nejedla po 19. hodině, v zimě ideálně po 18. Jídlo snědené později večer již naše tělo obtížně stráví.

Péče o psychiku

Psychika má bezesporu na zdravotní stav a obecně fungování těla a duše velký vliv. Chronický stres sám o sobě se podílí na vzniku velkého množství zdravotních problémů, stejně tak jako i brzdí snahu člověka shodit nadváhu, případně zdravě přibrat. Potlačované či nezpracované emoce, pocity frustrace nás mohou svádět k tzv. emočnímu jedení, kdy pod tlakem jíme na co přijdeme, nebo neustále něco uzobáváme, abychom uvolnili nepříjemné napětí.

Vliv stresu na metabolismus rozebíráme v článku 5 způsobů, jakými stres způsobuje tuk na břiše a co s tím. Jak se stresem můžete pracovat se dozvíte ve videu Jak zvládat stres. O propojenosti emocí a jídla se dozvíte v rozhovoru Emoce a jídlo – jak to funguje.

Pohyb pro radost

Vlákejte pravidelnou formu pohybu do vašeho života – choďte denně pěšky, do schodů, ráno se jemně protáhněte nebo si zacvičte příjemnou rozcvičku, zatančete si na oblíbenou hudbu, najděte si formu pohybu, která vás bude bavit. Pokud nemáte ráda domácí práce, zkuste na ně pohlížet jako možnost se pohybově zaměstnat. Myslete průběžně na držení svého těla a omezte dlouhodobé sezení či stání ve strnulé pozici. Podpoříte tak lepší proudění energie ve svém těle, což bude příznivé pro hubnutí a celkově dobrý pocit.

Hubnout se dá i bez cvičení, ale pohyb jako takový by měl být nedílnou součástí životního stylu, pokud chceme zůstat fit. V rámci Klubu Jíme Jinak pro vás jsou připravené lekce cvičení s profesionálními lektorkami jógy a zdravotního pilates. Čeká vás mimo jiné 15 min. rozcvička pro pružené a sexy tělo, 21 denní výzva s jógou, naučíte se relaxovat, meditovat a používat dechové techniky pro detox těla a mysli. Naučíte se, jak na krásné a zdravé držení tělanebo jak si dát do těla v krátkém intervalovém tréninku. 

Hubnutí po 50. roku s pomocí Jíme Jinak – příběhy čtenářek

Krásný příběh a svoje zkušenosti s námi sdílela Renata (56). Koketovala se změnou jídelníčku delší dobu, ale až s Jíme Jinak se odhodlala něco pro sebe opravdu udělat. Díky postupné změně stravy a účasti v programu Jarní očista se jí podařilo zredukovat tuk kolem pasu a na zádech, kde se dlouhá léta držel. Naučila se připravovat chutné a výživné pokrmy a vaření jí stále velmi těší.

Líba (53) začala měnit jídelníček kvůli manželovi, který trpěl vážným diabetem a ona s ním chtěla v jídle táhnout za jeden provaz. Nejprve si změny neuměla moc představit, ale postupně zjistila, že to všechno jde. Sama za necelý rok shodila téměř 20 kg, získala spoustu nové energie a začala si víc užívat života. Manžel zredukoval 10 kg a výrazně se mu upravila hladina cukru.

Kája (58) měla problémy s váhou již od dětství a snažila se to řešit převážně zvýšeným pohybem. Po čase jí ale zhoršující se artróza bohužel nedovolila se pohybu věnovat tak, jak by si představovala. Měla pocit, že nemůže nic, až objevila stránky Jíme Jinak a rozhodla se vylepšit svoje zdraví změnou stravy. Stala se členkou Klubu Jíme Jinak, vrhla se do kurzu Jarní očista a sotva kurz skončil, vážila o 7 kg méně i bez cvičení.

Chcete se i Vy stát naší hrdinkou? Budeme se těšit právě na Váš příběh.

PS: Víte už jak na zdravé cukroví?

My na Jíme Jinak ano! Naučíme vás chutné cukroví - bez cukru a 100% rostlinné! 💖 Mrkněte jak nahradit cukr ve vánočním pečení nebo se seznamte s perfektním plánem pečení zdravého cukroví. A myslíme i na vás, kterým dělá starosti lepek. Ochutnejte některý ze 40 receptů na bezlepkové cukroví.

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Jídelníček na hubnutí online

Chcete se zbavit nadbytečných kil nebo zdravotních potíží pramenících z nadváhy či nesprávných stravovacích návyků? Neztrácejte čas hladověním – dejte radě...

Levný jídelníček na hubnutí

Vrhněte se s námi do zdravé stravy. Bude-li váš jídelníček nutričně vyvážený, hubnutí vám půjde samo. A s Jíme Jinak navíc ušetříte! Přečtěte si několik ti...
124
5

5 způsobů, jakým stres způsobuje tuk na břiše a co s tím

Asi to známe všichni: jíme zdravě, hýbeme se, ale i přes se nás tuk okolo břicha drží jako klíště a ne a ne dolů. Proč? Tělo nás tímto upozorňuje, že naše ...
16
9

A pak že Jíme Jinak není pro chlapy a sportovce (František, 44 let)

Běhám maratony, plavu, cvičím. Přesto celý život zápasím s nadváhou. Vyzkoušel jsem snad všechny výživové směry včetně Low Carb. Ale líp mi nebylo, spíš hů...
klub
66
2

Jak na obtíže v klimakteriu – I. díl

Jde o zcela přirozený proces, který by měl proběhnout bez dalších obtíží a ve správnou dobu. Bohatě stačí, že jej mohou provázet i nepříjemné psychické sta...

Nechtěné hubnutí v těhotenství a na co si dát pozor

Hubnutí na počátku těhotenství vlivem nevolností není ničím neobvyklým. Co když je ale váhový úbytek příliš výrazný nebo hubnete i po ukončení prvního trim...