Domů > Magazín > Žijeme jinak

Šampony a pasty narušují dětem hormony

Konvenční šampony, zubní pasty a mýdla. Studie dokládají, že právě tato každodenní kosmetika u dětí a dospívajících narušuje, mění a poškozuje pohlavní hormony. Způsobuje předčasnou pubertu, hormonální potíže i autismus. A dokonce na ně působí už u maminky v bříšku. Není čas vyměnit konvenční kosmetiku za přírodní?

Dívky dospívají dříve, chlapci mají nižší testosteron

Dívky, které používají klasické výrobky osobní hygieny jako jsou šampony, mýdla a zubní pasty, dosahují puberty čím dál tím dříve. Už dokonce v 8 letech a zvyšuje se u nich riziko rakoviny prsu a vaječníků! Tento negativní jev popisují vědci jako předčasnou pubertu, jejíž příčinou jsou chemikálie obsažené v konvenční kosmetice – tzv. hormonální disruptory, které se dostávají přes kůži do těla. Konvenční kosmetikou nejsou ovlivněny jen dívky, ale i chlapci, u kterých klesá hladina testosteronu. Tyto látky dokonce ovlivňují a poškozují už plod v těle těhotné matky. (1)

“I když je zapotřebí ještě více výzkumu, lidé by si měli být vědomi toho, že v produktech osobní hygieny jsou chemikálie, které mohou narušit hormony v jejich těle” (Kim Harley, vedoucí studie)

Hormonálními disruptory v kosmetice jsou nejčastěji:

  • ftaláty
  • parabeny
  • fenoly

Nejen rakovina, ale i autismus

Chemikálie v konvenční kosmetice jsou nejen spojeny s narušováním hormonů v těle, ale také s autismem u dětí (3, 4, 5). Dle studií jasně vyplývá, že vystavení se chemikáliím z konvenční kosmetiky během těhotenství zvyšuje riziko výskytu autismu u dětí (2). Každá ze sledovaných 175 těhotných žen měla v moči a krvi až okolo 44 různých hormonálních disruptorů (např. bromované zpomalovače hoření v hračkách a plastových výrobcích denní potřeby, perfluorované látky, chladicí chemikálie, pesticidy, herbicidy jako např. beta-hexachlorcyklohexan aj.)! Tyto čísla, spolu se strmým celosvětovým růstem výskytu autismu od 80. let minulého století, ukazují, jak je situace vážná.

Víte, že?
V roce 1975 trpěl autismem jeden z 5 000 lidí, v roce 1985 jeden z 2 500 a v roce 2007 to byl již 1 ze 150. Dnes je autismem postiženo jedno dítě z 86, tedy 1,5 % populace. (2)

Jděte do přírodní kosmetiky – zdraví máme jen jedno!

PS: Z práce do práce, život letí a vy nic nestíháte?

Pokud před sebou stále jen hrnete všechny ty povinnosti, které život přináší, je čas se zastavit. 🛑 Je tohle život, který chcete? O tomto jste snili? Asi ne. V přírodě začíná nový biologický rok, nový začátek a i my to letos můžeme udělat jinak. Právě tomu se v Jarní Očistě také věnujeme a máme dokonce připravený silný závěrečný aktivační rituál, aby se vaše záměry mohly uskutečit. Zdaleka v očistě nejde jen o vyvážený jídelníček. Pojďte si ujasnit touhy, naberte zas energii a pojďte se cítit ve svém těle lépe. Začněte s námi 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku.

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

hejkrlikater
25. 2. 2022

Ahoj Evi, letos mi bude 47 let a celý život jsem toužila po krásných dlouhých vlasech, co mají herečky v amerických filmech, bohužel. Vždy mi dorostou po ramena a konec, nikdy jsem delší neměla. Moje dcera (18 let), její hříva je úžasná. Říkala mi, nestříhat, porostou, ale ani to mi nepomohlo. Nakonec se vrhnu a koupím nějakou přírodní kosmetiku s marockým jílem a snad bude aspoň nějaký výsledek. Už používám na obličej arganový olej a skvělé, neštípe a přijde mi, že mám i hladší pleť( užívám cca jeden rok).
Můžeš mi, prosím, nějaký šampon nebo mýdlo doporučit?
Děkuji Katka

Jste zlatá, že jste to tu napsala znova!!! děkuji moooc!!!a jak to tu může zmizet nebo být smazáno ???kdo to jako maže a jakým právem????kde je ta zasra.na demokracie???

Ukázat další komentáře