Konvenční šampony, zubní pasty a mýdla. Studie dokládají, že právě tato každodenní kosmetika u dětí a dospívajících narušuje, mění a poškozuje pohlavní hormony. Způsobuje předčasnou pubertu, hormonální potíže i autismus. A dokonce na ně působí už u maminky v bříšku. Není čas vyměnit konvenční kosmetiku za přírodní?

Dívky dospívají dříve, chlapci mají nižší testosteron

Dívky, které používají klasické výrobky osobní hygieny jako jsou šampony, mýdla a zubní pasty, dosahují puberty čím dál tím dříve. Už dokonce v 8 letech a zvyšuje se u nich riziko rakoviny prsu a vaječníků! Tento negativní jev popisují vědci jako předčasnou pubertu, jejíž příčinou jsou chemikálie obsažené v konvenční kosmetice – tzv. hormonální disruptory, které se dostávají přes kůži do těla. Konvenční kosmetikou nejsou ovlivněny jen dívky, ale i chlapci, u kterých klesá hladina testosteronu. Tyto látky dokonce ovlivňují a poškozují už plod v těle těhotné matky. (1)

„I když je zapotřebí ještě více výzkumu, lidé by si měli být vědomi toho, že v produktech osobní hygieny jsou chemikálie, které mohou narušit hormony v jejich těle“ (Kim Harley, vedoucí studie)

Hormonálními disruptory v kosmetice jsou nejčastěji:

 • ftaláty
 • parabeny
 • fenoly

Nejen rakovina, ale i autismus

Chemikálie v konvenční kosmetice jsou nejen spojeny s narušováním hormonů v těle, ale také s autismem u dětí (3, 4, 5). Dle studií jasně vyplývá, že vystavení se chemikáliím z konvenční kosmetiky během těhotenství zvyšuje riziko výskytu autismu u dětí (2). Každá ze sledovaných 175 těhotných žen měla v moči a krvi až okolo 44 různých hormonálních disruptorů (např. bromované zpomalovače hoření v hračkách a plastových výrobcích denní potřeby, perfluorované látky, chladicí chemikálie, pesticidy, herbicidy jako např. beta-hexachlorcyklohexan aj.)! Tyto čísla, spolu se strmým celosvětovým růstem výskytu autismu od 80. let minulého století, ukazují, jak je situace vážná.

Víte, že?
V roce 1975 trpěl autismem jeden z 5 000 lidí, v roce 1985 jeden z 2 500 a v roce 2007 to byl již 1 ze 150. Dnes je autismem postiženo jedno dítě z 86, tedy 1,5 % populace. (2)

Jděte do přírodní kosmetiky – zdraví máme jen jedno!

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

S recepty z Jíme Jinak si přímo labužnicky dopřáváme (Janka)

Janka: Musím to jít někam napsat :-) Luxusní! Skvělé!...

Váha jde dolů a chutě na nezdravé mě opouštějí (Pavlína)

Pavlína: Díky Evi, jakoby z ničeho nic se váha...

Nemám chuť na sladké a už mi nechutná ani káva!

Petra: Tak pro dnešek jedno velké AHA! Nemám chutě...

Raňajky papkáme spolu s manželom a velmi nám chutia (Marta)

Marta: Ďakujem Evička za všetky recepty. Ume ocot, tamari, shoyu,...

4 kg za 11 dňov bez námahy (Jana)

Jana: Ahoj, dnes mam 11. den a - 4...

Děti nepoznaly, že je to zdravé

Alena: můj 6letý masař nepoznal, že sekaná není z masa,...

Mé tělo i duše blahem si vrní (Petra)

Petra: Moji milí, jsem nesmírně šťastná, že jsem s...

Díky Klubu jsem za měsíc zhubla 6 kilo a cítím se skvěle

Hana a Olda: chci Vám moc poděkovat za úžasné recepty,...

Našla jsem nový smysl života (Jana)

Jana: Milá Evi, moc děkuji za vyčerpávající odpověď. Potřebovala...

Zhubla jsem 20 kg (Jitkanec)

Jitkanec: Ahojte všichni, začala jsem vařit podle Jíme Jinak...

Hubnu a jsem svěžejší (Klára)

Klára: Tak dneska 11. den a mám 1,2 kg...

Konečně po všech nezdarech našla (Veronika)

Veronika: Na luštěniny jsem si zvykla téměř hned, ty...

Pochvala a prosba:)

Dobrý den oběma, psala jsem vám už 2x pochvalný...

Nezmizela mi jen přebytečná kila, ale i návaly, chuť na sladké a zlepšila se má paměť

kamlibe: Po dvou týdnech vaření z vašeho jídelníčku se dostavila...

Jsem nadšená, jak mi jídlo chutná a nemám chuť na sladké

Dagmar: Dobrý den Evi, jsem nadšená, jak mi jídlo...

I můj nastávající se oblizuje až za ušima

Vfadra: Jídla jsou skvělá, celkově se snažím vařit zdravě,...

Neuvěřitelných 54 komentářů. Jak to vidíte vy? Napište komentář.

 1. Ahoj Evi, letos mi bude 47 let a celý život jsem toužila po krásných dlouhých vlasech, co mají herečky v amerických filmech, bohužel. Vždy mi dorostou po ramena a konec, nikdy jsem delší neměla. Moje dcera (18 let), její hříva je úžasná. Říkala mi, nestříhat, porostou, ale ani to mi nepomohlo. Nakonec se vrhnu a koupím nějakou přírodní kosmetiku s marockým jílem a snad bude aspoň nějaký výsledek. Už používám na obličej arganový olej a skvělé, neštípe a přijde mi, že mám i hladší pleť( užívám cca jeden rok).
  Můžeš mi, prosím, nějaký šampon nebo mýdlo doporučit?
  Děkuji Katka

 2. Jste zlatá, že jste to tu napsala znova!!! děkuji moooc!!!a jak to tu může zmizet nebo být smazáno ???kdo to jako maže a jakým právem????kde je ta zasra.na demokracie???

  • Keithie, komentáře obsahující webové adresy a některé slova padají automaticky do spamu. Ve spamu se denně octne tisíce nesmyslů, od reklamy na viagru po pojištění či hlášky v azbuce. Jednou za čas to projedeme a schválíme ty, které tam spadly neprávem. Často to bývají komentáře ve slovenštině nebo obsahující divné znaky, málo používaná slova apod. Našla jsem tam dnes i ten váš.

 3. Mohl by mi někdo poradit.
  Přečetl jsem si zmíněné studie (mimo 3 a 4, protože 3 jsem nenašel nic než zmínku a u 4 je k dispozici pouze abstrakt)
  Samotnou první studii jsem nenašel a tak mi chybí základní hladina látek se kterou počítali. Každé zdvojnásobení hladiny posunulo dospívání o cca měsíc. 24 násobek na rok, nebo cca 4000 násobek pokud bude hladina opravdu dvojnásobná na každý měsíc (96 – 48 mocnina 2 – násobek pokud by měla být vyvolaná puberta v 8 roce místo ve 12 letech) a když nemám základní hodnotu tak nevím jak zjistit potřebná množství. Problém byl taky, že dívky samy používaly produkty možná právě proto, že vstoupily dříve do puberty. To narušilo kvalitu výsledků. Navíc látky byly zjistitelné v těle jen 2 dny zpět (pravděpodobně byly během 2 dnů vyloučeny)
  U 2. studie nevím kde se vloudila autorce článku chybka protože samotná studie došla k závěru, že definitivně nelze spojitost prokázat bez důkladnější studie protože stejně, jako u první studie měli mimo jiné k dispozici malý vzorek subjektů (200-300)
  5 studie prokázala taktéž potřebu provést důkladnou studii vlivu látek na vznik ASD v prenatálním věku. Protože se jedná o velké množství látek s potenciálním vlivem na tělo (negativní i pozitivní), které nebylo dlouhodobě a důkladně studováno aby bylo možné dát definitivní výsledky.
  V česku se roce 1995 začala používat nová klasifikace ASD (autism spectrum disorder) ta byla 2012 doplněná o nové poznatky a nevím jestli větší množství diagnóz není způsobené zlepšenou diagnostikou, kdy jsou zachyceny adříve přehlížené symptomy.

  Ftaláty není možné od roku 2015 používat k výrobě pokud není k dispozici povolení.
  Parabeny jsou vážný problém spíš kvůli velkém zastoupení bez vyhovujících alternativ a nedostatečném výzkumu dlouhodobých účinků.
  Fenoly jsou problém v jiném smyslu, protože mají mnoho využití a jako cokoliv jiného jsou ve vysokých dávkách zdraví škodlivé, ale spíš jako jed než něco co by mělo souvislost s tímto článkem. Dost možná autorce jem proklouzl.
  Perfluorované látky jsou od roku 2010 důkladně omezovány a od roku 2015 se pracuje na jejich odstranění z výroby úplně.
  beta-hexachlorcyklohexan je stejný případ kdy si nejsem jistý jeho použitím jako příkladu v článku když se v česku už mnoho let nevyrábí právě kvůli svým účinkům.

  Ve výsledku jsem ve studiích, které měly potvrzovat vliv ona potvrzení nenašel. Nedošlo při psaní článku k zámněně odkazů a zdrojů? Jsem si jistý že potvrzující studie existují, ale čím více hledám tím méně nalézám.

  • Milý Vlku, v tomhle vám, bohužel, nepomůžeme. Naším cílem není snést všechny možné důkazy a přesvědčit lidi nezvratnými důkazy. Nemáme laboratoře, nejsme vědci ani odborníci na chemii. Naším cílem je přimět lidi, aby přemýšleli o tom, co si na sebe a do sebe dávají. Podle mě stačí zdravý selský rozum a člověk nepotřebuje ani 200 ani 1000 lidí ve skupině, aby přestal používat syntetické látky na sebe a lít je ve formě šampónů a čistících prostředků do přírody. Když najdeme zprávy, které naše přirozené cítění potvrzují, rádi je zařadíme. Děláme to ve svém volném čase a zdarma, poctivě hledáme, zkoumáme, překládáme a šíříme objevené dál. To, že jsou některé látky zakázané, ještě neznamená, že v drogerii nejsou viz např. tento článek o pudrech nebo o lacích. To, že některé látky ještě nejsou prokazatelně škodlivé, neznamená, že neškodí. Není čas ztrácet čas. Lidé nejsou zdraví a příroda také nestíhá likvidovat, co do ní dáváme. Tak děláme, co umíme, abychom šířili osvětu. Jsem ráda, že Ajka se těchto témat ujala, protože já už na to nemám kapacitu. Konvenční kosmetiku a drogerii jsem bez jakýchkoliv odborných studií přestala používat před více jak 20ti lety. Za tu dobu už mnoho značek bylo po prokázaní škodlivosti staženo z trhu, různé látky zakázány, jak sám píšete. Proč ale čekat na důkazy? Mě je to jasné už teď. a naši čtenáři svými zkušenostmi potvrzují, jak moc jim při alergiích, ekzémech, astmatech apod. pomohlo přejít na přírodní kosmetiku. A jinak pokud by se k nám chtěl kdokoliv vzdělaný v oboru přidat, budeme rádi za odbornou radu, zpracování článků a vyhodnocení studií. Vypadá to, že umíte pracovat s daty, rádi vás vezmeme do party jako spoluautora, budete-li mít chuť a čas se těmto tématům věnovat ;-)

   • „Podle mě stačí zdravý selský rozum…“
    Zdravý selský rozum je v rozhodování o škodlivosti celkem na prd. Zdravý selský rozum obvykle není vhodný ani na základy statistiky. Podle zdravého selského rozumu jsou bylinky lepší než tovární výrobky, ale já bych se třeba dle selského rozumu dál držel od Hedery Helix.

    „Když najdeme zprávy, které naše přirozené cítění potvrzují, rádi je zařadíme.“
    A když najdete zprávu, které vaše přirozené cítění NEpotvrzují, taky ji zařadíte?

    „Proč ale čekat na důkazy? Mě je to jasné už teď.“
    A nejhorší je, když si někdo udělá závěr předem.

    Nemám nic proti Vaší volbě kosmetiky. Ale z Vašich komentářů to vypadá že vůbec nechápete, proč se vlastně ony nákladné studie s tisícovkami účastníků dělají. Příliš to zavání tím, že byste v životě např. nepoužila ani cis-oktadec-9-enovou kyselinu. Že cokoliv zavánějícího chemií je špatné. Tomu se říká předsudky. A předsudky zabíjí myšlení.

    • Každý děláme, co umíme. Pokud k tomu máte co říct, budu ráda za odbornější článek a odbornější výklad. Když byste do toho měl/a chuť, pošlete mi to na eva@jimejinak.cz, když to bude stát za to, ráda to na web zařadím. Pracovala jsem roky v médiích a s firmami a jejich výzkumy přicházela do styku celkem často, mám docela jasnou představu, proč se většina výzkumů dělá ;-)

   • Milý Vlku, naším cílem není přinést relevantní důkazy o věcech, které píšeme. Podstatné jsou odkazy na obchody, jejichž výrobky Vám a Vašim dětem (těm tedy především, protože na nich Vám záleží nejvíc) zajistí dlouhý a zdravý život. A navíc to děláme úplně zadarmo!!! ???

    • Zdá se, že jste špatně pochopil celý koncept Jíme Jinak. Žádné zpětné odkazy ani jinou formu reklamy u nás nenajdete. Z principu nic takového na stránkách nechceme, protože tento projekt je nezávislý a svobodný. Do článků a receptů nám nemluví ani inzerenti, ani žádný nakladatel, ani sponzor. Prostředky na provoz webu, překlady studií a konzultace s odborníky platíme z vybraných členských příspěvků za naše programy a Klub Jíme Jinak. První tři roky jsme vše financovali skutečně sami, protože žádný Klub neexistoval. Je tu tisíce receptů a článků zadarmo, na kterých můžeme pracovat právě díky členům komunity na JJ. Pro ně na oplátku domlouváme různé výhody jako jsou slevy v eshopech se zdravou výživou, eko drogerií, knihami a kuchařkami nebo pomocníky do kuchyně. Z těchto partnerských spoluprací nic nemáme, všechny výhody jdou za členy Klubu, slevy jsou skutečně vysoké. Naším cílem není přinášet nějaké důkazy, naším cílem je ukazovat to, co si myslíme, že by měli lidé vědět a co jim pomůže ke zdravému a spokojenému životu, podělit se o to, co pomohlo ke zdraví nám. Kdo chce, může se inspirovat, nikoho však nenutíme ;-)

 4. Mě k přírodní kosmetice přivedl kupodivu můj taťka, který prodává výrobky firmy Missiva, i když já jsem si postupně našla jinou kosmetiku, která mi více vyhovuje svým složením, ale bohužel není česká. Zahraniční je cenově dostupnější. Nyní bojujeme s vešmi a nemůžeme se jich zbavit. Nejdříve jsme dávaly do šamponu tea tree olej a oplachovaly jablečným octem a to nepomohlo. Otec dcery koupil v lékárně šampon se sérem při vším. S jeho složením úplně nesouhlasím, ale použily jsme ho podle návodu několikrát a opět jsem si našla ve vlasech veš. Jsem už úplně zoufalá, protože si nechci mýt pořád dokola vlasy, když nevím, jestli to pomáhá. Nevíte někdo o něčem spolehlivém, co vám pomohlo. Děkuji za všechny rady.

  • Nejlépe prý funguje barva na vlasy, když všechno přírodní i lékarenské selhává.

  • Nám funguje do šamonu přidat teetree olejíček. V létě na tábory a různě na školy v přírodě jsem to dávala roky dětem takto s sebou, nebo právě když se doma objevily vši. A také vyprat polštáře na vysokou teplotu a žehlit … .

  • Naše holky mají dlouhé vlasy a taky si donesly ze školy. Nic moc nezabíralo. Až na šampon ze zverimexu :-) Dočet jsem se na netu, tak jsme vyzkoušeli. Nakupoval jsem u kamarádky, co má zverimex a ta mi potvrdila, že si pro psí šampon proti škůdcům maminky opravdu chodí a funguje. U nás zabral. Manželka pak vyzkoušela na doporučení kamarádky, co byla jako lékařka v Egyptě, olej z černého kmínu. A protože ten přes zimu používáme jako přírodní antibiotikum a pro podporu imunitního systému pořád, mohla manželka hned vyzkoušet. A taky pomohlo. Všechny přípravky proti vším, co jsme zkoušely, byly vlastně olejovité. V oleji nic nepřežije, takže i ten kmínový olej je celkem logický :-) V Egyptě a Sýrii se říká, že olej z černého kmínu (černuchy seté) vyléčí vše, kromě smrti.

 5. Můj komentář fakt zmizel, jak vidím, tak vypisuji znovu, kde nakupuji různou biokosmetiku:
  https://www.biooo.cz
  https://www.originalatok.cz
  https://www.yinyang.cz/
  https://www.econea.cz/
  https://www.manufaktura.cz/

 6. Přiznám se, že jsme doma začali řešit problém chemické domácnosti až před narozením dětí. Už 7 let doma žádnou chemii nepoužíváme, jsem rád, že neubližuji sobě, dětem ani přírodě. A není to nic těžkého. Dnes je dostupných spousta firem, které vám dodají kvalitní šetrné výrobky. My si po testování
  a získaných zkušenostech vybrali s manželkou českou firmu, od které bereme přímo z výroby. A to, že ušetřím spousty peněz oproti chemii z drogerie je taky bezva. Je super, že se lidi začínají zamýšlet nad tím, co si dávají na talíř. Ale v čem ty talíře myjí, co si nanáší na tělo, strkají do úst, co se jim při sportu (při pocení) dostává z pracích prášků do těla ……, nad tím nepřemýšlí. Nenechte se zblbnout reKLAMou.

 7. Dobrá den paní Ajko, prosím o zveřejnění alespoň části studií z celé „řady“, které dokládají negativní vliv nepřírodní kosmetiky, zejména mě zajímá spojení s autismem. V článku mi mimo paní Harley chybí relevatní zdoje.

  • Petře, kdo chce víc, může si proklikat odkazy (čísla v závorce) a studie si dohledat. Některé nejsou veřejně dostupné, někdy platíme překlady nebo vstup do placených sekcí, to pak nezveřejňujeme všechno, část takových materiálů dáváme do Klubu JJ těm, kteří nás podporují v naší práci nákupem členství. Myslím, že není potřeba ani dalších a dalších důkazů, že je zcela jasné, jak je naše současná společnost fyzicky i psychicky poškozená a je taky evidentní, co se za posledních sto let změnilo. Drogerie a kosmetika jsou nedílnou součástí toho, co nás ovlivňuje, jak si můžete přečíst v některých příbězích u nás na stránkách. Ti, kdo mají kůži citlivější a reakce ostřejší, mají jasno hned, po jednom použití, co mohou a co nemohou. I bez studií ;-) Naším cílem není přinášet bezpočet důkazů a přesvědčovat ostatní. Naším cílem je lidem ukázat, jak být zdravější a co může hrát roli. Kdo chce relevantní zdroje a potřebuje vědět víc, může pátrat dál a víc do hloubky.

 8. Je to smutné, hold se dáme na domácí výrobek,co by jsme neudělali pro naše děti, přece všichni chceme pro ně to nejlepší. Zdraví.

  • Je to tak, Věrko, pro děti to nejlepší a pro nás by to mělo být taky ;-) Domácí prostředky jsou nejlevnější a nejeokologičtější (žádná přeprava, žádné obaly,..), ale dají se koupit i kvalitní certifikované přírodní šampóny a pasty viz komentáře níže a akce pro Klubáky v sekci Výhody.

 9. Vždy jsem měla ráda přírodu a tak mi přijde, jako přirozené,se přírodními produkty obklopovat.S dětmi to občas bývá těžké ,protože chtějí to ,co vidí u druhých ,proto často vymýšlíme kompromis .Nejvíce mi u svého 12 letého syna zapůsobil fakt,že komerční kosmetika testuje na zvířatech..od té doby nepoužívá ani komerční pastu na zuby(bez které se neobejde přítel )a snáší pro něj neobvyklou chuť pasty naprosto přírodní…Všichni bychom se měli zamyslet,co je pro nás důležité a ne bezmyšlenkovitě nakupovat něco ,co nám škodí .

 10. Dobry den, mám vnoučata a poradite, jakou kosmetiku např. používat? Přírodní mýdla, ale jaké sampony atd….

  • Ivano, mrkněte na komentář od Jany, vypsala tam několik značek a obchodů. Pokud máte v blízkosti zdravou výživu, tak i tam určitě bude koutek s přírodní kosmetikou. Mnoho zdaru, Eva

    • Můj komentář fakt zmizel, jak vidím, tak vypisuji znovu, kde nakupuji různou biokosmetiku:
     https://www.biooo.cz
     https://www.originalatok.cz
     https://www.yinyang.cz/
     https://www.econea.cz/
     https://www.manufaktura.cz/

 11. Zobrazit všech 54 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekTvarohový obklad – první pomoc nejen při suchém kašli
Další článek4. Intervalový trénink