Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekozahrada

Dvě nezbytnosti pro vaši zahradu

Aby vaše činnost na zahradě byla maximálně efektivní a sklizeň bohatá, je potřeba mít na paměti dvě základní věci.  Pojďme si říct, na co jsme při vlastní praxí přišli.

Mulčování

Co mi opravdu přijde velmi důležité, je mulčování.
Vždy jsem říkala, že to by se snad mělo učit ve škole. My mulčujeme vše (i cestičky) čerstvě posekanou trávou ve vrstvě do 5 cm. Je dobré mulčovat za teplého počasí, kdy tráva stačí uschnout. Tráva udělá vrstvu, která chrání půdu před vysycháním a udržuje ji pod mulčem kyprou, není tak udusaná např. deštěm. Zároveň mulč zabraňuje prorůstání plevele (ano jsou plevele, který žádný mulč nezastaví, tak alespoň přibrzdí – svlačec, pcháč, bršlice). Zároveň postupně tlející tráva opět obohacuje půdu. Někdo mulčuje slámou, tu bych doporučila u trvalých porostů, jako jsou keře apod., ale i tak sláma částečně hnije a ke svému hnití potřebuje dusík, který my zase chceme v půdě a kvůli tomu není dobré ani tu slámu do půdy zaorávat.
Mulčujeme veškeré záhony se zeleninou, jakmile ji vysadíme, vysejeme. U výsevu mrkve a červené řepy nám to ušetří asi 2/3 zálivky za den, protože čerstvé výsevy se musí udržovat permanentně mokré, aby semena dobře vzcházela. A co se týče plevele, stačí potom vyplet jen kousek mezi vysetou mrkví a mulčem. Opravdu to ušetří hromadu času. U mulče platí, že by neměl přijít bezprostředně k rostlině, ta by mohla začít vlivem tlení trávy hnít.
Na větší plochy, už několik let používáme i netkanou textilii (saláty, zelí, kedlubny, kapusty), na dýně tkanou (je pevnější). Obě jdou používat opakovaně, tkaná vydrží velmi dlouho. Dříve jsme mulčovali i velké plochy s dýněmi (200 dýní), ale už jsme od toho upustili, je to fakt dost časově i fyzicky náročné a plody dýně ležící na mulči mohou hnít.

Zálivka

Další důležitou věcí je samozřejmě zálivka. Souvisí hodně s mulčováním, jak jsem psala výše. V začátcích našeho pěstování jsme zalévali na záhonech občas hadicí (bylo to zdlouhavé), ale dost pršelo, tak nebylo nutné stále zalévat. Dost často jsme vysazovali rostlinky do bláta, což se další roky razantně změnilo. Přestalo pravidelně pršet, a když jsme jednou vytahovali mrkev a zjistili jsme, že je docela gumová, tak jsme si řekli, že takto to opravdu nepůjde. A na všechny záhony jsme pořídili kapkovou závlahu, která velmi šetří vodu, zálivka je postupná, rovnoměrná a vše je zalité v určitém místě do hloubky. Výsevy se ještě zalévají zvlášť konví, dokud rostlinky nevzejdou, pak už taková zálivka není tak nutná.

PS: Z práce do práce, život letí a vy nic nestíháte?

Pokud před sebou stále jen hrnete všechny ty povinnosti, které život přináší, je čas se zastavit. 🛑 Je tohle život, který chcete? O tomto jste snili? Asi ne. V přírodě začíná nový biologický rok, nový začátek a i my to letos můžeme udělat jinak. Právě tomu se v Jarní Očistě také věnujeme a máme dokonce připravený silný závěrečný aktivační rituál, aby se vaše záměry mohly uskutečit. Zdaleka v očistě nejde jen o vyvážený jídelníček. Pojďte si ujasnit touhy, naberte zas energii a pojďte se cítit ve svém těle lépe. Začněte s námi 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku.

Jsem máma dvou skvělých kluků a manželka zahradníka, který mi nechává volnost ve všech mých tvůrčích pokusech ..:) Jsem vystudovaná textilní výtvarnice, která vždy tíhla k tomu být a žít venku. Díky mému muži už 20 let pronikám do pěstování květin, bylin a hlavně zeleniny a poznávám duši zahrady, ale i tu svou. Je to nekončící proces učení, vše se neustále proměňuje a nuda rozhodně nehrozí..:)

32 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Díky za článek, to mulčování mě taky zajímá. Jak píšeš, asi nejlepší je ta posekana tráva. Od mulčování tou klasickou slámou z poli jsem už ustoupila. První problém jsou slimáci, druhý problém, pro mě ještě horší je původ. Získat mulc bio to je asi nad moje síly a tahat si na záhon pesticidy z osetrovanych poli to nechci. A právě to hniti o kterém píšeš a spotřeba dusíku je další problémy. Zkusím tu trávu, je to přirozenější. Díky za informace.

Mulčovat okolo sazenic, to chápu, dělám a je to OK. Ale nevím si rady s mulčováním po výsevu semínek. To se semínka prostě zahrnou a zamulčují a ona si pak poradí a prorazí skrz mulč??

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Permazahrada aneb chci se naučit vypěstovat si jídlo (Janka)

Permazahrada, to je malý krůček k potravinové soběstačnosti. Jak to všechno začalo…

Kdy správně sklidit a uskladnit dýně, aby vydržely až do jara

Dýně je vděčná zelenina. Když ji umíte sklidit a uskladnit, vydrží vám až do jara. Máme pro vás léty prověřené tipy na sklízení a skladování téhle skvělé z...

Živá zahrada aneb naše zahrada není sterilní

Chci vám ukázat, že i na naší zahradě se všemu nedaří a není tak dokonalé, jak to vypadá z fotek předešlých článků. Ale to vše k živé zahradě patří.

Zahrada v červnu

Co v červnu na naší zahradě roste a co ještě budeme vysévat? Jak se správně o rostlinky starat, jak je vyvazovat, vyštipovat, jednotit a jak vysévat nové r...

Zahrada v srpnu

Jaká je zahrada v srpnu? Mně vždy připadá, že v první půlce srpna se naše zahrada stává takovým malým rájem. Je k dispozici skoro všechna zelenina, jsou i ...

Zahrada v červenci

Pokud si pěstujete většinu zeleniny sami, tak určitě znáte to těšení na první okurku, cuketu, rajče atd. Člověk má takto každý den z něčeho radost. Je začá...