Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekozahrada

Zahrada v červenci

Pokud si pěstujete většinu zeleniny sami, tak určitě znáte to těšení na první okurku, cuketu, rajče atd. Člověk má takto každý den z něčeho radost. Je začátek července, vše je nádherně zelené a vše roste a už také plodí. Vše je hned takové veselejší a výběr zeleniny pro kuchyň se stále rozšiřuje.

Červencová sklizeň

V červenci ještě sklízíme letní zelí, máslové kedlubny a už se přidávají okurky, cukety, mrkev, kadeřávek, perila, barborka, hořčice a česnek. Začínají zrát první rajčata. V průběhu měsíce se přidá ještě červená řepa, mangold, brambory, fazolky, cibule, pak i papriky a pokud budou, tak i letní hrušky. Ještě máme na záhoně jednu odrůdu letního špičatého zelí (Murdoc), které vyroste opravdu velké a to pak nakládám.

Co ještě stihneme vysít

Teď na začátku měsíce jsme zasadili poslední várku keříčkových fazolí a ještě budeme vysévat ledový salát, další kedlubny, špenát a v červenci také ještě vysejeme dvě várky červené řepy a mrkve (karotky). Poslední mrkev sejeme kolem 25.7. a tu pak sklízíme v listopadu a prosinci. Minulý rok jsme poslední sklidili na Silvestra :). Byla výborná.

Sklizeň česneku

Teď ale sleduji často česnek. Máme několik odrůd a sklízí se postupně od začátku července. Pěstujeme paličáky, ty mají prostřední květní stvol, vylamují se poupata. Pak máme druhým rokem jednu odrůdu nepaličáku, květní stvol chybí, nemusí se vylamovat. Z nepaličáku někdo plete česnekové copy. Asi mám raději paličáky, je u nich lépe poznat, kdy je sklízet. Paličáky se mají sklízet, když palici obalují 4 suknice a u nepaličáku 3 suknice. Lze to orientačně poznat i podle počtu zelených listů, ale nikdy to není stoprocentní. Někdo nechává u paličáku květní stvoly a až se narovnají, tak sklízí, ale ani tato varianta nemusí být úplně spolehlivá. Jednotlivé česneky nerostou všechny stejně.
Když se nám podaří určit, že česnek máme sklidit, tak ho vytahujeme za suchého počasí. Věšíme asi po 11-14 kusech, kde bude česnek dosychat, někam, kde nesvítí přímo slunko a kde bude česnek  chráněný před deštěm.
Z minulého roku vím, že když jsem netrpělivá a sklidím česnek brzy, tak má suknic víc a nevysychá tak dobře a může začít plesnivět. I to se dá zachránit. Rozdělíme palici na jednotlivé stroužky a necháme proschnout. Takto nám vydržel česnek do konce května letošního roku. Když je tedy česnek suchý, což je tak koncem srpna, odstřihneme kořeny a stvol asi 3 cm nad palicí rovně (ne šikmo, mohli bychom si tak poškodit česneky při uskladnění).

Jak na cibuli

V červenci sklízíme i cibuli. Sklízíme za suchého počasí, když nať začne žloutnout, v krčku se zatáhne a polehne asi u poloviny rostlin. Cibuli můžeme taky pověsit, jako česnek. My ji sušíme na obrácených přepravkách, jelikož už ji nemáme kam pověsit a stejně se cibule často používá a prodává, tak by bylo zbytečné ji u nás věšet :).

 

PS: Co shodit 5 kg za 14 dnů? 😍

Sezóna plavek začne brzy. Máme chutný jídelníček, skvělé recepty, videa, jemné cvičení - a samozřejmě živou podporu a motivaci. Už za 2 týdny uvidíte výsledky. Mrkněte na výzvu Hubneme do plavek a naskočte!

Jsem máma dvou skvělých kluků a manželka zahradníka, který mi nechává volnost ve všech mých tvůrčích pokusech ..:) Jsem vystudovaná textilní výtvarnice, která vždy tíhla k tomu být a žít venku. Díky mému muži už 20 let pronikám do pěstování květin, bylin a hlavně zeleniny a poznávám duši zahrady, ale i tu svou. Je to nekončící proces učení, vše se neustále proměňuje a nuda rozhodně nehrozí..:)

13 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Díky Jani-Žakale za tvoje zahradní články!:-) (zůstala jsme po JO u tykání, jestli neva:-) )
Chtěla bych se zeptat – nemůžu teď najít kde jsi psala o síti proti hmyzu, kterou na zeleninu používáš.
Začali se mi tu rojit ti lesklí malí broučíčci – na mizuně, květáku, lichořeřišnici… Mám smíšený záhony. Myslíš, že by to ta síť mohla zachránit?
Na jakou zeleninu tu síť používáš? Je nějaká zelenina, které by síť mohla “uškodit”?
A ještě prosímtě – z čeho děláte konstrukci pod síť a odkud ji máte? Na netu jsou dost rozdílné nabídky…
…jéje, to je dotazů…
Děkuji ti, měj se krásně a ať vám to roste!

ivana.gontkova
12. 7. 2021

Tak my sme cesnak stihli pred dvomi búrkami len tak tak povyberať a myslím,že v správny čas. Mali sme paličák na kt.som nechala pár stoniek na pomoc pri sledovaní zrelosti a nepaličák, ktorý dozrel trošku skôr…. civuľu tiež sušíme v prepravkách na slniečku ;) my síce nepredávame,ale zásobíme rodinu a kamarátov. Mňa to baví a pestujem toľko,či by sme dvaja nespotrebovali.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Zahrada v srpnu

Jaká je zahrada v srpnu? Mně vždy připadá, že v první půlce srpna se naše zahrada stává takovým malým rájem. Je k dispozici skoro všechna zelenina, jsou i ...

Každá zahrada je jedinečná

Zahrada je jako člověk. Je živá, proměnlivá, nevyzpytatelná. Ale má ještě jiné vlastnosti, které my občas ztrácíme. Je uklidňující, nekritizující, je svá. ...

Zahrada v září a říjnu – děláme zásoby na zimu

Září i říjen jsou ve znamení uskladňování ovoce a zeleniny. Tento rok je to dost o kličkování mezi dešti. Jsem moc ráda, že jsme za ty roky půdu přeměnili ...

Listopad – sázíme česnek

V listopadu už je u nás na záhonech tak trochu prázdno, jsou tam jen pórky, petrželka, kapusty, mrkev. Zkrátka to, co vydrží mráz a dá se sklízet větší čás...

Zahrada v zimě – zahradník odpočívá

Nedávno jsem poslouchala na stránkách Jíme jinak rozhovor s Dášou Lužnou o pěti elementech a o tom, jak se moderní člověk vzdálil přirozeným rytmům. A já z...

Kalendář sázení a setí aneb připravujeme semínka na novou sezónu

Biologické jaro už ťuká na dveře. Máte připravená semínka? Poradíme vám z praxe, jaká kdy vyséváme, co dáváme do skleníku a do ven do půdy. A taky vám pora...