Pokud si pěstujete většinu zeleniny sami, tak určitě znáte to těšení na první okurku, cuketu, rajče atd. Člověk má takto každý den z něčeho radost. Je začátek července, vše je nádherně zelené a vše roste a už také plodí. Vše je hned takové veselejší a výběr zeleniny pro kuchyň se stále rozšiřuje.

Červencová sklizeň

V červenci ještě sklízíme letní zelí, máslové kedlubny a už se přidávají okurky, cukety, mrkev, kadeřávek, perila, barborka, hořčice a česnek. Začínají zrát první rajčata. V průběhu měsíce se přidá ještě červená řepa, mangold, brambory, fazolky, cibule, pak i papriky a pokud budou, tak i letní hrušky. Ještě máme na záhoně jednu odrůdu letního špičatého zelí (Murdoc), které vyroste opravdu velké a to pak nakládám.

Co ještě stihneme vysít

Teď na začátku měsíce jsme zasadili poslední várku keříčkových fazolí a ještě budeme vysévat ledový salát, další kedlubny, špenát a v červenci také ještě vysejeme dvě várky červené řepy a mrkve (karotky). Poslední mrkev sejeme kolem 25.7. a tu pak sklízíme v listopadu a prosinci. Minulý rok jsme poslední sklidili na Silvestra :). Byla výborná.

Sklizeň česneku

Teď ale sleduji často česnek. Máme několik odrůd a sklízí se postupně od začátku července. Pěstujeme paličáky, ty mají prostřední květní stvol, vylamují se poupata. Pak máme druhým rokem jednu odrůdu nepaličáku, květní stvol chybí, nemusí se vylamovat. Z nepaličáku někdo plete česnekové copy. Asi mám raději paličáky, je u nich lépe poznat, kdy je sklízet. Paličáky se mají sklízet, když palici obalují 4 suknice a u nepaličáku 3 suknice. Lze to orientačně poznat i podle počtu zelených listů, ale nikdy to není stoprocentní. Někdo nechává u paličáku květní stvoly a až se narovnají, tak sklízí, ale ani tato varianta nemusí být úplně spolehlivá. Jednotlivé česneky nerostou všechny stejně.
Když se nám podaří určit, že česnek máme sklidit, tak ho vytahujeme za suchého počasí. Věšíme asi po 11-14 kusech, kde bude česnek dosychat, někam, kde nesvítí přímo slunko a kde bude česnek  chráněný před deštěm.
Z minulého roku vím, že když jsem netrpělivá a sklidím česnek brzy, tak má suknic víc a nevysychá tak dobře a může začít plesnivět. I to se dá zachránit. Rozdělíme palici na jednotlivé stroužky a necháme proschnout. Takto nám vydržel česnek do konce května letošního roku. Když je tedy česnek suchý, což je tak koncem srpna, odstřihneme kořeny a stvol asi 3 cm nad palicí rovně (ne šikmo, mohli bychom si tak poškodit česneky při uskladnění).

Jak na cibuli

V červenci sklízíme i cibuli. Sklízíme za suchého počasí, když nať začne žloutnout, v krčku se zatáhne a polehne asi u poloviny rostlin. Cibuli můžeme taky pověsit, jako česnek. My ji sušíme na obrácených přepravkách, jelikož už ji nemáme kam pověsit a stejně se cibule často používá a prodává, tak by bylo zbytečné ji u nás věšet :).

 

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

 1. Díky Jani-Žakale za tvoje zahradní články!:-) (zůstala jsme po JO u tykání, jestli neva:-) )
  Chtěla bych se zeptat – nemůžu teď najít kde jsi psala o síti proti hmyzu, kterou na zeleninu používáš.
  Začali se mi tu rojit ti lesklí malí broučíčci – na mizuně, květáku, lichořeřišnici… Mám smíšený záhony. Myslíš, že by to ta síť mohla zachránit?
  Na jakou zeleninu tu síť používáš? Je nějaká zelenina, které by síť mohla „uškodit“?
  A ještě prosímtě – z čeho děláte konstrukci pod síť a odkud ji máte? Na netu jsou dost rozdílné nabídky…
  …jéje, to je dotazů…
  Děkuji ti, měj se krásně a ať vám to roste!

  • Ahoj Jani, ( jasně tykáme..:),
   síť zmiňuji v tomto článku u pórku https://www.jimejinak.cz/zahrada-v-cervnu/, jsou tam i fotky, na ten pórek tam máme zapíchané železné oblouky, tedy to se koupí jako tyč ( hladká, aby se síť neroztrhala, síť vydrží, netkaná se roztrhá i o tuto hladkou, protože rezaví), je to proti vrtalce pórové. Nic dalšího nezakrýváme, jen teď to tady taky řeším a vymýšlím – máme tu krytonosce na kapustách, a je to tedy docela síla, ale tam zatím nevím, ochrana je jen chemická, to nechci, a paraziti se na ně žádní neprodávají. A taky vymýšlím síť, jenomže u pórku mi nevadí, že se trochu vytahuje a není tam tak nahusto, ale kapusty by pod sítí mohly hnít atd..šla by použít i síť , co se prodává do oken… U dřepčíků nevím, zda by tím neprolezli..:)
   Tu originál síť máme od Bohemiaseedu, už asi 12 let..:)

   Ty tam máš dřepčíky ( lesklí černí broučci), tak na ty fungují žluté lepové desky, ale teď , jak prší, to taky není nic moc. Já to řeším takto: všechny plodiny, co dřepčík ohrožuje, pěstuji brzy na jaře, ( ale když je sucho tak dřepčíci jsou), nebo rukolu, hořčici mizunu vyseju v druhé půlce srpna a pak už dřepčíci nejsou tak aktivní a vše vyroste a sklízím až do zimy ( hořčici a rukolu i pod sněhem..:)), tak přes léto tyto plodiny fakt nepěstuji… nebo se smiřuji, že mi ty jarní výsevy prostě ožerou…
   Jani ,tak jsem si zadala ochranná síť proti hmyzu a vyjel mi Cyberix.cz, tam mají síť 2x3m…myslím, že to bude to , co máme my, ikdyž je nějaká průhlednější..nevím, my to ale kupovali na metry, tak to máme asi 7×2-3m??

   • Ahoj Jani:-)
    děkuji za takovou rychlou odpověď. – teda odpovědi na všechny moje otázky:-)
    Mizunu jsem sela na jaře do skleníku a pak rozpíchala a dala něco ven a něco nechala ve skleníku. Užili jsme si jí. Pořád ale hezky roste, tak jsem ju na záhoně nechala, že budu sklízet dál.
    No, ale teď když se přiblížím, tak je slyšet jak to tam skáče – ti dřepčíci… A to je docela vlhko!…
    Mizunu už jim klidně nechám, tu ať si sežerou, ale květák by nám mohli nechat…no…
    Ve skleníku mi takhle na mizunu šli slintáci, tak sem jim ju nechala a ostatní docela nechali být:-)
    Na tu síť i na ty lepový desky kouknu, děkuju moc za rady a tipy:-)
    Hezký dny, Jani:-)

 2. Tak my sme cesnak stihli pred dvomi búrkami len tak tak povyberať a myslím,že v správny čas. Mali sme paličák na kt.som nechala pár stoniek na pomoc pri sledovaní zrelosti a nepaličák, ktorý dozrel trošku skôr…. civuľu tiež sušíme v prepravkách na slniečku ;) my síce nepredávame,ale zásobíme rodinu a kamarátov. Mňa to baví a pestujem toľko,či by sme dvaja nespotrebovali.

 3. Teda to je obr zahrada😍, vy zeleninu i prodáváte? Moc pěkné články o pěstování si vždycky ráda počtu.

   • To musí být makačka, starat se o to. Ale závidím, tohle by mě bavilo. O té cibuli, já jí taky už nevěším, nevím zda to dělám správně, ostříhnu kořínky a vršek a dám do tmy. O chladu ani nemluví, to tu neexistuje. Sklepy se tady vůbec snad nedělají a najít u nás chladné místo to taky ne. Ale nějakou dobu jí lze uskladnit. Cervenou cibuli sníme co nejdříve, tak se uskladnuje zle, bílá taky, ta klasická žlutá vydrží nejdéle.

    • Vierko,ano je to občas práce na 12 i víc hodin každý den, ale to jsou takové nárazovky, hlavně na jaře, když se dělá sadba, a tím, že mulčujeme, tak mi to opravdu ušetří hromady času a ještě si musíte uvědomit, že se dělá vše postupně, ne najednou… A my cibuli takto necháme vcelku proschnout a pak na konci léta ostřihneme taky kořeny a vršek a uskladním v jedné vrstvě v bedně , u nás tedy v suchu a celkem v chladu ( je to část domu, kde se netopí, nebo jen tak na 5 stupňů), cibule mi takto vydrží do konce května, nemáme ji ve tmě…. Ale Vierko záleží hodně na odrůdě, některé cibule nejsou určeny na skladování, a přesně ty klasické Štuttgart a Všetana vydrží, pak mám červenou cibuli odrůda Carmen, tak tak vydrží..Teď zkouším i cibuli z výsevu, a taky jsem si hledala, aby to byly odrůdy, které jsou dobré na skladování..
     Nevím, jaké máte v Itálii…

      • Tak teď jsem se šla podívat, manželovi rodiče mi jednou dovezli semínka této vaší odrůdy, ale to už je trochu doba ( jsou z roku 2015..:)), ale vím, že mi tenkrát nevzešla. Pěstujete ji ze semene, nebo se dá tato i ze sazečky? Tato se sela od července do srpna…

 4. Díky Žakale za opět přínosný článek. Zrovna řeším, kdy vytáhnout ze země svůj první česnek :-) Mám nepaličák, tak to budu sledovat. Co je prosím myšleno suknicí? Ta vnější slupka? Teď, než narazím na první strouček, tak Jech mám 5. Chápu to správně, že postupně ty vnější slupky rostlina ztratí (odhniji vv zemi)?

  • Jani , přesně, jsou to ty slupky , co obalují stroužky, ano postupně hnijí v zemi, když to vytáhneš brzy, tak to opravdu bude špatně schnout, zvlášť v tomto počasí, ale zase ho tam nemůžeš nechat tak dlouho, aby třeba česneky neměly žádnou suknici, ale i tak by šel česnek použít …samozřejmě, každý česnek to má pak jinak, jeden má 5 suknic, a jeden 3 atd..:))), po usušení při čištění jde ještě jedna suknice většinou dolů…tak pak má česnek třeba 2-3 suknice…ale úplně se tím nestresuj..:)))prostě pak zkus třeba jeden vytáhnout zase za týden a uvidíš…

 5. Zobrazit všech 15 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekSezónní jídelníček: Co jíst v červenci?