Nedávno jsem poslouchala na stránkách Jíme jinak rozhovor s Dášou Lužnou o pěti elementech a o tom, jak se moderní člověk vzdálil přirozeným rytmům. A já zjišťuji, že jsem se tedy moc nevzdálila a je mi to příjemné a tak nějak přirozené.

Přehazuji kompost a pletu ponožky

Takže v zimě opravdu odpočíváme. Celou zimu sice přehazuji kompost a propařuji, ale je to vždy jen část dne. V našem kompostu máme kromě žížal i nosorožíky a jejich larvy, kteří se tam vcelku dost množí, tak je při přehazování  stále vybírám a házím na nový kompost.
V dalším čase dělám věci, které během dalších částí roku nestíhám. Tak se třeba učím plést ponožky :)) a podobné věci, čtu knihy, které číst v létě nestíhám.

Čas pro plánování

Další důležitou náplní je plánování na další sezónu.
Na podzim spočítám semínka, která máme, stará vyhazuji a nakupuji semínka na další rok, dělám si osevní plány a vše si pečlivě poznamenávám. Po sezóně má člověk ještě vše v hlavě, tak je dobré si to uspořádat hned, než pak na jaře složitě přemýšlet. A o tom vám chci teď napsat.

Poznámky jako skvělý pomocník pro další sezónu

Zjistila jsem, že jen pozorování zahrady nestačí. To, co člověk vypozoruje, je dobré si poznamenat. Určitě znáte takové to, „to si budu pamatovat“. Věřte mi, nebudete. Po letech (někdy i po roce) se vše slévá a člověk marně vzpomíná, kde rostlo to a to.
Mám několik sešitů a pak hromadu dalších volných papírů s různými poznámkami.

Jeden sešit je pouze pro předpěstování sadby na jaře.
Jsou tam veškeré informace  o tom, kdy jaká semínka zaseji (DATUM), na jakou plochu (PLOCHA) a jaké množství (MNOŽSTVÍ), jaký to byl druh, jaká odrůda (DRUH + ODRŮDA), kdy se rostlinky přepichovaly (PŘEPICHOVÁNÍ), kdy se přesazovaly (PŘESAZOVÁNÍ), do jak velkých květináčů, a pak je také velmi důležitá kolonka POZNÁMKY. Tam píšu, zda byl výsev moc brzy, popř. zda ho posunout na dřív či na později. No a někdy si něco poznamenám a může se stát, že své poznámce vůbec nerozumím:))). Nebo hledám v poznámkách nějakou informaci v domnění, že už si přece zapisuji vše a ono ne… stále se objevují další důležité věci, co si má člověk zapsat.

Pokud bych si všechny informace nezapisovala, tak po pár letech budu stále na začátku, spousta důležitých informací by se mi nespojila. Tak se snažím opravdu zapisovat vše, co mě k dané věci napadá. Třeba to, zda je daná odrůda pro nás vhodná, jak rychle daná plodina roste, zda ji něco ohrožuje.

Další sešit mám určený pro výsadbu a výsev venku na záhoně.
Tam mi stačí zapsat toto: datum, plocha, množství, výsev+ výsadba, poznámky.

Jiný sešit je pro zakreslení zahrady, záhonů, abych věděla, kam můžu další rok vyset a zasadit všechny druhy, aby nebyly po sobě nebo si nějak vzájemně nevadily atd.. Jsou tam zapsány všechny vzdálenosti řádků, spon rostlin, šířka cestiček. Záhon máme rozdělený podle plotových sloupků na sektory a očíslované. Vždy jsem sloupky počítala a říkala si, že si musím dát na plot čísla, tak mi mladší syn před dvěma lety zalaminoval čísla a teď je to dokonalé.

Přidávám i několik fotek mých zápisků. Možná to pro vás bude takový zmatek… věřte, že někdy to je zmatek i pro mě :)) a říkám si: „Co jsem to sem napsala?“, ale i přesto jsou všechny poznámky pro mě k nezaplacení.

Takže takto to děláme my a myslím, že i v malém se dá tímto způsobem dopracovat k nějakému fungujícímu systému v zahradě.

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

  1. Janičko naše, to je tak milý příspěvek! Já jsem si hned vzpomínala na babičky a dědečky moje. Jak v zimě zašívali pytle, opravovali koše, já jsem dokonce pamětník i draní peří. Bábinky seděly u kamen a staly.Dědeček jim nalil pohárek něčeho pro zahřátí a my s bratrem jsme seděli v koutku a poslouchali různé povídání. To jsme měli krásný dětství. Tvoje sešity jsou dokonalé. Taky jsem měla spoustu zápisků každoročně ale s tebou se nemůžu srovnávat.😆 Čím jsem starší, tím víc mně čas letí a loňské Vánoce mně připadají jako by byly včera.😍Snad ani ty zápisy nebudu potřebovat. 😄😄😄💖

    • Nadi, teď jsi mě potěšila ty, úplně jsem si to představovala , jak to popisuješ, a mě je toto tááák blízké….Já si dovedu představit tu atmosféru, ten klid, tu pomalost….hned jsem si vzpomněla, jak jsem byla ve 4. třídě se školou na Veselém kopci, a já tam byla , jak ryba ve vodě, dodnes si pamatuju ten pocit, jak jsem tam v jedné chalupě viděla kolovrátek… mě bylo tak hezky na duši a i je, jak si na to vzpomenu…
      A Nadi, a určitě se se mnou nesrovnávej, každý ať si to dělá po svém, je to jen pro inspiraci…

    • Nadi, ještě mě napadá, kdybys narazila na knihu : BEJVÁVALO NA HORÁCH, JANA SOJKOVÁ, KAREL HNÍK, já ji jednou dostala od mého taťky k Vánocům, a to je pro mě takový poklad…stará řemesla popisovaná lidmi, kteří dané řemeslo uměli….a vůbec, tak kniha člověka přenese do úplně jiného světa…

  2. Jani, jen jsem sem jukla a nedá mi to a musím ti napsat, jak krásně na mě tenhle článek zapůsobil. Úplně tě vidím, jak v zimě zachumlaná odpočíváš jako ta naše moudrá příroda, piješ čaj, štrikuješ ponožky a spřádáš plány… Já to mám takhle už několik let v lednu, že jsem jak lední medvěd. Hezky si medituju a odpočívám. Zima je takový zárodeční čas, kdy spřádám nápady, tedy, když ke mně přijdou:*))) Já to ale netlačím, nechávám vydychnout i hlavu a ono se časem něco v tý makovičce vylíhne… Děkuju ti v tom dnešním dni, že jsi mě takhle krásně naladila:*)))

  3. Zobrazit všech 5 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekVýhody vaření v tlakovém hrnci
Další článekMakové marokánky (bez mouky, vegan, paleo)