Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekozahrada

„Škůdci“ v zahradě

V tuto dobu vše roste a také začíná být na zahradě vcelku živo. Máme tu „ milé“ a „nemilé“ hosty. Je to jen takové člověčí rozdělení. Kdyby nebyli ti (pro nás) nemilí, nebyli by ani ti (pro nás) milí :) a tak je dobré opět pozorovat, jak zahrada funguje.

Nezvaní hosté

Na jaře se nám na zahradě mohou objevit: smutnice, slimáci, mravenci, mšice, molice, třásněky, svilušky, krytonosci, drátovci, osenice – to je asi takový základ. Pak se občas přidají opravdu trochu horší hosté: hryzci a krtci (existují pasti na hryzce i na krtky).

Mravenci

Pokud je to jen trochu možné, tak nepanikaříme, když uvidíme první mšici. Nejdříve je třeba řešit mravence, kteří si mšice chovají, jako my lidé krávy. Na mravence používáme mravenčí bufet, pak je dalších x rad. Upřímně, u mravenců je tak trochu každá rada drahá a ani my si někdy nevíme rady.

Mšice

Pokud tedy řešíme mšice, tak u mšic je to dost zajímavé. Existuje opravdu mnoho predátorů, kteří mšice požírají – larvy různých druhů slunéček, larvy zlatooček, pestřenek, dravé ploštice, mšicomaři. Jednou se nám takto podařilo vyčistit papriky od mšic, když jsme týden nosili na papriky larvy slunéček, které se množily na kopřivách u kompostu, pestřenky a zlatoočka zase můžeme najít na bezu, který je každý rok taky obalený mšicemi.

Svilušky

Na okurkách se objevují svilušky, které jsou pomalu neviditelné, ale když člověk ví, jak se jejich výskyt projevuje, najde je lehce. Po vysazení okurce chvíli trvá, než zakoření a začne růst (to platí tedy o všech sazenicích) a stále rostliny pozoruji. Jakmile uvidím, že některý list je takový jakoby trochu tečkovaný (má světlejší místa), kouknu zespodu na list. Nemusíte hned vidět svilušky, ale jen takové světlejší místo. Na svilušky používáme postřik, kdy se postříká opravdu každý list ze spodní strany, jde to samozřejmě jen u menších rostlin. Je to postřik bez ochranné lhůty – tedy není to jed a aplikuje se asi 1-2x, pak už okurka stihne sviluškám odrůst.

Slimáci

Co se týče slimáků, ty každý večer sbíráme, tam nevidíme moc jinou možnost, je dobré mít posekanou zahradu, a když je vše zamulčované, tak jsou pak alespoň slimáci večer dobře vidět. Na slimáky lidé taky vymýšlejí kuriózní pasti, my opravdu sbíráme.

Škůdci na kořenech

Jak se pozná, že máte tu čest mít na zahradě drátovce, osenice, nebo smutnice? Rostlinu zasadíte, krásně roste a najednou vypadá, jako kdybyste na ni šlápli. To znamená, že je vždy problém někde u kořenů. Je dobré vyndat rostlinu i s balem a pořádně prohledat kořeny. Najdete tam většinou některého ze zmíněných nezvaných hostů. 

Velmi doporučuji tyto knihy: Obrazový atlas chorob a škůdců  zeleniny střední Evropy a Obrazový atlas chorob a škůdců ovocných dřevin a révy vinné, jsou tam vyfoceny choroby, škůdci, ale právě i predátoři škůdců.

Hýčkejte si predátory

Když chceme na zahradě eliminovat nebo spíš udržovat v nějaké mezi živočichy, kteří nám maří naši práci, tak je potřeba mít útočiště pro jejich predátory – hmyzí domečky, nějakou kupu kamení, (v našem případě je to bylinková spirála) nebo i kopřivy, na kterých jsou mšice a množí se na nich i berušky, zlatoočka atd..

 

Přírodě neporučíš

A teď třeba ještě kroupy. V těchto případech musíme jen doufat, že to nebude tak hrozné. A když to hrozné je, tak se pokusit zachránit, co lze. Máme na záhoně krásný špenát, těsně před sklizní a během 20 minut jsou z něho jen potrhané cáry, je to k vzteku, k breku. A NEBO k dalšímu posunu. Špenát se okamžitě zpracovává a dává do mrazáku. A zase se přemýšlí, co vylepšit, co udělat jinak. Tady už není tolik možností. Na malé zahradě si můžete pro tyto případy natáhnout síť, na velké samozřejmě taky, ale to už je opravdu na úvahu, co dělat a co ne.

Toto všechno k zahradě patří a každý rok se něčemu daří a něčemu ne. A každý rok je jiný a my se učíme stále něco nového.

P.S.: Teď tu například honím zajíce :)))

PS: Pořád tu něco čtete? Pojďte vařit!

🌷 Jaro je tu - nový začátek. Pojďte kuchtit 🍲 skvělá a svěží rostlinná jídla 🌱, pochutnat si, pročistit si tělo a zlepšit náladu v prima partě 🤗. Naskočte s námi na 8 týdenní Jarní očistu. Jsme s vámi živě, pomůžeme a podpoříme! ❤

Jsem máma dvou skvělých kluků a manželka zahradníka, který mi nechává volnost ve všech mých tvůrčích pokusech ..:) Jsem vystudovaná textilní výtvarnice, která vždy tíhla k tomu být a žít venku. Díky mému muži už 20 let pronikám do pěstování květin, bylin a hlavně zeleniny a poznávám duši zahrady, ale i tu svou. Je to nekončící proces učení, vše se neustále proměňuje a nuda rozhodně nehrozí..:)

15 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Co je to mravenčí bufet, to neznám?

Holky a nějaká rada jak na dřepčíky? Mám je na růžičkové kapustě, kadeřávku, včera jsem je odehnala proudem vody a přikryla netkanou textilií, ale když jsem si přečetla, co všechno žere, zásah musí být rychlý nebo nebudu mít nic 🤔 Nechci sahat po chemii, ale než mi zkvasí jícha, chvíli to potrvá…

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Zahrada v červenci

Pokud si pěstujete většinu zeleniny sami, tak určitě znáte to těšení na první okurku, cuketu, rajče atd. Člověk má takto každý den z něčeho radost. Je začá...

Každá zahrada je jedinečná

Zahrada je jako člověk. Je živá, proměnlivá, nevyzpytatelná. Ale má ještě jiné vlastnosti, které my občas ztrácíme. Je uklidňující, nekritizující, je svá. ...

Zahrada v září a říjnu – děláme zásoby na zimu

Září i říjen jsou ve znamení uskladňování ovoce a zeleniny. Tento rok je to dost o kličkování mezi dešti. Jsem moc ráda, že jsme za ty roky půdu přeměnili ...

Listopad – sázíme česnek

V listopadu už je u nás na záhonech tak trochu prázdno, jsou tam jen pórky, petrželka, kapusty, mrkev. Zkrátka to, co vydrží mráz a dá se sklízet větší čás...

Zahrada v zimě – zahradník odpočívá

Nedávno jsem poslouchala na stránkách Jíme jinak rozhovor s Dášou Lužnou o pěti elementech a o tom, jak se moderní člověk vzdálil přirozeným rytmům. A já z...

Kalendář sázení a setí aneb připravujeme semínka na novou sezónu

Biologické jaro už ťuká na dveře. Máte připravená semínka? Poradíme vám z praxe, jaká kdy vyséváme, co dáváme do skleníku a do ven do půdy. A taky vám pora...