S váhou jsem se potýkala od ranné dospělosti. Několikrát se mi podařilo krásně shodit pomocí počítání kalorií a vyváženého jídelníčku. Po druhém, těžkém porodu s následky přišel pád z nebe rovnou na zem. Začal kolotoč, dojídala jsem se čokoládou a sušenkami. Po dvou letech jsem si řekla dost. Ta přebytečná kila musí jednou pro vždy pryč.


Chci už jednou provždy shodit!

Moje hlavní motivace, proč jít do Podzimního detoxu, bylo shodit těch “pár” přebytečných kil. No, po pravdě asi 30 kg :-). S váhou jsem se potýkala od ranné dospělosti. Několikrát se mi podařilo pěkně shodit (rozuměj hodně) pomocí počítání kalorií a vyváženého jídelníčku. Nejvíc se mi to dařilo po porodu syna. Už v porodnici zůstalo tolik kilo, že by mi to kdekdo záviděl a poté, co jsem se sžila s rolí matky a syn začal příkrmy, začala jsem se stravovat hodně s ním a přidala jsem si jen bílkoviny, tehdy hlavně maso, vejce, sýry… no a zapisovala a zapisovala. Zhubla jsem krásně, začala cvičit a když jsem otěhotněla podruhé, začala jsem pracovat i se svými špatnými zády. Doktor mě informoval, že jsem těhotná a že mi nemá jak od bolesti pomoci, že se mění těžiště a nevím, co ještě. Tak jsem to vzala jinak a každodenním cvičením se mi podařilo zcela zbavit bolestí zad, kterými jsem trpěla od dětství. To bylo měsíc před porodem! Cítila jsem se výborně, snad nejlépe v životě.

A pak to přišlo, pád z nebe rovnou na zem. Dceru hned po narození oživovali, převáželi do dětské nemocnice na JIP, rozvinula se jí epilepsie, poškození mozku… shrňme to do těžkého porodu (s následky). A začal lékařský kolotoč, cvičení Vojtovky a neskutečného dojídání se čokoládou a sušenkami.

Buď klepne mě nebo někoho jiného

Po 2 letech jsem si řekla dost! Ale jak na to? Nechci zase vše vážit a zapisovat. Narazila jsem na stránky Jíme Jinak. Ze začátku to byl pro mě šok – vegani! To ne, to bez mléka nedám! Makrobiotici! Jejda, to je přece sekta, ne? Ale to bych nebyla já, abych se do toho nepustila, když je to přece taková výzva, že? Velkou motivací pro mě byla zpětná vazba účastníků, kteří popisovali, jak je přešla mlsná a nemusí nic nikde vážit a zapisovat. Šla jsem do toho s vervou už na jaře v rámci Jarní očisty.
Byla jsem celá natěšená a vše chtěla na 100 %. Jenže narazila jsem právě u mléka. Sice jsem zvládla týden bez mléka, ale pak ten absťák, to byla síla. Do toho se kvůli covid-19 vrátil syn ze školky a manžel na home office (máme 1+1, nebo spíš 1+kk) a já měla pocit, že za chvíli buď klepne mě nebo někoho jiného. Na detox jsem se vykašlala a občas jsem si uvařila miso polévku, občas nějaké to mišmaš jídlo složené z obiloviny, luštěniny a zeleniny (teď už vím, že se tomu říká vyvážený talíř :-)). 

Nic nemusíte! Opravdu!

Eva to říká všude, kde to jde. Nic nemusíte! To je to, čemu jsem nerozuměla. Chtěla jsem přece zhubnout, tak to musím držet přísně, ne? No, NE! Na podzim jsem do toho šla s mnohem větším klidem (mužem v práci a synem ve školce :-) a světe div se. Dodržovala jsem striktní minimum z jídelníčků pro začátečníky, mnohdy ani nevařila vše, co bylo doporučeno. Snažila jsem se dodržovat pár základních pravidel o stravovacích návycích. Výsledek? Za 8 týdnů 8 kilo dole! Navíc jsem za tu dobu zjistila, že TO nejsou VEGANI ani MAKROBIOTICI :-) Ale, že koncept Jíme jinak je něco úplně jiného. Pro mě to znamená opravdu jen začít a pomalu měnit své stravovací (a jiné) návyky.

Seznam mých úspěchů je dlouhý

 • Důležité pro mě je, že jsem se z obezity II. stupně dostala na obezitu I. stupně.
 • Kafe jsem vyřadila a vůbec mi nechybí.
 • Postupně, jak se vyřazovalo, tak jsem vydržela celý Podzimní detox bez masa, mléka, vajec a chuťově mi vůbec nechybí (teda až na máslo :-)). Nechápu! Na jaře totální absťák po mléku a teď relativní pohoda.
 • Za nejdůležitější ale považuji to, že mě přestala honit mlsná!! Jako fakt skoro úplně!
 • V lednici mám několik těst na cukroví. A konečně mi zachutnal slad!
 • Našla jsem způsob, jak jídlo okořenit a začala zase trochu solit neboť sůl byla jedna z věcí, kterou jsem v podstatě vyřadila poté, co jsem se začala stravovat se svými kojenecko-batolecími potomky.
 • Přestala jsem se cpát na noc a upravila jsem porce jídla. Jím, až když mám hlad a dnes jsem dokonce zvládla neplánovaný půst jen o vodě a banchi (a pořád žiju :-))).
 • Také jsem našla vyhovující pitný režim.
 • A i přes zavřené obchody mám zase co na sebe. Našla jsem v šatníku troje šaty, které jsou mi zase dobře.

Vaše Janka

Seriál: Jak na jaro

materiály
 • Stáhněte si jej a upravte jídelníček.
 • Vyhněte se nemocem a jarní únavě.
 • Jídelníček ke stažení!
 1. Tyjo, Janko, to je ale velká změna! (Na fotkách.) A krásná a i vypadáš v obličeji zdravě a radostně, jak píše Dáša. To mi taky dělá radost!

  • Zuzi děkuji. Potěší to! Ja si totiž i na těch fotkách připadám pořád skoro stejně (ikdyž těch pár kilo dole je přecejen na fotce vidět). Teď jsem posledních 14 dní zaškobrtla (měla jsem děti doma :-)), ale i tak se váha drží. 10 kg mám od poloviny října dole. Dnes jsem si navíc zaplatila jarní očistu, tak to za 14 dni spustím na novo a doufám, že s obdobným výsledkem, když to prý na jaře půjde samo :-D A ano, šaty jsem si šila sama. Už od střední školy tvrdím, že svatební si ušiji sama. V bíle bych si to nedokázala představit, tak nakonec přišla tato recyklace starých riflí (ty paradoxně ani nebyly moje, protože rifle jsem naposledy měla na sobě tak před 20ti lety :-))) Už nějakou dobu jsem ale šicí stroj vytáhla jen na dětské tepláčky a v poslední době na roušky :-) S novou postavou chci oprášit i tuto moji srdcovou záležitost. Není nad to, ušít si přesně to, co chci a ne to, co se dá koupit.

 2. Milá Janko, Tobě to tak sluší! Sympatický šibalský úsměv a takové bohatství vlasů… Jen škoda nádherných šatiček, musíš zabírat viď :-). Držím palce, ať se Ti daří bezbolestně vytrvat na zvolené cestě a jsi spokojená jako na fotografii ♥.

  • Dáši, děkuji ❤️ Vlasů mám víc než potřebuji, to je pravda. Ty modré šaty ušité ze zbytků riflí jsem zatím nezabírala. Jsou to svatební. Možná časem, kdyby se váha někde stabilizovala, tak o tom považuji. Jinak si ráda ušijí nové – menší :-) Podzimní očistou jsem začala, ale pokračují dále. Od poloviny prosince hlásím další 3 kg dole a už se těším na jarní očistu :-)

   • Tyjo, ještě řekni, že sis je šila sama! To je pro mě těžké sci-fi. 🤭 Úplně super, že se ti daří i po skončení detoxu!

 3. Ahoj,
  moc s Tebou cítím, 2+1, 2 puberťáci jeden AHA, druhý neskutečný introvert, home office manžel i já, 17 let pes, 2 kočky.
  Na jaře jsem zvládla dodržovat a zhubnout 7 kg, no a s podzimem zase jsem povolila. Zdravotní problémy se vrátily.
  Trochu se stydím a obdivuji Tě a držím palce. Věřím, že to časem zvládnu též. Velká poklona….

  • Romano, to je úplně normální, vůbec se nestyď, alespoň máš vyzkoušeno že to funguje 😉 A až budeš mít chuť, tak už víš víš, k čemu se vrátit a jak na to.

 4. Zobrazit všech 15 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekEva exkluzivně v rozhovoru pro DM Drogerii
Další článekProč jsme nemocní? Najděte skutečnou příčinu nemoci.