Domů > Magazín > Vaše příběhy

Stačí pár správných návyků a kila mizí (Janka, 38 let)

S váhou jsem se potýkala od ranné dospělosti. Několikrát se mi podařilo krásně shodit pomocí počítání kalorií a vyváženého jídelníčku. Po druhém, těžkém porodu s následky přišel pád z nebe rovnou na zem. Začal kolotoč, dojídala jsem se čokoládou a sušenkami. Po dvou letech jsem si řekla dost. Ta přebytečná kila musí jednou pro vždy pryč.


Chci už jednou provždy shodit!

Moje hlavní motivace, proč jít do Podzimního detoxu, bylo shodit těch “pár” přebytečných kil. No, po pravdě asi 30 kg :-). S váhou jsem se potýkala od ranné dospělosti. Několikrát se mi podařilo pěkně shodit (rozuměj hodně) pomocí počítání kalorií a vyváženého jídelníčku. Nejvíc se mi to dařilo po porodu syna. Už v porodnici zůstalo tolik kilo, že by mi to kdekdo záviděl a poté, co jsem se sžila s rolí matky a syn začal příkrmy, začala jsem se stravovat hodně s ním a přidala jsem si jen bílkoviny, tehdy hlavně maso, vejce, sýry… no a zapisovala a zapisovala. Zhubla jsem krásně, začala cvičit a když jsem otěhotněla podruhé, začala jsem pracovat i se svými špatnými zády. Doktor mě informoval, že jsem těhotná a že mi nemá jak od bolesti pomoci, že se mění těžiště a nevím, co ještě. Tak jsem to vzala jinak a každodenním cvičením se mi podařilo zcela zbavit bolestí zad, kterými jsem trpěla od dětství. To bylo měsíc před porodem! Cítila jsem se výborně, snad nejlépe v životě.

A pak to přišlo, pád z nebe rovnou na zem. Dceru hned po narození oživovali, převáželi do dětské nemocnice na JIP, rozvinula se jí epilepsie, poškození mozku… shrňme to do těžkého porodu (s následky). A začal lékařský kolotoč, cvičení Vojtovky a neskutečného dojídání se čokoládou a sušenkami.

Buď klepne mě nebo někoho jiného

Po 2 letech jsem si řekla dost! Ale jak na to? Nechci zase vše vážit a zapisovat. Narazila jsem na stránky Jíme Jinak. Ze začátku to byl pro mě šok – vegani! To ne, to bez mléka nedám! Makrobiotici! Jejda, to je přece sekta, ne? Ale to bych nebyla já, abych se do toho nepustila, když je to přece taková výzva, že? Velkou motivací pro mě byla zpětná vazba účastníků, kteří popisovali, jak je přešla mlsná a nemusí nic nikde vážit a zapisovat. Šla jsem do toho s vervou už na jaře v rámci Jarní očisty.
Byla jsem celá natěšená a vše chtěla na 100 %. Jenže narazila jsem právě u mléka. Sice jsem zvládla týden bez mléka, ale pak ten absťák, to byla síla. Do toho se kvůli covid-19 vrátil syn ze školky a manžel na home office (máme 1+1, nebo spíš 1+kk) a já měla pocit, že za chvíli buď klepne mě nebo někoho jiného. Na detox jsem se vykašlala a občas jsem si uvařila miso polévku, občas nějaké to mišmaš jídlo složené z obiloviny, luštěniny a zeleniny (teď už vím, že se tomu říká vyvážený talíř :-)). 

Nic nemusíte! Opravdu!

Eva to říká všude, kde to jde. Nic nemusíte! To je to, čemu jsem nerozuměla. Chtěla jsem přece zhubnout, tak to musím držet přísně, ne? No, NE! Na podzim jsem do toho šla s mnohem větším klidem (mužem v práci a synem ve školce :-) a světe div se. Dodržovala jsem striktní minimum z jídelníčků pro začátečníky, mnohdy ani nevařila vše, co bylo doporučeno. Snažila jsem se dodržovat pár základních pravidel o stravovacích návycích. Výsledek? Za 8 týdnů 8 kilo dole! Navíc jsem za tu dobu zjistila, že TO nejsou VEGANI ani MAKROBIOTICI :-) Ale, že koncept Jíme jinak je něco úplně jiného. Pro mě to znamená opravdu jen začít a pomalu měnit své stravovací (a jiné) návyky.

Seznam mých úspěchů je dlouhý

  • Důležité pro mě je, že jsem se z obezity II. stupně dostala na obezitu I. stupně.
  • Kafe jsem vyřadila a vůbec mi nechybí.
  • Postupně, jak se vyřazovalo, tak jsem vydržela celý Podzimní detox bez masa, mléka, vajec a chuťově mi vůbec nechybí (teda až na máslo :-)). Nechápu! Na jaře totální absťák po mléku a teď relativní pohoda.
  • Za nejdůležitější ale považuji to, že mě přestala honit mlsná!! Jako fakt skoro úplně!
  • V lednici mám několik těst na cukroví. A konečně mi zachutnal slad!
  • Našla jsem způsob, jak jídlo okořenit a začala zase trochu solit neboť sůl byla jedna z věcí, kterou jsem v podstatě vyřadila poté, co jsem se začala stravovat se svými kojenecko-batolecími potomky.
  • Přestala jsem se cpát na noc a upravila jsem porce jídla. Jím, až když mám hlad a dnes jsem dokonce zvládla neplánovaný půst jen o vodě a banchi (a pořád žiju :-))).
  • Také jsem našla vyhovující pitný režim.
  • A i přes zavřené obchody mám zase co na sebe. Našla jsem v šatníku troje šaty, které jsou mi zase dobře.

Vaše Janka

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

21 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Janko, krása, paráda….jen tak dál. úžasná změna, moc blahopřeji…Kája👍

Tyjo, Janko, to je ale velká změna! (Na fotkách.) A krásná a i vypadáš v obličeji zdravě a radostně, jak píše Dáša. To mi taky dělá radost!

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Cítím se jako Fénix, který vstal z popela (Dagmar, 63 let)

Podzimní detox s Jíme Jinak pro mne znamenal mnohem víc, než jsem od něj očekávala. Zamýšlela jsem pouze vylepšit stravování, ze kterého mně od jara, kdy j...

Snížili jsme svou hmotnost i dávky inzulínu (Jarka, 63 let)

Moje hmotnost se stále zvyšovala, tím se i vytrácela schopnost hrát si s vnoučaty na zemi, natož se pak zvednout. No to byla fuška! Ráno jsem se probouzela...

Díky změně stravy jsem mámou i po čtyřicítce (Jana, 43 let)

Po dvou potratech jsem už nedoufala v úspěch, ale díky změně stravy jsem znovu otěhotněla a narodil se nám krásný zdravý chlapeček. Jsem přesvědčená o tom,...

Problémy s prostatou řeším úspešně i bez léků (Jaroslav, 52 let)

Naposledy jsme si psali po skončení Jarní očisty, někdy koncem května, kdy jsme dávali dohromady můj příběh na stránky Jíme Jinak. V červnu jsem absolvoval...

Za 2 měsíce o 7 kg a 26 cm méně (Věra, 47 let)

Do kurzu jsem šla s velkým respektem a obavami, ale výsledky jsou skvělé. Shodila jsem, naučila se skvělé recepty bez cukru a moji chlapi to jedí taky! Neh...

Naše cesta s Jíme Jinak (Jitka, 33 let)

Babička nás nahlásila lékařce. Prý dcera nemá dostatečnou výživu. Odehrálo se velké drama, které nás hodně posunulo. Díky Jarní očistě se mi na plno rozjel...