Na knedlíky:
- 1 hrnek celozrnného kuskusu
- špetka soli
- rýžová mouka dle potřeby
- voda podle potřeby
Na omáčku:
- 300 g žampionů
- cibule
- 3 mrkve
- menší kousek máslové dýně
- kousek pórku
- 250 ml zeleninového vývaru
- 150–200 ml obilného mléka bez lepku
- 100–150 ml ovesné smetany
- 1–2 lžíce rýžové mouky
- špetka drceného kmínu
- sůl podle chuti
Na dokončení:
- čerstvá pažitka
- květy pažitky
Recept na smetanovou omáčku s knedlíky
- Uvařte kuskus ve dvojnásobném množství osolené vody, aby byl hodně měkký. Nechte ho vychladnout.
- Mezitím připravte omáčku. Pórek nakrájejte na tenká kolečka, cibuli, mrkev a dýni na menší kostky, žampiony na plátky.
- V hrnci krátce osmažte osolenou cibuli. Přidejte mrkev, dýni, pórek, drcený kmín a po několika minutách také žampiony. Zalijte vývarem a vařte, dokud zelenina nezměkne.
- Do obilného mléka rozmíchejte rýžovou mouku bez hrudek a vlijte do omáčky. Přidejte ovesnou smetanu a několik minut zvolna povařte, až omáčka zhoustne a propojí chutě. Část zeleniny můžete rozmixovat pro jemnější konzistenci, nebo nechat omáčku rustikální.
- Do vychladlého kuskusu postupně zapracujte rýžovou mouku tak, aby vzniklo těsto držící tvar.
- Ze směsi vytvarujte menší kuličky a vařte je v osolené vodě. Jakmile vyplavou na hladinu, tak je vyjměte.
- Podávejte přelité omáčkou a posypte nasekanou pažitkou i květy.

Praktické
- Kuskusovou směs nechte před tvarováním chvíli odpočinout – lépe drží tvar.
- Pokud bude omáčka příliš hustá, přidejte trochu vývaru nebo obilného mléka.
Obměna
- Pro výraznější chuť přidejte sušený tymián nebo špetku muškátového oříšku.
- Část žampionů můžete nahradit lesními houbami.
Děti
- Pro děti bývá příjemnější jemnější konzistence – část omáčky rozmixujte dohladka.
PS: Letní hubnutí? Zkus to jinak!
Stáhni si zdarma kompletního průvodce pro letní hubnutí. Zjistit více

Komentáře
Toto bylo moc výborné! Děkuji za recept.
Děkuji za recept. Měla jsem doma všechny suroviny, kromě žampiónů. Dala jsem jen sušené lesní houby, ale i tak jsem si moc pochutnala.
Knedlíky jsem udělala jako špalíčky. Jsou snad i lepší než bramborové a snadné🙂.