Černý čaj v “kostce”
- Je u nás nejrozšířenějším a nejznámějším čajem.
- Je vyráběn ze stejných lístků čajovníku čínského jako zelený a bílý čaj.
- Díky delší fermentaci (tj. oxidaci) dostane odlišné vlastnosti než zelený a bílý čaj.
- Pokud bychom v Číně chtěli černý čaj, dostali bychom čaj typu Pu-erh. Číňané našemu černému čaji říkají červený.
- Základní látkou v černém čaji je kofein.
- Zelený čaj obsahuje o něco více kofeinu než čaj černý. Typ a způsob přípravy ale určí, konečné množství kofeinu, které v čaji vypijeme. Zelený čaj zaléváme vodou o nižší teplotě a vylouhujeme jej kratší dobu, obsahuje proto kofeinu méně.
- Kromě kofeinu čaj obsahuje také theobromin. Má také povzbuzující účinky jako kofein, ale slabší.
- Čaje jsou také známé svou antioxidační aktivitou, u černých je ale obsah nižší.
- Způsobuje zabarvení zubů.
- Podporuje vykašlávání, napomáhá vypocení a pomáhá i při žaludečních potížích (podává se při průjmu nebo zvracení).
Jak jsou na tom s kvalitou prodávané černé čaje?
DTest nechal chemickými analýzami prověřit 12 vzorků sáčkových černých čajů. Jak dopadly?
Imunita + Jídelníček + Antistres
Tři nabité dny pro vitální podzim!
Rezervovat místo zdarma
- Polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH) – mohou být karcinogenní a do potravin (tj. i čajů) se obvykle dostávají z vnějšího prostředí, například ze spalin. „Na tyto látky jsme narazili ve všech testovaných vzorcích černých čajů, ale naštěstí v malém množství. Vůbec nejlépe dopadl čaj značky Old England, který byl téměř čistý,“ (dTest).
- Antrachinon – tato látka se řadí mezi pesticidy, v čajích se může objevit nejen coby pozůstatek ochrany před škůdci, ale rovněž jako vnější kontaminant přicházející např. z papírových obalů. U značek Pickwick, Tesco, Jemča a Albert se obsah antrachinonu pohyboval těsně pod povoleným limitem.
- Pesticidy – laboratoř pátrala po 600 látkách a alespoň jednu z nich našla ve všech vzorcích černých čajů. „Dobrou zprávou je, že zjištěné koncentrace jednotlivých pesticidů nepřekročily povolené limity. Horší zprávou je, že čaje měly problémy s pesticidovým koktejlem. Pouze po jedné látce jsme našli v trojici čajů značek Albert, Lidl/Lord Nelson a Zlatý šálek. Naopak nejvyšší počet pesticidů laboratoř detekovala v čajích Teekanne Black Label, Lipton Yellow Label a Ahmad Tea English Breakfast. Našli jsme v nich 5 až 7 reziduí najednou.“ (dTest)
Chuť čajů byla hodnocena průměrně. Nejméně odborníkům chutnal černý čaj Albert, především kvůli svíravé chuti. Navíc si u něj stěžovali na dřevitou pachuť, která jim vadila i u značky Tesco. Nejlepší dojem na komisi udělal Teekanne Black Label, kterému dobré skóre pokazila pouze příliš světlá barva.
Pijete černé čaje? Které vám chutnají?
Napište nám do komentářů.
PS: Cítíte se pořád unavená a bez energie?
Vstáváte ráno s pocitem, že byste nejraději zůstala v posteli? Co si dobít baterky a postarat konečně i o sebe? Je čas na podzimní detox. Mrkněte jak opět získat energii.
Komentáře
Někde jsem četla, že ovocné čaje obarvují střeva. To raději bylinkové. Nejlepší by byla studánková z ověřeného zdroje, ale komu se to poštěstí, že? Tak pijeme kohoutkovou projetou přes Britu.
Na černý čaj dostanu chuť pouze, když si čtu nějakou britskou detektivku, třeba od P. D. Jamesové (inspektor Dalgliesh) :-). Jinak piji v práci celý den čaj ovocný. To asi není to pravé, že? Ale někdy nám tady teče tak strašně rezavá voda z kohoutku, že ji odmítám pít.