Já měla sama problémů víc než dost (záněty střev, žaludku, potravinové alergie, celiakie) a když mi půlroční miminko začalo omdlévat po každém kojení, udělala jsem konečně změnu. Nikdo si s ním nevěděl rady a když jsem změnila stravu, setkala jsem se velkým nepochopením. Dnes je synovi 4,5 roku a výsledky jsou evidentní. U něj i u mě.

Nikdo mi neuměl poradit

Já začala jíst jinak po celoživotních lapáliích se zdravím a s půlročním prckem, co mi upadal po půl hodině po kojení do mdlob. Doktoři, rodina, nemocnice, nikde ani pomoc ani pochopení, já neustále v nemocnici s nespecifickými problémy. Když jsem sebrala síly a vyběhala si drahá vyšetření, ejhle, mám najednou hromadu diagnóz. Od té doby jsem asi už 4 roky na cestě za zdravím a nelituju.

Konec námitek

Když jsem četla Eviny zkušenosti s okolím (Jak naše okolí ne/zvládalo, že naše dcera jí jinak), přišlo mi to všechno jako přes kopírák, co tam píše: nepochopení od rodičů, manželů, školky, pediatra, okolí…
Víte, co mi pomohlo? Řekla jsem všem, ať si to omdlévající dítě vezmou do ruky, když je mu zle, a ať si to s ním prožívají stokrát do týdne. To jediné opravdu umlčelo jejich námitky.

Nenechám si už od nikoho mluvit do jídla

Kapustové karbanátky a čočková omáčka se dají vzít do práce i do školky.

Dnes jíme jak jíme. Nejím podle Jíme Jinak na 100%, protože mám kromě jiných neduhů a celiakie také silné alergie na karob, sóju, živočišné mléko, fazole. Mám dichokolon, nespecifický zánět střev, moje střeva se téměř samy nehýbou a mívám koliky s tendencí k perforace střeva, IBS, časté záněty žaludku.
Když jím, jak potřebuju (i když někdy sem tam mi to ujede), je mi opravdu o 100% líp a problémy, které sem tam vykouknout, jsou už maličkost a většinou vím, co je způsobuje. Pohádka. A od té doby, co jsem do toho dospěla, nenechám si od nikoho už radit, co mám jíst a co ne.

Syn je díky stravě zdravý a spokojený kluk

Syn (4,5 roku) jí to samé, protože má stejné problémy, i když nejsou všechny diagnostikované – nechci ho tahat po doktorech. A i když je dost štíhlý, je to krásný kluk bez jediného pupínku, bez antibiotik, zánětů uší (které měl od prvního měsíce narození pravidelně), krásně spí, vyrovnaný, baští jak má chuť.
Když sní něco, co není úplně košer, má průjem, změny chování, únava, špatné spaní, bolesti břicha, rýma, …Jednoduché jako facka. Tohle jak člověk vi

Vařím pro děti ve školce.

dí, nenechá si už nikdy vymluvit svůj názor na věc a hlavně posílí svoje pozice proti tomu, co říkají ostatní.

Školku jsem vybírala podle jídla

Školku jsem vybrala s ohledem na jídlo a i když je drahá, soukromá, nakonec jsem spokojená. Vařím já, pro všechny děti, podle nejlepšího možného vědomí. Na syna se nic nechytá, a já vidím, že kde je vůle (a zdraví), všechno jde.

Držím všem, kdo se snaží jíst a žít lépe, palce.

Alena

 

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Pochutnali jsme si a v bříšku máme jak v pokojíčku

Martya: No to jsme si pochutnali. Jak říkala moje...

Nejlepší knedlíčky

Lenka: Tyto knedlíčky jsou chuťově snad nejlepší, jaké jsem...

Manžel má za 3 měsíce 9 kg dole (Dagmar)

Dagmar: Snažíme jíst jinak cca 3,5 měsíce - a...

4 kg a 8 cm přes břicho pryč (Marketa)

Markéta: Chtěla bych s vámi posdílet moje dnešní překvapení,...

Po měsíci mám 5 kg dole (Hana)

Hana: Milá Evičko, ani nevíš, jak jsem vděčná za...

Ač jsem 3 roky na vege stravě, na JJ receptech funguje mé tělo lépe

Pavlivlmaeorua: Zdravím, nejprve bych chtěla poděkovat, za úžasný dar,...

Očkování

Ahoj holky!Jsem ráda,že jsem konečně členem klubu .Moc se...

Okolí si všímá změny a já se cítím báječně

Pcmunoav: Přihlásila jsem se do programu Hubneme do plavek,...

Královský oběd za půl hodiny

Lucie.L.: Chtěla jsem poděkovat za dnešní promyšlené "menu" pro...

Zhubla jsem, zlepšilo se i zažívání a atopický ekzém. (Olga)

Olga: Tak už jím podle Jíme Jinak asi měsíc...

Shodila jsem 6 kg a 12 cm v pase (Lenka)

Lenka: Ahoj všem. Jsem absolventkou programu Hubneme do plavek....

Chuťové orgie díky kurzu Jarní očista

Dudysek: Zdravím moc do JJ a musím vyjádřit velké...

Jsem na vašich stránkách závislá

Miluše: Miluji Jíme Jinak! Jsem na vašich stránkách závislá...

Schudla som 4 kg a po dlhej dobe sa nehanbím vhupnúť do plaviek (Katarina)

Katarina: Hubneme do plavek je moj najobĺúbenější program -...

Změna jídelníčku mi pomohla s problémy se spaním

Pavlína: S problémy se spaním mi opravdu pomohla až změna...
 1. Alenko, tvá jídla, která jsem měla možnost ochutnat, byla famózní. A s těmi zkušenostmi to máme podobné, nejbližší rodina včetně manžela má stále potíže s tím, jak se stravujeme. Vždyť každý dítě má ekzém a je to jen malé ložisko, dej tam kortikoid a bude to. A že v noci dítě nespí, vrací se mu jídlo, přes den je protivné, to bohužel nikdo nezaregistuje. Fandím ti a až jednou bude syn tolerovat i luštěniny, budeme si brát obědy na večeři ;)

  • Wow Zuzko konečně jsem si našla čas si přečíst tvůj komentář a teda taky koukám, že ty vlnitý vlasy ti neuvěřitelně sluší :)
   Děkuju. Za všechno co píšeš.
   JO já už k doktorovi jdu, jenom kdyby bylo něco zlomenýho. Na dlouhé povídání! Ale je hrozný, že kdo to nezná nebo nevidí přímo, můj muž není vyjímka, tak je to s tím nepochopením strašný boj. Jako kdybychom neměly co dělat a vymejšlely si choroby! Držím palce ať se vám to taky nějak zlepší a máte větší pohodu!

 2. Aleno, moc díky za Váš dechberoucí příběh s takovým happyendem ve školce! Tedy se podařilo najít školku otevřenou k jinému stylu vaření, to je úžasné.. A můžu se ze zvědavosti zeptat, kde je tato Vaše osvícená školka? A ještě víc by mě asi zajímalo, máte už v hledáčku také nějakou základní školu ??

  • Děkuju za komentáře:) Odpovím a rozšířím ještě trochu ten článek do téhle odpovědi:
   Ono happyend to je na papíře, není to bez nějakých kompromisů, chyb a starostí. Vybírala jsem školku tak, aby jednak byl kluk hodně venku a pak jsem narazila na lesní školku, kde brali vegan obědy. Jsme z Pyšel, školka je v Senohrabech, Benešovsko. Lesní školka Senohrabské sovičky. Protože je syn silný alergik na BKM, bylo to pro mě lákavé. Jídlo ale bylo dost o ničem, samé tofu a UHO s knedlíkem. Já mám alergii na soju a syn ji nikdy nejdel, ve školce se alergie projevila i u něj. Po ukončení spolupráce s dodavatelem jsem se nabídla, že budu vařit pro všechny děti, ale upozornila jsem rodiče i vedení, že vařím jinak. Nevadilo jim to, pokud bude jídlo pestré a protože ve školce tou dobou bylo dost alergických dětí, tak i takové, aby ho mohlo každé dítě. Takže jsem se začala učit kromě kombinace bezlepek, bezsoji, bez mléka taky vegan, bez brambor. paprik, kukuřice, rajčat, ořechů, citrusů, cukru, později jakéhokoli sladidla…bylo to náročné, ale myslím že pak všichi ocenili že i jejich děti můžou jíst jako ostatní. Po tom co děti odešly do škol se vyměnilo osazenstvo rodičů i dětí, začaly dohady o přemrštěnýc hcenách obědů a svačin, o zbytečném luxusu, o tom že to jídlo není vhodné pro děti, proč nedělám špagety s kečupem, proč dělám málo omáček, proč dělám moc omáček, proč dělám brabory jen jednou týdně, proč je vůbec dělám…Není to úplně happyend, pořád se něco řeší. Ale přestože nejedem dle nějakého 100% JJ, přestože Eva miříkala, že nic takového neexistuje, snažím se do dětí to kysané zelí, pohanku, jáhly, zeleninu prostě dostat :) Děti nejsou zvyklé z domova takhle jíst a někdy hlavně rodiče strašně děsí, co to vlastně vařím, ale jakmile jim dávám ochutnat s sebou, většinou komentáře změní na pochvalu. Ne každý to chce, ale jednou je ta školka „zdravá“ tak doufám, že to i vydrží. Už pro ty děti. Taky vidím že hned jak některá máma vyzvedne zmlsané přecpané dítě, cpe tomu „chudákovi“ ty nejhorší sušenky, lízátka atd., ale já mám svědomí čisté a je fajn, že ředitelka si do školky bonbony nepustí. Je to fér vůči ostatním dětem i rodičům. Oslavy řešíme zdravým dortem, perníkem, nebo nějakou podobnou svačinkou, obědy nejsou nikdy na sladko, vždy kompletní talíř, i když někdy prostě třeba kvašenou zeleninu do dětí nedostanete a zbyde všechny, protže se děti u nás do jídla nenutí…
   Jinak Lenko se školou to s našimi omezeními vidím tak, že budu vařit celý život doma. Mám kromě výše uvedených taky HIT, pro mě je jídlo venku opravdu nemožné a syn vypadá že to všechno podědil. Dokud jí doma, je 100% v pohodě, po čemkoli venku, u dědy a babi apod je to špatný. Takže kamkoli a obědy s sebou. Bohužel, ale kdybyste měla nějaký tip na školu, budu ráda když napíšete !

 3. Správně. Horší je, když matka krmí své dítě špatně a nenechá si do toho mluvit, a vy jen přihlížíte, jak se všichni ženou do záhuby.

  • Naďo, mluvíte mi z duše. Já to vidím i ve školce každý den, jak chudáci děti dostali zase tohle zdravý jídlo a pak je rodiče utěšují nejhoršíma blivajzama už cestou domů. Lituju je, že nemají dost vůle udělat něco pro zdraví těch dětí, jen aby náhodou nebyli ti zlí rodiče, co nekoupí lízatka :(

  • Děkuju, to asi znáte :) já jen lituju že jsem si do toho musela dospět a projít tím vším až po takové době, o JJ stránkách nevím až tak dlouho, škoda. Tkže u mě to byl velký pokus omyl, ale došla jsem pak sama k dost stejným závěrům, co čteme zde a teď odtud nasávám inspiraci dál!

 4. Aleno, super. Přesně jak píšete,nenechte si do toho mluvit, protože kdo to jednou zkusil, tak ví co je pro jeho zdraví dobré. Tleskám za to, že jste si prosadila i školku, kde se vaří jinak. Protože zdraví je to nejdůležitější. Hodně sil, bojovat a zvládat dál.

  • Super 👏 U nás si to s jidlem ve školce vyřídí malý 👍👌 Dá si polévku a doobedva se doma. Chodí poO (po obědě). Naštěstí nám do jídla nikdo nemluví. Moje mamka má občas výhrady, ale stejně ví, že si to udělám po svém 😉

  • Děkuju za komentáře! Jo jo já jsem o tom taky pochybovala někdy, ale jsem teď ráda, zdraví je k nezaplacení, i kdybych měla jíst do konce života jen polovinu toho, co mohu teď, stojí to za to. Právě že přestože jídlo řeším celý den, vím, že je to jen a jen cesta ke zdraví …

 5. Zobrazit všech 12 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekPohanková bramboračka s houbami
Další článekJak mi to jde? Parádně. (Radka)