Domů > Magazín > Hubnutí

Jídelníček na hubnutí v menopauze

Dá se hubnout v menopauze a zdravě? My si myslíme, že ano. Připravili jsme pro vás jídelníček na hubnutí, který je vhodný pro toto období. Kromě podpory při redukci nadváhy vám stravování ve stylu Jíme Jinak pomůže s potížemi jako jsou návaly, nadměrné pocení či pokles energie.

Klimakterium a menopauza

Cca od 49. roku věku se žena dostává do klimakteria, což je období, kdy nastává prudší pokles pohlavních hormonů a postupně dojde k ukončení menstruačních cyklů, tedy k menopauze. Toto období může ženu zaskočit, protože se probíhající změny odrazí jak na těle, tak i psychice – může nekontrolovaně docházet k nárůstu váhynáhlým návalům, zvýšenému pocení, úbytku sil, žena častěji trpí problémy se spánkem či začne mít potíže s klouby.

Je pravda, že na průběh klimakteria má vliv každá z nás svým životním stylem. Pokud jsme se do této doby většinou přetěžovaly, nedbaly na svoje zdraví fyzické a psychické, složení jídla příliš neřešily, pravidelnému pohybu se nevěnovaly, může se to o to více na jednotlivých projevech odrazit. Dá se s tím něco dělat? My jsme přesvědčení, že ano, potíže se mohou upravením přístupu ke zdraví vylepšit a dokonce je možné trvale zhubnout.

Jak zvládnout menopauzu v pohodě a bez hormonů si poslechněte v rozhovoru s celostní lékařkou MUDr. Strnadelovou. Další tipy, jak pracovat se svým zdravím v tomto období najdete v článku Jak zhubnout v menopauze a Jak na obtíže v klimakteriu.

Jak zhubnout v menopauze

Možná patříte k ženám, které váhu nikdy nemusely řešit a najednou vám nekontrolovaně naskákaly kila. Možná se perete s nadváhou celý život a hledáte přístup, který vám pomůže zhubnout a shozená kil se již nevrátí. Pojďte vzít svůj životní styl do vlastních rukou a krok po kroku začněte dělat změny, které vám pomohou zredukovat nabytá kila. Rádi vás na této cestě podpoříme.

Nejprve si zkuste uvědomit, co mohlo vést k vaší současné nadváze. Může za tím být kromě nevhodného celoživotního stravování i chronický stres. Možná jste již stokrát chtěla v životě zhubnout, ale chyběla vám silná vůle udělat změnu. Třeba je za tím také to, že je ve vaší rodině běžné mít kila navíc a není jednoduché se odlišit. Nadváha může zkrátka mít i hlubší příčiny. Také je možné, že jste do této doby nenašla výživový směr, který by vám vyhovoval (proč byste měla věřit právě Jíme Jinak?).

Pokud budete chtít změnit jídelníček ve spolupráci s námi, tak nás to moc těší. Nejprve si pusťte povídání o tom, z jakého směru náš přístup vychází a jaké jsou jeho principy. Pokud budete chtít pokračovat dál, doporučujeme si pustit úvodní kurz Jak začít, který je pro vás zdarma.

Vzorový jídelníček na zhubnutí v menopauze

Níže si konkrétněji rozebereme, jak může vypadat takový jídelníček na zhubnutí. Probereme si vhodnou skladbu jídel během dne a v závěru vám ukážeme jeden konkrétní den stravování podle principů Jíme Jinak.

Snídaně

Snídaně je skvělá příležitost jak příjemně nabudit svoje trávení a nastartovat práci metabolismu, který bývá při nadváze zpomalený. Jak to udělat, aby tento proces proběhl tak, jak má a navíc nám dodala potřebné vitamíny a minerály? Snídejte čerstvou polévku či obilnou kaši. Pokud budete pravidelně snídat jogurt s ovocem či kefír, svojí snahu rozběhnout metabolismus si spíše brzdíte, protože studené jídlo uhasí tzv. trávicí oheň a trávení pak nebude probíhat příliš efektivně.

Oběd

Aby nám oběd poskytl optimální výživu, je dobré ho poskládat v základu z celozrnné obilniny, zeleniny a luštěniny. Pokud nevíte, jak tyto suroviny zpracovat dohromady, aby ladily chutě, bylo to pestré a nutričně vyvážené, máme pro vás velkou zásobu receptů, kde s těmito surovinami pracujeme. Ideální je si před hlavním jídlem dát ještě polévku a oběd zakončit menší porcí zeleninového salátu (osvěžující verze v létě, v zimě spíše v teplé podobě). Při výběru konkrétních surovin vám pomohou měsíční plakátky, protože ve způsobu stravování by se mělo odrážet i roční období (v zimě je potřeba se jídlem zahřát, zatímco v létě osvěžit), stejně jako aktuální zdravotní stav a tělesné pocity (jinak jíme, pokud jsme nemocní).

Večeře

Snažte se poslední jídlo sníst v létě do 19. hodiny, během zimy do 18. Jídlo, které sníme později večer, již naše trávicí soustava hůře zpracovává. Večeře již nemusí být tzv. kompletní, tj. většinou stačí, když obsahuje obilninu a zeleninu. Hodí se využít přebytky obilniny, která vám zbyla např. od snídaně, zeleninu je vhodné připravit čerstvou.

Svačina

Pokud mezi hlavními jídly cítíte hlad, dejte si svačinu – v letní sezóně se může hodit hrst čerstvého sezónního ovoce či zeleniny (např. s dipem), ovocný krém, v chladnějším počasí teplý pudink či kousek pečeného dezertu podle našich receptů. Pokud ovšem hlad necítíte, není nutné si svačinu dávat.

Nenechte se zahltit, změny zavádějte postupně. Nemusíte okamžitě začít vařit dokonale všechny doporučené chody. Za každý krůček se pochvalte a berte změnu stravování jako cestu. Máte již nyní obavy, že to podle nás nezvládnete? Buďte k sobě laskavá a neberte to ve stylu buď a nebo, každá máme jiné podmínky, motivaci a možnosti.

Vzorový jídelníček pro zhubnutí v menopauze

Snídaně: Ovesná kaše makové panenky

Oběd: Polévka: Květáková polévka, Hlavní chod: Indický cizrnový guláš, příloha: rýže, salát: Salát z rukoly, mrkve, okurky a ředkvičky (letní období), Teplý sladkokyselý salát s brokolicí a mrkví (chladnější období)

Večeře: Krémový bulgur se zeleninou a žampiony

Svačina: Meruňky a jablka v citrónovém želé (letní období), Horké jablečné pyré (chladnější měsíce)

Hubneme v menopauze s podporou Jíme Jinak

Moc nás vždy potěší, když vidíme, že naše práce má smysl. Zkušenosti se stravou podle Jíme Jinak má čtenářka Iva (59), které se podařilo v období klimakteria zhubnout 5 kg (a tento úbytek si dále drží), zároveň se jí zlepšila nálada, začala lépe spát,  odešlo noční pocení a návaly. Lenka začala po 45. roku nekontrolovaně přibírat, přidala se únava, problémy s imunitou a nespavost. Díky změně stravy v rámci našich vedených kurzů se jí podařilo zhubnout a výrazně vylepšit svoje zdraví. Eva (68) po přechodu přibrala asi 11 kg, přičemž do té doby byla štíhlá a s nadváhou potíže nikdy neměla. Zkusila “koktejlovou” dietu, po které zhubla, ale cítila velkou únavu a ztratila se jí dobrá nálada. Poté narazila na Jíme Jinak, pustila se do programu Hubneme do plavek, shodila 7 kg, získala ztracenou sebedůvěru a vrátila se jí radost ze života

Jste rozhodnutá dát dohromady své zdraví a váhu v období klimakteria? Gratulujeme, protože ono rozhodnutí je prvotní krok. Pusťte se postupně do plánů, příprav a vaření a dělejte to tak nejlépe, jak je to v danou chvíli možné. Měla by v tom zůstávat převážně radost a chuť něco v životě změnit, v žádném případě není žádoucí stres z nedokonalého jídla ani výčitky. Pokud máte zájem o větší podporu, doporučujeme se zapojit do komplexního kurzu (Podzimní detox, Jarní očista, případně kurz Hubneme do plavek), kde se krok za krokem vše potřebné naučíte a od podlahy začnete zlepšovat svoje zdraví a upravovat váhu. Moc se na Vás těšíme!

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

15 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Jídelníček na hubnutí po 50

S přibývajícím věkem si na těle všímáme některých změn, které nás moc nepotěší – obzvlášť přibývající kila. I když může být hubnutí po padesátce obtížné, m...

Hubnutí při kojení a jak na něj

Kojíte, ale trápí vás poporodní kila, která ne a ne zmizet? Poradíme vám, jak zdravě zhubnout i při kojení a jak změnit stravu tak, aby bylo vaše miminko z...

Jak zhubnout na mateřské

Mnoho novopečených maminek čelí, kromě náročné péče o miminko, výzvě shazování kilogramů nabraných v těhotenství. Hubnutí na mateřské je často obtížný a zd...

Jídelníček na hubnutí online

Chcete se zbavit nadbytečných kil nebo zdravotních potíží pramenících z nadváhy či nesprávných stravovacích návyků? Neztrácejte čas hladověním – dejte radě...

Dietní snídaně a jídelníček při hubnutí

Dietní snídaně, které obohatí váš jídelníček a pomohou vám při vaší snaze zhubnout? Ano! V Jíme Jinak vás inspirujeme chutnými recepty, které ozdraví vaše ...

Jak nastartovat hubnutí po porodu

Trápí vás poporodní kila a hledáte vhodný způsob, jak je zredukovat? V článku vám prozradíme, jaký přístup k hubnutí zvolit, abyste nepřicházela o energii ...