Jak řešíme jídlo ve škole a ve školce (Ivana, 39 let)

7

Na začátku pro mě bylo důležité, aby děti nedostávaly za odměnu sladkosti a nejedly ve školce uzeniny. Jídlo však bylo tragické. Ve školce i ve škole. Mám za sebou diskuse s cateringovou firmou, jejich dietetikem, ředitelkou školky i vystoupení na třídních schůzkách. Jsou to naše děti. Když budou nemocné, učitelka s nimi doma nebude.

V září nastoupila dcera do školky, v říjnu jsme začali jíst jinak

Pokusím se pro vás sepsat, jak jsem praktikovala naše požadavky a zásady do praxe. Pro upřesnění je nutno uvést, že toto vše se odehrálo v Polsku, kde jsme od konce roku 2012 až do července 2018 bydleli. Jelikož je téměř vyloučené, aby se dítě z „normální“ rodiny dostalo do státní školky, dcera začala v září 2013 chodit do školy soukromé. Změnu podle Jíme Jinak jsem v rodině nastolila v říjnu 2013. Ve školce děti nedostávaly za odměnu sladkosti. Něco bych dnes změnila, postupovala jinak, ale jako podstatné se mi jeví to, že každá se musíme vnitřně rozhodnout a stát si za svým rozhodnutím. Děti jsou jen naše a když onemocní, učitelka s nimi doma není.

Základy jsem si domluvila před nástupem do školky

Už před nástupem jsem si s ředitelkou ujednala, že dcera nebude jíst žádné uzeniny a párky, které jsme v té době s manželem už asi 2 roky nekonzumovali. Odkývala, že není problém. Hned první týden jí ovšem ke snídani přistála suchá klobása.  Byla jsem ujištěna, že se to nebude více opakovat.  Po 2 měsících jsme se raději dohodly, že si dcera bude nosit snídaně a svačiny svoje, oběd měla klasický. Tím se mi vyřešilo i mléko, které jsme přestali pít.  Až v březnu jsem ke svému překvapení zjistila, že bych mohla dceři zamluvit vegetariánské obědy, což jsem ihned učinila. No, žádná sláva, ale lepší než 3-4x týdně maso.

Dodavatel obědů v hlavní roli

Jenomže v dubnu se změnila cateringová firma a vegetariánský jídelníček se změnil v nabídku vajíček a sýrů. Takže následovalo asi měsíční diskutování jak s ředitelkou, tak s dietní sestrou z cateringové firmy. Nakonec jsem byla velmi spokojená, v jídelníčku byly luštěniny, tofu, dohodli jsem se 1x týdně na rybě.

V lednu 2015 nastoupila do téže školky i mladší, tehdy dvou a půl letá dcera. A po měsíci došlo opět ke změně cateringové firmy. Dietetik z nové firmy odmítnul pokračovat v zavedeném jídelníčku, prý takové množství luštěnin a tofu není pro tak malé děti vhodné! Během 3 týdnů byl jídelníček tragický, mailová komunikace selhávala a všichni jsme si šli na nervy.

Když člověk nejí maso, neznamená to, že je blbec

Vrchol byl památný oběd „vařená pohanka s karbenátkem z pohanky“. Při osobním setkání s ředitelkou jsem jí řekla, že když člověk nejí maso, neznamená to, že je blbec. Na otázku, jestli by na běžném jídelníčku dali k jídlu opečený chleba proložený čerstvým chlebem, mi neodpověděla. K tomu jsem dodala, že buď budou vařit jako předchozí firma a nebo bude souhlasit s tím, že si holky budou nosit jídlo na celý den. Paní zase není hloupá, aby ze školky vyhodila 2 děti a přišla tak o školné. Takže souhlasila :-)

Vařím holkám do školky vlastní jídlo

Já se vnitřně zhrozila. Jak to budu zvládat? Školka neměla kuchyň, jídlo jsem tedy musela uvařit ráno a dát do jídlonosiče, aby zůstal teplý. Teď nastala akce. Ráno mě čekalo několik misek:

 • 2 na snídani – povětšinou obilí se zeleninou, případně na sladko
 • 4 malé na svačiny – ovoce, zelenina, rozinky, oříšky
 • Jídlonosič na oběd

Ráno jsem v 7:15 měla vše nachystané a manžel cestou do práce vše odvezl do školky. Ona totiž naložená taška byla docela těžká. Paní, která vydávala obědy, mi vše dokonce umyla a já odpoledne odcházela s čistými miskami připravenými na další den.
Nejlepší  byla ta logistika. Já jezdila na kole, baťoh na zádech. Jednu chvíli nám v práci přestavovali kanceláře a my si museli brát počítače (mám 2!) domů. Kolikrát jsem se stavila na nákup a teď do toho ta otravná taška s miskama. No a dvě děti okolo. Byly chvíle, kdy jsem se na to chtěla prostě vykašlat a tu mizernou tašku hodit cestou domů do kontejneru!

Sladkou odměnu zkusila učitelka na děti jen jednou

Jinak sladkosti ve školce za všechno měla zažité nově příchozí paní učitelka, ale na moje holky to zkusila jenom jednou. Důrazně jsem jí řekla, že toto nebudu tolerovat a ona nebude svévolně krmit moje děti. Domluvily jsme se, že holky budou dostávat samolepky.

Strava ve škole byla strašná

Pak odešla starší do školy. Kdybyste viděli jídelníček, tak neuvěříte. To bylo peklo. A to oběd pro dítě v běžné polské škole stojí 60 Kč. Bylo několik zádrhelů, hlavně noví spolužáci a občas nejapné poznámky. Tenkrát jsem na schůzkách řekla rodičům, že dcera má jisté omezení a je netaktní od dětí, aby se druhému vysmívaly. S podporou učitelky a trpělivostí dcery to 2 roky zvládla se svými obědy v misce. A nakonec se našly ženské, které naprosto fascinovalo, že si nosí svoje jídlo a nejí tam školní blafy. Myslím, že nám upřímně fandily, upřímně se zajímaly o jídlo. Dceřina nejlepší kámoška od poloviny druhé třídy nosila také vlastní obědy.

A nakonec to jde!

Nyní bydlíme opět v Čechách a dcery chodí do školy na malé vesnici. Teď už mám pro obě potvrzení od doktorky. Bez problémů mi ho vystavila i pro starší dceru, s mladší a její osekanou dietou by jí ve škole asi neuvařili. Nakonec si i rozumím s vedoucí jídelny, povykládáme si o dnešní mládeži, požadavcích rodičů (třeba více smaženého ve školce) a jak děti odmítají ryby a luštěniny. Minulý týden byla ryba a sama mi volala, ať nevařím, že si holky můžou dát. Já kuchařkám na oplátku kupuji bonboniéru, kafe atp.

Jídlo není problém

Celkově nemám pocit, že by jídlo byl nějaký neřešitelný problém. I tady na vesnici holky dostanou v družině za odměnu místo sladkostí nálepky či fixy. Když u mladší ve třídě mají děti narozky, donesou jí ovoce nebo oříšky místo bonbónů. Děti samy instruují rodiče, že nejí sladkosti.
Nemám problém dát známým holky na spaní. Vesměs vědí, co jíme a mají v zásobě rostlinné mléko a nějakou instantní kaši. Spíš se až sama cítím trapně, že oni se přede mnou někdy omlouvají, že mají nezdravé jídlo.
Možná namítnete, že to se mi to radí, když holky chodily do soukromé školky. Tady neporadím, každý se musí zařídit, jak sám nejlépe umí. Ale právě možnost ovlivnit relativně v klidu jídlo dětí ve školce byl nakonec ten důvod, proč jsme v Polsku zůstali téměř 6 roků.

Proč to často ve školkách drhne

Myslím si, že je nereálné chtít ve státní školce, kde platíte cca 40 Kč za celodenní jídlo nějaké velké změny. Víte, kolik dalších rodičů má jiné požadavky? Jedni nechtějí krupicovou kaši, jedni chtějí jen špagety, další jen smažené a s tím vším chodí za vedoucí jídelny. Vedoucí sestavují jídelníček podle nějakých norem. V případě, že vaše školka používá polotovary a kupuje drahá ochucená mléka, se buďto spojíte s dalšími rodiči, nebo si budete nosit (snídani, sváču, oběd) svoje. Počítejte s tím, že školka bude chtít potvrzení od lékaře. Musí doložit hygieně, proč mají v ledničce krabičky s jídlem. Vedoucí si nevezme jen tak na triko, že si nějaká maminka může donést jídlo z domu. Doneste si vlastní náhradu za bonbóny (např. sušené ovoce, zdravější bonbónky), v tom vám přeci nemůže nikdo bránit.
Pokud toto vše selhává, zapište dítě do soukromé školky. Vynaložené peníze se vám mnohonásobně vrátí.

⏩ BRZY ZAČÍNÁ PODZIMNÍ DETOX KURZ

Nepotřebuji už kortikoidy a mám o 5 kg méně (Pavla)

Pavla: Zdravím 😉. Od puberty mě trápí dermatitida v...

Čtvrtý týden a čtyři a půl kila dole (Hanka)

Hanka: Hezký den, mám za sebou čtvrtý týden, krásně...

Díky kurzu jsem snížila přísun chipsů a dalších nesmyslů

Gseidlova: Všechny recepty jsou vynikající. Snížila jsem výrazně přísun...

Konečně po všech nezdarech našla (Veronika)

Veronika: Na luštěniny jsem si zvykla téměř hned, ty...

Přestala mi být konečně zima

Ilona L.: Evi a Helenko, hlásim úspěchy po odezněni...

Přerod tetičky Tsunami na tanečnici salsy pokračuje.

Evi, Helčo. Co jste mi to udělaly! Místo práce...

Díky JJ jsem ušetřila, cítím se lépe, hubnu a lépe i vypadám!

Kateřina: Na JJ stravě jsem oproti normálnímu stravování ušetřila...

Mám dole 2 kg bez snažení, i když se krmím

Věrka: Chci vám poděkovat za skvělé recepty, za celý...

První výsledek se dostavil hned druhý den (Kaninska)

Kaninska: Hezký den všem, mám za sebou Hubneme do...

Konečně vím, jak nahradit chuťově mléko a vejce

Ivetuska1: Od začátku kurzu už mám dvě kila dole....

Za 7 týdnů 10 kg dole a zmizely i chutě na sladké (Zdenka)

Zdenka: Dobrý den, musím se s vámi podělit o...

Díky kurzu člověk přemýšlí, co vaří

Kacezak: Tak a první týden je za námi. Jsme...

Krásně vedený kurz (Michaela)

Michaela: Evi a spol, i já se přidávám s...

8 kg je dole a zlepšila se psychika (Martin)

Martin: Ahoj, tak 8 kg je dole, i když...

Nikdy bych nevěřila, že zelenina může chutnat tak dobře

Lenka: Taky pomalu objevují jemné chutě nových potravin a...

Už po týdnu se cítím lépe a dokonce jsem zvládla i půst

Slunivok: Já jsem se radostně pustila do jarní očisty....
 1. Dcera už druhým rokem odmítá chodit do jídelny, je jí 10let zvládne kde co sama. O JJ víme teprve pár měsíců, tak loňské řešení pro zmrzlá jídla ohřatá v mikrovlnce nepůjde. Já si budu nosit termosku do práce a něco si připravím i tam, ale to pro dceru úplně nebude. Prosím o typ na termo jídlo nosiče, viděla jsem v krámě různé typy, ale který vydrží co nejdéle? Jaké máte zkušenosti. Jde o to, aby to i trochu vypadalo z klasické termosky si vyklopí hromadu a teď co s tím. Díky za rady a díky za hezký článek.

  • Jani, to jste tedy úžasní, že to takhle řešíte 👍👍 Zmrzlé jídlo do mikrovlnky skutečně není dobrá výživa pro člověka, natož pro dospívající dceru, takže paráda, že to chcete řešit takhle. Někdy je řešením velká nebo víc svačin. Termosky jsou nejlepší tyhle https://www.jimejinak.cz/sleva-na-termosky-esbit/ , klubáci mají 30% slevu. Ale jsou to jednoporcovky, takže to prostě vypadne jako z termosky :-) Já do školky měla i jídlo nosič – plastové mističky v kovové rouře. Ale ty rády tečou a mističky jsou plast. Jídlo v nich vydrží tak 4 hodiny, pak už začíná být zapařené a cítit po plastu. Já si na cesty nosím mokré horké části (polévka, omáčka, zelenina) v kovové esbitce a suché a studené mám v krabičce. V esbitce to vydrží tak horké, že to pak zaliju (třeba rýži) a ohřeju 😉

 2. Ano, u nás je to ráno taky jako v jídelně- výdejně. Vstávám v 5 a v 7 odcházím. Mezitím hygiena, uvaření čtyř snídaní (já a manžel s sebou do práce ve sklenici) a čtyř obědů s sebou každému do práce i školy. Dvě svačinky připravené večer předtím. Někdy stihnu i krátkou jógovou sestavu. A po těch letech mi to již ani nepřijde jako něco navíc. Je to o cviku a nastavení v hlavě. :-) Já nemám sílu na to se s někým někde domlouvat a diskutovat. V jídelně školy je možné si vybrat nemléčnou nebo bezlepkovou dietu, ale víte co…je to dokola maso a brambory, maso a těstoviny. Takže raději naše pestré domácí jídlo. A maso si dáme doma, když chceme, ale v bio kvalitě a se zeleninou. Někdy i ta vajíčka, ale opět v bio kvalitě.

  • To jste naprosto úžasní, Aleno! Tleskám a fandím vám ❤. Já si taky v běžných jídelnách nevybrala, ať to byla vegetariánská verze nebo bezlepková. Není nad domácí jídlo. Jsi mamka, co by zasloužila medaily!

 3. My máme bohužel jen státní školku. Dětská doktorka mi odmítla nějaké omezení do školky napsat. Byli to nervy. I když mám moji matku jako ředitelku v té školce kam chodíme, chtěla prostě papír od doktora.Že si to na triko nevezme. V té době už jsem začala jezdit i k p.Strnadelove a ta mi řekla že mi papír napíše.Staci když uvede jen např. že syn má zátěž na lepek nebo laktózu.Nemusi být zrovna alergie apod.Takze svačinky obě dvě mu pripravuji sama a obědy má školkové.Mam bohužel zaměstnání kde musim být na 6ranni a jelikož ráno vařím polévku a dělám dvě svačiny pro něho a mě a ještě dojizdim 11km , tak bych musela vstávat ve 3, abych vymyslela ještě obed.A to bych nedala.Takze snídani,svačiny a večeře jsou podle JJ a obědy podle školky. Bonbóny mají taky učitelky ty naše a mají zákaz mu dávat jiný. Ještě mu vařím čaj do termosky neslazený. Zprvu na mě koukali jak na blázna a dokonce ani po třech letech se to nezměnilo😂prostě jsem v jejich očích matka tyranka ,ale na to si člověk zvykne. Jsem ráda za to co dělám a syn mi jednou snad taky poděkuje.Je to někdy otrava pořád vařit ale když se podívám na syny tak mi v hlavě přeskočí jiskra že on mi ta to stojí.

  • Moniko, jsi úžasná! Tyranka nejsi, jsi maminka, co miluje své dítě a dělá pro ně, co může. Poradila jsi si krásně. Pokud budeš syna přiměřeně vzdělávat, určitě to ocení. Divím se, že to v té školce nepoznaly ty učitelky. Naše dcera byla za chudinku s omezeními v jídle jen krátce, rychle jim došlo, že má k jídlu mňamky, které voní a že je podezřele zdravější a klidnější než ostatní děti, takže si řekly samy o proškolení a následně se k nám některé přidaly, paní ředitelka má už roky veganskou kavárnu apod. Vstáváš brzy, nechci ti předělávat práci nevyžádanými radami, ale mě se dařilo celkem jednoduše využít obilí a luštěniny z předchozích dnů a spolu se zeleninou na kaši a s polévkou jsem rychle udělala malou obměnu a byl i oběd, který se vezl v termosce. Máš to vyřešené, ale jen, kdybys o tom někdy uvažovala, tak mrkni na https://www.jimejinak.cz/jak-zvladame-zdrave-vareni-skolku-a-bezny-zivot/

 4. Zobrazit všech 7 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekZáří – plakátek na ledničku
Další článekDýňovo-špenátové kari s čočkou