Domů > Magazín > Děti a strava

Jak řešíme jídlo ve škole a ve školce (Ivana, 39 let)

Na začátku pro mě bylo důležité, aby děti nedostávaly za odměnu sladkosti a nejedly ve školce uzeniny. Jídlo však bylo tragické. Ve školce i ve škole. Mám za sebou diskuse s cateringovou firmou, jejich dietetikem, ředitelkou školky i vystoupení na třídních schůzkách. Jsou to naše děti. Když budou nemocné, učitelka s nimi doma nebude.

V září nastoupila dcera do školky, v říjnu jsme začali jíst jinak

Pokusím se pro vás sepsat, jak jsem praktikovala naše požadavky a zásady do praxe. Pro upřesnění je nutno uvést, že toto vše se odehrálo v Polsku, kde jsme od konce roku 2012 až do července 2018 bydleli. Jelikož je téměř vyloučené, aby se dítě z „normální“ rodiny dostalo do státní školky, dcera začala v září 2013 chodit do školy soukromé. Změnu podle Jíme Jinak jsem v rodině nastolila v říjnu 2013. Ve školce děti nedostávaly za odměnu sladkosti. Něco bych dnes změnila, postupovala jinak, ale jako podstatné se mi jeví to, že každá se musíme vnitřně rozhodnout a stát si za svým rozhodnutím. Děti jsou jen naše a když onemocní, učitelka s nimi doma není.

Základy jsem si domluvila před nástupem do školky

Už před nástupem jsem si s ředitelkou ujednala, že dcera nebude jíst žádné uzeniny a párky, které jsme v té době s manželem už asi 2 roky nekonzumovali. Odkývala, že není problém. Hned první týden jí ovšem ke snídani přistála suchá klobása.  Byla jsem ujištěna, že se to nebude více opakovat.  Po 2 měsících jsme se raději dohodly, že si dcera bude nosit snídaně a svačiny svoje, oběd měla klasický. Tím se mi vyřešilo i mléko, které jsme přestali pít.  Až v březnu jsem ke svému překvapení zjistila, že bych mohla dceři zamluvit vegetariánské obědy, což jsem ihned učinila. No, žádná sláva, ale lepší než 3-4x týdně maso.

Dodavatel obědů v hlavní roli

Jenomže v dubnu se změnila cateringová firma a vegetariánský jídelníček se změnil v nabídku vajíček a sýrů. Takže následovalo asi měsíční diskutování jak s ředitelkou, tak s dietní sestrou z cateringové firmy. Nakonec jsem byla velmi spokojená, v jídelníčku byly luštěniny, tofu, dohodli jsem se 1x týdně na rybě.

V lednu 2015 nastoupila do téže školky i mladší, tehdy dvou a půl letá dcera. A po měsíci došlo opět ke změně cateringové firmy. Dietetik z nové firmy odmítnul pokračovat v zavedeném jídelníčku, prý takové množství luštěnin a tofu není pro tak malé děti vhodné! Během 3 týdnů byl jídelníček tragický, mailová komunikace selhávala a všichni jsme si šli na nervy.

Když člověk nejí maso, neznamená to, že je blbec

Vrchol byl památný oběd „vařená pohanka s karbenátkem z pohanky“. Při osobním setkání s ředitelkou jsem jí řekla, že když člověk nejí maso, neznamená to, že je blbec. Na otázku, jestli by na běžném jídelníčku dali k jídlu opečený chleba proložený čerstvým chlebem, mi neodpověděla. K tomu jsem dodala, že buď budou vařit jako předchozí firma a nebo bude souhlasit s tím, že si holky budou nosit jídlo na celý den. Paní zase není hloupá, aby ze školky vyhodila 2 děti a přišla tak o školné. Takže souhlasila :-)

Vařím holkám do školky vlastní jídlo

Já se vnitřně zhrozila. Jak to budu zvládat? Školka neměla kuchyň, jídlo jsem tedy musela uvařit ráno a dát do jídlonosiče, aby zůstal teplý. Teď nastala akce. Ráno mě čekalo několik misek:

  • 2 na snídani – povětšinou obilí se zeleninou, případně na sladko
  • 4 malé na svačiny – ovoce, zelenina, rozinky, oříšky
  • Jídlonosič na oběd

Ráno jsem v 7:15 měla vše nachystané a manžel cestou do práce vše odvezl do školky. Ona totiž naložená taška byla docela těžká. Paní, která vydávala obědy, mi vše dokonce umyla a já odpoledne odcházela s čistými miskami připravenými na další den.
Nejlepší  byla ta logistika. Já jezdila na kole, baťoh na zádech. Jednu chvíli nám v práci přestavovali kanceláře a my si museli brát počítače (mám 2!) domů. Kolikrát jsem se stavila na nákup a teď do toho ta otravná taška s miskama. No a dvě děti okolo. Byly chvíle, kdy jsem se na to chtěla prostě vykašlat a tu mizernou tašku hodit cestou domů do kontejneru!

Sladkou odměnu zkusila učitelka na děti jen jednou

Jinak sladkosti ve školce za všechno měla zažité nově příchozí paní učitelka, ale na moje holky to zkusila jenom jednou. Důrazně jsem jí řekla, že toto nebudu tolerovat a ona nebude svévolně krmit moje děti. Domluvily jsme se, že holky budou dostávat samolepky.

Strava ve škole byla strašná

Pak odešla starší do školy. Kdybyste viděli jídelníček, tak neuvěříte. To bylo peklo. A to oběd pro dítě v běžné polské škole stojí 60 Kč. Bylo několik zádrhelů, hlavně noví spolužáci a občas nejapné poznámky. Tenkrát jsem na schůzkách řekla rodičům, že dcera má jisté omezení a je netaktní od dětí, aby se druhému vysmívaly. S podporou učitelky a trpělivostí dcery to 2 roky zvládla se svými obědy v misce. A nakonec se našly ženské, které naprosto fascinovalo, že si nosí svoje jídlo a nejí tam školní blafy. Myslím, že nám upřímně fandily, upřímně se zajímaly o jídlo. Dceřina nejlepší kámoška od poloviny druhé třídy nosila také vlastní obědy.

A nakonec to jde!

Nyní bydlíme opět v Čechách a dcery chodí do školy na malé vesnici. Teď už mám pro obě potvrzení od doktorky. Bez problémů mi ho vystavila i pro starší dceru, s mladší a její osekanou dietou by jí ve škole asi neuvařili. Nakonec si i rozumím s vedoucí jídelny, povykládáme si o dnešní mládeži, požadavcích rodičů (třeba více smaženého ve školce) a jak děti odmítají ryby a luštěniny. Minulý týden byla ryba a sama mi volala, ať nevařím, že si holky můžou dát. Já kuchařkám na oplátku kupuji bonboniéru, kafe atp.

Jídlo není problém

Celkově nemám pocit, že by jídlo byl nějaký neřešitelný problém. I tady na vesnici holky dostanou v družině za odměnu místo sladkostí nálepky či fixy. Když u mladší ve třídě mají děti narozky, donesou jí ovoce nebo oříšky místo bonbónů. Děti samy instruují rodiče, že nejí sladkosti.
Nemám problém dát známým holky na spaní. Vesměs vědí, co jíme a mají v zásobě rostlinné mléko a nějakou instantní kaši. Spíš se až sama cítím trapně, že oni se přede mnou někdy omlouvají, že mají nezdravé jídlo.
Možná namítnete, že to se mi to radí, když holky chodily do soukromé školky. Tady neporadím, každý se musí zařídit, jak sám nejlépe umí. Ale právě možnost ovlivnit relativně v klidu jídlo dětí ve školce byl nakonec ten důvod, proč jsme v Polsku zůstali téměř 6 roků.

Proč to často ve školkách drhne

Myslím si, že je nereálné chtít ve státní školce, kde platíte cca 40 Kč za celodenní jídlo nějaké velké změny. Víte, kolik dalších rodičů má jiné požadavky? Jedni nechtějí krupicovou kaši, jedni chtějí jen špagety, další jen smažené a s tím vším chodí za vedoucí jídelny. Vedoucí sestavují jídelníček podle nějakých norem. V případě, že vaše školka používá polotovary a kupuje drahá ochucená mléka, se buďto spojíte s dalšími rodiči, nebo si budete nosit (snídani, sváču, oběd) svoje. Počítejte s tím, že školka bude chtít potvrzení od lékaře. Musí doložit hygieně, proč mají v ledničce krabičky s jídlem. Vedoucí si nevezme jen tak na triko, že si nějaká maminka může donést jídlo z domu. Doneste si vlastní náhradu za bonbóny (např. sušené ovoce, zdravější bonbónky), v tom vám přeci nemůže nikdo bránit.
Pokud toto vše selhává, zapište dítě do soukromé školky. Vynaložené peníze se vám mnohonásobně vrátí.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

9 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Doplním článek, pokud si rodič chce nosit pro dítě vlastní jídlo, školka nutně nepotřebuje potvrzení od lékaře. Stačí, když se ředitelka domluví se zákonným zástupcem a sepíší smlouvu o donášce jídla. Podle zákona totiž platí pouze, že ředitel mateřské školy má při přijetí dítěte povinnost stanovit na základě dohody s rodiči způsob a rozsah stravování dítěte tak, aby se dítě stravovalo vždy, pokud je v době podávání jídla přítomno v mateřské škole. Že to musí být jídlo školní nikde není řečeno. Pokud tedy ředitelka chce vyhovět, vyhovět může. Pokud nechce, lze se také odvolat na světonázor – třeba takové veganství. Na druhou stranu, pokud by si každý nosil vlastní jídlo, školky by se zbláznily. Doporučuji raději zvolit školku s vhodným jídelníčkem. A pokud taková není, tak se domluvit na vlastním jídle a nosit ho v termosce. A jídlo trochu přizpůsobit jídelníčku ve školce, ať to nedělá mezi dětmi rozbroje.

Jana Nedělová
2. 9. 2020

Dcera už druhým rokem odmítá chodit do jídelny, je jí 10let zvládne kde co sama. O JJ víme teprve pár měsíců, tak loňské řešení pro zmrzlá jídla ohřatá v mikrovlnce nepůjde. Já si budu nosit termosku do práce a něco si připravím i tam, ale to pro dceru úplně nebude. Prosím o typ na termo jídlo nosiče, viděla jsem v krámě různé typy, ale který vydrží co nejdéle? Jaké máte zkušenosti. Jde o to, aby to i trochu vypadalo z klasické termosky si vyklopí hromadu a teď co s tím. Díky za rady a díky za hezký článek.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

17
39

Proč děti (a dospělí) nechtějí snídat

Mnoho maminek se trápí se snídaní. Pracně jí připravují, ale děti jí odmítají jíst. Všichni víme, že není chytré děti do jídla nutit. Ale co s tím, když vš...
33
11

Tipy na slané i sladké svačinky pro děti

Začalo nám září a s ním opět nástup našich dětí do školy či školky. A my vám přinášíme pár tipů, jak dětem i sobě toto období začátku roku ulehčit. S plným...
1
11

Vědci žádají světové vlády: Omezte maso a mléko ve školách a nemocnicích

Více než 60 vědců z celého světa přišlo s návrhem, jak zmírnit klimatickou krizi. Pomohlo by, kdyby se ve školách a nemocnicích servírovalo méně masa a mlé...

Jak naše děti jí jinak

Jak jsme s dětmi postupně a nenásilně přešli na stravování podle Jíme Jinak? Jak děti, které byly zvyklé na běžná jídla, zvládly začátky s Jíme Jinak? Co j...
9
10

Bonbóny v kornoutu? Co dát dětem první den do školy.

V září jdou noví prvňáčci poprvé do školy. Je to veliká událost a vy se nás ptáte, co jim dát s sebou do školy. Zda přistoupit na model s kornoutem plným b...
18
1

Dítě na klasické stravě sní za den více než 21 kostek cukru. To je 2x víc než se doporučuje

Chcete pro své děti to nejlepší? Ale jak se v té spoustě výrobků v obchodě vyznat? Co jim koupit? Podle čeho vybírat? Podle obalu? Takto vypadá jídelníček ...