Chci se s vámi podělit o svůj příběh, třeba bude někoho inspirovat, aby se pustil do změny životního stylu, opravdu stojí za vyzkoušení. Můj hlavní cíl byl dostat se zpátky na normální váhu a zbavit se léků. Obojí se povedlo, i když jsem si musela zkusit, jaké to je polevit a zase se ke zdravému vaření podle Jíme Jinak vrátit.

Po lécích jsem nabrala 20 kg a váha stále rostla

Deset let mám tzv. sníženou funkcí štítné žlázy a brala jsem až do minuleho léta Letrox. Byl to pro mě na začátku šok, když jsem ho začala užívat, protože jsem během 3 měsíců „nabrala“ 20 kg a místo 62 kg jsem najednou vážila 82 kg. Bohužel v té době jsem nevěděla, co mi vlastně je. Nebyla to tlouška, ale spíše zavodnění organismu, zanešená jatra a střevo. Řešila jsem to vším možným, ale místo toho, aby šly kilogramy dolů, stále jen stoupaly.
Fotky z té doby nemám, nerada jsem se fotila, když jsem byla jako almara, ale pro srovnání mám vedle sebe na ramínku šaty, co jsem v té době nosila a jaké nosím teď :-)

Zhubla jsem a mohla si v létě obléci bílé kalhoty

Přibližně před 4 lety jsem objevila webové stránky Jíme Jinak a začala se stravovat podle těchto receptů. Zakoupila jsem si jarní detoxkační kruz a ejhle hubnutí šlo jako po másle. Nevážím se, takže nevím, kolik kilogramů šlo dolů, ale dovolila jsem si pak v létě nosit bílé kalhoty a každý mi říkal, jak jsem hezky zhubla. Na fotce jsem v modrém kostýmu krátce po kurzu v roce 2016.

Jenže pak nebyl čas se o sebe postarat

Jenže jak už to bývá, člověk zhřeší a ty hříšky se stupňují, byla jsem vytížená v práci a ještě jsem k tomu podnikala (podnikám dodnes, ale jsem už v penzi) a pomalu a postupně se kilogramy zase nabalovaly. Neměla jsem čas se tak věnovat tomu, abych si zdravě vařila, jedla jsem jednostrannou stravu, hlavně tofu, tempehy, jen aby to bylo rychlé, nevěnovala jsem pozornost, jak žvýkám a polykala velké kusy potravy. A tak, i když jsem jedla zdravě, kila stoupala nahoru stále víc. Byla jsem z toho zoufalá.
Morbidní tloustnutí je přesně to, že vám nefungují vnitřní orgány tak, jak by měly správně fungovat, ale to uvádím níže. Navštívila jsem za ta léta několik tzv. odborníků na výživu, ale bohužel mi nikdo nic, co by fungovalo neporadil.
Na fotce z podzimu 2017 už nezapnu své oblíbené červené sako.

Mám autoimunitní onemocnění štítné žlázy

Srpen 2017

Vloni v létě jsem byla v Chorvatsku na dovolené se zdravou stravou, tam jsem měla čas jíst v klidu, jídlo bylo fantastické, pestré, ale moc mi to nepomohlo, pořád jsem byla nafouklá, necítila jsem se dobře, i když dovolená byla senzační. Když jsem se vrátila domů, začala jsem pátrat, proč tomu tak je, dokonce jsem se obrátila i na Evu Cikrytovou a konzultovaly jsme spolu můj problém. Začala jsem se i více zajímat o tu moji sníženou funkcí štítné žlázy a přišla jsem na to, že nemám sníženou funkci štítné žlázy, ale tzv. Hashimotovu tyreoiditidu, jednodušeji autoimunitní onemocnění štítné žlázy, které vznikne napadením vlastního obranného systému. V mém případě přetížená játra, nadledvinky, propustné a zanesené střevo. Touto nemocí trpí spousta žen, ale i mužů.

Vzala jsem to z gruntu

Začala jsem se stravovat pestře, vařit jen z prvopotravin, nejím nic vyrobeného našim chemicko-potravinářským průmyslem, žádné polotovary ani ty tzv. zdravé. Inspirace na vaření je na webových stránkách Jíme Jinak spousta, a také i ve facebookové skupině. Vaření je jednoduché a hlavně dává tělu to, co potřebuje.

říjen 2017 – už nedopnu své oblíbené sako

Začala jsem nejdříve čistit játra (užívám ostropestřec mariánský), následovalo střevo detoxem rýže se zeleninou dle Jarní očisty na Jíme Jinak, to jsem držela asi 7 dní. A asi ta nejdůležitější věc byla, že jsem se naučila jsem jíst pomalu, abych všechno pořádně rozkousala. Jsem členkou Klubu Jíme Jinak, a tak jsem si naposlouchala všechna videa a  doporučení, která tam jsou k dispozici. A že jich je! Mimo jiné se tam říká se, že řízek rozkousaný a snězený pomalu uškodí tělu méně, než zhlnuté zdravé jídlo … To jsem si vzala k srdci a jím pomalu, vařím si jen čerstvá jídla podle  báječných receptů z Jime Jinak, jsou tam samé skvosty a všem, přátelům, kterým webové stránky doporučují říkám, že tak dobře, chutně a pestře jsem nikdy ve svém životě nejedla.

A kila jdou dolů

červenec 2019

Jak vidíte na fotkách, ještě v létě 2019 jsem měla pěknou nadváhu. Ale po nastaveném režimu jdou konečně kila jdou dolů! Zhubla jsem na této stravě 8 kg za měsíc, to když jsem se vážila naposledy u endokrinologa, a kila jdou stále dolů na moji optimální váhu. 

Všichni to na mě vidí říkají, že mi to moc sluší. Cítím se plná energie, optimismu a štěstí. Na fotkách ze září a října už zase zapnu své oblíbené červené sako (dokonce je mi volné) a můžu nosit své zelené šaty.
Můj  velký cíl byl přestat brát léky na štítnou žlázu, kterou neléčí, ale ještě více ji oslabují, a pak se člověk na lécích stane závislým. A další můj velký cíl byl zbavit se těch zbytečných kilogramů navíc.
I když je mi přes 60 let, záleží mi na tom, jak vypadám a hlavně, jak se cítím. A teď jsem konečně bez zdravotních problémů a jakýchkoliv léků!

cervenec 2019

Jak jste se už dočetli, tak obou cílů jsem dosáhla. A za to děkuji, Evi, tobě. Za recepty a za informace na stránkách,  které vznikly vlastně jen náhodou pro tvoji rodinu a přátele. A jsem šťastná, že přátelé ti stále přibývají, je to tak, jsme to my všichni, kteří vaříme ty tvé báječné recepty z Jíme Jinak a vždycky čekáme a těšíme se, s čím novým a úžasným zase přijdeš. Ještě jednou velké díky!

Nemám chuť na sladké, kafe nepiju a klouby mě nebolí

Odnaučila jsem se pít kávu v detoxikačním kurzu před 4 lety a od té doby ji nepiju a vůbec mi nechybí, (jsem plná energie i bez kávy) a to jsem pila průměrně 2 kávy denně. Necítím se unavená, nepotřebuji „nakopnout“.

září 2019 – opět dopnu své oblíbené sako

Nemám vůbec chuť na sladké. V zimě ani moc nejím ovoce, když mám chuť na ovoce, tak jedině jablka nebo hrušky v tepelné upravě se skořicí a špetkou soli, nic nedoslazuji.
Problémy s klouby zmizely. Bolel mě pravý kyčelní kloub, občas kolena a vše je pryč. Z toho mám velkou radost, protože si pamatuji na maminku jaké měla problémy s kyčlemi a jak to trvalo dlouho po operaci, než mohla zase chodit …

Vaření je snadné

Říkám, kdo chcete být zdravý a plný energie, jděte do toho a vařte si ty báječné dobroty. Teď už se mi to nezdá ani časově náročné, je to naprosto jednoduché, večer namočím obilovinu a luštěninu a druhý den uvařím a k tomu čerstvě už jen zeleninu, nenáročné.

Pavla

 

 

 

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Děkuji, že se na JJ můžu dozvědět zásadní fakta o jídle

Maki: Musím říct, že pravda je často dost krutá..jsem...

Ubývají cm i kg. Stojí to za to!

Ilona: Ahoj, dnes, šestý den - úbytek váhy 2...

Nejraději bych vyzkoušela všechny recepty najednou (Petra)

Petra: Zdravím, jsem v klubu asi měsíc, mám čtyři...

Díky kurzu člověk přemýšlí, co vaří

Kacezak: Tak a první týden je za námi. Jsme...

Cítím se báječně a i můj pes je spokojený :-) (Lidka)

Lidka: Ahoj holky, jsem ve 12 dnu. Přesunula jsem...

8 kg dole a výsledky rozboru krve výborné (Lenka)

Lenka: Ahoj Evi, moc děkuji za výborné recepty a...

Poděkování

Dobrý den, vaše stránky jsem objevila cca před měsícem....

Díky kurzu jsem snížila přísun chipsů a dalších nesmyslů

Gseidlova: Všechny recepty jsou vynikající. Snížila jsem výrazně přísun...

V Jarní očistě šlo dolů 7 kg a jedu dál (Dana)

Dana: Zdravím známé i neznámé tváře. Po Jarní očistě,...

Díky vám jsem začala po 20 letech snídat!

Duetka: Jídlo je úplně skvělé. Díky vám Evi konečně...

I přes sníženou funkci štítné žlázy krásných 7 kg dole (Oksana)

Oksana: Zdravím všechny krásky blízké i vzdálené. Holky jde...

Výsledky předčily má očekávání (Ivana)

Ivana: Musím se přiznat, že jsem se hlásila "jen...

Nemusím vymýšlet, co vařit, hubnu a jsem trpělivější a laskavější (Zuzka)

Zuzka: Zdravím všechny kurzovníky. Včerejší půst jsem dala kroupovo-zeleninový...

Všichni mi říkají, že jsem nějaká mladá babička – díky JJ mládnu :-)

Vlaty: Cítím se úplně super, mám dole asi 6kg....

Jsem tady moc ráda (Lenka)

Lenka: Za týden bohužel končíme Jarní očistu, chtěla bych...
 1. Dobrý deň, paní Pavlo, so záujmom som si prečítala Váš príspevok a zaujalo ma Vaše ukončenie s liekmi. Zaujíma ma ako ste s liekmi skončili, čo bolo prvé, prestali ste liek brať a konzultovali ste s lekárom, či ste sami od seba vysadili liek a lekárovi ste sa pochválili… Iste mi rozumiete, čo som mojimi otázkami chcela povedať. Prosím, nemajte mi to za zlé. Vidím to ako problém, beriem Euthyrox 75 a snažím sa zhodniť. No a čo teraz? Čo robiť?

  • Dášo, toto už se řešilo v komentářích i ve FB skupině. Pavla na to šla po svém a jiné ženy zase po svém. Každý rozhoduje za sebe a musí se rozhodnout podle toho, na co má odvahu, informace, co mu říká intuice atd. Neexistuje univerzální rada pro všechny ženy. Někdo má vstřícného lékaře, kterému se dá říct, že měníte jídlo, jiný se vám vysměje. Roli hraje řada faktorů. Určitě ale změňte v první řadě jídelníček a životný styl, pak teprve řešte úpravu dávkování léků a ideálně ve spolupráci s lékařem.

 2. PAní Pavlo, jste pro mě inspirací. Vypadáte skvěle! Taky mě diagnostikovali Hashimoto, je to téměř 10 let. Jsem v Jarní očistě 4. týden a zatím se váha moc nehýbala. Už jsem přestávala věřit. Po přečtení Vašeho příběhu mám znovu naději. Děkuji. :-)

 3. Děkuji moc za Váš příběh, také mě trápí už skoro 20 let autoimunni zánět štítné žlázy, beru už takovou dobu léky, které nechci jíst, ale okoli mi tvrdí, že musím. Nastoupala jsem bohužel za ta léta a 2 těhotenství až na dávku 125 ųg denně a teď mam opet i pres intenzivní cvičení hormonální jogove terapie špatné výsledky a hrozí mi další zvýšení dávky. Mohu se, prosím, zeptat, jak silnou dávku léků jste brala vy? A chodite dale na testy? Mate hormony nyni v pořádku? Děkuji za odpověď!

 4. No tak to je super,také se chci zbavit léků na štítnou žlázu!!vlastně se mi úplně příčí je brát.ale moje doktorka by mi je nikdy nevysadila,ta je dává preventivně…mohu se zeptat,vám je vysadil lékař,nebo jste je ,jako před časem já, přestala brát a krevní obraz vyšel v pořádku? Moc Vám to sluší a jste mi skvělou motivací,také jsem teď po zimním detoxu sklouzla „do špatných kolejí“ (pečivo atd) a asi potřebuji zpět nakopnout. Díky.

  • přesně můj příprad, přičílo se mi léky brát a proto jsem si je vysazovala, a tím mi stále zvyšovali u lékaře dávky, nakonec jsem si je vysadila až po detoxu a najetí na 100% vegan stravu sama. Ale zláleží na každém jednotlivci, jak se rozhodne. Já se cítím skvěle a vypadám, tak jak vypadám na fotografiích. Určitě se vraťte k těm receptům na JJ, jsou opravdu famozoni a jednoduché. Pečivo ne https://www.jimejinak.cz/slozeni-peciva-ze-supermarketu-vite-co-kupujete/, https://www.jimejinak.cz/sacharidy-a-stihla-vyrysovana-postava-jde-to-dohromady/

   • V březnu jdu na kontrolu tak jsem zvědavá,jak pochodím… Tím pečivem myslím domací mnou pečený kváskový chleba nebo vegan pečení bez cukru podle jj.plně kojím dnes už půl ročního prcka,moc toho nenaspím,takže bez nějakého denního dopingu bych to těžko dávala…byla jsem 3 měsíce kvůli malé na bezlepkové a jinak velmi přísných dietních omezeních, tak teď když se jí to zlepšilo jsem dost ujela, (v hlavě nějaký program „musím si to vše dát,když můžu“)…no musím se zase nějak sebrat…

    • Aleno a co se přidat do Jarní očisty? Pojedeme společně týden po týdnu, jsou tam nákupní seznamy a jídelníček na jaro…Jako roční klubačka to máš jen za 490 Kč a budeš mít na 8 týdnů bezva partu a podporu 😉

     • Evo ano,mám to v plánu.Jen toho času na pročítaní a využívání všeho,co je s tím spojeno tolik není (s prďolama),ale těším se.Děkuji.

      • Však v klidu, pomalu, po kouskách, stejně to člověk všechno hned nepobere a neuvede do praxe 😉

  • Chce to najít lékaře, který navzdory své situaci (farma lobby, body, pojišťovny a provize z předepsaných léků – nikoho nehaním, mám mezi nimi přátele, proto vím, jak to chodí) ochoten při dobrých výsledcích dávky upravit nebo při trvale dobrých výsledcích je vysadit a pacienta sledovat. Už sama psychika udělá své, když víme, že náš ošetřující lékař má naději, že budeme zdraví a podpoří nás ve změně k lepšímu. Když nám dokola jen opakují, že je to dané, léky do smrti, genetika, vrozené,…tak se člověku ani nechce nic měnit, když to vlastně nemá smysl. Já to poslouchala přes 30 let. A mýlili se všichni odborníci od nefrologů přes gynekology až po hematology ;-)

   • No nejhorší masáž od doktorů jsem zažila v těhotenstvích. Fuj,raději ani nevzpomínám, co mi vše řekli a jak mě strašili a čím vyhrožovali. Přitom člověk potřeboval jen klid!!

 5. Zobrazit všech 25 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekPečené tempeh prsty v těstíčku
Další článekZdravé snídaňové cereálie? Místo vlákniny si dáváte cukrovou bombu