Domů > Magazín > Zdraví

14 překvapivých faktů, které o svém zažívání možná nevíte

Většina z nás toho o své trávicí soustavě moc neví. Přitom trávicí soustava pro nás dělá mnohem víc, než jen že vylučuje snědenou potravu. Které mimochodem v průměru sníme každý z nás zhruba 780 kg za rok. 

Žaludek se dokáže roztáhnout až 4x

  • Objem žaludku je 1 – 1,5 l, ale dokáže se roztáhnou až na objem 4 l.
  • Od narození se žaludek velmi rychle zvětšuje. Dítě ve věku 6 let už má objem žaludku 1 l.
  • Za den vyprodukuje zhruba 3 – 4 l žaludečních šťáv (štěpí bílkoviny, chrání před infekcemi a viry, dezinfikuje).
  • Špatnými stravovacími návyky (dále také kávou, alkoholem, kouřením) se zvyšuje produkce žaludečních šťáv a vzniká překyselení.
  • Do trávicího ústrojí se denně dostává až 7,5 l tekutin. Většinou se jedná o sliny, žaludeční, střevní a pankreatické šťávy a žluč, nejmenší procento tvoří námi přijaté tekutiny.

Střevo velké jako tenisový kurt

  • Délka našeho střeva je zhruba 7 metrů. Z toho tenké střevo má 3-5 metrů a tlusté střevo 1,5 metru.
  • Vstřebávací plocha střeva tvoří asi 300 m2 (tenisové hřiště pro čtyřhru má 260 m2). To proto, aby tělo dokázalo vstřebat z potravy co nejvíce živin do krevního oběhu.
  • V tenkém střevě je žaludkem natrávená potrava štěpena mnoha enzymy slinivky břišní, potom je smísena se žlučí a vstřebávána sliznicí tenkého střeva. Ta obsahuje nespočet klků a mikroklků.
  • Tlusté střevo plní funkci “zásobníku” střevního obsahu. Dochází v něm k zahušťování, absorpci vody (z 1500 ml tráveniny po vstřebání vody zbude cca 150 ml), přítomné bakterie využívají nevstřebané živiny (např. vlákninu) a odpad se vylučuje z těla.
  • Potrava tenkým střevem prochází 7-9 hodin a tlustým až 30 hodin.

Stolici ovlivňuje zkonzumovaná strava

  • Stolice průměrného Evropana váží zhruba 100-200 g versus stolice černocha v Africe váží až půl kila! Její váhu ovlivňuje množství zkonzumované vlákniny.
  • Hlavní podíl stolice je voda (75 %), zbytky potravy a odloučené buňky ze střevní sliznice (17 %) a střevní bakterie (8 %).
  • 1 g stolice obsahuje až 1000 buněk bakterií. Denně tedy vyloučíme zhruba více než 10 bilionů dobrých i špatných buněk bakterií.
  • Barvu stolice ovlivňuje také strava. Například po červené řepě je stolice červená, po listové zelenině, chlorelle, spirulině je stolice zelená, po mrkvi, dýni, mangu může být stolice žlutá aj.

PS: Pozor, zavíráme vstup do Jarní očisty!

Poslední šance. Pojďte kuchtit 🍲 skvělá a svěží rostlinná jídla 🌱, pochutnat si, pročistit si tělo a zlepšit náladu v prima partě 🤗. Naskočte s námi na 8 týdenní Jarní očistu. Jsme s vámi živě, pomůžeme a podpoříme! ❤

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

6 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Vegan vaječná tlačenka

Tato lahodná “vaječná” tlačenka je ideální pochoutkou nejen v období Velikonoc. Ta naše neobsahuje žádné vejce ani maso, i když chutná i vypadá...
36
12

Lesní pažitka neboli divoký šnytlík

Chodím na něj už řadu let a oko mám na něj tak vycvičené, že ho poznám i z auta, když jedeme pomalu někde kolem lesa či pole. U nás už roste už od konce ún...
36
2

14 tipů na velikonoční pochoutky jinak

Připravte si letos na Velikonoce tradiční dobroty ve zdravé podobě bez bílé mouky, cukru, vajec a mléka! Máme pro vás 14 velikonočních receptů na sladká i ...

Slaný šnek (fotopostup)

Recept pro milovníky slaných koláčů. Výsledek určitě stojí za čas strávený přípravou a věřím, že si pochutnáte.

Průjem ze stresu

To co jíme, ovlivňuje, jak se cítíme. Ano! Naše strava má vliv na emoce a životní prožitky. Pokud vás trápí stresový průjem, vhodným stravováním si můžete ...

Jarní únava – jak s ní ale opravdu zatočit

Biologické jaro začalo již v půlce února, to astronomické teprve nedávno. Mnoho z vás nám píše, že cítí únavu, je ale i hodně lidí, kteří naopak pociťují p...