Podělím se s vámi o vlastní čerstvou zkušenost, jak je strašně jednoduché odejít domů s receptem na antibiotika, aniž by byly potřeba. Přitom stačí požádat o CRP test, trvat na něm, i když se doktorovi zdá zbytečný a trochu rozumět tomu, co ukazuje. A hlavně věřit sobě a svému dítěti. S tím se ale bohužel většinou nerodíme, k tomu musíme přes různé zkušenosti dozrát. Doufám, že vám můj příběh pomůže.

IMG_6859Doktor už si zvykl, že jsem jiná

Mám dva kluky. Skoro šestiletého Daniela a 14 měsíčního Lukáše. S oběma jsem si prošla nedávno situací, kdy jsme potřebovali navštívit lékaře, jelikož se mi probíhající nemoci nezdály. Trvaly dlouho a chtěla jsem si být jistá, zda něco nezanedbávám. Proto jsem navštívila našeho dětského doktora, aby vyloučil některá závažná onemocnění.

Mám hodného, pečlivého dětského doktora, který si už za ta léta co k němu chodím zvykl, že nechci děti očkovat, že nesnižuji horečky a vyhýbám se lékům. Ač jsem byla v jeho ordinaci první matka, která odmítla očkování, nikdy mě kvůli tomu nějak nešikanoval a mám pocit, že to i celkem respektuje. To mi stačí, nemusíme mít stejný názor, důležité je hledat společné řešení přípustné pro oba. Navíc je i homeopat. Jen hrozně rád straší. Nejraději děsivými historkami o tom, jak které neočkované dítě dostalo černý kašel a málem to nepřežilo, jak jiné nemělo dostatek vitamínu D, až mu vypadl kloub nebo jak on měl jako malý zarděnky a skončil se zánětem mozku v nemocnici.

Jeho manželka, která u něj navíc pracuje jako zdravotní sestra, mě straší ještě více a mnohem raději. Ale oba jsou jinak moc milí, příjemní a i to, jak spolu jako manželé pracují  je velmi zábavné. Navíc vím, že doktor může být někdy potřeba, proto se s nimi snažím vycházet a s čím mohu souhlasit, souhlasím. Však jsem lékaře letos potřebovala už 2x. Poprvé se starším synem Danielem, kdy nemoc vypadala opravdu zvláštně a vážně, ale o tom napíši až příště a teď v prosinci s Lukášem. Proto, když mě doktor letos uviděli v čekárně už podruhé, upřímně se podivil co se děje, že to tedy musí být už něco vážného. 

Jak to začalo

Lukášek je stále kojený a jí pouze jinak. Je to čiperný, veselý chlapeček, který dobře spí, stále se směje a dělá nám velkou radost. Kromě dvoudenní horečky někdy kolem jeho roku, ještě nikdy nebyl nemocný. A v úterý to přišlo. V noci při kojení se mi jeho dlaně zdály jak žhavé razítka. Sáhla jsem mu na čelíčko a hořel. Nechtělo se mi vstávat a tak jsem jen odhadla, že to nebude ještě tak zlé. K ránu hořel víc a tak jsem ho radši změřIMG_7026ila. Měl lehce pod 39`C. Dobrý, spíme dál.

Přes den teplota trochu klesla, ale Lukášek byl špatný. Nechtěl moc jíst, nechtěl se ani skoro kojit, chvílemi si hrál, ale víc kňoural a začalo mu téct z nosu a kašlal. Vypadalo to na virózu. Teplota se držela kolem 38-38,5`C. Večer trochu vylezla a nejvíc hořel v noci. Noci byly vůbec nejhorší, protože jsme nespali ani jeden. Lukáš se budil co 20 minut, buď kvůli kašli nebo asi tím, jak mu bylo zle. Kňoural, plakal, nechtěl kojit ani chovat, snažil se ode mě odlézt, aby se metr ode mě zhroutil a plakal a plakal. Jediné co mu nevadilo, bylo houpání v hace, v zavěšené spací houpačce. Ale muselo se houpat. A tak jsem pět nocí byla stále co 10 minut buzená, skoro nespala a pořád houpala.

Přes den se jeho stav trochu lepšil. K ránu horečka klesala na 37,5`C, vypadal lépe, trochu si hrál, jen měl nemocné oči, hrozný kašel a stále mu teklo z nosu. Jenže za 10 minut už byl zase smutný, ukňouraný a uplakaný, nechtěl ani chovat, ani nosit, ani kojit, jen brečet a nejradši sám zhroucený na zemi. Tohle  jsem neznala. Když byl nemocný starší syn, stačilo mu na mně ležet nebo být v šátku, pořád se kojit a spát.

Lukášek se nelepší

Čekala jsem, že horečka po třech dnech klesne a Lukášek se bude zlepšovat, ale v sobotu ji měl stále. I když večer už vypadal trošku líp. Navíc se ale přidaly po ránu úplně zalepené oči, a to tak, že je nemohl vůbec otevřít. V neděli se zase zhoršil, teplota vylezla ke 39`C, ale moc mu pomohlo, když ho tatínek nosil asi tři hodiny v šátku na těle, kde kupodivu vydržel a konečně se prospal. Však už byl také vyřízený po těch nocích, kdy se pořád budil. U mě být ale nechtěl, kojit skoro nechtěl a stále plakal. To, že mu teklo z nosu a očí, kašlal a měl horečku, mi přišlo celkem normální, ale docela mě děsil tím, jak pořád plakal. Chápala jsem, že mu nebylo dobře, nejspíš ho bolel celý člověk, ale on se úplně hroutil. Vždy se skácel ze sedu obličejem na zem, ležel na zemi a srdceryvně plakal. Nechtěl utišit, ani pochovat, nic. Začala jsem se bát, jestli ho něco někde nebolí, zda to není něco vážnějšího. Proto jsem s ním v pondělí, kdy už byl sice ráno bez teploty, zašla k lékaři, aby ho poslechl a vyloučil něco závažného. Kdyby nebyl víkend, zašla bych k lékaři dříve, ale po zkušenosti s pohotovostí už jsem to nechtěla riskovat.

Diagnóza od dveří

IMG_7241Jelikož byla čekárna narvaná, sestřička pomáhala zapisovat zprávy do počítače. Popsala jsem ji tedy Lukášův zdravotní stav a ona, aniž by ho někdo stihl prohlídnout, už měla diagnózu. Je to je prý jasný hemofil a dostane antibiotika. Mezitím dorazil doktor a prohlásil, že jak mě zná, tak že mu je stejně nedám. Sestřička začala tedy strašit, jak se mu to bez nich bude vracet a že se toho jen tak nezbaví, že to znají, že to teď řádí všude. Ptám se, zda jsou opravdu nutné, že už to má šestý den, viditelně se to dnes zlepšilo, už ani oči dnes ráno neměl zalepené a zda bychom to už nezvládli bez nich. Vysvětlila jsem mu, že nejsem odpůrce ATB, ale ráda bych si je ponechala, když to bude nezbytně nutné. Když jsme zvládli šest dní horečku, nespaní, kašel a rýmu a dnes už se to konečně zlepšuje, tak mu je dávat nechci. Přišla jsem hlavně kvůli tomu, že se mi nelíbí jeho psychický stav a mám starost, jestli mu není něco vážnějšího. Navíc bych byla ráda, kdyby si poslechl ten jeho strašný kašel.

Doktor Lukáše důkladně prohlédl, poslechl, neshledal na něm nic vážného, kromě jednoho ouška, které vypadalo, že s ním může něco být. Psychiku vůbec neřešil. Řekl, že je mu blbě a proto brečí. A už chtěl psát ATB.  Že je to jasný hemofil a ten je přece bakteriální a na něj ty ATB fungují. Navíc, když ho prý nemám vůbec očkovaného, tak bych ho rozhodně měla ATB přeléčit, jelikož kdyby teď do toho chytil černý kašel, tak už to nepřežije.

CRP

Ptám se tedy, jestli neuděláme CRP, abychom měli opravdu jistotu. Prý je to zbytečné, ale klidně mi ho udělá, ať tedy vidím, jak ho má vysoké a konečně mu uvěřím, že ATB jsou nutné. A tak Lukáška píchli do prstu, ani nebrečel a udělali CRP. A měl jen 15. Norma je kolem 6. Lukáš měl 15, což je hodnota jen lehce zvýšená, ukazující spíše na virovou infekci. Na bakteriální infekci by musel mít minimálně 50. A najednou už mi ATB nikdo nenutil, prý to malý zvládne bez nich. Napsal mi jen něco do ucha, do nosu a do očí. Když jsem se ptala, které to ouško to bylo, řekl, že už neví, ale ať mu klidně kapu do obou, že je to jedno. Léky jsem si sice vyzvedla, ale ani mu je nedala, nebyly potřeba. Lukáš byl každou hodinu lepší. Jen jsem mu párkrát kápla do očí, ty měl ještě pořád trochu hnisavé. K lékaři jsem šla jen proto, aby ho poslechl a udělal eventuálně nějaký rozbor z krve, jestli tam není něco vážnějšího, když malý pořád tak nešťastně pláče.

Hodnoty CRP

Abychom se mohli u lékaře rozhodnout, zda jsou ATB nutné, je důležité trochu něco vědět o testu CRP. Zkratka znamená C-reaktivní protein. Jedná se o bílkovinu vytvářenou v játrech, jejíž zvýšené hodnoty signalizují akutní zánět v těle. Přítomnost reaktivního proteinu v krvi je znamená reakci organismu na zánět vyvolaný virovými, bakteriálními a mykotickými infekcemi. Mohout to být ale i autoimunitní onemocnění, pooperační stavy, popáleniny, nádory, aktivní revmatická onemocnění, Crohnova choroba atd.

Zvýšená koncentrace CRP v séru (během 6 – 12 hodin po začátku zánětlivého procesu) slouží k rychlé ambulantní diagnostice a odlišení bakteriálních a virových zánětu. V průběhu zánětu se může jeho koncetrace zvýšit až tisíckrát oproti normální hladině.

Hodnota CRP [mg/l] Význam
do 6 normální hodnota
6-35 virová infekce
35 – 50 neurčité rozmezí
přes 50 bakteriální infekce

 Nenechte se odbýt

Milé maminky, rozhodně bych byla nerada, kdyby tento článek vyzněl jako protest proti lékařům nabo antibiotikům. ATB jsou úžasný lék, ale bohužel se velmi často dávájí úplně zbytečně. ATB fungují jen v případě, že je to bakteriální infekce. Tam mají smysl. U virových infekcí nemají ATB žádný význam, nejen že nepomohou a navíc mají zbytečné vedlejší účinky. V případě antibiotik, které vybijí vše živé, vybijí důkladně i střevní mikroflóru. Dále je to zbytečná zátěž pro játra a celý organismus. Navíc zbytečné předepisování ATB činí bacily rezistentní a pak ani ATB nezaberou.

Proto jakmile vám budou předepisovány, nenechte se zvyklat jistotou lékaře a trvejte na testu CRP. Jak pro sebe, tak pro vaše děti. Sice to stojí něco přes stovku a asi 5 minut času, ale to jsou dobře investované peníze. Ukáže se, zda je infekce opravdu bakteriální a zda mají ATB smysl. 

Článkem jsem vám chtěla ukázat, jak moc křehká je hranice mezi tím, zda dostanete ATB nebo ne. Jak stačí strašně málo, trochu vaší nejistoty, jistota vašeho doktora, trochu strašení a vy, jelikož mu jako kapacitě věříte, ho poslechnete. Já si tentokrát byla fakt jistá, že jsou ATB nesmysl, když už jsme z nejhoršího venku. Jedině jsem se bála toho strašného kašle anebo nějakého skrytého zánětu. Když se i toto vyloučilo, nebyl důvod mu je dát. Na druhou stranu mám už druhé dítě, lecos za sebou, spoustu nastudováno a pár zkušeností s maroděním prvního syna, takže jsem si jako matka mnohem jistější. A taky už nemám strach a strašení od lékaře nebo lekaře, (jak vtipně říká Jarda Dušek) se v duchu už jen směji.

Dovětek

Do konce týdne byl Lukášek zdravý. Pár dní ještě pokašlával a trochu mu teklo z nosu, ale sám a bez léků se z toho dostal. Už se zase pořád směje a pěkně jí.

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Neuvěřitelných 79 komentářů. Jak to vidíte vy? Napište komentář.

 1. Ja mám trosku taky obavy .. malé jsou 2 roky.. když jsem šla k doktorce poprvé řekla mi, ze ma průdušky čisté a je jen lehce nachlazena a tak mi dala Prospal.. no po týdnu místo aby ji bylo lip kaslala o to vic ale říkala jsem si no, tak ji to odhlenilo tak asi dobrý .. dnes jdem na kontrolu, ze se mi nezdá, ze porad kašle a teče ji z nosu a tak mi byli napsaný antibiotika .. Škoda ze to čtu až teď no .. o tom crp.. říkala ze to ma trosku na pruduskach.. jen mám strach nebi ja jsem přišla vždy k doktorce a mě se nikdo pomalu ani neptal a už jsem měla recept na atb

 2. Potřebovala bych radu či podporu. Byli jsme dnes s malou, 10měsíců, u Dr. Má už třetí den horečku a jinak nic/teda rostou zuby. Dr.utělala CRP, to vyšlo 50. K tomu mi řekla,že by ještě počkala a pak mi napsala antibiotika. Vůbec ti nechápu. Proč mi je teda psala? A teď teda nevím, jestli, když je to na hranici, tak mám ty antibiotika dát nebo ne. Byly by to první antibiotika, což Dr.zdůraznila(taky nevím proč), když jsme zánět průdušek zvládli bez nich(před asi čtvrt rokem)…

 3. Jen jsem chtěla dodat, že je zvláštní, jak jsou lékaři ve svých postojích odlišní – podle specializace, ale i podle druhu pacienta (jak je to rodinný příslušník, hned vše měří dvakrát a neřežou kolikrát vůbec.) Mám kamarádku – maminka dvou malých dětí, rodiče špičkoví čeští imunologové. Ona sama měla první antibiotika v 27 letech! Rodiče totiž údajně říkají, že imunita je jako sval -musí se posilovat :-) Její chlapeček měl před nedávnem spálu, vypadalo to, že to zvládli, ale pak se jeho stav zase zhoršil a přidaly se nové příznaky, zvracení, průjem, dokonce to s ním vypadalo hodně špatně, dvakrát přesvědčila mudr. o tom, že ještě nepůjdou na hospitalizaci. Pediatr by měl jasno hned – antibiotika a šmitec, babička imunoložka radila počkej na výsledky odběrů, udělejte znova CRP.Nakonec dorazily výsledky – chudáček měl salmonelózu! Asi oslabením po spále… antibiotika tedy poprvé dostal v ani ne třech letech při CRP 86!!! V situaci, kdy to fakt moc nešlo jinak.

 4. Dobrý den, děkuji za supr článek i za komentáře, ještě jsem je sice všechny nepřečetla, ale zatímco mi malá spí, tak to potřebuji vyfiltrovat ven a zeptat se, jak byste reagovali vy. Tak jak mnohé tady píšete, tak i my se potýkáme s jakousi nepříjemnou virózou. Má 3letá dcera už asi čtvrtý týden, ale jen poslední týden s teplotama – přehnaly jsme to totiž min. týden, kdy bylo tak teplo a ještě nedoléčené se posvlíkaly a zřejmě nás profouklo, nemám jiné vysvětlení. Ty teploty mě celkem vyděsily, ani nebyly vysoké, ale držely se tak 4 dni kolem 38. Už to vypadalo dobře a zase noční kašlání, nevyspání.. Dnes byl manžel u doktorky (vlastně v průběhu těch týdnů jsme tam byli dnes potřetí): plíce čisté, krk celkem v poho a CRP ukázal „mírně zvýšenou hodnotu“. Co to znamená? Máme samozřejmě ATB doma, ale podávat nebo ne? Já myslím, že je máme z důvodu, že už jsme tam několikrát byli.. Líbí se mi, že s CRP nemají problém, ale těm hodnotám jsem do dnešního pročtení článků nerozuměla. Poslala jsem jen manžela, protože se sama necítím dobře, sice jsem bez teplot, ale hlava bolí fest, suchý kašel, někde něco usazené a do toho jsem těhotná, takže by mi stejně nikdo nepomohl. Piju jen čajíčky z lopuchu, občas meduňku, lípu a aromaterapizuju s eukalyptem. Spíš mi jde o tu dceru. Dali byste ATB nebo ne? Díky moc! Jsem vděčná za JJ, vždy jdu tady na rady, než něco podniknu :)

  • Pokud chcete znát můj osobní názor, já bych ATB nedala, kór když CRP je na hranici. Kašel je důsledek toho, že se tělo snaží něco vyloučit ven a někdy to holt trvá. První jaro jsem kašlala přes měsíc v kuse, než se vše dostalo ven. Vždy mi dlohotrvající kašel pomohly zábaly, na suchý zábal z tvarohu, na mokrý bramborový.

   • Milá Heli, děkuji za odpověď.. ATB jsem nedala, jen to nikdo netuší.. Budu muset s pravdou ven, jen počkám až to bude úplně na ústupu. Bramborový zábal se dává na hrudníček? Párkrát jsem to zkoušela (ne při této viróze) a nějak malá nemohla vydržet ty 2 hoďky a co 5 min se mě ptala, kdy jí to sundám. Asi jde o zvyk, jen ji na to zvyknout ;) Malá kašle stále, ale řekla bych kvalitně (vykašlává, což je dobře) a první noc spala klidně, předtím měla strašně mělké dýchání, což mě děsilo. Taky má už týden zvýšenou teplotu, je to normální? První 3-4 dny měla kolem 38 a teď se to drží něco malinko přes 37) Moc děkuji za radu :)

    • Ještě dodávám, koupila jsem CRP test v lékárně podle tipů zde (díky, netušila jsem o nich!). Díky mé šikovnosti jsem vyplýtvala hned oba, avšak ukázalo mi to jen slabou třetí čárku, takže jen mírné zvýšení. Mám tedy klid na duši a ATB nedávám, ale důvod proč jsem do toho šla, bylo, že se mi nezdála ta zvýšená teplota a někdy trošku silné zakašlání a také z té rýmy má malá asi zalehlé uši, moc mě neslyší. Nechat to tak, až to odezní?

     • TAk bych to dělala já – dietka, hledání příčin, čajík, klid a teplíčko. Ale každý musí podle svého uvážení zhodnotit, zda se dítěti dobře daří, jeho tělo to zvládá a my mu věříme, nebo jsme spíš ti, kdo potřebují potvrzení od lékaře a kontrolu. Neodceňovat, ale nepřeceňovat, zapojit mateřskou intuici :-)

   • Helčo, já mám malinko problém s tím, že zábaly jsem už několikrát studovala v Radosti ze zdravých dětí, ale vím, že moje malá si nenechá na sebe dát ani šátek, tudíž v kombinaci toho, žepříprava zábalů není úplně časově nenáročná věc a toho že na dvouleté dítě něco takové aplikovat si neumím moc předsdtavit jsem je nikdy nedala… jak to máš ty? Máš s tím zkušenost u kluků, když byli takhle malí?

 5. také jsem minulý týden řešila virozu celé rodiny, kdy jsme opravdu, až na manžela, všichni odpadly s bolestí hlavy, únavou, teplotami a posléze kašlem…v podstatě jsme prospali 2 dny, pak 3 dny leželi…vypadalo to, že k doktorce nebudeme muset, ale nejstarší dcera začla hrozně kašlat a mladší se začala vracet horečka…dostala jsem se do stavu, když jsem začla být na pochybách a opravdu k doktorce zašla…ta si nás poslechla, řekla, že poslech je čistý, ale vzhledem k tomu, že nemoc trvá již týden a problémy se začly vracet, napsala oběma dcerám lehčí ATB…patřím k maminkám, které jsou proti nadužívání ATB, sama jsem chodila s dětma k doktorce, která je velmi ráda psala a také jsem je naprosto „zodpovědně“ dětem mnohokrát nepodala, takže děti vyrostly v podstatě bez ATB, snažila jsem se věřit vlastnímu instinktu…osobně si myslím, že pravda je tak někde uprostřed, že je špatně ATB psát zbytečně, ale zase se jich přespříliš bát také není třeba…prostě, v okamžiku, kdy jste na pochybách, zkonzultovat problém s lékařem a třeba mu i říct, že se chcete ATB vyhnout…každý rozumný doktor vezme váš názor v potaz a zohlední ho při léčení…

 6. Hezký den všem, potřebuji vaši konzultaci. Mládě kašlalo, byly jsme u doktorky, ve čtvrtek 17.3.. Poté se kašel ještě do víkendu rozjel. Od neděle se to začalo postupně zlepšovat. Další čtvrtek znovu na kontrole, poslech se zhoršil (no od toho prvotního kašle opravdu jo, ale od toho víkendu se to zas fakt zlepšovalo). Poslala nás na rtg plic, zjištěn zánět průdušek. A předepsaná ATB. Poprosila jsem o CRP test, prý je zbytečný, když je malá bez horečky. ATB jsem vyzvedla, ale pořád jsem byla rozhozená z toho, že mi přišlo, že se malá lepší, tak jsem si řekla, že počkám. A malá se pořád lepšila. Teď je bez rýmy, v noci nekašle vůbec, po ránu trochu, prostřídá se odkašlávací a suchý kašel, pak zas téměř celý den bez kašle. Dostávala homeo, cibulový sirup, mažu hrudník tymiánovou mastí, dnes má tymiánový odvar na pití. A teď bych ráda slyšela názor někoho nezaujatého – je možné dát zánět průdušek bez ATB? Já dumám, jestli se přiznat, že jsem je nedala (že se na mne vrhne, jak zanedbávám péči o dítě), nebo se tvářit, že je dostala. Pokud nepadne přímo otázka, tak to nebudu řešit, ale kecat moc neumím:( Jako já vím, že to je moje rozhodnutí, jen by mne zajímal pohled jiných (kolem sebe mám tyhle reakce – doktorce věřit musíš, co řekne, musíš udělat).

  • Nejsem odborník, ale myslím, že dost respiračních chorob se bez ATB dá. Angína taky. Vím z vlastní zkušenosti. Pro Váš klid si můžete CRP test koupit v lékárně, když Vám ho dr. nechce udělat a budete si pak jistější.

  • Myslím, že je dost problematické to nepřiznat kvůli případnému nějakému příštímu onemocnění, při kterém by chtěla dr předepsat atb znovu. Pokud by byla přesvědčená, že malá měla nadávno konkrétní atb, tak by mohla chtít pak dát jiná – třebas zbytečně silnější. Takže minimálně v takové chvíli je myslím v zájmu dítěte potřeba to přiznat. Ale nejlepší je samozřejmě, když lze s lékařem jednat na rovinu – já to naštěstí s naší pediatričkou tak měla. Věděla, že se může spolehnout, že udělám maximum v rámci „babských“ postupů a když mi předepíše atb a já je vyzvednu třebas před víkendem pro jistotu a nakonec nedám, tak že se příště už domluvíme na případném jejich použití bez vyzvedávání nových, když by vše alternativní v nové situaci selhalo. Zároveň sama říkala, že s některými lidmi o tomhle ale vůbec nediskutuje, protože je zná a ví, že by nedodrželi vše, co je v takovém případě potřeba a dítě by se jen zhoršilo. Neboli přistupovala k rodičům zcela individuálně, což bylo fajn. Ale tohle nezvládne každý doktor, takže to je samozřejmě na zvážení všech okolností :-)

  • Shari, kdyby bylo na mě, ATB bych za téhle situace nedala ani náhodou. Ale je to naprosto tvoje soukromá věc, jestli máš sílu to zkusit bez nich. Pokračovala bych v zábalech, když se kašle, chce něco z těla ven a je potřeba to podpořit, než zaléčit zpátky. Já jsem ale po zkušenosti s opravdu těžkou mononukleózou u 6 letého syna, který neměl už ani sílu dojít do ordinace a museli jsme ho dovézt na kočárku a i přes to jsem ATB nedala. Pravda že s obrovskou podporou Vlaďky Strnadelové s kterou jsme konzultovali jeho stav co 3 hodiny. Měl nízké CRP a navíc na mononukleózu ani nemohou zabrat, je virová, dávají se jen preventivně, kvůli obrovským mandlím, kde hrozí udušení. Nebudu říkat, že to nebyly nervy, byly a obrovské, navíc mě v tom kromě Vlaďky a Evy nikdo nepodpořil. A za týden byl z mononukleózy venku a ty šílené jaterní testy mu tak spadly, že se mě doktor ptal co jsem mu dala? Jo přiznala jsem to, že naopak nedala, ty ATB. Sestřička málem omdlela, doktor mi to nakonec schválil :-),více tady http://www.jimejinak.cz/mononukleoza/

   • Ono s tou mononukleózou je to ještě komplikovanější – když je na ni podezření, tak by se ani v případě toho dušení velkými mandlemi neměl dát např. ampicilin apod., po kterém se člověk navíc ještě pořádně osype… Takže ta dnešní možnost udělat CRP je opravdu užitečná věc.

  • Ahoj Shari, škoda, že to čtu až teď. Já letos dala fakt pekelnej zánět dutin bez ATB – vyzvedla je, ale nejedla… Ale s dětmi je to vždy težší, to je jasný. Jen mechanismus zánětu je vždycky stejný, takže i průdušky jsou podle mého zvládnutelné, ale máš myslím o málo větší holčičku než já – zvážila bych jiné léky – průdušky jsou totiž opravdu malinko problém a pokud se u těch prcků stáhnou, není to sranda a může z toho být astma (já vysrostla v Ostravě v těžkých průmyslových letech ze zánětu průdušek se stal chronický zánět a postupem let i to astma přišlo), což je zbytečné. A to se tehdy antibiotika rozhodně nenadužívala jako dnes a moje máma je dost přírodní typ, takž jsem je měla naprosto výjimečně. Dnes jsou možnosti malinko jiné – např. Spiropent je neantibiotický lék a je fakt účinný. Ale respektuju i názory, že každý lék je problém. Jen já osobně to mám tak, že je super tělo nezatěžovat zbytečně antibiotiky nebo léky, ale proti tomu stojí fakt, že žijeme v 21. století a trápit se nebo nechat dítě se trápit mi připadá zbytečné taktéž. Atuálně má dcerka laryngitidu (rok byla zdravá kromě několika párdenních nudlí), takže jí prostě ten stoptussin na noc klidně dám, aby se vyspala. A rozhodně se za to nebičuju. Jakmile přijde mokrý kašel, bude už jen tymiánový sirup. Ale každý to máme prostě hozené jinam, máme jinou míru důvěry v systém i sebe sama na druhé straně. Já to má tak, že léky důkladně nastuduju, zkonzultuju a rozhodnu se, zda dám či ne a vždy vím proč. Nejíme je denně, ani často, proto se jich zas tolik nebojím. Pokud by se nám měly začít opakovat a vracet některé problémy jako loni, kdy jsem objevila očistu, určitě bych řešila primárně spíš příčinu. Už totiž vím, kde se to bere a proč. Jak říká M. Herman dítě je popelnice rodiny – nasává všechny emoce, nemoce, strachy a problémy, které máme (řešené, neřešené, vyslovené, nevyslovené a dokonce i ty zatím ani neuvědomované). Tak snad jste z toho po 14 dnech už venku ;-)

 7. Hezký den,
  článek o častém a často zbytečném podávání antibiotik hezký, jen bych chtěla vyjádřit trochu pochybnosti nad tabulkou ohledně hodnot CRP. Z vlastní zkušenosti vím, že i hodnota 45 může! znamenat akutní endokarditidu (zánět uvnitř v srdci). Toto se mi bohužel stalo a právě proto, že hodnota nebyla nijak vysoká, nikoho nenapadlo, že by mohlo být takto zle. Následovaly 3 týdny v nemocnici, několikaměsíční užívání antibiotik a následně operace srdce – mitrální chlopně, ve 28 letech! (Bohužel bakterie na chlopni už způsobily nevratné změny). To všechno z plného zdraví!! … Proto bych chtěla jen upozornit, že výše uvedená tabulka je sice fajn, ale myslím, že trošku zavádějící. Podle mých informací je normální hodnota CRP 0-5 pro dospělé mírně! vyšší hodnoty pro děti. Ty vysoké hodnoty podle mě neodpovídají vůbec.
  Jen chci upozornit, že jsem zastáncem nepodávání antibiotik, když to není potřeba, vždy si nechám udělat test CRP, pouze jsem měla potřebu vyjádřit pochybnosti nad tabulkou a také říct, že ne vždy je dobré se podobnými hodnotami řídit. Ideální je vlastní vnitřní instinkt :)
  Hezký den všem.
  PS: domácí test CRP je super věc! :)

  • Děkujeme za vaši zkušenost. Samozřejmě mohou být i výjimky, kdy se nějaká nemoc skoro nepozná a může být zle, jako se to stalo vám. My měli ale CRP i tak velmi nízké. 45 už je na hranici a je jasné, že se něco někde děje.

  • Lído, myslím, že s tím vnitřním instinktem jste uhodila hřebíček na hlavičku. Jenže nám většinou díky modernímu způsobu chybí obyčejný selský rozum, natož pak nějaký instinkt :-) Ale zlepšuje se to! Jak s jídlem, tak s informacemi o tom, že věci jdou řešit jinak. Zjistila jste časem, proč vás to s tím srdcem potkalo? Vždycky, když jsem takhle nějak vypadla z tabulek, systému a běžných symptomů, šlo mi třeba i o život zcela nečekaně, našla jsem pak dost jasný důvod, proč se mi to děje. A většinou jsem nebyla vlastně tak zdravá, jak jsem si myslela. Dokonce už dnes nevěřím ani na své vrozené vady. Dnes jsem si jistá tím, že jsem si je vyrobila v těle sama, ale to je námět pro velmi pokročilé do nějakého článku do klubu :-))

   • Vrozené vady a to, že si to člověk „vyrobí“ sám , mne náramně zajímá. Kdyby to nebyl článek, nechcete se, Evi, podělit o vaše postřehy soukromně třeba na mail?

    • Venisy, já tomu věřím, že ke svému „dárečku“ jsem se propracovala sama. Respektive mi k němu dopomohli velmi rodiče tím, jakým způsobem mě léta formovali a já už v tom pak jen pokračovala. Teď se snažím vracet zpět a hledat jádro pudla… Jde to ztuha, ale snad lepší, než sedět s rukama v klíně a polykat prášky. :)

   • Mozem sa spýtať ked ste si vedeli prísť na to že ste k vrodeným vadám prispela vy sama resp. rodičia , vedeli by ste mi poradiť ako my ako rodičia prispievame k chorobám detí – sople, kasel, zápal usí opakujúce sa uz od septembra ale aj predtym cca od 3 rokov? Dávam si túto otázku uz hádam tisíci krát a nenachádzam odpoved a teraz máme mesiac na to aby sme sa rozhodli ci dáme operovať synčeka 6 rokov na vybratie nosovej mandle. Budem Vám vďačná za odpoved tu prípadne aj mailom karrelia@gmail.com

 8. Dobrý den, potřebovala bych radu, začínám být zoufalá…už cca týden jsem nemocná, začalo to bolestí na průduškách, zhoršeným dýcháním, suchým kašlem i v noci, musím ležet na zádech jinak špatně dýchám, pak se přidala bolest v krku, a teď už i zánět nosohltanu, zelená rýma, jsem skoro bez hlasu, a teď do toho přišla i předčasně menstruace…jdu zítra k doktorce , protože s tímhle už si sama vážně nevím rady, ale ptám se ještě tady, jestli někdo nemáte nějakou radu co by na to mohlo zabrat, protože se obávám, že jakmile mě doktorka uvidí okamžitě nasadí atb (tomu jsem se chtěla vyhnout), ale nevím už jinak co s tím…beru echinaceu, kloktám, vyplachuju nos, dávala jsem zázvorový čaj..už mi docházejí nápady…rovněž se chci zeptat, zda to předčasné menstruační krvácení může souviset s nemocí? třeba je to poslední možnost jak se z toho snaží moje tělo očistit? už fakt nevím, asi se atb nevyhnu =(

 9. Já mám test crp koupený doma. Takže, ani nejezdím k doktorce, když májí horečku. Udělám jim test sama a vím na čem jsem… i o půlnoci. Moc doporučuji.

   • Helo, nechávám si ho objednat do lékárny. Měli by ho mít volně k prodeji. Zkus se zeptat. Cena je kolem 250,- a jsou tam dva testy.

    • sežene se např. na lekarna cz pod názvem CRP test. Jen neukáže konkrétní hodnotu, ale hodnotu pro určité rozmezí (což ale pro zákl.orientaci stačí). Spíš mi ale jednou dr. říkala, že prý nejsou moc spolehlivé. Taky měli problém s trvanlivostí (reakční vodička vyprchala), sice obratem dodali novou, ale za 2dny, kdy už jsem to nepotřebovala. Snad ale prý změnili způsob balení.

     • Dík za info Slávko, je to dobré mít s sebou, když jste třeba někde mimo civilizaci nebo v zahraničí, aby člověk zbytečně neplašil.

 10. Diky za clanek, je dobre vedet, ze opravdu u deti nemusime hned plasit pri prvni horecce.
  My s rodinou zijeme v Skotku a se zdravotnictvim tu mame zkusenosti, jak negativni, tak pozitivni-hlavne porody, kdyz je vse ok :-) a ockovani-za sve dite rozhodujete sami a ne stat a do niceho vas nenuti, i kdyz obcas taky strasi.
  Jinak tak zvani GP-general practicions, sou doktori pro vsechny, deti, dospele…a ti teda kolikrat maji znalosti nepresahujici ty me…nema k nim cenu chodit, na dite stejne nesahne a prohledne jen z metru vzdalenosti a na vsechno samozrejme atb.
  Meme 2 deti, triletou Vesnu a ta zrovna ve trech letech onemocnela-prvni vazna nemoc-herpeticka stomatitida a to zrovna v den, kdy jsem dovezla maleho Michalka z porodnice. Je to virove onemocneni a vsechny informace jsme si museli hledat na internetu. A kdyz se stav zhorsil natolik, ze mela pusinku plnou oparu, nemohla jist, pit, bolelo to, tak sel manzel k GP a ten mu napsal ATB, i kdyz mu rikal, ze je to virove, druhy den sel znovu, za jinym doktorem(tady nemate vzdycky stejneho) a ten to same. nakonec jel do detske nemocnice a tam ji okamzite dali antivirotika, ktere ji hned zabraly…
  No bylo by toho taky na clanek :-). Nastetsti deti nejsou casto nemocne, jen nejake ty rymy, kasliky, ktere jsou hned pryc.
  Vsem preju zdrave a stastne deti a samozrejme sebe i rodiny :-)

 11. Dobrý den, chtěla bych vás moc poprosit, jestli někdo nemáte zkušenost s akutním zánětem mandlí. Před týdnem jsem prodělala angínu, spojenou se zánětem v očích. Bez antibiotik jsem se z toho po týdnu na miso polívkách a rýži dostala. Zůstal mi jen bolestivý knedlík v krku. A ten dnes přesedlal na mandle, které jsou tak zvětšené, že mám pocit, že každou chvíli explodují. Nevím už jak si poradit, tak srkám vývar z daikonu, ale každé polknutí je opravdu hodně bolestivé. Myslíte, že je na místě to vzdát a jít si nechat napsat antibiotika, nebo ještě vydržet? Podotýkám, že mám 19ti měsíčního chlapečka, který je na makrobiotice odmalička a až teď po týdnu mu začalo téct z nosu a zanítily se oči… jde v mých šlépějích. A taky stále kojím, i když už jen minimálně. Díky za jakoukoliv radu. V.

  • mně na nabíhající angínu kdysi zabral bramborový obklad (udělala jsem si ho asi 3x po sobě), ale byl to opravdu náběh, nevím, co by se z toho vyvrbilo, kdyby… Dneska bych asi z lenosti aplikovala nejdřív dubové kapky od dědka kořenáře.

   • Moje řeč, vyzkoušeno, ověřeno, děláme to, když něco přijde a funguje to skvěle!

  • Já bych se objednala k celostnímu lékaři a hledala léčbu pokud možno bez antibiotik.Určitě se najdou krom zábalů z brambor a cibule plus anýz ještě jiné alternativy na tehle akutní stav – homeopatka, byliny, alopatie,….

   • Celostního lékaře nemám bohužel v dosahu, ani žádného makrobiotika, se kterým by se daly konzultovat různé zdravotní aj. potíže. Informace čerpám na vašich stránkách a postupně v knihách. Nicméně všem děkuji za rady. Aplikovala jsem cibuli, usrkávala vývar z daikonu a po dvou dnech to samo zmizelo. :-)

    • Vlaďko, skvělý, skvělý! Kdybyste nám o tom chtěla napsat pár řádků, rády to zařadíme mezi praktické zkušenosti vás čtenářů. To je totiž super praktická ukázka! Já jsem dřív taky neměla na nikoho spojení a neměla se s kým radit. Hledala jsem jen v knihách a aplikovala kdejaký výluh či obklad. A než jsem všechny nalezené metody vyzkoušela, bylo po problému:-) Jak se člověk začne o sebe starat a řešit, proč to má a co s tím, tak se to nějak vždycky spraví :-)

     • Můžu zkusit něco napsat. :-) Celé to ale souvisí spíš s eliminacemi a anglínou, kterou mi dodal nemocný bratr k vánocům, jelikož jsem zrovna byla oslabenější (psychicky). Nejdřív to bylo v krku, potom na plicích, pak zánět očí – opět tři dny, ale tam jsem měla tip, že si mám 2x denně líznout miso pasty, a to opravdu zabralo. Nakonec se mi knedlík opět vrátil do krku a sedl na mandle, o které jsem myslela, že přijdu, protože se zdály, že každou chvíli určitě budou explodovat. To už jsem si nevěděla rady, tak jsem vznesla dotaz k vám. Přesto dle Kushiho, který dává daikon skoro na všechno, jsem si dělala vývar z daikonu. Jsem ráda, že jsem si to vybojovala bez léků. Ovšem pěkně jsem si nakazila 19ti měsíčního chlapečka, který má aktuálně třetí den zánět v očích a ucpaný nos…tak bojujeme dál :-)

       • Přibližně tak osm centimetrů daikonu nastrouhám do půl litru vody, nechám přejít varem a pár minut „dojít“. Chutná to překvapivě sladce, takže to s chutí vypije i malé dítě.

 12. My jsme něco podobného prodělali minulý týden, Až pak mi došlo, že za to kňourání, brečení a nespaní v noci může zánět středního ucha. Nasadila jsem homeopatika, horečka začala klesat a po týdnu prospal v kuse celou noc :-).

 13. Dobrý den paní moniko jen bych se chtěla zeptat, kde jste cerpala? dekuji.

  CRP:Maximální koncentrace je dosaženo za 24 – 48 hodin, přibližně 24 hodin je i poločas CRP.

 14. Nikde jsem tady nenašla dost podstatnou zmínku o tom, že test CRP ukáže situaci v organismu starou 48 hodin. Ať si každý zváží sám, zda je taková informaci relevantní či nikoliv.

 15. chtěla bych se zeptat na problém, který mě dlouho trápí. Maminka zápasí nárazově již několik let s boreliozou. Chvíli má klid, pak se zase borelie v krvi projeví. Doktoři samozřejmě pokaždé nasadí antibiotika, která jsou ale úplně nanic. Výsledky jsou stále pozitivní. Naposledy se doktorka zmínila, že by asi bylo dobré jít na transfuzi krve. Doporučila jsem mamince jíst makrobioticky, což více méně dodržuje. Dost zhubla,což se jí až tak nelíbí,protože to nepotřebovala, ale cítí se celkem dobře. Bohužel se jí teď zhoršila lupenka a občas ji prý nezvykle bolí hlava. Nevíte náhodou o nějakých případech, kdy se borelioza vyléčila přírodní cestou? potřebovala bych načerpat inspiraci a povzbuzení. díky. k.

    • Jako že ji dostal úplně z těla? Napořád? Moje mamka má borelii taky, už měla lecjaké problémy. Já ji mám též. Zaléčili mě rychle ATB, takže teď jsem v pohodě, ale, nemůžu vědět na jak dlouho.
     Strejda měl léta velké problémy s myšlením a pamětí, o kterých doktoři tvrdili, že souvisí s narkózou při operacích srdce. Až teď se ukázalo, že jde pravděpodobně o boreliozu. Dostává denně nějaké kapačky, které mu naordinoval doktor, co praktikuje antroposofickou medicínu. Netuším, o co se jedná, ale jsem zvědavá, zda zaberou.
     Je vidět, že těch cest je přeci jenom dost a kdo hledá, najde. Jen ta finanční stránka může být někdy trošku problém.

  • Rozhodně doporučuji biorezonanci (bicom), manžel i dcera se tak vyléčili a mj. funguje i na lupénku a dokáže zmírnit potíže.

 16. díky moc za článek, je velmi přínosný i pro mě. už budu vědět, jak se věci mají. syn 2 roky ještě neměl nikdy díkybohu ATB, ale rýmu má často.
  ještě bych ráda znala váš názor na podání ATB např. po nějakém chirurgickém zárkoku preventivně – manžel byl v létě na resekci zubů a dostal ATB.

  • Těžko radit všeobecně. Všeobecně já osobně nerada nasazuju antibiotika na cokoli preventivně. Ale mohou být případy, kdy riziko ze zánětu může být horší než to, co udělají antibiotika v těle. Měl by to posoudit lékař s ohledem na zdravotní stav pacienta a jeho schopnost poprat se se zákrokem. Někdo dá na tělo a věří mu, někdo nasadí přírodní antibiotika v podobě bylin, někdo dá antibiotika, až když je důvod. Těžko radit :-)

   • Evi, malá má zahnisané mandle, horečky 39, zítra jde k lékaři, beztak dostane ATB. Zkusíme to nejprve bez nich (uvidíme podle CRP), ale zajímají mne homeopatika na angínu. Můžete mi poradit, které koupit? Děkuji.

    • Homeopatika na angínu nejsou jedny, záleží na symptomech a podle nich se volí, chce to mít zkušeného homeopata. Nejvíc ale fungují zábaly, vše je popsané v našich článcích v Klubu.

 17. Musim priznat, ze me clanek zase hodil do obrovskych pochybnosti. Moje dcerka (rok a pul) ted taky dostala hrozivy kasel a vysoke teploty kolem 40. Teploty nesrazim a snazim se vytrvat, ale jelikoz bylo pred Vanocema, sla jsem na poslech k pani doktorce, ktera ve ctvrtek rikala, ze se ji to nezda, at prijdeme jeste v patek, tak jsme pridly, poslech pry hruza-nabeh na zapal plic :( CRP testy v norme, ale pry to nic neznamena, ze mam rozhodne dat antibiotika, pani doktorka je rozvazna a zbytecne je nedava… a ja podlehla :( ted si rikam, ze jsem mozna mela vydrzet…ale uargumentovala/vystrasila me tim, ze CRP neni vserikajici…volala jsem pak jeste jedne doktorce a ta mi potvrdila, ze poslech je poslech… Tak nevim :(
  Nemate jeste nejaky tip na zvyseni imunity po antibioticich? Dekuji!

  • Tak zápal plic může být i virového původu. Syn měl pár dnů teplotu, lehce přes 38, trochu pokašlával, měl rýmu. Jeho paní doktorka vždycky říká, že dítě má nárok na teplotu tři dny, tak jsem ho nechala být a věřila, že to přejde. Nepřešlo. Čtvrtý den jsme zašli k lékařce, měl zápal plic zapřičiněný RS virem. V nemocnici mu ihned nasadili antibiotika, ale jak zjistili, že je virového původu, tak mu je vysadili.
   Myslím, že na imunitu pomůže zdravé střevo, takže např. bakterie mléčného kvašení. Teď jsem objevila džus v bio kvalitě od Rauch z červené řepy, která byla mléčně zkvašená (prodávají v DM). Vzhledem k tomu, že syn má ty BMK na imunitu brát (Biopron Respiron), dávám mu tento džus, namísto medikamentu v prášku. Navíc teda má i nízký Hb, takže tak „zabíjíme dvě mouchy jednou ranou“ :)

 18. Nedávno jsme prožili něco obdobného s naším 18 měsíčním synem. Před Vánoci dostal rýmu, ošklivý kašel a teplota se mu pohybovala mezi 38 a 39°C. V pátek před Vánoci (to měl teplotu 2. den) jsme raději došli k doktoru. Doktorka syna prohlédla – na poslech bylo vše OK, jen v krku byl červený. No a pak nám doktorka předepsala ATB…no dost mě to překvapilo, protože mi jeho stav tak vážný nepřišel, takže jsem doktorce nijak neodporovala. Předpis jsem si v lékárně vyzvedla, ale už jsem byla rozhodnutá, že s podáním ATB ještě 2 dny počkáme a dáme až pokud by se jeho stav zhoršoval. O existenci CRP testu jsem tehdy ještě nevěděla. 4. den se jeho stav začal výrazně zlepšovat, že teplotu měl už jen mírně zvýšenou a už skoro nekašlal, jen ráno. 5. den už měl jen rýmu a zakašlal tak 2x za den :-)
  Následně jsem si přečetla příbalový leták s těm ATB, co jsme dostali – Fromilid. Jako častý nežádoucí příznak je tam uvedena nevolnost a je tedy velmi doporučeno, podávat ATB s jídlem. To by bylo v případně našeho synka v podstatě nemožné, protože první 2 dny skoro nic nejedl – měl jen trochu zeleninového vývaru, pil čaj z lotosu na kašel a kuzu s jablíčkem na horečku. Takže jsem děkovala těmto stránkám, že mě daly odvahu ATB nedat a vzít zdraví svého syna do vlastních rukou…protože pak kromě zbytečného podání ATB by nás možná čekaly i žaludeční obtíže! Ještě jednou díky moc :-)

 19. Dekuji za krasny clanek, prave prozivame to same, akorat s triletou holcickou. Je to poprve, co zvladame nemoc bez jakychkoli pripravku, protoze spravna homeopatika nemame a tady je sehnat je ponekud obriznejsi.
  Rada bych se ale zeptala, zda nemate strach z toho, ze je maly uplne neockovany. My ted mame 8 tydenni miminko a uvazuji o tom samem, ale nase doktorka rikala, ze alespon zakladni hexavakcinu bychom ji dat meli (nase dve starsi ji maji). Dost cestujeme a az mala povyroste, zacneme cestovat zase. Navic zijeme v anglii, kde je celkem velke mnozstvi pristehovalcu z ruznych koutu sveta. Ockovani tu povinne neni, ale kdyz uz si ho nechate dat, nacpou Vam do ditete snad vsecko (krome klasickeho jako u nas i zloutenku, tuberkulozu, meningokoka …) Melo by se ale dat i cast odmitnout. Takze vecna otazka … ockovat nebo neockovat? :-)

  • Přiznám se, že po tom, co už o očkování vím, bych naopak měla velký strach dítě naočkovat. Starší syn má právě hexavakcínu, i když jsem ho nakonec nedoočkovala. Měl vždy po očkování horečku, byl rozhozený a plakal, což jsem si ještě tenkrát nedala do souvislosti. V klubu JJ máme dva velké rozhovory s doktorkou Elekovou, která až po té, co jí očkování poškodilo dítě, se začala pořádně zajímat, co to vlastně je a co může způsobit. Dneska by už neočkovala nic. Vše v rozhovorech krásně vysvětluje i s odkazy ap. Navíc neočkovaní jsme i my dospělí. Očkování není do smrti, ale jen na 10-15 let. Očkují nás jen jako děti, jako dospělí máme už jen tetenus a to jen ten, kdo si to pohlídá a to je prý snad jen třetina populace. A bojíte se nemocí? Očkování vám vždy zhorší imunitu, takže moje volba by byla neočkovat nic, nebo si co nejvíce o vakcínách zjistit a dát jen to, co je nezbytně nutné, rozhodně ne šest různých nemocí v jednom. Navíc třeba žloutenku typu B dítě opravdu nepotřebuje, když je přenosná jen krví a pohlavím stykem. Určitě bych počkala až po roce, až bude dítě trochu váhově větší, jelikož se stejná dávka dává miminkům i dospělým.Navíc obsahuje hliník a děti ještě nemají dostatečnou mozkovou bariéru, takže jim jde i do mozku ap. Čím tedy později, tím lépe. Vy máte ještě tu výhodu, že to v Anglii není povinné. Nás tu stát šikanuje, že vám dítě nevezmou do státní školky ap.

   • ahoj souhlasím s Helenou, také nemám syna očkovaného a doporučuji si sehnat co nejvíce informací. v češtině už je toho spousta (Mudr Eleková viz rozhovory zde na webu plus její knihy o očkování, Prof. Strunecká Varovné signály očkování, http://www.rozalio.cz...)
    v angličtině ještě více př. http://www.vaclib.org/docs/myths.htm…
    přečtěte si příbalový leták, hlavně nežádoucí účinky. A ještě jeden odkaz pro zamyšlení http://www.azrodina.cz/4674-rizika-ockovani-z-pohledu-tradicni-cinske-mediciny. Nicméně k neočkování si každý musí dojít sám, protože jedině rodiče jsou zodpovědné za své děti a bohužel nikdo jiný následky nebude muset řešit. Heli, mě bylo řečeno, že i v soukromé školce je očkování vyžadováno… prý ze zákona všechny školky. Já ale radši nebudu mít školku, než postižené dítě…
    Moc děkuji Helče za vysvětlení CRP, zatím jsme ještě nepotřebovali, ale určitě se znalost problematiky hodí, díky

    • Z vlastní zkušenosti jen vím, že v soukromých školkách se snaží vyjít vstříc a případné kontrole necpou do ruky hned kartu dítěte, které nemá očkovací průkaz :-)

     • Evi, díky, doufám, že mi ho za rok někde vezmou… omlouvám se za odeslání příspěvku 2x ale ani jednou se mi to nezobrazilo jako odeslané až dnes… :)

      • a četly jste, co se bude tento týden projednávat v PS? Neočkované dítě nebude smět navštěvovat dětskou skupinu, jet na tábor, do mateřského centra… Navíc očkování bude muset být kompletní, takže záchrana v podobě částečného posunutého na neurčito už nehrozí. Jako provozovatelé to budeme muset od rodičů vyžadovat, návrhy pokut jsou likvidační. Polovina dětí v naší LMŠ je neočkovaných (často kvůli špatným zkušenostem), děti na táborech rovněž a oni na nás takhle.

        • a nevíte náhodou jak je to s cizími státními příslušníky? když přijde např. dítě s německým pasem musí mít také „naše“ očkování? moc díky

         • Osobně se domnívám, že spíš ne (přišlo by mi to logické), ale je to spíš otázka na Rozálio než na nás.

   • ahoj souhlasím s Helenou, také nemám syna očkovaného, sežeňte si nejdříve co nejvíc informací a i když se pak rozhodnete očkovat, není kam spěchat, čím později, tím lépe. pro zajímavost pár odkazů http://www.azrodina.cz/4674-rizika-ockovani-z-pohledu-tradicni-cinske-mediciny, http://www.rozalio.cz, http://www.vaclib.org/docs/myths.htm
    Moc děkuji Heleně za vysvětlení CRP, ještě jsme naštěstí nepotřebovali, ale může se hodit :) díky

    • A nejspíš to budeme mít zase těžší… http://candigliota.blog.respekt.ihned.cz/c1-63312960-jak-pritvrdit-s-povinnym-ockovanim-likvidacnimi-pokutami-navrhuje-ministerstvo

 20. Zobrazit všech 79 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekMonika(45 let): Robíte perfektnú prácu
Další článekVánoční svátky jindy a nyní