Jídelníček běžného dítěte v praxi
Pojďme se vžít do situace běžné rodiny, která jde s dětmi nakupovat do obchodu a společně vybírají to, co budou děti jíst.
Snídaně:
Takovou běžnou snídaní mnoha dětí jsou cereálie s mlékem nebo jogurtem a k tomu třeba teplé kakao. Děti jsou spokojené, protože je to sladké a oni sladké milují a dospělí také, protože přeci na obalu píší, že:
Imunita + Jídelníček + Antistres
Tři nabité webináře!
Rezervovat místo zdarma
- Cereálie Cini Minis jsou z celozrnné mouky (“tudíž jsou přeci zdravé”), jsou zdrojem vlákniny, obsahují vitamíny (“to je super pro růst”) a vápník (“ten děti potřebují, protože jsou ve vývinu, no ne?”).
- Granko obsahuje železo (“přeci aby děti neměly anémii”), vitamín D (“ten děti potřebují”) a zinek (“ten je skvělý na imunitu, aby nebyly tak často nemocné”).
- Activia obsahuje bifidobakterie (“na dobré zažívání, které je základem imunity“). (Danone, výrobce Activie bylo označeno za mistra v klamání zákazníků)
To vypadá dobře, ne?
Pojďme se podívat na složení:
Cini Minis:
Cereální mouky 59,5 % (celozrnná pšeničná 32,6 %, rýžová 26,9 %), Cukr, Glukózový sirup, Slunečnicový olej, Maltodextrin, Minerální látky [uhličitan vápenatý (vápník), elementární železo (železo)] a vitamíny [nikotinamid (niacin), D-pantothenát vápenatý (kyselina pantothenová), pyrodoxin-hydrochlorid (vitamín B6), riboflavin (vitamín B2), thiamin-hydrochlorid (vitamín B1), kyselina pteroylmonoglutamová (kyselina listová), cholekalciferol (vitamín D)], Kukuřičný škrob, Jedlá sůl, Skořice 0,3 %, Emulgátor (slunečnicový lecitin), Antioxidant (extrakt s vysokým obsahem tokoferolů), Pražený sladový výtažek z ječmene, Přírodní aroma, Barvivo (annatto)
Co můžeme vyčíst?
– V jedné porci (30 g) máme: 1,5 g (tj. 5 % DDD) vlákniny (na ní stojí celá kampaň těchto cereálií… to je opravdu “hodně”! Srovnejme třeba se stejným množstvím vloček = 12 g vlákniny aj.) a 7,4 g cukru.
– Annato je aditivum se skóre škodlivosti 3, nevhodné pro děti. Může způsobit podráždění pokožky nebo jiné alergické reakce. U dětí může způsobit bolesti hlavy a podrážděnost. To by asi v dětských cereáliích nemělo co dělat.
– Pražený sladový výtažek z ječmene je s největší pravděpodobností zdrojem toxického akrylamidu, který je zejména pro děti nebezpečný (zvyšuje riziko rakoviny, má negativní účinky na nervový systém).
Granko:
Cukr, 20 % kakaového prášku se sníženým obsahem tuku, emulgátor (sójový lecitin), jedlá sůl, vitamíny, směs koření, aroma
Co můžeme vyčíst?
– V jedné porce 250 ml kakaového nápoje máme: 22 g cukru (to je slušná nálož cukru).
– Jaké aroma se v Granku asi používá? To se z obalu nedozvíme. Jedná se o některé z umělých chemických aromat, které mohou způsobovat alergie nebo zhoršování astma. Navíc nikdo z dlouhodobého hlediska neví, co s námi koktejl éček, který sníme, za pár let udělá – a zejména s našimi dětmi, které mají nižší váhu.
Svačina:
Po takové snídani dítěti rychle vyhládne a bude chtít svačinku. Ve dnešní zrychlené době rodina nemá moc času, proto se sáhne po něčem rychlém – co třeba kapsičku do ručky? Přesně určená pro děti, dětem se líbí obal a to, že ji mohou cucat, dospělým zase, že je obohacená o vitamíny a je z tvarohu. Tak proč ne?
Olmíci kapsička:
Odtučněný tvaroh 41 %, voda, cukr, smetana, čokoláda 2 % (cukr, kakaové máslo, sušené plnotučné mléko, kakaová hmota, bezvodý mléčný tuk, emulgátor sójový lecitin, přírodní vanilkové aroma, kakaový prášek, modifikovaný škrob, citronany vápníku a draslíku, želatina, regulátor kyselosti kyselina citronová, vitamín D
Co můžeme vyčíst?
– V jedné kapsičce (80 g) máme (80 g): 13 g cukru.
– Želatina se dnes vyrábí z kostí, šlach, chrupavek a kůže poražených zvířat. Chcete toto dávat dětem?
Oběd:
Co udělat dětem na oběd, aby jim chutnalo? Co třeba českou klasiku: řízky s bramborovou kaší s okurkovým salátem. Smažené. To mají děti rády. A jako odměnu po obědě pitíčko, protože krom toho, že je třeba dodržovat pitný režim, tak přeci:
- Capri-Sonne neobsahuje přidaná sladidla, barviva, aromata, ani konzervanty, naopak obsahuje vitamíny.
Capri-Sonne:
Voda, Cukr, Směs koncentrátů z více druhů ovoce (citronů, pomerančů, jablek, grapefruitů, banánů, ananasů, kiwi, marakují), Směs vitaminů (kyselina L-askorbová, nikotinamid, DL-alfa-tokoferyl acetát, pyridoxin hydrochlorid, thiamin mononitrát, D-biotin, kyanokobalamin), Antioxidant: kyselina askorbová, Přírodní aroma
Co můžeme vyčíst?
– V jednom pitíčku (200 ml) to máme: 22 g cukru (zase slušná nálož cukru do malého tělíčka dítěte)
– Obsahuje aroma, sice přírodní, ale ze složení se nedozvíme jaké.
Svačinka:
Do večeře je ještě daleko a dítě žadoní, že “má na na něco chuť”. S klidným svědomím mu dáte:
- Nimm2 soft: “Pokud má vaše dítě rádo sladkosti víc než cokoli na světě a máte-li rádi vaše dítě víc než cokoli na světě, dejte mu nimm2. Nimm2 Soft vitamíny a sladkosti.” (Společnost Foodwatch označila reklamu na Nimm2 soft za klamavou pro spotřebitele a zákazníky)
NIMM2 SOFT FIZZY:
Cukr, Glukózový sirup, Kyselina: kyselina citronová, Palmový tuk, Zvlhčující látka: sorbitol, Modifikovaný škrob, Koncentrovaná ovocná šťáva 1,8 % (hroznové víno, pomeranč, limetka, citron, třešeň, jahoda, jablko), Hydrogenuhličitan sodný, Vitamin C, Protispékavé látky: oxid křemičitý, oxid hořečnatý, Uhličitany sodné, Rostlinné koncentráty (černá mrkev, řasa spirulina), Aromata, Niacin, Vitamin E, Kyselina pantothenová, Emulgátor: polyoxyethylensorbitanmonostearát (polysorbát 60), Koncentrovaná šťáva z červené řepy, Extrakt z kurkumy, Vitamin B₆, Kyselina listová, Vitamin B₁₂
Co můžeme vyčíst?
– 3 ks bonbonů (15 g) má: 9,85 g cukru.
– Jaké aroma se v bonbonech asi používá? To se z obalu nedozvíme. Jedná se o některé z umělých chemických aromat, které mohou způsobovat alergie, zhoršování astma.
– Bonbony obsahují éčka, sice se skórem škodlivosti 1 a 0, ale ani sami vědci neví, co s námi koktejl éček, který denně jíme, může v dlouhodobém horizontu udělat, proto je vhodné se jim vyhýbat.
– Polysorbát 60 je umělé éčko se skórem škodlivosti 3. Může způsobovat dětem průjem.
Ještě nedošlo ani na večeři, ovoce nebo zmrzlinu a už…
… dítě snědlo 83,65 g cukru! To je zhruba 21 kostek cukru (1 kostka cukru váží 4 gramy)! To znamená, že dítě za den překročilo 2x doporučenou denní dávku přijmu cukru.
Doporučená denní dávka cukru u dětí je maximálně 40 g cukru za den.
Zamysleme se, co dětem kupujeme!
První a nejdůležitější pravidlo zní – potraviny pro děti nevybíráme podle obalu, ani podle reklam nebo sloganů (viz Toto všechno se nám snaží namluvit reklama. Věříte tomu?). Obaly jsou promyšlené prodejní nástroje. Jsou krásně barevné s oblíbenými, roztomilými a pro děti přitažlivými postavičkami, které znají z pohádek. No a pro nás, rodiče nebo prarodiče, obaly hýří argumenty, které nás mají přesvědčit nebo ubezpečit, že dětem kupujeme něco zdravého. Nejde o to, že by tvrzení na obalech nebyla pravdivá (některá ale skutečně nejsou), ale neříkají nám pravdu celou. Zdůrazňují jen to, co se jim hodí – tj. v našich očích vylepší svůj produkt natolik, že už nemáme potřebu se dívat na složení. Už chápete v čem spočívá tato promyšlenost obalů? A nejde jen o cukr a éčka, ale také o nadbytečné množství soli a nevhodných tuků.
PS: Cítíte se pořád unavená a bez energie?
Vstáváte ráno s pocitem, že byste nejraději zůstala v posteli? Co si dobít baterky a postarat konečně i o sebe? Je čas na podzimní detox. Mrkněte jak opět získat energii.
Komentáře
Souhlasím, že spousta lidí si vůbec neuvědomuje, kolik dítě sní cukru. Vidím to okolo sebe – maminka říká: “moje dítě skoro sladký nejí” a pak ji chvíli posloucháte a zjistíte, že:
– má každý ráno sladkej jogurt nebo sladký lupínky či buchtu
– k tomu sladký kakao
– ve školce 6x denně sladký pití
– ke svačince ve školce dezert
– a bonbon, že po sobě ve školce uklidilo
– pak s ním zajdou odpoledne na zmrzlinu
– a po večeři dostane dítě pudink.
Jinak sladký skoro nejí, jen o víkendu ještě dostane čokoládky od babičky:))