Snídaňové cereálie snídá řada Čechů. Jsou rychlé, levné a doufáme, že i zdravé. Podle informací na etiketách jsou plné vlákniny a doplněné o vitamíny a minerály. To zní jako ideální snídaně v dnešní době. Bohužel etiketa a realita jsou trošku odlišné. Místo vlákniny si díky snídaňovým cereáliím dopřáváme poctivou ranní dávku cukru.

Spotřeba snídaňových cereálií rok od roku roste

Podle údajů společnosti Nielsen překročila celoroční spotřeba snídaňových cereálií a müsli výrobků 13 tisíc tun (listopad 2018 – říjen 2019). Nejoblíbenějším typem jsou tzv. cereálie, extrudované výrobky z obilí s příchutí či bez ní, které tvoří více než polovinu tržeb. Mezi spotřebitelsky nejpopulárnější příchuti cereálií patří čokoláda a kakao. Následují skořicové cereálie a křupinky bez příchuti.

Snídaňové cereálie na svých obalech hlásají:

„Cereální kuličky s kakaem obsahují celozrnné cereálie a jsou zdrojem vitamínů a minerálních látek.“

„Dopřejte svým dětem zdravý start do celého dne!“

„Cereálie jsou tou nejlepší volbou zdravé a vyvážené snídaně.“

Není divu, že jsou snídaňové cereálie oblíbené. Vypadají jako nevinná a zdravá snídaně plná vlákniny, celozrnných obilovin, vitamínů a minerálů. Jenže málokdo z nás zkoumá jejich složení.

Pokud si tak ráno nasypeme do misky snídaňové cereálie v dobré víře ve zdravý start dne, ve většině případů se hodně mýlíme.

Za devatero horami cukru obsažených v cereáliích bychom mohli najít vlákniny asi jako šafránu a bílkovin v množství, které by se vešlo za nehet…

Poctivá ranní dávka cukru

Příjem cukru v ČR
Světová zdravotnická organizace doporučuje denně zkonzumovat maximálně 25 gramů přidaného cukru, což je zhruba 6 čajových lžiček nebo 5 kostek cukru. Pokud je dlouhodobý příjem cukru vyšší, hrozí řada zdravotních rizik od obezity a cukrovky přes inzulinovou rezistenci až po metabolický syndrom. Češi ale denně v průměru konzumují až 22 kostek cukru. A k tomuto příjmu pomáhají bohužel i snídaňové cereálie.

Spotřebitelská organizace dTest srovnala složení 28 snídaňových cereálií s ohledem na množství cukrů, tuků, vlákniny či přidaných vitamínů. U dvaadvaceti z nich tvořil podíl cukru více než pětinu. A to i u zdravěji se tvářících variant.

Nejčastěji obsah cukru ve 100 gramech cereálií přesahoval 20, v některých případech dokonce 30 gramů (viz tabulka vlevo).

 

Pokud si dopřejete plnou misku cereálií (nehledě na velikost doporučené porce), můžete tím vyčerpat příjem cukrů na celý den. U malých dětí ho tím potom výrazně překročíte (viz Dítě na klasické stravě sní za den více než 21 kostek cukru. To je 2x víc, než se doporučuje).

S ohledem na to, že se cereálie prezentují jako zdravá snídaně a často jsou nabízeny i dětem, bylo nemilým překvapením velké množství cukru, které obsahují.

Ve složení cereálií se cukr objevuje i pod jinými názvy, jako je například fruktóza, glukóza, maltodextrin či glukózo-fruktózový sirup. Směrodatná je proto hodnota celkového obsaženého cukru v tabulce výživových hodnot.

Srovnání obsahu cukru snídaně:

  • Lion cereálie s mlékem vs. vločková kaše – při 30 g porci snídaňových cereálií vyčerpáte skoro 20 % DDD příjmu cukru (běžný člověk sní na snídani většinou až 2-3x tolik, což je skoro vyčerpaný celý příjem cukrů na den) .

Vlákniny je jak šafránu a bílkovin, co by se za nehet vešlo

Obaly cereálií hlásají vysoký obsah prospěšné vlákniny a celozrnných obilovin. Očekáváme, že ji tedy cereálie budou obsahovat v dostatečném množství. „Na etiketách srovnávaných cereálií jsme však na nijak zásadní množství vlákniny nenarazili, přestože obal na její obsah často upozorňoval,“ zmiňuje dTest. Při výběru je důležité dívat se také na obsah bílkovin (vhodné množství minimálně 10 g bílkovin na 100 g cereálií), které přispívají k pocitu sytosti. Na etiketě cereálií ale mnoho bílkovin nenajdeme.

Uměle přidané vitamíny a minerály nejsou tak účinné, jako čerstvé potraviny

Ideální je přijímat vitamíny a minerály přirozeně v celistvých potravinách, nikoli ve vysoce průmyslově zpracovaných obohacených (fortifikovaných) výrobcích nebo v doplňcích. Ty nenahradí zdravou stravu a nemusí být dostatečné, aby nás udržely zdravé. Nezlepšují zdraví a dlouhověkost tak účinně, jako čerstvé potraviny. Některé umělé vitamíny a minerály (např. vápník a vitamín D) dokonce zvyšují riziko úmrtí a zdravotních problémů. (zdroj)

Jíme Jinak radí:

  • Za nás cereálie nedoporučujeme. Jedná se o velmi průmyslově zpracovanou potravinu plnou cukru (10 důvodů, proč se vyhnout cukru). Nejedná se o plnohodnotnou snídani, ale sladkost. Studie potvrzují, že proces výroby cereálií z nich dělá toxické potraviny (pokusné myši krmené cereáliemi zemřely dokonce dříve než ty, které potravu nedostávaly, viz článek Extrudované chlebíčky a cereálie: toto jste o nich nevěděli!). A navíc často obsahují glyfosát, viz Snídaně s glyfosátem. Máme se bát?.
  • Místo cereálií si raději udělejte vařenou obilnou kaši (z vloček, jáhel, rýže), kterou si na talíři můžete dosladit sladem nebo obilným sirupem, posypat oříšky a kvalitní čokoládou, kakaem nebo karobem nebo čokoládovou polevou.
  • Pokud i přes to chcete cereálie konzumovat, vybírejte ty s nejnižším obsahem cukru, z celozrnné mouky, s vysokým podílem vlákniny a bílkovin a z kvalitních co nejvíce celistvých surovin (u čokoládových se soustřeďte na co nejvyšší podíl kakaa). Obecně by produkt měl mít co nejkratší složení. A kontrolujte si množství, které zkonzumujete.

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Cukr téměř v normě a 5 kg dole (Milena)

Milena: Včera jsem byla na kontrole u dia lekařky,...

Zbavila jsem se závislosti na kávě (Dana)

Dana: Ahoj všem. Tak se mi zdá, že se...

Miluju vás a vaši práci. Mám konečně zpět svou menstruaci

Ilona L.: Evi posilam muj posledni komentar do jarni...

Moc mi chutná (Vymka)

Vymka: Vařím jako blázen a moc mi to chutná....

Pneumatika začala konečně mizet (Radka)

Radka: Můj úplně první kurz na Jíme Jinak. Byl...

Přidala se ke mně i kolegyně z práce

Hanina515: Nemám ani extra chutě, když dětem peču klasickou buchtu,...

Alergie a průjmy mizí (Andrea)

Andrea: Zdravím všechny a přeji krásný večer 🌞 Zahájila...

Díky za obrovskou inspiraci

Touto cestou chci Evě a Heleně poděkovat za záslužnou...

Jak mi to jde? Parádně. (Radka)

Radka: Jak mi to jde s kurzem Vánoce jinak?...

Nejde jen o kila, i nálada je o hodně lepší (Veve)

Veve: Zdravím všechny a hlavně Naši Evičku :-) Dnes byl...

Konečně jím pořádně jídlo!

Michaela: Chci moc poděkovat za detox. Konečně jsem se...

Váha jde dolů a chutě na nezdravé mě opouštějí (Pavlína)

Pavlína: Díky Evi, jakoby z ničeho nic se váha...

Nezmizela mi jen přebytečná kila, ale i návaly, chuť na sladké a zlepšila se má paměť

kamlibe: Po dvou týdnech vaření z vašeho jídelníčku se dostavila...

Domácí chléb

Dobrý večer, hledám nějaký osvědčený recept na domácí chléb....

Díky kurzu mám najednou více času na důležité věci

Monimar: Milá Evičko, utíká to a ve vánočním programu...

Skvělé filmy, neskuteční lidé

Jana: Mila Evi a Heli a vsichni, kdo jste...

Jak to vidíte vy? Napište komentář.

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekJsem bez léků na štítnou žlázu, Pavla (63 let)
Další článekZatím mám dole 31 kg (Katka, 40 let)