Čím dál tím více potravin se sladí místo klasického cukru glukózo-fruktózovým sirupem. Leckomu to možná bude znít zdravěji a zajásá, že výrobci konečně přestali používat cukr - bílý jed. Ne, to jen výrobci přešli na levnější sladidlo, kterým si mastí kapsy a naše zdraví úpí! Glukózo-fruktózový sirup stojí za vzestupem obezity a je dokonce škodlivější než klasický cukr. Jste si jistí, že ho neobsahují potraviny, které jíte?

Fruktóza se ukládá jako tuk v břiše, glukóza zvedá inzulín

 • Glukóza – jednoduchý cukr, přirozeně obsažen v mnoha potravinách. Tělo ho používá jako okamžitý zdroj energie pro mozek a svaly. Nadbytek ukládá v podobě glykogenu jako zásobu energie, případně do tukových zásob. Ovlivňuje vylučování inzulínu.
 • Fruktóza – jednoduchý cukr, často označovaný jako ovocný cukr. Přirozeně se vyskytuje v ovoci, medu a některé kořenové zelenině. Jedná se o nejsladší přírodní cukr (1,5-2x sladivější než stolní cukr), nezvyšuje ale množství vylučovaného inzulínu. Vstřebává se ve střevech a zpracovává v játrech, tam se metabolizuje na tuk, který se ukládá v oblasti břicha.
 • Sacharóza – kombinace glukózy a fruktózy 1:1, obecně známá pod názvem stolní cukr.

Ovoce není to samé jako čistá fruktóza v glukózo-fruktózovém sirupu!
Ovoce obsahuje kromě fruktózy také vysoké množství vlákniny a mnoho enzymů, které se podílejí na štěpení cukrů, jejich pomalejším vstřebávání, spalování tuků a rychlejšímu zasycení. Tyto látky v glukózo-fruktózovém sirupu nenajdete!

Levné sladidlo: výrobci si mastí kapsy a naše zdraví úpí

Proč je v potravinářství tak oblíbený?
– je levný
– je tekutý
– má vyšší sladivost
– zajišťuje vláčnost a čerstvost pečiva

Glukózo-fruktózový sirup, zkráceně GFS, je sladká tekutina vyrobená ze škrobu, která se používá jako levné a účinné sladidlo už téměř do všech potravin. Jako první se sirup objevil v Japonsku a brzy se rozšířil do celého světa. Nejdříve se používal vysoko fruktózový kukuřičný sirup se 42 % fruktózy, po roce 1980 se začal používat ještě koncentrovanější 55 % sirup. Od roku 1974 přešly velké společnosti typu Coca-cola k používání GFS.

Škrob pro výrobu GFS může být jak kukuřičný (většinou z GMO kukuřice), tak také pšeničný (zejména u nás v ČR). Škrob se nejdříve pomocí hydrolizace rozštěpí na glukózu. Poté se pomocí enzymů část glukózy přemění na fruktózu (tzv. izomerizace). Nakonec se přefiltruje, odpaří se voda a výsledkem je hustý čirý sirup, směs glukózy a fruktózy.

Kukuřičný a pšeničný sirup ze zdravé výživy není to samé co HFCS a GFS!
BIO kukuřičné sirupy ze zdravých výživ jsou vyráběny na rozdíl od GFS z celého pomletého kukuřičného zrna přirozeným způsobem za pomoci přírodních enzymů. Filtrace probíhá výhradně mechanicky, nikoliv chemicky. Díky tomu si kukuřičný sirup zachová barvu, chuť a obsah minerálů. Na rozdíl od HFCS neobsahuje žádnou fruktózu.

GFS a nebezpečně vysoké množství fruktózy

Po fruktóze rostou špeky!
Zatímco glukóza se přemění na tuk přibližně z 5 %, u fruktózy to je až 40 %, tedy podstatně více. To je důvod, proč se GFK považují za příčinu obezity!

Na rozdíl od stolního cukru, kde je poměr glukózy a fruktózy 1:1, GFS může mít různé poměry. A právě vysoké množství fruktózy u těchto sirupů způsobuje velký problém. Fruktóza se totiž přeměňuje až z 40 % na nebezpečný útrobní břišní tuk.

Druhy GF sirupů:

 • Isoglukóza – GFS s více než 10 % fruktózy.
 • Fruktózo-glukózový sirup / vysokofruktózový (HFS) – více než 50 % fruktózy.
 • Vysokofruktózový kukuřičný sirup (HFCS) – HFS vyrobený z kukuřice (v USA z geneticky modifikované, v EU zatím ne). Buď 42 % nebo 55 % podíl fruktózy.

Zrádná fruktóza. Je horší než bílý cukr

Fruktóza se může zdát jako nevinné sladidlo. Vždyť se přeci nazývá ovocný cukr? A ovoce je zdravé! S ovocem má ale fruktóza v GFS málo společného! Zopakujme si důžitá fakta – ovoce sice fruktózu obsahuje, ale kromě ní ho příroda vybavila ještě vlákninou a enzymy podílejícími se na jejím štěpení a pomalejším vstřebávání. Proto je GFS mnohem horší než klasický cukr. Vysoké množství fruktózy v GFS sirupech může způsobovat všechny následují a mnohé další zdravotní problémy zjištěné studiemi.

Problémy způsobené fruktózou (1):

 • Inzulinová rezistence (32 studií)
 • Ztučnění jater (22 studií)
 • Obezita (13 studií)
 • Hypertenze (10 studií)
 • Zvýšená kyselina močová (9 studií)
 • Zvýšené triglyceridy (14 studií)
 • Břišní tuk (2 studie)
 • Kardiovaskulární nemoci (4 studie)
 • Jaterní stres (6 studií)
 • Rakovina pankreatu (2 studie)
 • Leptinová rezistence (2 studie)

Fruktóza je stejně návyková jako alkohol nebo kokain

Fruktóza (uměle vyrobená) a GFS se považují za mnohem horší než běžný cukr. Mimo mnoho negativních účinků na naše zdraví bylo zjištěno, že se fruktóza z GFS v těle chová podobně jako alkohol nebo drogy – způsobuje závislost (6, 7). GFS stimuluje uvolňování dopaminu stejně jako alkohol a způsobuje podobné metabolické poruchy (např. ztučnění jater) (6). Také způsobuje podobné reakce v chování vyskytující se u lidí závislých na drogách (kokain, morfium) (7). A právě to může být problémem, proč je celý svět, včetně dětíobézní.

Je téměř všude, kam se podívám… Co teď?

GFS je přidáván do mnoha potravin i tam, kde byste ho nehledali a nečekali (masné výrobky, slané pochutiny), proto je zlatým pravidlem číst etikety a vyhýbat se potravinám, které ho obsahují! GFS se nemusí ve složení označovat přesně jako glukózo-fruktózový sirup, může být použito různých synonym.

Další názvy pro GFS:

 • Glukózový sirup
 • Fruktózový sirup
 • Přírodní cukr
 • Invertní cukr
 • Kukuřičný sirup
 • Glukózo-fruktózový sirup
 • Fruktózo-glukózový sirup

Kde všude na něj můžete narazit?

Jíme jinak doporučuje

 1. Čtěte etikety všech zpracovaných potravin, které kupujete. I přes to, že potravinu kupujete pravidelně a jste si jistí, že znáte složení, zkontrolujte si ho. Výrobci často složení mění!
 2. Nejlépe se vyhýbejte všem vysoce průmyslově zpracovaným výrobkům. Kupujte nezpracované potraviny (zelenina, ovoce, obiloviny, luštěniny, semínka, ořechy, řasy) a vyrábějte si většinu věcí doma.)
 3. Vyrábějte si vlastní sladkosti a dezerty. Není to těžké, stačí se naučit jak na to.
 4. Slaďte přírodními sladidlysladem, rostlinnými sirupy (rýžový, pšeničný, kukuřičný aj.), sušeným nebo čerstvým ovocem.

⏩ BRZY ZAČÍNÁ PODZIMNÍ DETOX KURZ

Kamarádka jde do toho se mnou (Růžena)

Růžena: Ahoj mlsné hubičky ( jako já :-) )...

Kojené dceři se rapidně zlepšil ekzém

Veronbak: Následkem jídla dle JJ se mé 0,75 kojené...

Vše výtečně chutná (Alexandra)

Alexandra: Dnešní oběd a další skvělý recept - hlíva...

S vámi jsem získala pestrý, jednoduchý a lahodný jídelníček

Fpc: Jsem ráda, že jsem tyto stránky objevila těsně...

Hubnutí jde samo

Iva1: Dobrý den, pořád se bavím a pořád hubnu,...

Pneumatika začala konečně mizet (Radka)

Radka: Můj úplně první kurz na Jíme Jinak. Byl...

Pořád je tu něco zajímavého a nového, ani nestíhám sledovat!

Katka: Ahoj holky, moc děkuju za stránky, čerpám z...

Obě karantény jsem díky Jíme Jinak překonali s úsměvem (Eliška)

Eliška: Milá Evo a Romane, chtěla bych vám ze...

Díky změně stravy se mi podařilo otěhotnět (Lucka)

Lucka: Já se přidávám s díkem i za dnešní...

Díky vašim stránkách se konečně orientuji ve zdravé výživě

Hana M.: Chtěla bych vám poděkovat za úžasnou práci, kterou...

Zvažuji členství

Dobrý den, stránky jsem objevila náhodou a stále přemýšlím...

Mínus 5kg a 5cm v pase (Liana)

Liana: Ahoj Eva, u mňa je to -5 kg...

Přestala mě pálit žáha, ustaly trávicí problémy a kalhoty se oblékají snadněji

Ilona: Cítím se lépe: nepálí mě žáha, nemám žádné...

Čtvrtý týden a čtyři a půl kila dole (Hanka)

Hanka: Hezký den, mám za sebou čtvrtý týden, krásně...

Hubnu a jsem svěžejší (Klára)

Klára: Tak dneska 11. den a mám 1,2 kg...

Jste pro mě životní inspirací

Alena: moc děkuji za super stránky a za to,...
  • Milá Andreo, dovolím si vám odpovědět Eviččinou odpovědí na podobnou otázku v nedávné diskuzi na to samé téma na FB:
   Ohledně čekankového sirupu – je poslední dva tři roky velmi propagovaný díky low carb dietám a značkám s tím spojeným. Stále to ale není ideální sladidlo. Ideální sladidlo je žádné sladidlo A když už něco chceme dosladit, hledáme co nejpřírodnější verzi s co nejširší paletou živin a co nejsložitějšími cukry. Ideál je po žádném slazení tedy slad, komu vadí lepek, tak pak zbývají obilné sirupy. Popsat do důsledků čekankový sirup by bylo na článek a možná se k tomu dostanu, ale v kostce jeho zásadní nevýhodou je:
   1) průmyslové zpracování
   2) složení – často obsahuje umělá sladidla jako třeba ten nejprodávanější od 4Slim, kde se často prezentuje jako sladidlo, po kterém zhubnete. Celé složení zní: Extrakt z kořene čekanky (min. 91%), zvlhčující látka glycerol, karamel, sladidlo sukralóza. Takže pokud čekankový sirup, tak hledat čistější verzi.
   3) Hlavní výhodou je prezentovaná vláknina, ale té my na naší stravě máme dostatek a nepotřebujeme do sebe lít sirupy, abychom ji měli. Navíc inulin prochází nenatrávený žaludkem a tenkým střevem a dostává se až do tlustého, kde jej rozkládají bakterie, díky čemuž vznikají plyny a lidé po čekankovém sirupu často trpí nadýmáním nebo průjmem. Je vyloženě nevhodný pro lidi, kteří si léčí střeva (záněty střev, diverikly, disbióza, dráždivý tračník, opakující se nadýmání, zácpa nebo průjmy apod. U těch vede ke zhoršení stavu.
   Takže: osladit si s tím někdy dezert můžeme, když jsme zdraví a nic neřešíme, ale neměli bychom si to domů kupovat s tím, že toto je skvělá a zdravá náhrada cukru/medu a jiných sladidel. Pokud chceme využít zdravotní benefity čekanky, je vhodné sáhnout po jiném zpracování než tomto.

 1. Přátelé, minulý týden jsem zakoupila (bohužel bez brýlí) ve zdravé výživě
  sušený instantní rýžový nápoj od firmy topnatur.(prý prodejce zdravé výživy a superpotravin)
  Doma ,již s brýlemi, jsem dočetla to nejzajímavější složení : kokosový tuk, rýžová mouka 23%, glukozový sirup, dextróza, inulin, emulgátor E472e,stabilizator fosforečnan draselný, aroma, protispékavá látka oxid křemičitý…….
  Už jen když to píši, tak se cítím zdravější :-)). Naivně jsem se domnívala,že ve zdravé výživě budu nakupovat zdravě. nebo se mýlím?

  • Bohdazavko, to je velmi běžný omyl, nejsi první, kdo narazil. Stejně tak lidé kupují produkty s nápisem „zdravá svačina“, „pro děti“, “ s vlákninou“, „cereální“ apod., ale ve velké většině případů je to anti zdravé a nevhodné pro děti. Sušené mléko naštěstí asi nebude základ tvého jídelníčku a pokud si s ním chceš vylepšit kávu, tak tě to nezabije a příště budeš vědět, že tohle raději ne. Drž se rad v jarní očistě a klubu a postupně se naučíš vybírat to skutečně zdravé a poctivé, co ti udělá dobře. Je to přerod, probuzení, prozření. Užij si to aha momenty začátečníků 😉

 2. Dobrý den, u nás doma používáme hodně datlový sirup. Ten snad není problematický, nebo ano? Mám prý i steatózu jater a nerada bych si ještě více ubližovala. Jí ho i děti. Děkuji.

  • Olgo, není to ideální sladidlo, je to ovocný cukr, tedy fruktóza, tedy jednoduchý cukr. Já ho dávám návštěvám, když jim chci přisladit naše zdravé dezerty bez cukru a u nás doma se používá svátečně. Steatóza jater se krásně řeší naším jídelníčkem. Inspirujte se, vařte a slaďte zdravě a bude po problémech a děti budou klidnější a soustředěnější než dříve 😉

 3. Ahoj zdravím a přeji krásný den , chci se prosím optat na tento slad: https://www.naturaljihlava.cz/produkt/696/kukuricny-sirup-natural-540g
  Dnes jsem ho koupila ve zdravé výživě , je kukuřičný a zcela průhledný. Je prosím vhodný ? Nic jsem o sladech ještě nestudovala až před chvílí , u tohoto opravdu nevím. Za radu moc díky. Ahoj Jana :-)

  • Tak toto jsem zkoumala. Je průhledný a tudíž je to onen glukozo……. Skutečný kukuřičný sirup by měl být nažloutlý jako ten, který je na obrázku nahoře v textu od Countrylifu. Takže tomu od Naturalu jsem zamávala a již nikdy více.

  • Kukuřičný sirup je v pořádku. Já osobně preferuji od Sunfoodu, s tímto nemám zkušenost, ale jinak není problém, nejedná se o ten průmyslový.

   • Taky kupuji ten od Sunfoodu a právě mě zarazilo, proč ten od Naturalu je naprosto průhledný. Hledala jsem na netu a na stránkách Counrylifu v nějakém článku jsem právě našla, že si máme dát pozor konkrétně u toho kukuřičného na barvu, ta že je rozhodující a vypovídající o obsahu. Dokonce mě zarazila info i o pšeničném sirupu, ale ten nekupuju, tak jsem to vypustila.

    • Pšeničný sirup je dobrý, jednou za čas ho vezmu pro změnu chuti, je dokonce bezlepkový, ale opět od Sunfoodu.

     • Myslíš dobrý jako chuťově? Že je bezlepkový vím. No, Sunfood tam možná nebude na konci výrobního procesu přidávat fruktozu jako jsem to našla zde na straně 9 pod nadpisem Sirup pšeničný bio: https://www.countrylife.cz/data/files/casopis-dobroty14-zima-2015-16-web-253.pdf
      Právě mě to zarazilo, protože pod nadpisem, který je kousek nad tím: Kukuřičný sirup?! je zdůrazněno, že jejich kuk. sir. neobsahuje žádnou fruktozu. Nicméně je tam právě vysvětleno, v čem spočívá rozdíl v barvách kukuřičných sirupů.

       • Ano vím, četla jsem to. Když se člověk pořádně podívá, je v tam u HFCS napsáno vysoce fruktozový kukuřičný sirup. Jak jednoduché je na štítku od výrobku vynechat ta první dvě slova a ponechat pouze kukuřičný sirup, když lze předpokládat, že na kuk. sir. lidi slyší a nebudou zkoumat, který je který. Dole v článku je napsáno, že obilné sirupy jsou v pořádku, ale jak je rozeznat? Koneckonců i v tomto článku je uvedeno, že mezi další názvy pro GFS patří i kukuřičný sirup. Ukázalo se, dle mnou výše uvedeného článku a nemám důvod countrylifu nevěřit, že někteří výrobci této nejasnosti využívají. Já si velice vážím, že se countrylife přiznal, že do svého pšeničného tu fruktozu přidává. Ještě raději ovšem jsem, že jsem si všimla rozdílu v barvách kuk. sirupů a dopracovala se k infu o tom, v čem je zádrhel. Proto mne mrzí ten obrázek vedle odstavečku HFCS, vzhledm k barvě je zavádějící.
        Právě jsem si uvědomila, že až příště budu od natruralu kupovat sušenky, musím se podívat, který ten sirup v nich je, doufám, že rýžový, což ovšem nezanamená, že jiné sušenky od jiných výrobců pod označením kuk. sirup neskrývají také HFCS/GFS.

 4. Dobry den, chtela bych se zeptat zda klasický psenicny či kukuricny sirup, ktery se prodava ve zdravých vyzivach je vlastne gfs? Jelikoz ten se bezne zde v receptech dava? Znamena to tedy ze misto tohoto sirupu by byl de facto lepší klasicky cukr?

  • Sirupy a slady nelze vůbec s cukrem srovnávat. Cukr je rafinovaný. Sirupy a slady jsou dělané z celých zrn a zachovávají se živiny, viz: https://www.jimejinak.cz/dobry-slad-dobroslad/. Když už sladit, doporučujeme slad, který je složen ze složitých cukrů. Pokud někdo nemůže kvůli lepku slad, pak obilné sirupy nebo sušené ovoce. Nicméně naše těla na cukr obecně v jakékoliv podobě (i obilné sirupy, slady, ovoce) nejsou stavěná, takže bychom ho měli jíst minimálně.
   Co se týče kukuřičného sirupu. HFCS který se vyrábí z kukuřičného škrobu, je čirý, neobsahuje žádné minerály. Postup výroby je upraven tak, aby byl co nejlevnější a výsledný sirup co nejsladší (je v něm uměle zvýšen podíl fruktózy). Naopak BIO kukuřičné sirupy ze zdravých výživ jsou vyráběny z celého pomletého kukuřičného zrna přirozeným způsobem za pomoci přírodních enzymů. Filtrace probíhá výhradně mechanicky, nikoliv chemicky. Díky tomu si kukuřičný sirup zachová barvu, chuť a obsah minerálů. Na rozdíl od HFCS neobsahuje žádnou fruktózu. Takže se nemusíte bát ho v dezertech používat.

 5. Zobrazit všech 17 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekŠvestkový koláč s mákem a drobenkou (bez mouky a lepku)
Další článek„Majonéza“ z červené čočky