Domů > Magazín > Děti a strava

Mléčné řezy a tyčinky – 1 lžíce mléka a 3 kostky cukru

Mléčné řezy a tyčinky. V regálech bývají hned vedle mléka a tvarohu a tváří se jako zdravé občerstvení pro děti plné čerstvého mléka a tvarohu. “Plné živin a prospěšné k růstu dětí,” tvrdí výrobci. Čím se ale výrobci nechlubí je obsah cukru, nebezpečných tuků, zlepšovadel a zlevňovadel. Máte chuť? Máme pro vás lepší tipy na svačiny!

Pouze reklama na maskovaný cukr

Kinder Maxi King, Pingui, Mléčný řez, Paradiso, Pribináček a další… Mléčné řezy a tyčinky jsou nám v reklamách představovány jako hodnotné svačinky plné čerstvého mléka a tvarohu. S mléčnou tyčinkou si ale kupujete pouze 1 lžíci mléka a 3 i více kostek cukru. Dle dTestu spolu s těmito tyčinkami sní dítě polovinu doporučené denní dávky cukru!

Mléčné řezy přispívají k obezitě

Konzumace sladkých průmyslově zpracovaných potravin spolu s nedostatečnou pohybovou aktivitou, kterou dnes děti kvůli moderním vymoženostem mají, způsobuje u stále častější problém – dětskou obezitu. Problémem těchto tyčinek je jejich malá velikost, takže je dítě rychle sní a neuvědomí si, že něco snědlo, a také vysoká energetická hodnota s obsahem jednoduchých cukrů, která je rizikovým faktorem pro vznik obezity v pozdějším věku (1). Dětem tato svačinka dodá rychlou energii, o kterou ale stejně rychle přijdou. Jak jste si mohli přečíst v příběhu cukrové běsnění, děti po takové svačince budou protivné, nesoustředěné a roztěkané.

Obezita v číslech
– Počet obézních lidí se od roku 1975 celosvětově ztrojnásobil.
– V roce 2016 mělo nadváhu 1,9 miliardy dospělých nad 18 let, z nich 650 miliónů bylo obézních.
– 39 % osmnáctiletých mělo v roce 2016 nadváhu, 13 % bylo obézních.
– 41 miliónů dětí pod 5 let a více než 340 miliónů dětí mezi 5 a 19 lety mělo v roce 2016 nadváhu nebo trpělo obezitou.
– Obezitě lze předcházet kvalitní stravou a přiměřeným pohybem.

Třetinu mléčných řezů tvoří tuk, v 75 % ten nebezpečný

Jak jsme psali již psali dříve, cukr a tuk je kombinace, která způsobuje na průmyslově zpracovaných potravinách stejnou závislost jako kokain (a také rychlá kila nahoru). A výrobce si nepřeje nic jiného, než spokojeného vracejícího se zákazníka – tedy dítě, které opakovaně touží po tyčince.

Tuk v těchto mléčných “pamlscích” tvoří až 1/3 celého výrobku. Více než 75 % mléčných svačinek má vysoký obsah nasycených mastných kyselin, které mají negativní vliv na zdraví. Některé dle testu Vím, co jím dokonce obsahují i transmastné kyseliny (většinou bývají jako součást polev), které zvyšují hladinu „špatného“ LDL cholesterolu a přispívají ke vzniku srdečně-cévních onemocnění. Toto bychom přeci nedali sami sobě, natož svému dítěti?!

Všude samá chemie…

Kromě vysokého obsahu cukru a glukózovo-fruktózového sirupu tyčinky obsahují i látky prodlužující trvanlivost, dodávající barvu atp. Některé jsou dokonce pro děti zcela nevhodné (E120, E503).

V tyčinkách se objevují:
– E450 – Difosforečnany – způsobují nerovnováhu a zapříčiňují nedostatek vápníku.
– E503 – Uhličitan amonný – ve vyšším množství může způsobovat podráždění pokožky na rukou při práci s těstem nebo problémy související s nerovnováhou kyselého a zásaditého prostředí v těle. Smí se v EU používat všude s výjimkou dětské výživy.
– E202 – Sorban draselný – získává se z ropných derivátů, může způsobit podráždění kůže či očí, alergické reakce, astma, poruchy chování.
– E120 – Košenila – naprosto nevhodné pro děti, způsobuje rakovinu, příčina dětské hyperaktivity. Může způsobit anafylaxi, astma, kopřivku, sennou rýmu.
E339 – Fosforečnany sodné – způsobují nedostatek vápníku v těle. V bezvodé formě mohou dráždit pokožku.

Ideální svačinka? V klasickém obchodě ji nenajdete!

Garantka projektu Vím, co jím a piju MUDr. Václava Kunová potvrdila to, co my víme už dávno. Mléčné řezy ani tyčinky ideální svačinkou pro děti rozhodně nejsou. Některé z nich lze považovat za naprosto nevhodné pro děti(1). Obecně jde o sladké a tučné dezerty, které dodají tělu rychlou energii, a po chvíli přijde opět hlad. Bohužel v běžném obchodě ideální zdravou svačinku téměř neseženete. 99 % dětských svačinek obsahuje přidaný cukr a jsou ošetřeny aditivy, aby vydržely, chutnaly a dětem se líbily i na pohled.

Tip od Jíme Jinak: vyrobte dětem rychlou a výživnou svačinku doma

Inspirujte se našimi oblíbenými svačinkami:

Nedělejme si z dětí malé závisláky

Eva Cikrytová z Jíme Jinak k tomu dodává: “Vždycky je mi líto dětí, které jsou takto pravidelně stravovány, aniž by si jejich rodiče uvědomili, co vlastně způsobují. Věří reklamě, věří nápisům “dětské”, “pro děti” apod. A když mají za čas dítko s nadváhou nebo se zdravotními potížemi a začnou se více zajímat o potraviny a jejich složení, jsou v šoku a v pasti. Sice pochopili, že tohle není strava pro dítě, ale nejde mu to vzít. Dítě už je naučené na oblíbený produkt a je závislé na cukru. Rodiče pak oscilují mezi zákazy a povolováním sladkostí, místo aby změnili přístup k jídlu a dítěti nabídli náhradní sladkost nebo zdravou svačinu. Jistě že je to potom chvíli boj, protože pochoutky bez jednoduchých cukrů nejsou na první kousnutí tak sladké a chybí i reakce v mozku jako u běžných sladkostí. Ale když rodina funguje, je v ní dostatek lásky, trpělivosti a tolerance, tak to společné zvládnou překonat. Takových příběhů máme plný web a z kurzů a seminářů známe mnoho rodin, které si tímto úspěšně prošly. Osobně jsem byla přítomna přeučování několika pětiletých dětí. Převést je na zdravé jídlo a zdravé sladkosti trvá 5 dnů. Všem, kteří mají děti vřele doporučuji, aby z dětí nedělali nechtěně malé závisláky už od samého počátku. Naučte děti zdravým stravovacím návykům už od miminka. Nekupujte jim nezdravé potraviny, naučte je, že svačina se dělá doma. Dejte jim dobrý základ a můžete doufat, že jim tyhle přeslazené pochutiny ani nebudou chutnat, až přijde čas je vyzkoušet. Nám se to rozhodně vyplatilo.”

Jak to vidíte vy?

Kupujete dětem mléčné řezy a tyčinky? Co mají vaše děti nejraději za svačinky? Napište nám do komentářů.

 

 

Zdroj ilustračního obrázku chlapce: health24.com

 

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

Ale co dělat, když si děti berou podobné zázraky “tajně” od spolužáků?

Mě to nikdy moc nechutnalo. Syn nemůže mléčné výrobky, tak nám to naštěstí nikdo nevozí. Rodina už ví, že mají raději dovézt ovoce :)

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

55
8

Máte pár kilo navíc? Tipy, jak se jich zbavit a začít zdravěji

Na nic nečekejte! Vyzkoušejte těchto 14 snadných tipů, jak zatočit s kily, únavou a zdravotními neduhy.
6

Třešňové hody: 8 nejoblíbenějších dezertů z třešní

Jóóó třešně zrály, zrovna třešně zrály, sladký třešně zrály … A co s nimi? Přeci šup do zdravého koláče! Zkuste některý z těchto našich TOP třešňovýc...