Okurková, levandulová, jahodová... Nabízí je už skoro každá restaurace a hospoda. "Domácím" limonádám jsme zcela propadli. Představujete si zdravý, podnikem vyrobený produkt, který je bez chemie a vyroben z kvalitních surovin? Tento oblíbený svěží nápoj ale bohužel skrývá mnohé nástrahy. Jaké? Přečtěte si v článku.

Snaha žít zdravě mění trh s nealko nápoji

Dle Svazu výrobců nealkoholických nápojů v souvislosti se zdravým životním stylem a snahou žít zdravěji kupujeme raději nápoje se snížením energetickým obsahem. V kurzu jsou zejména domácí limonády, které nabízí už téměř každá restaurace a hospoda. Více než třetina Čechů dává domácím limonádám přednost právě proto, že je považuje za čerstvé a zdravé. S větší popularitou přírodních šťáv se dokonce Češi začínají odvracet od sladkých sycených limonád.

Každý Čech v roce 2017 vypil 215 l limonády za rok
Spotřeba nealkoholických nápojů u nás roste. Za rok 2017 dominují zejména 
limonády (57 %), následuje balená voda (téměř 1/4). Sirupy loni tvořily 15 % prodejů a džusy 5 % (1).

Z domácích limonád se stal marketingový tah

Jenže nabízené domácí limonády – mátové, jahodové či levandulové, mívají zcela rozdílný původ i složení. Trend je jasný. Z domácí limonády se stal marketingový tahák, který každý využívá po svém. Restaurace dobře vědí, proč je nabízejí. Často si na ně totiž dávají marži až 400 %.

Přeslazený a předražený podfuk

Představujete si pod pojmem domácí limonáda produkt, který si podnik sám vyrobí, je bez chemie a připraven z kvalitních a čerstvých surovin? Za domácí limonády ale restaurace a hospody mohou označit i limonády z kupovaných sirupů, naředěné vodou nebo sodovkou s plátkem okurky nebo ovoce.

Mnoho restaurací sahá právě po předem nakoupených sirupech z velkoobchodů, které se zdravým životním stylem nemají nic společného. Hojně se u těchto limonád využívá například okurkový Monin, který obsahuje cukr, vodu, aroma, kyselinu citronovou a barvivo E133, které se vyrábí z uhelného dehtu. Broskvový, jahodový i hojně užívaný melounový sirup obsahují zase obsahuje éčka, která mohou vyvolat hyperaktivitu u dětí (E102, E129). Sirupy také obsahují konzervanty jako například sorban draselný (2). Cukrový sirup jako základ objevilo testování Lidových novin u všech „domácích“ limonád.

Složení pod dohledem?

Problém je právě v tom, že domácí limonády nemají žádnou etiketu, kde bychom si mohli složení zkontrolovat. Stát proto od 1. července zpřísnil vyhlášku o označování potravin. Že se jedná skutečně o domácí, přírodní či pravý nápoj bez polotovarů by měla být schopná restaurace prokázat. Ale jak bude to v praxi fungovat? Jak se to bude ověřovat?

Raději si vyrobte limonádu doma…

okurková limonáda
mátová limonáda
meduňková limonáda
melounový drink
jahodový drink

Výroba domácí zdravé limonády je hračka. Zkuste některou z námi uvedených, nalijte do sklenice a vezměte s sebou na výlet! Budete vědět, co jste si do ní dali a navíc ušetříte jak peníze, tak své zdraví…

Vyrábíte si své limonády, nebo kupujete?

Máte nějaké osvědčené recepty na domácí limonády nebo tipy na restaurace, kde jsou zdravé limonády z čerstvých surovin, bez polotovarů a cukru? Podělte se s námi o ně v komentářích.

 

Nejlepší polévka. Kluci vylízali i hrnec a vaříme ji i dnes

Michaela: Prý nejlepší polévka světa a to došel zázvor....

Počáteční panika odpadla a já vařím ráda, stále a s chutí (Cačenka)

Cačenka: Ahoj všem, Jíme Jinak miluju, počáteční panika odpadla...

To, co děláte, mě obohacuje, inspiruje a učí

Pavla: děkuji Vám za Vaši lásku k jídlu, díky níž...

Jak mi to jde? Parádně. (Radka)

Radka: Jak mi to jde s kurzem Vánoce jinak?...

Přítel mi řekl, že by tak chtěl jíst už pořád

Lucie: Ráda bych napsala takové shrnutí mého kurzu. Především...

Letos úspěch na entou

Neli: Stromeček čeká v kýbli s vodou na balkoně,...

Vaše vedení je úžasné – kila jdou dolů a nemám chuť na sladké

Marie: děkuji za další přísun informací. Už podle vás...

Kamarátka neverila, ako som sa zmenila (Marta)

Marta: Pomaly sa mi končí vstup "do plavek". A pokračujem...

Recepty v kurzu jsou perfektně připravené

Dudkoa: Jste super, zatím mám za sebou 10. den...

Zachránili jste mi zdraví

Veronika: Adventní půst nevyšel aneb jak se to nemá...

Jeden z nejsilnějších zážitků…

Kateřina: Milá Evi, také jsem chtěla poděkovat za celý kurz....

S každým jídlem si říkám: „Tohle je TOP“

Eva: S každým dalším jídlem si říkám "tak tohle je...

Poděkování

Dobrý den, chtěla jsem moc poděkovat za tyto inspirující...

Jíme jinak mi dává smysl

Palmate: Děkuji za váš kurz. Studuji čínskou medicínu a...

Už po týdnu se cítím lépe a dokonce jsem zvládla i půst

Slunivok: Já jsem se radostně pustila do jarní očisty....

Děkuji za vaše recepty, mám 7 kg dole (72 let)

Zdeňka H.: Paní Evo. Bude mi 72 let, ráda...
 1. Malina! Malina… MALINAAAA!!!!! Jedině malinová limonádička =) Objevila jsem ji právě u nás v restauraci, kde jsem si na ní velice rychle vypěstovala závislost, protože je prostě DOKONALÁ! A naprosto jednoduchá: vezmu libovolné množství malin (věřte mi: nikdy jich není dost :-P ), prosladím dle chuti a rozmixuju na kašičku (chcete-li, nechte pár jen rozšťouchaných či vcelku „pro efekt“). Báječný je to taky s meduňkou (pokud máte takovou tu lehce citronovou, je to nejvíc!), dala by se přidat určitě i máta, plánuju to zkusit ozvláštnit limetkou, až se mi doma objeví… Míchám si to vodou podle chuti – když potřebuju osvěžit, probrat nebo si jen pošmáknout, naředím si to málo, a pokud chci něco jen tak na popíjení, dám tam vody víc. A nejlepší je, že to zvládne krásně oddělit semínka – jako Crohnař se jim snažím vyhýbat… Takhle piju brčkem vždycky jenom ten prostředek, vodou to proliju třeba třikrát a nakonec zbydou jen ty semínka =) Ale každou várku pořádně promíchejte!!!
  Jo, a takovej plusbonus nazávěr: Když použijete mražený maliny (z pytlíku za 45 vyjdou tak 2 litry pití v dostatečné koncentraci plus cca litr „malinové vody“, ikdyž top jsou určitě z vlastní zahrádky… pokud je, jako já, nesbíráte stylem „keřík-ruka-pusa“ =) ale v Bille jsem objevila mražený český a taky celkem sladký, zato Nowaco byly dost slabota) a rozmixujete je hned, kromě sirupu do zásoby, kterej v lednici hezky pomalu povolí, máte na chuť i porcičku naprosto dokonalýho sorbetu <3

  • Já už se lekla, že to bude propagace na klasickou malinovku, co vidím úplně všude 😂😂😂 Tohle zní super, pokud tedy to proslazení není cukrem 😃😃 Jinak můj stál je taky keřík-ruka-pusa, takže nám zatím na limonádu nezbývá, protože jsou ty pořád 4 připravené pusy 😋

   • =) Tak v původní receptůře samozřejmě byla tuna cukru ;) ale já ho vyměnila za rýžovej sirup a je to snad ještě větší pecka =) Mimochodem mooooc děkuju za jeho objevení!!! Měla jsem strach, že to bude mít nějakou pachuť… ale hned zestartu do mě zahučely snad tři lžíce a já byla v sedmým nebi ;) Děsně mi to připomíná chuť takových těch velkých pouťových cukrových lízátkových dudlíků na špejli, co jsem mlsala jako malá =) Ještě se „prokousat“ ke sladu, a budu úplně nejvíc spoko B-) Děkuju za Vaši úžasnou bohulibou činnost, týme! :-*

    • Dudlíky na špejli mi připomíná kukuřičný slad, ale tohle bude ještě tohle zní taky dobře 😃👍

 2. Zobrazit 4 komentáře

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekHoubová polévka
Další článekFazole černé oko na houbách