Máte pár kilo navíc? Tipy, jak se jich zbavit a začít zdravěji

1Zaměřte se na nezpracované potraviny

Snažte se nekonzumovat téměř žádné průmyslově zpracované potraviny (fast foody, hotová jídla, veškeré polotovary, sušenky, dezerty a sladkosti, bílé pečivo atp.) a zaměřte se místo nich na přírodní a celistvé nezpracované potraviny – celozrnné obiloviny, luštěniny, zeleninu, bylinky, ovoce, semínka, oříšky a řasy. Většinu polotovarů si můžete vyrobit snadno doma. Vyhnete se přidaným cukrům a „éčkům“.

2Mlsejte zdravě

Cukr nás okrádá o minerály, způsobuje závislost, obezitu, akné, hyperaktivitu a následné deprese, kazí zuby a poškozuje játra (už jste četli 10 důvodů, proč se vyhnout cukru?). A to není jen cukr, podobně působí i ostatní sladidla, která se tváří jako zdravá (glukózo-fruktózový sirup, HFCS, fruktóza, agáve aj.). Sledujte etikety výrobků, které kupuje. Většina zboží ze supermarketu je plná cukru. Nezdravé kupované sladkosti nahraďte těmi zdravějšími (většinu z nich si sami můžete jednoduše vyrobit a pokud tápete, my vás přípravu zdravých a chutných sladkostí naučíme). Cukr nahraďte přírodními sladidly jako jsou obilné sirupy, sušené ovoce nebo slad.

3Zatočte s únavou!

Cítíte se vyčerpaní, i když jste dobře spali? Máte málo energie na sebe a svou rodinu? To se pak těžko zavádějí změny v životosprávě, o nějakém tom pohybu ani nemluvě. Viník únavy je na vašem talíři. Nevěříte? Přečtěte si článek 3 důvody, proč za vaši únavu může jídlo. Když změníte jídelníček, zmizí i únava. Prověřeno na vlastní těla i těla našich čtenářů. Alfou a omegou jsou tyto změny: Vyřaďte rafinované, průmyslově zpracované potraviny, eliminujte živočišné a tučné potraviny, snižte bílé pečivo a moučníky, z jídelníčku vyškrtněte mléko a mléčné výrobky a vyhněte se cukru a nezdravým sladkostem.

4Zhubněte na svou ideální váhu bez drastických diet

Diety nefungují. Způsobují jen jo-jo efekt a kolotoč stresu, výčitek, neustálého vážení, měření, odepírání si, selhání. Změňte životní styl a tyto věci už nemusíte řešit. Není třeba vážit jídlo, můžete se najíst dosyta. Zhubnete na svou ideální váhu, kterou si budete stabilně držet. Jak na to? Je to jednoduché. Jezte celistvé přirozené potraviny a naučte se z nich vařit, třeba podle našich receptů. A pokud nevíte, jak na to a chcete pomoci, přihlaste se do některého z našich online kurzů, kde z vás uděláme profíka ve zdravém vaření.

5Bílou mouku nahraďte za celozrnnou

Výrobky z bílé mouky kvůli svému způsobu zpracování a vymletí neobsahují žádné živiny, jsou to jen tzv. „prázdné“ kalorie. Tělu nic nedávají, jen způsobují ukládání tuků v problematických partiích a zalepování střeva (lepek je od slova lepit). Dnes na trhu existuje velké množství různých druhů mouk. Pokud se v nich nevyznáte, mrkněte na našeho průvodce moukami, díky kterému zjistíte, kterou mouku v kuchyni na co použít. Místo bílého pečiva, knedlíků, těstovin, sušenek aj. zařaďte celozrnné pečivo a těstoviny, udělejte si vlastní knedlíky z celého zrna a celozrnné sušenky.

6Eliminujte mléko a mléčné výrobky

Nahraďte je rostlinnými alternativami. Rostlinná mléka si můžete vyrobit jednoduše doma z mandlí, máku, lískových oříšků, kokosu, podobně lze vyrobit i domácí mandlovou nebo ovesnou smetanu, rostlinné jogurty i sýry. Říkáte si, proč ne zrovna živočišné mléko? Pár pádných důvodů:

 • Mléko zahleňuje.
 • Při trávení překyseluje náš organismus.
 • Tím nás okrádá o minerály.
 • 80% všech nemocí se dává do souvislosti s konzumací mléka.
 • Nejsme mláďátka závislá na kojení.
 • Potřebujeme stravu odpovídající našemu věku a fyzickým potřebám.

7Omezte živočišné produkty

Lidské trávení je schopné zpracovat maso. Ale ne v takovém množství a v takové formě, v jaké se dnes běžně konzumuje. Naše střeva jsou příliš dlouhá a maso se v nich rozkládá příliš dlouho. Do krve se tak dostávají látky, které měly tělo opustit. Tomu se říká intoxikace. Proto jsme po jídle s masem unavení a bez nálady. Nadbytek živočišných výrobků je spojen s mnoha zdravotními potížemi. Počínaje kardiovaskulárními onemocněními, přes problémy s trávením, až po psychické nemoci.

8Pryč s kávou!

Jste kávomil? Vyzkoušejte si zbavit se své závislosti – týden bez kávy. Po vysazení kávy něco zhubnete, budete mít hlubší a kvalitnější spánek, ráno se budete probouzet plní energie, zklidníte se a budete se cítit méně vystresovaní a úzkostní. Toto vše a ještě mnohem víc způsobuje závislost na kofeinu. Kofein totiž prokazatelně stahuje mozkové cévy a způsobuje nervozitu, podrážděnost, červené tváře, třes rukou a cukání svalstva, hyperaktivitu či poruchy spánku. U žen může tato dávka denně představovat i vyšší riziko inkontinence. Zkuste místo toho zařadit obilné kávy a jejich alternativy (Caro, Melta). Pokud máte rádi kávu s mlékem, přidejte si do ní mléko rostlinné (mandlové, kokosové aj.).

9Vyřaďte slazené nápoje

Sladké limonády, coca coly, fanty, bublinkové slazené vody, slazené ledové čaje. Tyto všechny nápoje prokazatelně způsobují závislost, podílí se na vzniku rakoviny, způsobují u dětí hyperaktivitu (ADHD), ničí zuby, způsobují předčasnou pubertu a stárnutí, osteoporózu, demenci, neplodnost, srdeční choroby a mnohé další, které si můžete přečíst v článku 6 důvodů, proč přestat pít slazené nápojeNahraďte je obyčejnou vodou. Pokud to pro vás ze začátku bude těžké, můžete si do ní přidávat citrón, mátu nebo na oslazená třeba slad, obilný sirup či ovocenku (jablečný koncentrát).

10Odpočívejte a meditujte

Pracujte na tom, abyste měli svůj stres pod kontrolou. K tomu vám může pomoci věnovat se činnostem, které máte rádi, jít na vzduch, do sauny, do wellness, na jógu nebo meditovat.

11Hýbejte se

Nezapomeňte na pohyb. Choďte pěšky, místo výtahu používejte schody, pravidelně se protahujte, najděte si sport, který vás bude bavit a pravidelně se mu věnujte (může se jednat i o procházky přírodou, jóga, běh aj.).

12Žvýkejte každé sousto

Pokud konzumujete jídlo, vyhněte se dívání se na televizi, do mobilu, čtení atp. Věnujte jídlu plnou pozornost a snažte se každé sousto důkladně rozžvýkat. Díky tomu budete dříve sytí a nebudete potřebovat tu tzv. sladkou „tečku“ po jídle.

13Přidejte do stravy lněné semínko

Lněné semínko je plné zdravé vlákniny, omega 3 mastných kyselin a dalších živin a výborně čistí trávicí trakt, především tlusté střevo, od všech těch letitých nánosů z konzumace lepku a mléčných produktů. Můžete ho zařadit buď v podobě lněného čaje nebo rozemletého lněného semínka do jídel, kaší, pečiva aj. Budete se cítit lehce a zaznamenáte to také na vaší váze.

14Dejte volno trávicí soustavě

Dejte vašim střevům trošku volnější den. Zkuste celý den (dva, tři) konzumovat jen uvařenou celozrnnou rýži s blanšírovanou, napařovanou nebo na vodě udušenou zeleninou. Vynechejte luštěniny, oleje, ořechy i semínka. Budete se cítit jako znovuzrození a vaše trávicí soustava vám poděkuje. Anebo, pokud si troufáte, zkuste rovnou i půst pouze o vodě. Ten je vhodný pro zkušenější strávníky, nezvládnou ho lidé s hypoglykemií, není vhodný pro děti, těhotné a kojící.

Nechcete na to být samy a chcete podporu?

Přidejte se do programu Jarní očista k desítkám dalších žen, které jsou na tom stejně jako vy a hubněte společně s ověřeným jídelníčkem splňující pravidla výše.

Chci se přidat a konečně zhubnout

 

 

⏩ BRZY ZAČÍNÁ PODZIMNÍ DETOX KURZ

Závislost na sladkém je pryč a s ní i 8 kg váhy (Stanislava)
Stanislava: Evi, chcem sa ti podakovať za kurz Hubneme...
Konečně jsem začala chutně vařit
Julajka: Chtěla jsem Vám poděkovat za úžasný kurz, pečlivě...
S manželem jsme dohromady zhubli 15 kg!
Zdeňka B.: Kurz i přes zdravotní obtíže, které mě...
Díky JJ mi snížili léky na revmatoidní artritidu
Eva: Ještě jednou děkuji za Jíme jinak, děláte to...
Jsem vděčná za tuto stravu
Iva: Tento druh stravy mě přináší velký kus klidu,...
„Rada“nebo spíš“povzbuzení „?
Dobrý den!Včera jsem k vám zavítala poprvé a jsem...
To, co děláte, mě obohacuje, inspiruje a učí
Pavla: děkuji Vám za Vaši lásku k jídlu, díky níž...
JJ mi změnila pohled na jídlo a dodalo sebevědomí si dělat věci po svém
Venisy: Skupina Jíme Jinak mi před šesti lety změnila...
I po 3 letech na vege stravě mě JJ posunulo mnohem dál
Pavlivlmaeorua: Již jsem prošla kurzem jarní očista, naprosto mě...
Léky na alergii a bolesti zad už nepotřebuji a jsem o 7 kg lehčí (Monika)
Monika: Ďakujem veľmi pekne za kurz Hubneme do plavek....
Z maroda jsem zase činorodá!
Jarka: Ahoj Evi a Heli a všichni klubáci ♥...
byla jsem darovat krev a výsledky vynikající (Veve)
Veve: Ahoj,  byla jsem darovat krev a výsledky vynikající...
Mám víc energie, dole už 4,5 kg (Petra)
Petra: Dnes je můj 9. den a já se...
I v 67 letech lze jíst zdravě!
Zachoptik: Dobrý den, 14 dní je za mnou. Je...
I večer jsem plná energie. To už jsem dlouho nezažila!
Petra: Chci moc poděkovat za super kurz. Už je...
Nejraději bych vyzkoušela všechny recepty najednou (Petra)
Petra: Zdravím, jsem v klubu asi měsíc, mám čtyři...
 1. Dobrý den.
  Všechno,co doporučujete ohledně hubnutí ,dělám. S víjimkou 30 ml espressa po obědě. Od února jsem přestala jíst maso,zhruba před dvouma měsíci veškeré mléčné vyrobky a začala jsem se stravovat podle JJ. Jenže váha stála na místě. Myslela jsem,že něco dělám špatně,tak jsem se přihlásila ke klubu JJ,vytáhla jídelníčky a přibrala jsem asi 2 kg. Někde dělám chybu,ale nevím kde. Pomůžete mi,prosím? Děkuji
  Marie

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekTatranky jinak
Další článekVýhodné balíčky potravin si objednejte včas