Zaměřte se na nezpracované potraviny
Snažte se nekonzumovat téměř žádné průmyslově zpracované potraviny (fast foody, hotová jídla, veškeré polotovary, sušenky, dezerty a sladkosti, bílé pečivo atp.) a zaměřte se místo nich na přírodní a celistvé nezpracované potraviny – celozrnné obiloviny, luštěniny, zeleninu, bylinky, ovoce, semínka, oříšky a řasy. Většinu polotovarů si můžete vyrobit snadno doma. Vyhnete se přidaným cukrům a “éčkům”.
Mlsejte zdravě
Cukr nás okrádá o minerály, způsobuje závislost, obezitu, akné, hyperaktivitu a následné deprese, kazí zuby a poškozuje játra (už jste četli 10 důvodů, proč se vyhnout cukru?). A to není jen cukr, podobně působí i ostatní sladidla, která se tváří jako zdravá (glukózo-fruktózový sirup, HFCS, fruktóza, agáve aj.). Sledujte etikety výrobků, které kupuje. Většina zboží ze supermarketu je plná cukru. Nezdravé kupované sladkosti nahraďte těmi zdravějšími (většinu z nich si sami můžete jednoduše vyrobit a pokud tápete, my vás přípravu zdravých a chutných sladkostí naučíme). Cukr nahraďte přírodními sladidly jako jsou obilné sirupy, sušené ovoce nebo slad.
Imunita + Jídelníček + Antistres
Tři nabité dny pro vitální podzim!
Rezervovat místo zdarma
Zatočte s únavou!
Cítíte se vyčerpaní, i když jste dobře spali? Máte málo energie na sebe a svou rodinu? To se pak těžko zavádějí změny v životosprávě, o nějakém tom pohybu ani nemluvě. Viník únavy je na vašem talíři. Nevěříte? Přečtěte si článek 3 důvody, proč za vaši únavu může jídlo. Když změníte jídelníček, zmizí i únava. Prověřeno na vlastní těla i těla našich čtenářů. Alfou a omegou jsou tyto změny: Vyřaďte rafinované, průmyslově zpracované potraviny, eliminujte živočišné a tučné potraviny, snižte bílé pečivo a moučníky, z jídelníčku vyškrtněte mléko a mléčné výrobky a vyhněte se cukru a nezdravým sladkostem.
Zhubněte na svou ideální váhu bez drastických diet
Diety nefungují. Způsobují jen jo-jo efekt a kolotoč stresu, výčitek, neustálého vážení, měření, odepírání si, selhání. Změňte životní styl a tyto věci už nemusíte řešit. Není třeba vážit jídlo, můžete se najíst dosyta. Zhubnete na svou ideální váhu, kterou si budete stabilně držet. Jak na to? Je to jednoduché. Jezte celistvé přirozené potraviny a naučte se z nich vařit, třeba podle našich receptů. A pokud nevíte, jak na to a chcete pomoci, přihlaste se do některého z našich online kurzů, kde z vás uděláme profíka ve zdravém vaření.
Bílou mouku nahraďte za celozrnnou
Výrobky z bílé mouky kvůli svému způsobu zpracování a vymletí neobsahují žádné živiny, jsou to jen tzv. “prázdné” kalorie. Tělu nic nedávají, jen způsobují ukládání tuků v problematických partiích a zalepování střeva (lepek je od slova lepit). Dnes na trhu existuje velké množství různých druhů mouk. Pokud se v nich nevyznáte, mrkněte na našeho průvodce moukami, díky kterému zjistíte, kterou mouku v kuchyni na co použít. Místo bílého pečiva, knedlíků, těstovin, sušenek aj. zařaďte celozrnné pečivo a těstoviny, udělejte si vlastní knedlíky z celého zrna a celozrnné sušenky.
Eliminujte mléko a mléčné výrobky
Nahraďte je rostlinnými alternativami. Rostlinná mléka si můžete vyrobit jednoduše doma z mandlí, máku, lískových oříšků, kokosu, podobně lze vyrobit i domácí mandlovou nebo ovesnou smetanu, rostlinné jogurty i sýry. Říkáte si, proč ne zrovna živočišné mléko? Pár pádných důvodů:
- Mléko zahleňuje.
- Při trávení překyseluje náš organismus.
- Tím nás okrádá o minerály.
- 80% všech nemocí se dává do souvislosti s konzumací mléka.
- Nejsme mláďátka závislá na kojení.
- Potřebujeme stravu odpovídající našemu věku a fyzickým potřebám.
Omezte živočišné produkty
Lidské trávení je schopné zpracovat maso. Ale ne v takovém množství a v takové formě, v jaké se dnes běžně konzumuje. Naše střeva jsou příliš dlouhá a maso se v nich rozkládá příliš dlouho. Do krve se tak dostávají látky, které měly tělo opustit. Tomu se říká intoxikace. Proto jsme po jídle s masem unavení a bez nálady. Nadbytek živočišných výrobků je spojen s mnoha zdravotními potížemi. Počínaje kardiovaskulárními onemocněními, přes problémy s trávením, až po psychické nemoci.
Pryč s kávou!
Jste kávomil? Vyzkoušejte si zbavit se své závislosti – týden bez kávy. Po vysazení kávy něco zhubnete, budete mít hlubší a kvalitnější spánek, ráno se budete probouzet plní energie, zklidníte se a budete se cítit méně vystresovaní a úzkostní. Toto vše a ještě mnohem víc způsobuje závislost na kofeinu. Kofein totiž prokazatelně stahuje mozkové cévy a způsobuje nervozitu, podrážděnost, červené tváře, třes rukou a cukání svalstva, hyperaktivitu či poruchy spánku. U žen může tato dávka denně představovat i vyšší riziko inkontinence. Zkuste místo toho zařadit obilné kávy a jejich alternativy (Caro, Melta). Pokud máte rádi kávu s mlékem, přidejte si do ní mléko rostlinné (mandlové, kokosové aj.).
Vyřaďte slazené nápoje
Sladké limonády, coca coly, fanty, bublinkové slazené vody, slazené ledové čaje. Tyto všechny nápoje prokazatelně způsobují závislost, podílí se na vzniku rakoviny, způsobují u dětí hyperaktivitu (ADHD), ničí zuby, způsobují předčasnou pubertu a stárnutí, osteoporózu, demenci, neplodnost, srdeční choroby a mnohé další, které si můžete přečíst v článku 6 důvodů, proč přestat pít slazené nápoje. Nahraďte je obyčejnou vodou. Pokud to pro vás ze začátku bude těžké, můžete si do ní přidávat citrón, mátu nebo na oslazená třeba slad, obilný sirup či ovocenku (jablečný koncentrát).
Odpočívejte a meditujte
Pracujte na tom, abyste měli svůj stres pod kontrolou. K tomu vám může pomoci věnovat se činnostem, které máte rádi, jít na vzduch, do sauny, do wellness, na jógu nebo meditovat.
Hýbejte se
Nezapomeňte na pohyb. Choďte pěšky, místo výtahu používejte schody, pravidelně se protahujte, najděte si sport, který vás bude bavit a pravidelně se mu věnujte (může se jednat i o procházky přírodou, jóga, běh aj.).
Žvýkejte každé sousto
Pokud konzumujete jídlo, vyhněte se dívání se na televizi, do mobilu, čtení atp. Věnujte jídlu plnou pozornost a snažte se každé sousto důkladně rozžvýkat. Díky tomu budete dříve sytí a nebudete potřebovat tu tzv. sladkou “tečku” po jídle.
Přidejte do stravy lněné semínko
Lněné semínko je plné zdravé vlákniny, omega 3 mastných kyselin a dalších živin a výborně čistí trávicí trakt, především tlusté střevo, od všech těch letitých nánosů z konzumace lepku a mléčných produktů. Můžete ho zařadit buď v podobě lněného čaje nebo rozemletého lněného semínka do jídel, kaší, pečiva aj. Budete se cítit lehce a zaznamenáte to také na vaší váze.
Dejte volno trávicí soustavě
Dejte vašim střevům trošku volnější den. Zkuste celý den (dva, tři) konzumovat jen uvařenou celozrnnou rýži s blanšírovanou, napařovanou nebo na vodě udušenou zeleninou. Vynechejte luštěniny, oleje, ořechy i semínka. Budete se cítit jako znovuzrození a vaše trávicí soustava vám poděkuje. Anebo, pokud si troufáte, zkuste rovnou i půst pouze o vodě. Ten je vhodný pro zkušenější strávníky, nezvládnou ho lidé s hypoglykemií, není vhodný pro děti, těhotné a kojící.
Nechcete na to být samy a chcete podporu?
Přidejte se do programu Jarní očista k desítkám dalších žen, které jsou na tom stejně jako vy a hubněte společně s ověřeným jídelníčkem splňující pravidla výše.
Chci se přidat a konečně zhubnout
PS: Cítíte se pořád unavená a bez energie?
Vstáváte ráno s pocitem, že byste nejraději zůstala v posteli? Co si dobít baterky a postarat konečně i o sebe? Je čas na podzimní detox. Mrkněte jak opět získat energii.
Komentáře
Já jsem od 2.1.24 bez masa , mléka a cukru. Dnes už i jeden týden bez kafe . Váha – 3kg , pas -5 cm ,boky a stehna – 3 cm. To nejím jen 3x deně to mi prostě nestačí. Mám 4 až 5 menších porçí zdravého jídla deně. Moc děkuji za skvělé rady a recepty.
Nemůžu se dočkat jarní očisty , doufám že se díky ní zdokonalím .
Děkuji za krásné články a inspiraci 😊👍