Domů > Magazín > Hubnutí

Máte pár kilo navíc? Tipy, jak se jich zbavit a začít zdravěji

Zaměřte se na nezpracované potraviny

Snažte se nekonzumovat téměř žádné průmyslově zpracované potraviny (fast foody, hotová jídla, veškeré polotovary, sušenky, dezerty a sladkosti, bílé pečivo atp.) a zaměřte se místo nich na přírodní a celistvé nezpracované potraviny – celozrnné obiloviny, luštěniny, zeleninu, bylinky, ovoce, semínka, oříšky a řasy. Většinu polotovarů si můžete vyrobit snadno doma. Vyhnete se přidaným cukrům a “éčkům”.

Mlsejte zdravě

Cukr nás okrádá o minerály, způsobuje závislost, obezitu, akné, hyperaktivitu a následné deprese, kazí zuby a poškozuje játra (už jste četli 10 důvodů, proč se vyhnout cukru?). A to není jen cukr, podobně působí i ostatní sladidla, která se tváří jako zdravá (glukózo-fruktózový sirup, HFCS, fruktóza, agáve aj.). Sledujte etikety výrobků, které kupuje. Většina zboží ze supermarketu je plná cukru. Nezdravé kupované sladkosti nahraďte těmi zdravějšími (většinu z nich si sami můžete jednoduše vyrobit a pokud tápete, my vás přípravu zdravých a chutných sladkostí naučíme). Cukr nahraďte přírodními sladidly jako jsou obilné sirupy, sušené ovoce nebo slad.

Zatočte s únavou!

Cítíte se vyčerpaní, i když jste dobře spali? Máte málo energie na sebe a svou rodinu? To se pak těžko zavádějí změny v životosprávě, o nějakém tom pohybu ani nemluvě. Viník únavy je na vašem talíři. Nevěříte? Přečtěte si článek 3 důvody, proč za vaši únavu může jídlo. Když změníte jídelníček, zmizí i únava. Prověřeno na vlastní těla i těla našich čtenářů. Alfou a omegou jsou tyto změny: Vyřaďte rafinované, průmyslově zpracované potraviny, eliminujte živočišné a tučné potraviny, snižte bílé pečivo a moučníky, z jídelníčku vyškrtněte mléko a mléčné výrobky a vyhněte se cukru a nezdravým sladkostem.

Zhubněte na svou ideální váhu bez drastických diet

Diety nefungují. Způsobují jen jo-jo efekt a kolotoč stresu, výčitek, neustálého vážení, měření, odepírání si, selhání. Změňte životní styl a tyto věci už nemusíte řešit. Není třeba vážit jídlo, můžete se najíst dosyta. Zhubnete na svou ideální váhu, kterou si budete stabilně držet. Jak na to? Je to jednoduché. Jezte celistvé přirozené potraviny a naučte se z nich vařit, třeba podle našich receptů. A pokud nevíte, jak na to a chcete pomoci, přihlaste se do některého z našich online kurzů, kde z vás uděláme profíka ve zdravém vaření.

Bílou mouku nahraďte za celozrnnou

Výrobky z bílé mouky kvůli svému způsobu zpracování a vymletí neobsahují žádné živiny, jsou to jen tzv. “prázdné” kalorie. Tělu nic nedávají, jen způsobují ukládání tuků v problematických partiích a zalepování střeva (lepek je od slova lepit). Dnes na trhu existuje velké množství různých druhů mouk. Pokud se v nich nevyznáte, mrkněte na našeho průvodce moukami, díky kterému zjistíte, kterou mouku v kuchyni na co použít. Místo bílého pečiva, knedlíků, těstovin, sušenek aj. zařaďte celozrnné pečivo a těstoviny, udělejte si vlastní knedlíky z celého zrna a celozrnné sušenky.

Eliminujte mléko a mléčné výrobky

Nahraďte je rostlinnými alternativami. Rostlinná mléka si můžete vyrobit jednoduše doma z mandlí, máku, lískových oříšků, kokosu, podobně lze vyrobit i domácí mandlovou nebo ovesnou smetanu, rostlinné jogurty i sýry. Říkáte si, proč ne zrovna živočišné mléko? Pár pádných důvodů:

  • Mléko zahleňuje.
  • Při trávení překyseluje náš organismus.
  • Tím nás okrádá o minerály.
  • 80% všech nemocí se dává do souvislosti s konzumací mléka.
  • Nejsme mláďátka závislá na kojení.
  • Potřebujeme stravu odpovídající našemu věku a fyzickým potřebám.

Omezte živočišné produkty

Lidské trávení je schopné zpracovat maso. Ale ne v takovém množství a v takové formě, v jaké se dnes běžně konzumuje. Naše střeva jsou příliš dlouhá a maso se v nich rozkládá příliš dlouho. Do krve se tak dostávají látky, které měly tělo opustit. Tomu se říká intoxikace. Proto jsme po jídle s masem unavení a bez nálady. Nadbytek živočišných výrobků je spojen s mnoha zdravotními potížemi. Počínaje kardiovaskulárními onemocněními, přes problémy s trávením, až po psychické nemoci.

Pryč s kávou!

Jste kávomil? Vyzkoušejte si zbavit se své závislosti – týden bez kávy. Po vysazení kávy něco zhubnete, budete mít hlubší a kvalitnější spánek, ráno se budete probouzet plní energie, zklidníte se a budete se cítit méně vystresovaní a úzkostní. Toto vše a ještě mnohem víc způsobuje závislost na kofeinu. Kofein totiž prokazatelně stahuje mozkové cévy a způsobuje nervozitu, podrážděnost, červené tváře, třes rukou a cukání svalstva, hyperaktivitu či poruchy spánku. U žen může tato dávka denně představovat i vyšší riziko inkontinence. Zkuste místo toho zařadit obilné kávy a jejich alternativy (Caro, Melta). Pokud máte rádi kávu s mlékem, přidejte si do ní mléko rostlinné (mandlové, kokosové aj.).

Vyřaďte slazené nápoje

Sladké limonády, coca coly, fanty, bublinkové slazené vody, slazené ledové čaje. Tyto všechny nápoje prokazatelně způsobují závislost, podílí se na vzniku rakoviny, způsobují u dětí hyperaktivitu (ADHD), ničí zuby, způsobují předčasnou pubertu a stárnutí, osteoporózu, demenci, neplodnost, srdeční choroby a mnohé další, které si můžete přečíst v článku 6 důvodů, proč přestat pít slazené nápojeNahraďte je obyčejnou vodou. Pokud to pro vás ze začátku bude těžké, můžete si do ní přidávat citrón, mátu nebo na oslazená třeba slad, obilný sirup či ovocenku (jablečný koncentrát).

Odpočívejte a meditujte

Pracujte na tom, abyste měli svůj stres pod kontrolou. K tomu vám může pomoci věnovat se činnostem, které máte rádi, jít na vzduch, do sauny, do wellness, na jógu nebo meditovat.

Hýbejte se

Nezapomeňte na pohyb. Choďte pěšky, místo výtahu používejte schody, pravidelně se protahujte, najděte si sport, který vás bude bavit a pravidelně se mu věnujte (může se jednat i o procházky přírodou, jóga, běh aj.).

Žvýkejte každé sousto

Pokud konzumujete jídlo, vyhněte se dívání se na televizi, do mobilu, čtení atp. Věnujte jídlu plnou pozornost a snažte se každé sousto důkladně rozžvýkat. Díky tomu budete dříve sytí a nebudete potřebovat tu tzv. sladkou “tečku” po jídle.

Přidejte do stravy lněné semínko

Lněné semínko je plné zdravé vlákniny, omega 3 mastných kyselin a dalších živin a výborně čistí trávicí trakt, především tlusté střevo, od všech těch letitých nánosů z konzumace lepku a mléčných produktů. Můžete ho zařadit buď v podobě lněného čaje nebo rozemletého lněného semínka do jídel, kaší, pečiva aj. Budete se cítit lehce a zaznamenáte to také na vaší váze.

Dejte volno trávicí soustavě

Dejte vašim střevům trošku volnější den. Zkuste celý den (dva, tři) konzumovat jen uvařenou celozrnnou rýži s blanšírovanou, napařovanou nebo na vodě udušenou zeleninou. Vynechejte luštěniny, oleje, ořechy i semínka. Budete se cítit jako znovuzrození a vaše trávicí soustava vám poděkuje. Anebo, pokud si troufáte, zkuste rovnou i půst pouze o vodě. Ten je vhodný pro zkušenější strávníky, nezvládnou ho lidé s hypoglykemií, není vhodný pro děti, těhotné a kojící.

Nechcete na to být samy a chcete podporu?

Přidejte se do programu Jarní očista k desítkám dalších žen, které jsou na tom stejně jako vy a hubněte společně s ověřeným jídelníčkem splňující pravidla výše.

Chci se přidat a konečně zhubnout

 

PS: V pondělí 13.2. startujeme Jarní očistu!

Pokud zažíváte stres, únavu, necítíte se dobře nebo máte pár kil navíc, pojďte s tím zatočit. Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku. Už za pár týdnů uvidíte výsledky - ověřeno na lidech! 😊

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

19 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Zkusila jsem teď jíst víc jinak, ale výsledek je spíš negativní – váha sice malinko klesla, ale ubyly mi svaly a tuk zůstal:( Bílkovin jím hodně (luštěniny, tofu, tempeh, obilí, semínka…).
Tak nevím, jestli zase nezačít jíst víc masa, to mi svaly neubývaly.

Dobrý den.
Všechno,co doporučujete ohledně hubnutí ,dělám. S víjimkou 30 ml espressa po obědě. Od února jsem přestala jíst maso,zhruba před dvouma měsíci veškeré mléčné vyrobky a začala jsem se stravovat podle JJ. Jenže váha stála na místě. Myslela jsem,že něco dělám špatně,tak jsem se přihlásila ke klubu JJ,vytáhla jídelníčky a přibrala jsem asi 2 kg. Někde dělám chybu,ale nevím kde. Pomůžete mi,prosím? Děkuji
Marie

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

11
21

10 důvodů, proč se vyhnout cukru i na Vánoce

Důvodů, proč se vyhnout bílému cukru a všem jeho průmyslovým kamarádům, je mnohem víc. Těchto 10 však už i lékaři a vědci považují za evidentní a dokáží v ...
11
1

Návod, jak v dnešní době vybírat zdravé potraviny

Přibývá důkazů, že kvalita potravin má na nás mnohem zásadnější zdravotní dopad než poměr jednotlivých makroživin. Konzumace vysoce zpracovaných potravin v...
klub

Strašák jménem cukry – které jsou dobré, a které ne?

Když se nám na jazyku rozplývá náš oblíbený dezert, naše myšlenky jsou určitě na hony vzdáleny chemickým vzorcům a názvosloví. A jestli ten slastný pocit n...
klub
7
17

Poznej své trávení: od úst až po konečník (2. část)

Zažívací systém a strava, která jím pochází, vyživuje nejen naše tělo, ale má zásadní vliv i na naši psychiku. Pokud tedy chceme získat maximum ze stravy, ...
1
6

Alarmující výsledky studií: Průmyslově zpracované potraviny nás ničí

Snídaňové cereálie, zmrzliny, pizzy, slazené nápoje, rozmrazované pečivo a další průmyslově zpracované potraviny souvisí s výrazným rizikem předčasného úmr...

Jídlo jako lék: naučte se rozpoznat potraviny dle JIN a JANG (díl 2.)

Které potraviny jsou JANG a které JIN? V této tabulce se naučíme rozpoznávat ty, které jsou extrémní. A naopak zjistíme, které jsou harmonické a pro nás vh...