Jak ze začátku chuť kávy nahradit a jaké mohou být abstinenční příznaky? Mrkněte na naše zdravé tipy, které vám ze začátku pomohou vaši závislost na kávě zvládnout. Pokud to dokážete, odměnou vám budou volnější kalhoty, lepší spánek, více ernegie a klidnější mysl.

Odvykání od kávy

Ti, kteří si již vybudovali závislost na kofeinu, ať už v jakékoliv podobě, musí počítat s tím, že pokud se rozhodnou svůj zlozvyk omezit či zcela opustit, budou na sobě zpočátku pozorovat některé z těchto „abstinenčních“ příznaků:

 • Bolest hlavy
 • Podrážděnost, agresivitu, pocity frustrace
 • Deprese, apatii, ztrátu zájmu o pracovní povinnosti
 • Rýmu
 • Ospalost, únavu, zívání nebo závratě
 • Výjimečně i opakující se zvracení (které je často chybně diagnostikováno a přisuzováno břišním virovým potížím)

Abstinenční příznaky nejsou nijak silné a v průběhu 2-3 dnů odezní. Lékaři se shodují, že případné odvykání by mělo být postupné a snižování denních dávek by mělo mít podobu zhruba 10 %. Doporučujeme na začátek kombinovat kávu s kávovinou (viz níže) a postupně ubírat kávu a přidávat kávovinu.

Po vysazení kávy zhubnete, budete lépe spát a mít více energie

Pokud vyřadíte kávu, je pravděpodobné, že něco zhubnete. Stejně jak jako například limonády, i ochucená káva (cukr, mléko, smetana, šlehačka a různé příchutě) plná kalorií. S jedním šálkem takové kávy do svého těla dostanete až 200-300 KJ prázdných kalorií. A pokud si takových šálků dopřejete více denně, nasčítá se to…

Kofein v podobě kávy konzumovaný 6 hodin před spaním dle studií narušuje usínání a kvalitu spánku (1). Ráno se tak probouzíte unavení a první, po čem sáhnete je opět šálek kávy. A začarovaný kruh pokračuje. Lidé, kteří neužívají kofein mají obecně hlubší a kvalitnější spánek než ti, kteří si ho, i když jen v malém množství, dopřávají. (1)

Po vysazení kofeinu se možná na čas budete cítit unavení a ospalí, ale jak odezní abstinenční příznaky a vaše tělo se přizpůsobí životu bez kofeinu, získáte zpět spoustu energie. Také se zklidníte, budete se cítit méně vystresovaní a úzkostní. Kofein totiž zvyšuje krevní tlak a zesiluje účinky stresu na oběhovou soustavu.

Obilná káva je zdravá náhrada kávy

Pokud neřešíte primárně „nakopnutí“, ale spíše chuťovou stránku kávy, pak vyzkoušejte jako náhradu kávu obilnou – špaldovou, žaludovou, fíkovou, případně směsi jako je Yanoh (zarytí kafaři jej mají nejraději kvůli chuti nejbližší kávě) Melta či Caro. Základem je praženého obilí. Podle druhu může taková káva obsahovat mimo žita, ječmene a špaldy například i jedlé kaštany, fíky, rýži či čekanku. Kofein v nich nenajdete. Výborná je i špaldová káva, která má vyšší obsah hořčíku, vápníku, draslíku, fosforu a zinku a navíc podporuje trávení. Na trhu je i mnoho bezlepkových variant.

Káva a mléko?
Kombinace mléka a kávy je velmi škodlivá (o tom zase někdy příště). Pokud však pro vás káva bez mléka není řešení, pak vyzkoušejte obilnou kávu v kombinaci s mlékem rostlinným (například mandlovým).

Ajurvédská káva povzbudí tělo

No a řešíte-li, jak svému tělu příležitostně a ve vypjatých situacích dodat sílu jít ještě chvilku dál, pak sáhněte třeba po ajurvédské kávě. Ta obsahuje výtažky z bylin brahmi, nebo ašvagandhy a z kořene čekanky lékařské, a podobně jako klasická káva s kofeinem, stimuluje koncentraci a schopnost učení, má pozitivní účinky na paměť. Zlepšuje trávení, pomáhá překonat únavu i úzkosti,  celkově má harmonizující účinky.

TIP: Snídejte polévku s miso pastou!
Mnoho účastníků našich kurzů potvrzuje, že nepotřebují po ránu kávu, když se naučili snídat miso polévku  – nakopne vás lépe než presso, dodá minerály, enzymy a nastartuje trávení.

Jak vám to jde?

Jaké máte zkušenosti s odvykáním na kávě? Jaké máte nebo jsme měli příznaky a co vám dělalo největší problém a jak jste si poradili? Napište nám vaše tipy do komentářů.

Seriál: Jak na jaro

materiály
 • Stáhněte si jej a upravte jídelníček.
 • Vyhněte se nemocem a jarní únavě.
 • Jídelníček ke stažení!

Vždyť budu po Vánocích zase štíhlejší!

Magda: Je mi tu s Vámi móóóóc krásně. A...

Můj metabolický věk je o 15 let nižší, než můj skutečný (Ludmila)

Ludmila: Strava mi moc vyhovuje a už jsou tu...

Za 3 týdny mám 5 kg dole bez hladu a chemických koktejlů

Zdlang: Zdravim, Evo, Jarni ocista mne prekvapuje pokracujicim ubytkem...

Jak krásný je svět, když máte zdraví

Vladka: Holky, chci Vám napsat krátký komentář. Byla jsem...

Prožívám období života, kdy vlastně nic nemusím (Lída)

Lída: Přeji všem krásné dny. Neuměla jsem si představit,...

První výsledek se dostavil hned druhý den (Kaninska)

Kaninska: Hezký den všem, mám za sebou Hubneme do...

Po 6. dni mi splasklo břicho

Market: Dnes 6. den, váha šla krásně dolů o...

Díky kurzu mám řád a disciplínu

Iva: Zdravím všechny v tomto kurzu už potřetí? A...

Díky kurzu jsem získala nové návyky a cítím se skvěle

Maradamc: Dobry den pani Evo a Heleno, nejdrive jsem...

Kurz se mi líbí čím dál tím víc

Tereza: Ahoj Evi, na Vánočním detoxu jsem již po...

Výsledky se dostavují okamžitě

Magda:  Jsem moc ráda, že jsem s vámi všemi...

Už vím, jak na to (Eva)

Evacernosk: Evičko a Romane, mám vás oba ve své...

Manžel má za 3 měsíce 9 kg dole (Dagmar)

Dagmar: Snažíme jíst jinak cca 3,5 měsíce - a...

Z Klubu čerpám informace, recepty i energii (Marie)

Marie: Evo, Vy i všichni členové Vašeho týmu jste...

Bez cukru, vajíček, bílé mouky… a takhle výtečné

Magda: Tak, a vánoční cukroví mám dodělané, jupííííííííííííííííííííí. Linecké...

Zhubla jsem, zlepšilo se i zažívání a atopický ekzém. (Olga)

Olga: Tak už jím podle Jíme Jinak asi měsíc...
 1. ahoj Evi, tak už jsem konečně vysadila kávu také, začala jsem postupně, že jsem pila Yannoh s normální kávou a teď už piji jen Yannoh a zkusím špaldovou. Abstinenční příznaky byly, bolest hlavy a deprese se dostavily, ale asi po 4 dnech to bylo ok. Do obilné kávy si dávám sojovou nebo jinou smetánku a je to super.

 2. jsem 4. den bez kávy, 1. den neskutečná bolest hlavy, že jsem nemohla jít ani do práce a musela si vzít dovolenou a vlastně všechny 4 dny mám zatím deprese, totálně bez nálady, ospalost, snad to brzy přejde

  • Kafe.? Lucie, narazila jsem na Tvůj tři týdny starý komentář. Stejně jako na jaře jsem se první dny Očisty opět protrápila silnou bolestí hlavy po vysazení kávy. Po jarním detoxu jsem pila už pouze pouze 1,5 šálku denně oproti 3-5ti dříve a stejně to bylo kruté. Docela mě ta bolest přesvědčila, že na pravidelném pití kávy asi něco není dobře. Dnes jsem si k odpolední pohodě s trochou únavy dala opět jednu mini kávu do krásného hrnečku (piji mletou) s manželem a nedopila jsem ji, jak mně nechutnala. Tak to mám radost, že už o nic nepřicházím a dám si pouze nějakou voňavou, až někdy v budoucnu pojedu za synem (má vinný bar) a vychutnám si ji :-). Manžel leta vaří kávu několikrát denně a je pohoda, že si mohu dát meltu, Yanoh nebo caro (já vím, že není nej, ale manžel si ho míchá s kafem, tak někdy ho nechci zdržovat) i večer. Sám se ptá, na co mám chuť a co si do něj přeji. Kafe jsem pila vždy hořké, zato teď si do „nekávy“ dopřeji trochu kokosového nebo mandlového mléka, kardamom… a je to lahůdka. U Danfoodu jsem objednala CHICO – Instantní kávovinový nápoj BIO – 120g

   CHICO JE VÝJIMEČNÝ KÁVOVINOVÝ NÁPOJ, KTERÝ NA ROZDÍL OD OSTATNÍCH KÁVOVINOVÝCH SMĚSÍ VYTVÁŘÍ V TĚLE ALKALICKÉ PROSTŘEDÍ. Přijde v pondělí, poreferuji, to je pro mne úplná novinka.

 3. Narazila jsem na krásný a vtipný reklamní článek na zitnou kávu z 1. republiky :

  https://neviditelnypes.lidovky.cz/doupe/samanovo-doupe-vyziva-naroda.A200526_155627_p_doupe_wag?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

  • No vida, tak oni to věděli už před sto lety, že káva není pro nás dobrá a má tyhle účinky 👍

 4. Já se teprve všechno učím, jsem na začátku, před měsícem jsem kávu úplně vyřadila. Pila jsem i 6 šálků Turka denně. Postupně jsem snížila na 3 a před měsícem byla úplná stopka. Nejvíc mi chybělo to, že když jsem si chtěla udělat pohodu u práce , dala jsem si kafe. Taková ta emoční závislost, kdy manžel řekl dáme kafe, sedli jsme si a povídali, káva s mlékem k tomu patřila. Místo kávy si dělám meltu s kokosovým mlékem odpoledne místo svadčiny a kafe jako takové mi vůbec nechybí. Až se tomu divím, asi přišel pro mě ten správný čas, kdy šla nejen káva, mléko, ale i vejce, maso a příležitostná sklenka vína, zcela z jídelníčku vyřadit. Zatím mi nic z toho nechybí. Baví mě se učit nové věci, objevovat nové chutě (a že jich tedy je). Mnohokrát děkuji za prima web, kde se můžu stále učitinspirovat, učit a objevovat nové dobroty 🙂

  • Jani, ani nevíte, jak jsem ráda, že to píšete. Mnozí lidé mají pocit, že to bez kávy prostě nejde a že nepřežijí se jí zbavit 😂 Jste další důkaz, že to jde a ani to nebolí 😉

 5. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s obsahem akrylamidu u obilných káv, pokud jsou zdravou alternativu klasické. Uvádí se, že náhražky kávy jej obsahují ve velkém množství, tak by mě zajímalo, jak to tedy je, děkuji.

  • Dobrý den, Lenko, díky za dotaz. Akrylamid se vyskytuje ve všech potravinách, které jsou vystaveny vysokým teplotám, nejhůře jsou na tom bramobory a smažení, tedy hranolky, dále pak běžné pečivo, kde evropská komise už před pár lety nařídil určitá opatření k jejich snížení (například nahradit žitnou a pšeničnou mouku ovesnou, fruktózu glukózou a pod.). Akrylamid se nachází v kávě a v obilných náhražkách kvůli pražení. Osobně jsem neviděla žádné studie a měření, které by ukázaly, kolik ho máme v jednom šálku melty nebo špaldové kávy, ale je to dobrý podmět na dotaz směrem k výrobcům. Až k tomu budeme něco mít, přidáme to do Klubu.

   • Evo, děkuji Vám za reakci. Ač doma jíme celkem konvenčně, zajímaly by mě ty hodnoty v jednom šálku, občas obilnou kávu udělám i dětem.. Myslím, že jsem na to narazila někde v časopise Téma, kde byl uveden žebříček top potravin s největším obsahem akrylamidu a právě se to tvářilo, že obilné kávy a káva obecně ho obsahuje úplně nejvíce. Každopádně kdybyste k tomu měli nějaká konkrétní čísla, přimlouvám se za jejich zveřejnění v nějakém článku :-) Děkuji!

 6. Zobrazit všech 22 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekFacebook skupina
Další článek12 signálů, že vaše tělo potřebuje podzimní detox