Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Týden bez kávy: odvykání od kávy a její zdravá náhrada

Jak ze začátku chuť kávy nahradit a jaké mohou být abstinenční příznaky? Mrkněte na naše zdravé tipy, které vám ze začátku pomohou vaši závislost na kávě zvládnout. Pokud to dokážete, odměnou vám budou volnější kalhoty, lepší spánek, více ernegie a klidnější mysl.

Odvykání od kávy

Ti, kteří si již vybudovali závislost na kofeinu, ať už v jakékoliv podobě, musí počítat s tím, že pokud se rozhodnou svůj zlozvyk omezit či zcela opustit, budou na sobě zpočátku pozorovat některé z těchto “abstinenčních” příznaků:

  • Bolest hlavy
  • Podrážděnost, agresivitu, pocity frustrace
  • Deprese, apatii, ztrátu zájmu o pracovní povinnosti
  • Rýmu
  • Ospalost, únavu, zívání nebo závratě
  • Výjimečně i opakující se zvracení (které je často chybně diagnostikováno a přisuzováno břišním virovým potížím)

Abstinenční příznaky nejsou nijak silné a v průběhu 2-3 dnů odezní. Lékaři se shodují, že případné odvykání by mělo být postupné a snižování denních dávek by mělo mít podobu zhruba 10 %. Doporučujeme na začátek kombinovat kávu s kávovinou (viz níže) a postupně ubírat kávu a přidávat kávovinu.

Po vysazení kávy zhubnete, budete lépe spát a mít více energie

Pokud vyřadíte kávu, je pravděpodobné, že něco zhubnete. Stejně jak jako například limonády, i ochucená káva (cukr, mléko, smetana, šlehačka a různé příchutě) plná kalorií. S jedním šálkem takové kávy do svého těla dostanete až 200-300 KJ prázdných kalorií. A pokud si takových šálků dopřejete více denně, nasčítá se to…

Kofein v podobě kávy konzumovaný 6 hodin před spaním dle studií narušuje usínání a kvalitu spánku (1). Ráno se tak probouzíte unavení a první, po čem sáhnete je opět šálek kávy. A začarovaný kruh pokračuje. Lidé, kteří neužívají kofein mají obecně hlubší a kvalitnější spánek než ti, kteří si ho, i když jen v malém množství, dopřávají. (1)

Po vysazení kofeinu se možná na čas budete cítit unavení a ospalí, ale jak odezní abstinenční příznaky a vaše tělo se přizpůsobí životu bez kofeinu, získáte zpět spoustu energie. Také se zklidníte, budete se cítit méně vystresovaní a úzkostní. Kofein totiž zvyšuje krevní tlak a zesiluje účinky stresu na oběhovou soustavu. Navíc některé lidi trápí po kávě bolest žaludku.

Obilná káva je zdravá náhrada kávy

Pokud neřešíte primárně “nakopnutí”, ale spíše chuťovou stránku kávy, pak vyzkoušejte jako náhradu kávu obilnou – špaldovou, žaludovou, fíkovou, případně směsi jako je Yanoh (zarytí kafaři jej mají nejraději kvůli chuti nejbližší kávě) Melta či Caro. Základem je praženého obilí. Podle druhu může taková káva obsahovat mimo žita, ječmene a špaldy například i jedlé kaštany, fíky, rýži či čekanku. Kofein v nich nenajdete. Výborná je i špaldová káva, která má vyšší obsah hořčíku, vápníku, draslíku, fosforu a zinku a navíc podporuje trávení. Na trhu je i mnoho bezlepkových variant.

Káva a mléko?
Kombinace mléka a kávy je velmi škodlivá (o tom zase někdy příště). Pokud však pro vás káva bez mléka není řešení, pak vyzkoušejte obilnou kávu v kombinaci s mlékem rostlinným (například mandlovým).

Ajurvédská káva povzbudí tělo

No a řešíte-li, jak svému tělu příležitostně a ve vypjatých situacích dodat sílu jít ještě chvilku dál, pak sáhněte třeba po ajurvédské kávě. Ta obsahuje výtažky z bylin brahmi, nebo ašvagandhy a z kořene čekanky lékařské, a podobně jako klasická káva s kofeinem, stimuluje koncentraci a schopnost učení, má pozitivní účinky na paměť. Zlepšuje trávení, pomáhá překonat únavu i úzkosti,  celkově má harmonizující účinky.

TIP: Snídejte polévku s miso pastou!
Mnoho účastníků našich kurzů potvrzuje, že nepotřebují po ránu kávu, když se naučili snídat miso polévku  – nakopne vás lépe než presso, dodá minerály, enzymy a nastartuje trávení.

Jak vám to jde?

Jaké máte zkušenosti s odvykáním na kávě? Jaké máte nebo jsme měli příznaky a co vám dělalo největší problém a jak jste si poradili? Napište nám vaše tipy do komentářů.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

34 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Kávu jsem přestala pít prakticky hned jak jsem se dozvěděla co dělá s mým tělem. Teď piju Caro, 1-2 x týdně. Moc ráda mám taky čaj Bancha.

Velmi obdivuju všechny, kdo se dokázali vzdát kávy. Vydržela jsem to jen pár dní, když mi bylo opravdu zle. Ale vzdát se toho jednoho malého presíčka denně nedokážu. Obilná káva mi nechutná- ale to říkají asi všichni závisláci — ;-)

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

17
11

Dovolená v Chorvatsku zdravě – restaurace, kde nakupovat a co si vzít

Jak zvládnout dovolenou, když jím jinak? Co si nabalit, nachystat, co rychlého vařit, kde nakupovat, co jíst, kde jíst a jak si opravdu odpočinout i přesto...
3
4

Češi propadli domácím limonádám

Okurková, levandulová, jahodová… Nabízí je už skoro každá restaurace a hospoda. “Domácím” limonádám jsme zcela propadli. Představujete si...
19
12

4 nechutně zdravé dobroty na Halloween

Nalaďte se na Halloween. Inspirujte se našimi dobrotami, ze kterých se vlasy ježí hrůzou. Připravte přátelům a rodině hrůzostrašné, ale na první ochutnání ...
47
19

Jedlé kaštany: zdroj životodárné energie

Jedlé kaštany mají velmi pozitivní vliv na lidské zdraví, trávení a dokonce podporují i zdravé hubnutí. Ukážeme vám tipy, jak je využít v kuchyni tak, abys...
82
33

Není skořice jako skořice. Nenechte se napálit!

Skořice má spoustu blahodárných účinků na naše tělo. I proto je stále častěji součástí potravin, jídel i diet. Věděli jste ale, že existují dva druhy a jed...
58
6

Proč jíst třešně: 10 zajímavostí o třešních, které vás překvapí

Třešně známe a milujeme všichni. Ale i o třešních se můžete dozvědět leccos zajímavého – a hlavně užitečného! Přečtěte si, co vlastně všechno skrývá ...