Domů > Magazín > Vaše příběhy

Tělo mi vypovědělo službu (Jana, 35 let)

Poslední dobou mi nebylo dobře. Dlouhé roky jsem se cítila velmi unavená, znuděná, bez nálady, bez energie, vystresovaná, objevovaly se mi neurčité bolesti břicha. Pak mi tělo z ničeho nic vypovědělo službu. Naštěstí mi kamarádka dala tip na Jíme Jinak.

Bez masa to není jídlo

Jedla jsem konvenčně, i když zdravé potraviny jako pohanka, cizrna, bulgur a různé druhy zeleniny mi nebyly cizí. Občas jsem je v kuchyni také zařadila, ráda jsem si zašla na oběd do veganské jídelny. Na mase jsem nikdy netrvala, ale běžně jsem jej vařila, protože ho jedl manžel a děti – “bez masa to není jídlo” … už jste to slyšeli mnohokrát, že ano? :-) Ale opravdová závislost pro mě vždy byly (a asi stále jsou) sladkosti, hlavně zákusky a buchty. :-)

Tělo mi vypovědělo službu

Poslední dobou jsem špatně spala, dlouhé roky se cítila velmi unavená, znuděná, bez nálady, bez energie, vystresovaná, stále jsem někam chvátala, objevovaly se mi neurčité bolesti břicha. Začátkem jara jsem zjistila, že mi začala vadit káva. Pak mi tělo z ničeho nic vypovědělo službu. Od kamarádky jsem dostala tip na stránky Jíme Jinak, kde jsem objevila kurz Jarní očista, ale za 3 dny končila možnost se přihlásit. Tak jsem do toho za pět dvanáct vlítla s rozhodnutím dát se celkově do pořádku a také trochu zhubnout. Styděla jsem se za své neustále nafouklé břicho, které vypadalo jako těhotenské. Moje váha se pohybovala mezi 66-67 kg, moje míry byly přes prsa 89 cm, v pase 75 cm, boky 95 cm, zadek 98 cm.

Šla jsem do toho naplno

A tak jsem udělala první velký nákup ve zdravé výživě, nedočkavě shlédla všechna videa, oznámila doma, že budu mít svůj jídelníček. První 2 týdny jsem jela striktně podle jídelníčku, připravovala večeře, vynechávala maso i mléko. Večeře se mnou jedly děti i manžel a jídlo si chválili, byla jsem mile překvapená. O víkendech jsme s dcerou vařily obědy podle video receptů. Ani v dezertech jsem se neošidila – velmi mi chutnal nákyp z mandlí, tofu a jablek, který jsem si ale dost přisladila rýžovým sirupem. Také jsem si upekla dezert z jáhel, máku a hrušek z vašich receptů –  a také velká mňamka. :) Vyzkoušela jsem k snídani miso polévku, kaši se zeleninou, vyklíčila jsem své první mungo a řeřichu, začala více jíst vařenou zeleninu a používat zelené posypky. Zvládla jsem uklidit doma kuchyňskou linku, abych si udělala místečko pro nové potraviny, udělala jsem také grunt v koupelně a v předsíni.

Krize přišla a zase odešla

Nicméně po necelých dvou týdnech jsem měla pocit, že můj život se odehrává jen v kuchyni a padla na mě velká krize, že to nemohu zvládnout. Navíc kolegyně v práci se neustále podivovaly nad mým jídelníčkem a já začala mít pocit, že to fakt asi přeháním. I v rodině si mě dobírali z toho, že kdybych pořád nejedla “zelený”, tak bych problémy neměla. A tak se to stalo – dala jsem si kávu, klasický jogurt, rybu k obědu. Porušila jsem, i když jsme věděla, že ve změně chci vytrvat. Tak jsem shlédla videa – “první pomoc, zhřešila jsem” a pokračovala dále, i když ne úplně podle jídelníčku, ale zkrátka jsem si vždy vyhledávala recepty ze stránek Jíme Jinak podle aktuální chuti, času a zásoby potravin. Občasně jsem udělala drobnou výjimku, ale zkoušela jsem dále nové chuti. Zamilovala jsem si kukuřičnou polentu, hlavně jako polentový knedlík, velmi mi zachutnal uzený tempeh, tepelně upravené zelí, zelenina na způsob nishime, čaj bancha. Začala jsem ráno vstávat s protažením a úsměvem na tváři, následovalo samozřejmě vypláchnutí úst olejem. :) Vyzkoušela jsem také cvičit jógu podle dvou videí a cvičilo se mi moc příjemně.

Po letech jsem konečně zhubla

V tomto podobném módu se snažím doposud, naposledy jím nejpozději v 19 hodin, snažím se držet rozestupy mezi jídly minimálně 2-3 hodiny, každé sousto pořádně žvýkat. Občas nový jídelníček poruším, ale s informacemi, které jsem v kurzu získala, vím, že je pro mě přínosem a chci vytrvat. Odměnou a motivací je mi také zhubnutí 4 kg, což se mi nepodařilo za posledních několik let žádnou dietou. Moje míry jsou: přes prsa 86 cm, v pase 73 cm, přes boky 95 cm, přes zadek 96 cm. Konečně nosím upnutá trička, cítím se dobře, lépe spím a dokonce mi dost zmizela celulitida!

Jízda nekončí

Takže už jen tento stav bych si přála udržet a věřím, že to dokážu. Pokud by se k jídelníčku přidala i má rodina, hlavně děti, byla bych neskutečně spokojená! Pro ty zatím nakupuji konvenčně. I dál se chci učit nová jídla, hlavně pečení bez cukru, připravit si vlastní pickles, domácí makové mléko, tofunézu, sehnat domácí kvásek a upéct svůj první kváskový chléb. Chci si pořídit termosku na jídlo, abych si mohla nosit snídaně do práce opravdu teplé. Také se chci naučit přestat neustále někam chvátat. Takže, mám před sebou ještě kus cesty a přeji nejen sobě, ale i všem ostatním trpělivost, sílu a vůli vytrvat ve svých cílech a snahách a udržet si pozitivní mysl a vztah k sobě samé/mu!

A vám, všem tvůrcům z Jíme Jinak, upřímně děkuji za tento začátek mé cesty! :)

Jana

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

19 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Jani,ty jsi dobra,jak ses rozhodla a udelala,a mas nadherne uklizenou koupelnu.Mas muj velky obdiv.A kuchyn uklidit,ja zjistuji,z ceho varit a stele veci prekladam.No,krizi jsi zvladla fantasticky a moc Ti to slusi. drzim moc palce,a gratuluji.

Gratuluji, Jani, a přeji šťastnou cestu s JJ!

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

I ve starším věku má smysl začít se změnou (Věra, 65 let)

Po dětech jsem začala přibývat na váze. Vyzkoušela jsem snad všechny diety, sportovala jsem, ale hubnout se nedařilo. Navíc se mi zhoršovalo zdraví. A pak ...

Diabetoložka nevěří svým očím ani výsledkům z laboratoře (Líba, 53 let)

Změnu jídelníčku jsem podnikla kvůli manželovi, který je diabetik. Jeho stav se po prodělání obyčejné chřipky velmi zhoršil, jeho stav byl děsivý. Změna st...

Jíme Jinak je mým motorem na cestě ke zdraví (Jana, 47 let)

Mám transplantované obě ledviny a potíží s věkem jen přibývalo – nabrala jsem 30 kg, bolely mě kolena, klouby, svaly, byla jsem unavená, měla vysoký ...
12
4

Když jím jinak, tak si to užívám (Dana, 39 let)

Mojí hlavní motivací bylo zhubnout. Povedlo se.  A přišly i benefity navíc – nejsem unavená, přestala mě bolet hlava, zmírnily se menstruační bolesti...

Cítím se svěží a fit (Eva, 68 let)

Po přechodu jsem hodně nabrala. Zkusila jsem drahou dietu s koktejly a doplňky. Shodila jsem, ale neměla radost ze života, šly na mě chmury a málem deprese...