Domů > Magazín > Zdraví

Bolest žaludku po kávě a proč vás trápí

Káva je oblíbeným nápojem milionů lidí po celém světě. Pro mnohé je šálek kávy ranním rituálem, který dodává energii a pomáhá jim se probudit. Nicméně některým jedincům konzumace kávy způsobuje nepříjemné bolesti žaludku. V tomto článku si zodpovíme otázku, proč někteří lidé trpí bolestí žaludku po kávě a poradíme vám, jak tuto nepříjemnost vyřešit.

Příčiny bolesti žaludku po kávě

Bolesti žaludku, střev nebo obecně břicha po konzumaci kávy mají různé příčiny. Pojďme se podívat na ty nejčastější.

Kyselost kávy

Káva je přirozeně kyselá. Obsahuje totiž kyselinu chlorogenovou, která podráždí sliznici žaludku a vede k nepříjemným pocitům. U lidí s citlivým žaludkem mohou tyto kyselé složky kávy způsobit pálení žáhy, pálení v nadbřišku nebo bolest žaludku.

Kofein

Kofein je hlavní složkou kávy a má stimulační účinky nejen na centrální nervový systém, ale také na trávicí soustavu. U některých jedinců konzumace kofeinu způsobuje nadměrné vyplavování žaludeční kyseliny, což obvykle vede k bolesti žaludku a nepohodlí.

Dráždivý efekt

Káva má také do jisté míry dráždivý efekt na střeva. To znamená, že konzumace kávy u některých lidé vyústí v křeče a nepohodlí v břiše.

Intolerance laktózy

Trpíte-li bolestí žaludku po kávě s mlékem, s velkou pravděpodobností za vším stojí intolerance laktózy. Řešením jsou rostlinné alternativy mléka, například mandlové mléko, kokosové, makové atd. Přečtěte si našeho průvodce rostlinnými mléky.

A co s tím?

Trápí-li vás bolesti žaludku po kávě, nezoufejte. Existuje hned několik způsobů, jak tuto situaci řešit.

Omezte nebo zcela vyřaďte konzumaci kávy

Pokud máte citlivý žaludek, je vhodné s konzumací kávy přestat. Chápeme ale, že vzdát se kávy není tak jednoduché. Pro začátek zkuste alespoň omezit množství kávy, které pijete. Tělo vám samo napoví, zda jdete správným směrem.

Vyměňte kávu za slabší

Další možností je přejít na slabší druhy kávy, které mají nižší obsah kyselin a kofeinu. Méně kyselé druhy kávy jsou šetrnější k žaludku. Stejně tak můžete kávu vyměnit za jednu z alternativ, o kterých si ještě řekneme.

Nekonzumujte kávu nalačno

Konzumace kávy na lačný žaludek může pro někoho představovat problém. Pijte kávu spolu s jídlem, čímž pomůžete snížit podráždění žaludeční sliznice.

Sledujte reakce svého těla

Pozorujte příznaky a reakce svého těla na kávu. Pokud si všimnete, že určitá značka kávy nebo určitý způsob přípravy vám dělá problémy, zkuste experimentovat a vyzkoušet jinou kávu.

Alternativy ke kávě

Pokud vám káva opravdu nedělá dobře a ani její omezení nezabralo, zřejmě se jí budete muset vzdát nadobro. Nemusíte se ale vzdávat příjemných pocitů spojených s kávou – vyzkoušejte tyto alternativy ke kávě.

  1. Bylinkový čaj nemá vysoký obsah kyselin ani kofeinu, je šetrnější k žaludku, a přitom vás krásně prohřeje,
  2. káva s nižším obsahem kofeinu či bezkofeinová je pro váš žaludek šetrnější, jelikož jej tolik nedráždí,
  3. kávové náhražky, jako třeba pampelišková nebo čekanková káva, neobsahují kofein, jsou vyrobeny z obilovin nebo bylinek a chuťově kávu velmi připomínají,
  4. ajurvédská káva obsahuje výtažky z bylin brahmi, nebo ašvagandhy a kořene čekanky lékařské, a podobně jako klasická káva s kofeinem, stimuluje koncentraci a schopnost učení, má pozitivní účinky na paměť.

Celkově je důležité naslouchat svému tělu a reagovat na jeho potřeby. Pokud vám káva způsobuje bolest žaludku, neváhejte hledat cesty, jak kávu omezit či nahradit. Vaše pohoda je prioritou a existuje mnoho alternativ, které vám mohou dodat energii a potěšení bez nepříjemných trávicích potíží.

PS: Z práce do práce, život letí a vy nic nestíháte?

Pokud před sebou stále jen hrnete všechny ty povinnosti, které život přináší, je čas se zastavit. 🛑 Je tohle život, který chcete? O tomto jste snili? Asi ne. V přírodě začíná nový biologický rok, nový začátek a i my to letos můžeme udělat jinak. Právě tomu se v Jarní Očistě také věnujeme a máme dokonce připravený silný závěrečný aktivační rituál, aby se vaše záměry mohly uskutečit. Zdaleka v očistě nejde jen o vyvážený jídelníček. Pojďte si ujasnit touhy, naberte zas energii a pojďte se cítit ve svém těle lépe. Začněte s námi 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku.

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Jak mít energii i bez kafe, cukru a alkoholu (1. díl)

Jídlo a mozek – jak to souvisí? Zobeme tabletky na spaní, po ránu do sebe kopneme šálek kávy, abychom vůbec mohli vyrazit do práce. Jde to jinak?  Na...
151
19

Káva, já a ostatní svět

Káva je třaskavé téma. Mě provází už přes 30 let. A teď mě okolnosti donutily zkusit to bez ní, tedy bez kofeinu. A stala se neuvěřitelná věc. Po týdnu jse...

Co pomáhá na bolest žaludku

Bolesti žaludku dokážou potrápit. V článku popisujeme, jaké důvody tyto potíže způsobují, poradíme vám, co při bolestech pomáhá a jaké změny udělat, aby se...

Co jíst při bolesti žaludku

Bolest žaludku je nepříjemným a často obtížně řešitelným problémem. Naštěstí vhodná změna stravy dokáže tyto potíže zmírnit nebo zcela odstranit. V Jíme Ji...

Bolest žaludku ze stresu a jak se jí zbavit

Stres je (bohužel) běžnou součástí života každého z nás, ačkoli se lišíme v tom, jak na něj reagujeme. Někteří lidé reagují na stres zvýšenou nervozitou ne...

Babské rady na reflux jícnu, které opravdu fungují

Naše babičky si uměly poradit. Pojďte se podívat na nejúčinější doporučení, jak si pomoct při refluxu.