Domů > Magazín > Žijeme jinak > Péče o tělo

Chcete hladkou pokožku bez celulitidy? Zkuste dry brushing.

Miranda Kerr, Gwyneth Paltrow, Valentina Zelyaeva, Dr. Barbara Sturm … to jsou jedny z mála, které také propadly tomuto “wellness trendu”. Řeč je o dry brushingu, velmi jednoduché ajurvédské metodě, která vám vykouzlí hebkou pokožku během 2 minut.

Vše, co potřebujete znát o kartáčování na sucho

Suché kartáčování, známé spíše jako dry brushing, v posledních letech vzrostlo velmi na oblibě. Já sama jej praktikuji již 7 let a sama za sebe mohu říct, že účinky jsou znát. Ovšem nenechte se zmást, nejedná se o žádný “wellness výmysl” dnešní doby. Kartáčování těla se díky svým účinkům na zdraví i krásu praktikuje již po staletí. Kořeny této zkrášlující metody sahají až do samotné ajurvédy. A v čem že tato technika spočívá? Jedná se o kombinaci masáže a přirozeného peelingu, kdy se na suchou pokožku těla používá kartáč s přírodními štětinami. Velkou výhodou je, že nezabere spousta času, můžete jej snadno provádět doma, je levný a účinný. Jediné, co potřebujete, je dobrý kartáč a pár minutek času po ránu. 

Blahodárné účinky na zdraví i krásu

Tím, že provádíme tento zkrášlující rituál, pečujeme nejen o naše tělo zvenku, ale staráme se o něj i zevnitř. Mezi hlavní účinky “dry brushingu” patří:

  • Podporuje lymfatický systém, který zbavuje naše tělo škodlivých látek a toxinů, dochází tak tedy k přírodní detoxikaci organismu přes kůži (kůže je našim největším detoxikačním orgánem).
  • Zmírňuje celulitidu (ovšem zdravá strava, dostatek vody a pohyb jsou stále nutností) a pomáhá zamezit zadržování nadbytečné vody v těle, které má také za následek otoky, nafouklé břicho a špatné trávení.
  • Zmírňuje nadměrné ukládání tuku.
  • Tím, že se jedná o peeling pokožky, účinně odstraňuje odumřelé buňky a zjemňuje pokožku. Pokožka je na dotek o poznání hladší a vypnutější.
  • Podporuje imunitní a nervový systém.
  • Zlepšuje krevní oběh a probouzí naše tělo. Je to skvělý způsob, jak dodat našemu tělu energii (proto je vhodnější provádět kartáčování ráno).
  • Podporuje lepší vstřebání krémů a olejů.

Hebká pokožka během 2 minut

Nejvhodnější doba na kartáčování, jak již jsem zmínila, je především po ránu, před ranní sprchou, ale můžete tento rituál zařadit kdykoliv během dne. K hladké pokožce vám postačí pouhých 2-5 minut, nejlépe 1-3x do týdne. (Pokud to budete přehánět, může dojít naopak k podráždění a poškození pokožky.) Pokožku před tím nekrémujte ani neumývejte, jak sám název napovídá, kartáčování probíhá na sucho. Kůže může být ze začátku také trochu červená a pálit, ale nebojte se. Je to jen důsledek zvýšené cirkulace krve, kdy dochází k většímu prokrvení těchto míst. Nejlepší je začít lehkým tlakem a podle potřeby tlak zvýšit. Kartáč nepoužívejte na obličej a na místech, která jsou citlivá nebo kde máte rány, popáleniny, ekzém, vyrážky nebo kdekoliv, kde je kůže poškozena.

A jak tedy provádět tuto metodu?

  • Začněte nejprve u chodidel a pak postupujte (nohy, ruce) dlouhými jemnými tahy směrem nahoru k srdci, především se zaměřte na problémové partie, jako jsou například stehna a hýždě. Zde můžete vyvinout trochu větší tlak.
  • Na břiše zvolte krouživý pohyb ve směru hodinových ručiček. Tento pohyb stimuluje tlusté střevo a napomáhá trávení.
  • Účinky kartáčování můžete podpořit poté i ve sprše, a to střídáním teplé a studené sprchy, což dále stimuluje správné prokrvování. Případně můžete sprchování zakončit studenou vodou.
  • Po osprchování nezapomeňte tělo dostatečně hydratovat, nejlépe přírodním krémem nebo olejem

TIP: Co se týče výběru kartáče, volte především ty s přírodními štětinkami, tvar a typ je už na vás, volte podle toho, co vám vyhovuje. Skvělý kartáč seženete i v běžné drogerii nebo v obchodě s přírodní kosmetikou, ale na trhu je také spousta “značkových” kartáčů. Záleží na vašich preferencích. 

A co vy a dry brushing? Také jste již tomuto trendu propadli nebo je to pro vás něco nového? 

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Je mi 27 let a jsem studentkou dějin umění. Zdravá strava je mým koníčkem již několik let - ráda vařím zdravá jídla a peču, je to pro mě skvělý způsob meditace. Mezi mé další koníčky patří umění, cestování, pilates a jóga.

34 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Andrea Karla
1. 3. 2024

Tak v rámci jarní očisty, již týden kartáčuji a za mne super pocit.🌞

Světlana
23. 6. 2023

Ahoj,nerada bych,jako vegan,používala kartáč ze zvířat.Lze sehnat i veganskou verzi?Máš svůj tip?Děkuji🌞

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Šípkový olejíček – tajemství zářivé pokožky

Cítíte, že vaše pleť je po zimě mdlá, zašedlá a chybí jí “glow”? Zkuste šípkový olejíček, mezi dermatology známý superhero. Proč na něj Kate Middleton, Mir...
17
9

Podpůrné bylinky pro jarní očistu

Jaro je ideální čas pro očistu našeho těla, detoxikaci, po dlouhém zimním období, kdy jsme více uvnitř svých domovů, máme málo pohybu a jíme těžší pokrmy.
213
6

Oxymel a jeho blahodárné účinky

Velmi snadná příprava a mnoho možných kombinací a léčivých účinků, to je oxymel.
16
3

Čekanka – superpotravina z louky

Hledáte zdravou alternativu za vaši oblíbenou kávu? A už jste slyšeli o čekance? Čekanka je léčivá rostlina plná vlákniny a antioxidantů, která má spoustu ...

Jarní bylinkové oleje 4x jinak

Jakmile se ukážou první jarní bylinky, ihned je nadšeně sbíráme a zpracováváme všemi možnými způsoby a připravujeme si tak vlastní zásoby léčivých domácích...
9
10

Znáte muchovník?

Malé černé bobule, ale borůvky to nejsou. Věděli jste, že už indiánské kmeny užívaly muchovník jako lék?