Domů > Magazín > Blog

Ranní rituály – krok k hezčímu a zdravějšímu dni

Máte i vy svůj oblíbený ranní rituál? Ne nadarmo se říká, že ráno dělá den. Věděli jste, že určité ranní rutiny dokážou pozitivně ovlivnit naše duševní, emoční a fyzické rozpoložení? Já osobně si bez svých malých rituálů už nedovedu představit ráno. Jsou to pro mě každodenní nezbytnosti, kdy se věnuji sama sobě a připravuji se tak na zbytek dne.

Meditace a dýchání

Pravidelná meditace může pomoci se zklidněním, stresem a naučí nás kontrolovat naše myšlenky a emoce. Především nám pomůže také uvědomit si přítomnost, tedy být tady a teď. Velká většina z nás je totiž myšlenkami v minulosti nebo si zbytečně vytváří obavy z budoucnosti.  Myslím, že každý z nás si může najít 5 minut, aby se zastavil a “jen” byl.

Journaling a deník vděčnosti

Zapisování myšlenek má podobné účinky stejně jako meditace. Zkuste ráno ještě v posteli či u šálku čaje vypsat na papír všechny své emoce, myšlenky, starosti, radosti či zážitky. Můžete psát cokoliv, co vás napadne. Můžete si také každé ráno sepsat každodenní maličkosti, které vám zpříjemnily den nebo jste za ně vděční, jako je váš ranní šálek čaje, ovoce ze zahrady či nová knížka. Nebo to že jste a máte další nový den. Studie prokázaly, že praktická vděčnost mimo jiné snižuje stresové hormony a zlepšuje náladu. Pamatujte, že štěstí začíná v mysli a především u nás samotných. 

Čištění jazyka

Jedná se ajurvédskou techniku, která by měla být součástí každodenní ranní hygieny, stejně jako čistění zubů. Škrabka se používá před čistěním zubů a před jakoukoliv konzumací tekutin či potravin. Pomáhá odstraňovat toxiny a bakterie, které se během noci nahromadily na jazyku, eliminuje zápach z úst, zlepšuje zažívání a posiluje zdravou ústní dutinu

Teplá voda

Dle čínské medicíny je sklenice teplé či vlažné vody po ránu (ještě před vaší oblíbenou kávou) skvělý způsob, jak tělu a pokožce dodat hydrataci, nastartovat zažívání a organismus, zlepšit pohyb střev, očistit tělo od škodlivých látek a zlepšit kvalitu pokožky.

Dry brushing

Pokud je vašim oblíbeným rituálem ranní sprcha, vyzkoušejte tzv. dry brushing, tedy suché kartáčování. Jedná se o další ajurvédskou techniku, která stimuluje proudění lymfy, pomáhá vylučovat toxiny z těla, zlepšuje krevní oběh, odstraňuje odumřelé buňky na kůži, což může pomoci ke zmírnění celulitidy a k hladší pokožce. Kartáčování se provádí na suché kůži před sprchováním, začnete u chodidel a pokračujte rychlými a dlouhými tahy nahoru směrem k srdci.

Ranní péče o pleť

Ranní péče o pleť je nezbytností každé ženy. Zkoušely jste ovšem někdy vaši rutinu zpestřit rychlou lymfatickou masáží pomocí rukou nebo kamene gua-shi? Zbaví vás tak opuchlosti, zklidní vaši mysl a pomůže s tonizací a tvarováním obličeje. Zkuste si také jednou do týdne dopřát ranní pleťovou či oční masku, zatímco se budete sprchovat nebo připravovat snídani.  

Oblíbená hudba nebo inspirativní podcast

Oblíbená hudba po ránu dokáže skvěle probudit, naladit a dodat sebevědomí. Pokud nemáte muziku v oblibě, zkuste si například pustit inspirativní podcast na téma, které vás zajímá. Je to především skvělý způsob, jak oživit vaše další ranní rituály.

Zdravá snídaně

Častokrát se mi stává, že jdu večer spát a nemohu se dočkat snídaně a šálku svého oblíbeného čaje. Když si najdete oblíbenou zdravou snídani, věřte mi, že vstávání bude o poznání jednodušší a především uděláte něco pro vaše zdraví. Na našich stránkách najdete jistě spoustu inspirace. 

 

I když nemáte po ránu spoustu času, zkuste zařadit alespoň jeden ze zmíněných rituálů nebo nějaký svůj vlastní a uvidíte, jak se vám zlepší ráno, ne-li den. Myslím si, že je důležité najít si každý den alespoň trochu času pro sebe.

PS: Začínáme Jarní očistu!

Únava, blbá nálada a kila navíc? Nenecháme vás v tom! 😊 Pojďte s tím zatočit. Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček i postavu a zase bude dobře.

Je mi 27 let a jsem studentkou dějin umění. Zdravá strava je mým koníčkem již několik let - ráda vařím zdravá jídla a peču, je to pro mě skvělý způsob meditace. Mezi mé další koníčky patří umění, cestování, pilates a jóga.

7 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Janapelka
30. 7. 2021

Jaká meditace je vhodná na ráno? V tomto stále tápu. Jinak já začínám den vykouknutim na zahrádku, pozdravim ptáčky a řeknu si, dneska je krásný den🙂 Pak si dam vlažnou vodu s citronem a tak po hodině obilnou kaši. Postupně začínám s lehkým protahováním….

Ukázat další komentáře

Mohlo by se vám líbit

144
70

Videopřání Jíme Jinak 2022 – Uspořádejme si myšlenky

Čtěte více na toho téma

Vyzkoušejte také

Vyhlášení soutěže o knihu Meditace pro zdraví

Děkujeme vám všem, kteří jste se zúčastnili soutěže, za krásné a inspirativní odpovědi, co pro vás znamená meditace a při jakých činnostech se dokážete zce...
24

Soutěž o knihu Rychlé meditace pro zklidnění těla a mysli

Soutěž je již ukončena a výherce odměněn.
6
12

Podzim a já

Mám moc ráda podzim. Sama se nacházím v podzimním věku svého života. Užívám si toho, co mi dává zahrada, o kterou jsem se začala starat. V zahradě cvičím ...
1
102

Zkuste advent bez cukru

Ozdobené stromečky na náměstích a výzdoba v obchodech nás nenechají na pochybách, že v neděli začal advent. Netřeba nikoho poučovat, že by měl nastat čas k...

Zelenina – co musíte vědět

Zelenina by měla být součástí každého jídelníčku. A je jedno, jaký člověk vyznává stravovací styl – zelenina by v něm měla mít vždy pevné místo. Bohu...