Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Jidášovo ucho – léčivá pochoutka, která roste i v zimě

Jidášovo ucho je zajímavá houba s mnohými blahodárnými účinky, kterou si díky jejímu celoročnímu výskytu můžeme zpestřit jídelníček i v době, kdy běžně používané houby nerostou.

Kde roste a jak ho poznáme

Dříve byla tato houba nazývána také boltcovka bezová. Její trsy najdete nejčastěji na bezu černém, někdy  také na dřevě jiných  listnatých stromů ve vlhčích lesích a můžete ji najít v průběhu celého roku. Nejvíce se jí ovšem daří ve vlhku a chladu. Deštivý podzim nebo mírná zima jsou tedy ideální dobou na to vzít košík a vyrazit „na uši“ :-).  Svým tvarem i rosolovitou chrupavčitou konzistencí připomíná lidské ucho. Její plodnice jsou asi 7 cm široké a mají červenohnědou až tmavě kaštanovou barvu, spodní strana může být světlejší. Je velice vhodná na sušení, po usušení získává černou barvu.

Podle legendy název této houby vznikl podle toho, že poprvé byla nalezena na bezu, na kterém se  po své zradě Ježíše Krista oběsil biblický Jidáš. Podle této legendy se oběsil právě na bezu a ke stromu mu přirostlo ucho.

Jidášovo ucho v kuchyni

Tato úžasná houba je často používána při přípravě asijských jídel. Skvělá je do polévek, salátů nebo do rizota. Její chuť i vůně není příliš výrazná, ale právě díky tomu je velice často je oblíbená i u těch, kteří klasické houby nemají rádi. K tomu přispívá i její křupavá konzistence. Výhoda její nevýraznosti je i v tom, že z ní činí houbu, kterou můžete přidat do jakéhokoliv jídla bez obav, že by výrazně ovlivnila jeho výslednou chuť. Jde ovšem o složku, která je chutná, léčivá a zároveň na talíři tvoří hezký barevný kontrast.

Vývar z těchto hub obsahuje mnoho prospěšných látek a proto ho nevylévejte. Můžete ho využít do polévek a omáček nebo ho popíjet jako čaj.

Jak Jidášovo ucho připravit

Používá se buď čerstvá nebo sušená. Čerstvé houby očistíme a vaříme 10 – 20 minut a potom přidáváme podle svojí fantazie do různých pokrmů. Sušené houby „oživíme“ tak, že je zalijeme vroucí vodou a necháme alespoň 1-2 hodiny namáčet. Pak připravujeme stejně jako čerstvé plodnice.

Léčivé účinky

Pro své léčivé účinky je tato houba využívána již tisíce let v tradiční čínské medicíně, své místo má i v medicíně evropské. Její spektrum blahodárných účinků je široké. Používá se například na snižování vysokého krevního tlaku a působí proti kornatění cév, infarktutrombóze.
Posiluje obranyschopnost organismu, pomáhá při rekonvalescenci po nemoci nebo jiné fyzické zátěži, má příznivé účinky na psychiku.
Pomáhá také při problémech se zažíváním, bolestech břicha a žaludku, používá se k léčbě hemeroidů, průjmu i zácpy.

Jidášovo ucho má vysoký obsah minerálů, zejména vápníku, fosforu, hořčíku, sodíku a draslíku. Tyto minerály pomáhají mimo jiné zlepšit kvalitu vlasů, nehtů a pleti a mají pozitivní vliv na funkci vnitřních orgánů. Antioxidanty, které Jidášovo ucho obsahuje, přispívají k celkové očistě organismu.

Používá se také ke snížení hladiny cholesterolu. Díky vysokému obsahu blahodárných glukanů se jí přisuzují i protirakovinné účinky.

Záměna nehrozí

“Jidášovo ucho patří k těm houbám, které když jednou dostanete do ruky, tak už si je s ničím nespletete. Na fotkách jsou mladé plodnice z podzimu, které se nám urodily na ulomené bezové větvi na zahradě. Nafotili jsme vám jejich detaily, abyste měli představu, jak jsou velké a jak vypadají shora a zespodu. V přírodě můžete najít i trochu jiné odstíny a tvary, ale těžko si můžete tuhle houbu splést s nějakou jinou. Tak až se půjdete projít, nezapomeňte i v zimě koukat po houbách. Jidášovo ucho vzala na milost i mladší dcera, která jinak houby nejí. A co s ním dělám? Dávám ho do polévek, do rizot, do salátů. Všude tam, kde bych jindy použila hříbky nebo žampióny. Perfektní je do čínských jídel,” dodává Eva Cikrytová, autorka projektu Jíme Jinak.

 

 

PS: Začínáme Jarní očistu!

Únava, blbá nálada a kila navíc? Nenecháme vás v tom! 😊 Pojďte s tím zatočit. Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček i postavu a zase bude dobře.

31 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Vendulka
15. 1. 2023

Nás včerejší úlovek 🙏😍❤️

Vcera jsem nasel uvaril, caj vypil a dnes dal do polevky a ciny. Jeto bomba.

Ukázat další komentáře

Mohlo by se vám líbit

144
70

Videopřání Jíme Jinak 2022 – Uspořádejme si myšlenky

Čtěte více na toho téma

Vyzkoušejte také

1

Cukety, cukíny, tykve – hurá na ně!

Cuketa je geniální zelenina. Je naprosto univerzální a má spoustu pozitivních účinků na naše zdraví i štíhlou linii. Právě teď je její sezóna, tak se podív...

Vedro útočí! 10 fit receptů, kterými se zchladíte

Osvěžte se, ochlaďte se, užívejte si parné dny zdravě! Jde to i bez přidaného cukru a útoku na vaší váhu. Máme pro pro vás 10 rychlých a osvěžujících recep...
16
17

18 tipů, jak použít lahůdkové droždí

Máte doma lahůdkové droždí a nevíte co s ním? Inspirujte se, kde všude se dá použít, aby jídla chutnala zase trošku jinak! Můžete s ním nahradit chuť sýru,...

Ošetření a dodatečné úpravy bio i nebio potravin (2. díl)

Obsahuje rýže v bio kvalitě mastek? Voskuje se? Jak se bio potraviny ošetřují před škůdci? Chemicky jako konvenční potraviny? A je pravda, že se bio obilov...
32
5

Nevyhazujte skořápky od vlašských ořechů – dá se s nimi léčit i zdobit

O pokladu jménem vlašské ořechy už jsme psali. Zázrak je ale nejen vnitřek, tedy chutné jádro, užitečné jsou také slupky, listy a skořápky. Až budete lousk...
13
3

Víte, jak kalorické jsou tradiční vánoční dobroty?

Jsou tu Vánoce – čas hojnosti a dopřávání si. Kdo by odolal cukroví, vánočce, salátu, řízku, punči a dalším dobrotám? Od toho přeci ty Vánoce jsou...