Domů > Magazín > Zdraví

Jak pečovat o plíce

Pokašlávání, chrapot, zhoršená imunita, ale i suchá pokožka nebo chrápání – všechny tyto potíže mohou souviset s oslabenou energií plic. Jakou stravu naše plíce potřebují? Co kromě jídla je zásadně posiluje?

K čemu máme plíce

Nejprve si pojďme říct, co pro nás plíce zajišťují. V prvé řadě je to samozřejmě dýchání, díky kterému dochází k okysličení buňek našeho těla a odvodu oxidu uhličitého z těla pryč. Kromě toho ale mají velký vliv na naší odolnost, výživu naší kůže, jasnost hlasu, ale i fungování termoregulace.

Příznaky oslabení plic

Jak poznáme, že naše plíce potřebují zvýšenou péči? Může to být pokašlávání, dušnost, zahlenění a časté nachlazení, případně suchost v nose a ústech, oslabený hlas a chrapot. Tyto potíže se objevují většinou ve zvýšené míře na podzim, což je dané tím, že v tu dobu jsou naše plíce nejvíce zranitelné a dochází k prověření jejich kondice. Zároveň máme ještě krásnou příležitost jejich možné potíže omezit či zabránit jejich vzniku.

Který orgán je spojený s plícemi

Plíce mají podle tradiční čínské medicíny úzký vztah k tlustému střevu, kde sídlí velká část střevního mikrobiomu. Ten je stěžejní pro dobré fungování naší imunity a ovlivňuje i kondici plic. Tento vztah platí i naopak – správně pracující plíce dávají dobrý základ našemu zažívání. Energetický okruh plic (protože nemyslíme jen plíce samotné, ale všechny orgány a meridiány na ně navazující) má sám o sobě důležitou funkci ve vytváření naši obrany proti vnějším patogenům. Pokud máme ale např. zahleněné plíce, stávají se snadnou půdou pro bakterie a viry a jsme náchylnější k nemocem.

Co můžeme dělat pro to, aby se jim dobře dařilo a mohly své funkce co nejlépe plnit? Můžeme jistě zlepšit jejich kondici pomocí stravy, ale jak?

Strava pro harmonii plic

Strava hraje velkou roli v tom, jaké prostředí je v našich plicích. Co je dobré zařazovat do stravy právě na podzim pro jejich podporu?

  • Zařaďte celozrnné obilniny – zejména rýži (přednostně natural, kulatozrnná i dlouhozrnná), jáhly, pohanku, kroupy, ječmen, oves bezpluchý.
  • Každý den mějte na talíři luštěniny – pro podporu plic jsou výborné bílé fazole, dále cizrna, hrách, čočka
  • Zeleninu tepelně upravujte, syrovou pouze jako doplněk na talíř. Vhodná je kulatá zelenina (cibule, kapusta, zelí, dýně, řepa), kořenová zelenina (mrkev, celer, petržel).
  • Strava může být hutnější, může v ní být víc bílkovin a tuku oproti létu. Vařte ve vodě či vývaru (používejte oproti létu pokličku i tlakový hrnec), restujte, zapékejte, pečte. Napařujte si k jídlu kousek zeleniny (mrkev, brokolice) a přidejte i listovou (rukola, polníček) či naťovou (petrželka) zeleninu jako posypku.
  • Používejte zahřívací koření – bazalka, libeček, saturejka, oregano, hřebíček, zázvor, chilli.
  • Ve stravě by měla být jemně pikantní chuť, která pomáhá plicím zbavovat se hlenu – zázvor, křen, česnek, chilli, vhodná je i štiplavá chuť ředkvíředkviček. Potřebná je i kyselá chuť – zde je skvělé si dávat kvašenou zeleninu každý den.
  • Nezapomínejte si vařit zeleninové vývary, které vás obohatí o důležité minerály.
  • Vhodné je používání zdravých dochucovadel – miso pasta, sójové omáčky shoyu či tamari, jablečný ocet, umeocet.

A co ve stravě omezit? Studené a zahleňující potraviny a nápoje – čerstvé ovoce (zvlášť ne tropické, sezónní lze v rozumné míře, pokud nejsme zahlenění a nemocní), mléčné výrobky, jednoduchý cukr, bílou mouku. Omezte kávu, alkohol, černý čaj.

Skvělý souhrn toho, jak na vhodné stravování během podzimu tak, aby byly plíce i tlusté střevo v co nejlepší kondici, shlédněte zde.

Pohybem k lepšímu dechu

Aby se mohly plíce optimálně rozvinout, potřebují dostatek prostoru. Zaprvé je důležité pěstovat optimální držení těla. Pro plíce je rozdíl, pokud jsme většinu času shrbení a hrudník je propadlý dovnitř, nebo když se během dne snažíme držení páteře a hrudníku korigovat. Pokud celý den v práci sedíte, zkuste si pravidelně protáhnout a uvolnit ramena nebo si na chvíli podepřete hrudní páteř overballem. Ramena můžete jednou za čas jemně zatlačit dolů a dozadu, hrudní a krční páteř vést do chvilkového napřímení – jako byste chtěli trochu povyrůst, ale nezvednete se ze židle. Kromě podobných cvičení je pro plíce přínosný dynamický pohyb, který skvěle rozproudí dýchání, krev a energii po těle.

Čerstvý vzduch

Plicím prospěje dostatečný pobyt na čerstvém vzduchu. Ideální jsou procházky v přírodě, pokud to je jen trochu možné. Pokud jste zavření delší dobu uvnitř, snažte se častěji větrat (pokud není venku smog). Pozor na ostrý podzimní vzduch, který má vysušující tendence, což plicím neprospívá. Samozřejmostí je nekouřit.

Bylinky pro pohlazení plic

Pro harmonizaci plicní energie můžete využít sílu bylinek. Skvělé jsou například tyto:

  • Jitrocel kopinatý – čaj z jitrocele má svoje využití při virózách, zahlenění, bronchitidách, umí povzbudit celkově imunitu.
  • Podběl lékařský – skvělý při zahlenění, bronchitidě, déletrvajícím kašli, chrapotu. Vhodná je čajová směs z listů a květů.
  • Kopřiva dvoudomá – odvar z kořene umí pročistit plíce a žaludek.

Aromaterapie

Pokud máte rádi aromaterapii, v případě plic se osvědčují tyto oleje:

  • Eukalyptus – vhodný při zánětech dutin, nachlazení.
  • Borovice – pomáhá uvolnit zahlenění, čistí vzduch, má antibakteriální účinky. 
  • Tea tree – umí pročistit vzduch. 
  • Tymián – působí proti infekcím dýchacího ústrojí. 
  • Rýmovník – pomáhá při nachlazení a dýchacích potížích.

Plíce a psychika

Emoce spojená s orgánem plic je smutek. Je to emoce, kterou si někdy prochází každý a není dobré jí za každou cenu potlačovat, zvlášť pokud je spojená například se ztrátou blízkého člověka. Zároveň ale není dobré se dlouhodobě utápět v žalu a neustále se vracet ke špatné vzpomínce a smutek si v sobě vyvolávat. Pokud máme potíže s plícemi a dechem, je dobré se také zamyslet, jestli nás něco dlouhodobě nedusí, jestli nás netrápí nespokojenost s tím, kde se v životě nacházíme.

Speciální tipy pro plíce

  • Sílu plic a s tím související harmonii celého organismu můžeme zlepšovat ovlivněním našeho dechu. Přínosné video o tom, jak na zdravý dech si pusťte tady.
  • Pořiďte si domů či do práce pokojové rostliny, které přirozeně čistí vzduch – např. filodendron, zlatý potos (Scindapsus auerus) či zelenec. Obklopujte se co nejvíce přírodními materiály.
  • Při zahlenění si 2x denně uvařte čaj z kořene lotosu. Umí pomoct při léčbě kašle a celkově posiluje energii plic. Vynechte přitom ze stravy čerstvé ovoce, šťávy, mléčné výrobky, studené potraviny a pokrmy, sladkosti na bázi jednoduchého cukru, bílou mouku. 
  • Výborné jsou obklady – při suchém, dráždivém kašli se hodí tvarohový obklad na hrudník, při vlhkém spíše bramborový.
  • Shrnutí doporučených přírodních postupů při léčbě kašle si přečtěte zde.

Chraňte si svoje plíce – hýčkejte je prospěšnou stravou, vědomým dechem, procházkami na čerstvém vzduchu nebo pravidelným cvičením. Pokud cítíte, že přitom uvítáte podporu týmu Jíme Jinak a inspiraci od podobně naladěných lidí, vstupte do 8 týdenního programu Podzimní detox, který je vedený s ohledem na potřeby právě plic a tlustého střeva. Tento program vás v tomto duchu povede až do Vánoc, v souladu s předvánočním časem. Těšíme se na vás!

PS: Pořád tu něco čtete? Pojďte vařit!

🌷 Jaro je tu - nový začátek. Pojďte kuchtit 🍲 skvělá a svěží rostlinná jídla 🌱, pochutnat si, pročistit si tělo a zlepšit náladu v prima partě 🤗. Naskočte s námi na 8 týdenní Jarní očistu. Jsme s vámi živě, pomůžeme a podpoříme! ❤

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

356 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Cecílie
22. 10. 2023

Milá Petrushe, moc děkuji za krásný článek 🙏

Dobrý den, díky za krásné shrnutí. Hledám cestu.. Plíce i střeva mě zkouší, potíže se zažíváním, snesu jen něco a točím dokola. Luštěniny mě ve střevech bolí a jsem pak jak zase pokročile těhotná, koření nedává žaludek (kvůli GERD).. Zelí a kapustu nedávám, kvašené.. ale dyni a brokolici a červenou čočku tělo tráví. Syn má ulc. kolitidu, takže já svému tělu nalouchám. Přesto, co doporučíte? A co pro něj?

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

20
3

Pupalka dvouletá – skvělá v kuchyni i v lékárničce

Královna noci, pupalka, se dá využít i přes den. Je to léčivka, krásně voní a její květy, kořen i listy se dají využívat v kuchyni. Pupalkový olej je hotov...
78
27

Přírodní léčba kašle

Dráždivý kašel je velmi nepříjemný a chceme se ho nejdříve zbavit. Lékárenské přípravky nejsou levné a mnohé mají nepříjemné vedlejší účinky. Zkuste na kaš...
Blog
klub
28
2

Vaříme v elementu KOV (podzim) – budujeme silnou imunitu

Biologický podzim začíná už v půlce srpna a odehrává se v elementu kovu. Které potraviny jsou pro něj vhodné a které orgány je třeba posilovat? Co tyto org...
klub
35
6

Jste element KOV? Zjistěte, jací jste a jak se dostat do rovnováhy

Jste element kov? Zjistěte, jaké jsou vaše silné a slabé stránky, emocionální příznaky nerovnováhy vašeho elementu, které nemoci vás mohou trápit, kterému ...
57
9

VIDEO: Tajemství silné imunity

V tomto videu odhalíme zásadní věc, díky které bude vaše imunita jednou provždy silná.

Co přidat do stravy pro posílení imunity?

Jaké stravovací návyky vám mohou pomoci budovat silnou imunitu? Co se vyplatí zařazovat do stravy a proč?